Zapojeni konektoru mezi menicem a vretenem

odkazy a obchody
atlan
Příspěvky: 3342
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

27. 11. 2016, 5:15

No na hobby masinach som nevidel zeby pohyblivy portal z vretenom bol prepojeny lankovym vodičom s zvyskom stroja :D a ten zvysok uzemneny
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

27. 11. 2016, 5:25

No vidíš stačí tam dát čínské vřeteno a hned tam ten kabel bude :mrgreen: :mrgreen:
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 11. 2016, 12:01

azamo píše:No jenomže problém nastane když to chceš zkusit na stole.
atlan píše:No na hobby masinach som nevidel zeby pohyblivy portal z vretenom bol prepojeny lankovym vodičom s zvyskom stroja :D a ten zvysok uzemneny
Já netvrdím, že je to tak správně. Jen říkám, že to v praxi asi žádný zásadní problém nezpůsobí.
I obyčejné malé lineární ložisko pro nepodepřenou tyč má odpor pod 1R (teď jsem to schválně změřil), lineár kolem 0.3R. Takže přes to proleze určitě mnohem víc, než co stačí na vyhození fíčka, a asi pořád dost co bude stačit na vyhození jističe, resp. spíš na zničení frekvenčního měniče.
Ale je mi to samozřejmě úplně fuk, klidně ta vřetena vraťte Čínanovi nebo je vyhoďte.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 11. 2016, 6:08

Tak na to cinan prdi no....
Co brani tomu udelat na plasti vretene pripojne misto pro PE
Lepsi nez si sahnout nebo z frezky udelat EDM stroj na linearni vedeni
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

28. 11. 2016, 6:36

No jasně že tomu nic nebrání ,jen jde o to že ne každý to zkontroluje a pak se může celkem divit .
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 11. 2016, 6:38

taky jsem to necekal a taky se divil
pak jsem to PE na plast dodelal

je dobre ze se to tu resi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
hub66
Příspěvky: 16
Registrován: 12. 6. 2010, 10:58
Bydliště: Rakovník

30. 11. 2016, 11:46

Když to tady čtu tak mně z toho mrazí.

Velmi Vám doporučuji nechat si změřit izolační odpor vřetene.
Připojit ochranný vodič na kovový obal vřetene.
Použitý zásuvkový vývod vybavit proudovým chráničem.
Propojit pohyblivé části stroje s PE.

Nebo použít ochranu oddělením obvodů.

Pokud tady čtu,že je vřeteno chlazeno vodou a "brní" ......
Je možné,že se v tomto případě(svod na obal přístroje-malý izolační odpor), se spojení obalu s PE nemusí líbit freg.měniči.
Proto to čínan nezapojil.

Do svých mašinek investujete velké finanční i pracovní hodnoty - nechte ještě trochu pro Vaši bezpečnost.

Jistič 16A a kuličky v lineárech Vás opravdu neochrání.

Omlouvám se,ale bohužel jsem z oboru a těch 34 let praxe se na mně podepsalo.
Vše co píši myslím v dobrém - v žádném případě nechci nikoho poučovat ani děsit.

V.Hubka
Uživatelský avatar
Juro
Příspěvky: 1612
Registrován: 19. 3. 2007, 12:14
Bydliště: Kamanová (Topoľčany)

1. 12. 2016, 9:22

hub66 píše:Když to tady čtu tak mně z toho mrazí.


Použitý zásuvkový vývod vybavit proudovým chráničem.


V.Hubka
Otazka : pri automatizacii sa pouziva prudova ochrana? Ja som s tym mal vecne problem hlavne pri frekvencnych menicoch a servo driveroch a to aj vtedy ked som poctivo tienil.
Nebije sa to nahodou trochu ? V automatizacii sa rozlisuje signal HIGH a signal LOW a ich medze alebo rampy ci jak to nazvat, kvoli nejakym zbludilym prudom.
rocnik 1976 -stolár, trosicka uz aj strojar.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 12. 2016, 4:36

Fíčka (proudové chrániče) skutečně dělají problém. Nesouvisí to moc se stíněním, ale s unikajícím proudem, který odchází přes filtry. A protože frekvenční měniče a servodrivery do sítě bez filtrů dost ruší, tak je filtr většinou zapotřebí, no a pak občas fíčko vylítne.

Dá se použít špinavý trik, že fíčko přemostíš při startu měniče, kdy je náraz zdaleka největší. Za chodu už pak ten unikající proud je menší a většinou už to nedělá problémy. Ale to Ti samozřejmě nemůžu poradit, protože se hned ozve několik zastánců předpisové linie, že takhle se to přece nemůže dělat. ;-)
Nicméně podle mě je ale mnohem bezpečnější tam fíčko mít i za cenu špinavého triku, než ho tam nemít, nebo mít nějaké průmyslové 200mA. Jenom nikomu neříkej, že jsem Ti to poradil.
hub66
Příspěvky: 16
Registrován: 12. 6. 2010, 10:58
Bydliště: Rakovník

2. 12. 2016, 12:06

Samozřejmě,že se proudová ochrana používá i v automatizaci.

Jen je potřeba použít správnou charakteristiku proudového chrániče. Selektivni.
Např. SCHRACK vyrábí proudový chránič s charakteristikou "U" - ten je určen
přímo pro aplikace s freq.měniči.

Cituji z jejich materiálů :

"Dalším zajímavým typem jsou proudové chrániče označované jako typ U, jejichž charakteristika vychází
z kombinace typu S/A, tj. ze selektivního chrániče citlivého na pulzující stejnosměrný proud. Tento druh proudových
chráničů nachází široké uplatnění v obvodech s frekvenčními měniči."

Dále by se dalo uvažovat o typu "G" nebo "S".

Jako další opatření pro správnou funkci proudového chrániče se doporučují sítové tlumivky.
Toto je jen všeobecná polemika.Vše se odvíjí od konkrétní aplikace.
Nechci aby se to tady zvrhlo na nějaké předčítání norem a podobně.

Pokud chcete pro svoji bezpečnost nebo jenom pro klid duše něco udělat,
dejte na moje první doporučení a podle toho se zařiďte.
Uživatelský avatar
Juro
Příspěvky: 1612
Registrován: 19. 3. 2007, 12:14
Bydliště: Kamanová (Topoľčany)

2. 12. 2016, 6:49

Dakujem za vysvetlenie. :)
rocnik 1976 -stolár, trosicka uz aj strojar.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

7. 12. 2016, 11:34

Protože je mi život milý (a záruku stejně nemám), koukl jsem do kostky konektoru na mym Elťasovi. Pin D - filo di massa - zapojen je (ZŽ drátek), vede to kamsi dovnitř:
IMG_4262_GND.jpg
Tak buď je uvnitř ještě nějaká izolovaná stínící vrstva či co nebo je tam nějaký defekt, každopádně na vnější plášť to, jak už jsem psal, nevede. Dál už to rozebírat nehodlám, ale moje Ztko naštěstí uzemněné je (drátem, nikoliv kuličkama :)), plášť konektoru na kabelu se taky na plášť vřetena dopípá (i když nevím, jestli to je definovaní vlastnost, to se ještě nastuduje), takže to snad bude řešitelné.

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

7. 12. 2016, 11:37

a nebude to třeba tím, že ten krásnej barevnej elox je nevodivej? takže by jsi ho měl v zájmu bezpečnosti odrbat kartáčem :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

7. 12. 2016, 11:42

Už si mi to sem jednou psal a už sem ti na to jednou odpověděl.. slušně, což byla možná chyba, kdybych z tebe dělal stejnýho idiota, jako ty ze mě, možná by sis to i zapamatoval.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

7. 12. 2016, 11:47

tak to promiň..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „www stranky o stavbe CNC“