Pomoc začátečníkovy s gravírkou

odkazy a obchody
lopollopol
Příspěvky: 124
Registrován: 22. 10. 2008, 6:21

4. 1. 2010, 2:39

Zdravím všechny! V příloze najdete předběžný koncept mé gravírky. Prosím všechny zkušené i nezkušené o připomínkování, popřípadě zodpovězení jednotlivých bodů (viz. dokument pdf). Gravírka by měla obrábět zejména dřevo a plasty!
Přílohy
Sestava - List1.pdf
(411.14 KiB) Staženo 1904 x
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

4. 1. 2010, 5:41

Já bych na metr širokej portál dal už dva šrouby pro osu X. Dále vozíky osy X dát dále od sebe (300-400mm). Nohy jsou zbytečně zeslabený, ač esteticky to vypadá dobře. Portál bych zesílil přidáním zadní desky.
lopollopol
Příspěvky: 124
Registrován: 22. 10. 2008, 6:21

5. 1. 2010, 8:13

bobik píše:Já bych na metr širokej portál dal už dva šrouby pro osu X. Dále vozíky osy X dát dále od sebe (300-400mm). Nohy jsou zbytečně zeslabený, ač esteticky to vypadá dobře. Portál bych zesílil přidáním zadní desky.

Děkuji za připomínky! Ohledně konstrukce gravírovacího stroje jsem začátečník, tudíž jsem vděčný za každou radu! Dále prosím, zda-li by někdo mohl poradit s konkrétníma bodama (viz. dokument)?!
LO-76
Příspěvky: 43
Registrován: 30. 9. 2008, 7:05
Bydliště: Poprad

5. 1. 2010, 10:11

k tym konkretnym bodom tazko nieco radit pokial nevieme kolko chces alebo mozes investovat.pozri na cncshop.cz
co sa tyka bodu2,3.zalezi od typu linearneho vedenia ale v podstate sa jeho orientacia vzhladom k zatazeniu takto bezne pouziva.
inak suhlasim s bobikom.osobne by som este vystuzil bocnice portalu.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

5. 1. 2010, 10:29

Ještě bych dotáhnul pracovní desku co nejblíže k bočnicím portálu aby se trochu zakrylo lineární vedení. Šrouby kuličkové o průměru minimálně 20 pro osu X a Y. Pro Z bude stačit průměr 16. Motory bych vyzkoušel ty třífázové KM od gravosu. V podstatě 4Nm ti budou stačit. Koncáky si zakomponuj už do začátku návrhu, stačí ti ty mechanické z cncshopu.
lopollopol
Příspěvky: 124
Registrován: 22. 10. 2008, 6:21

6. 1. 2010, 6:28

Zdravím, stroj jsem trochu poupravil a doplnil konkrétnější údaje. Prosím o vaše připomínky.
Přílohy
Návrh gravírky 2.pdf
(125.56 KiB) Staženo 1498 x
lopollopol
Příspěvky: 124
Registrován: 22. 10. 2008, 6:21

6. 1. 2010, 6:31

Vím, už se to zde na fóru řešilo nejmíň dvakrát (co jsem našel já) ale i tak přikládám v příloze způsob uložení kolejnice (BOSCH REXROTH) do profilu (ULMER). Znovu prosím o vaše připomínky, popř. návrhy jak udělat lépe?
Přílohy
Uložení kolejnice do profilu.pdf
(44.08 KiB) Staženo 1177 x
martyxxx
Příspěvky: 195
Registrován: 16. 10. 2008, 9:19
Bydliště: Praha

6. 1. 2010, 8:35

Pokud jsou bočnice portálu z duralu, tak určitě vyztužit. 30-ky vedení na tak velký stroj, pro zamýšlené použití jsou zbytečně masivní. Profesionální stroje téhle velikosti a kategorie běžně používají 20-25 na X a Y a 15-20 na Z, pokud je ale seženeš levně, proč ne. Je si ovšem třeba uvědomit jednu věc. Podklad, na který se kolejnice šroubuje, musí být mnohem tužší než kolejnice, aby když kolejnici přitáhnu, tak se přizpůsobila kolejnice podkladu a ne naopak. A třicítky už něco ohnou... Takže ne vždy je masivnější kolejnice lepší. Na X a možná i Y pokud to rozměry dovolí bych použil spíš vozíky 1653 (široké) místo 1623. Taky bych zvážil podepření stolu uprostřed.
lopollopol
Příspěvky: 124
Registrován: 22. 10. 2008, 6:21

6. 1. 2010, 9:36

martyxxx píše:Pokud jsou bočnice portálu z duralu, tak určitě vyztužit. 30-ky vedení na tak velký stroj, pro zamýšlené použití jsou zbytečně masivní. Profesionální stroje téhle velikosti a kategorie běžně používají 20-25 na X a Y a 15-20 na Z, pokud je ale seženeš levně, proč ne. Je si ovšem třeba uvědomit jednu věc. Podklad, na který se kolejnice šroubuje, musí být mnohem tužší než kolejnice, aby když kolejnici přitáhnu, tak se přizpůsobila kolejnice podkladu a ne naopak. A třicítky už něco ohnou... Takže ne vždy je masivnější kolejnice lepší. Na X a možná i Y pokud to rozměry dovolí bych použil spíš vozíky 1653 (široké) místo 1623. Taky bych zvážil podepření stolu uprostřed.
Děkuji za připomínky! Mohl by jsi mě trochu přiblížit jakým způsobem bych mohl vyztužit ty bočnice portálu (příklad, ukázky, odkazy)? Vedení mám v záměru zmenšit. Ohledně toho podkladu pro kolejnice by mě zajímalo řešení v případě uložení na profil (ULMER). Zda-li je dobré řešení jak navrhuji (viz. předchozí příspěvek)?
Uživatelský avatar
.xxx.
Příspěvky: 433
Registrován: 29. 8. 2008, 9:24
Bydliště: cz

6. 1. 2010, 11:39

2lopollopol
... nevysvetluj si to spatne, ale dam ti jednu dobre minenou radu: vem ty $ co do toho chces vrazit a kup si hotovou masinu od cinana - ta bude mit po konstrukcni strance alespon "hlavu a patu" a tudiz mnohem vetsi uzitnou hodnotu
...pripadne si ji nasledne muzes uspusobit k obrazu svemu
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

6. 1. 2010, 12:46

Který typ od Číňana konkrétně?

Osobně bych preferoval přesně opačný postup, lepší než přiohýbat nějaký odfláknutý strojek od šikmáčů je lepší udělat vlastní :-)
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

6. 1. 2010, 12:52

Navrhoval bych bočnice udělat dole širší. Vykrojení je zbytečné (pokud nemá jiný význam), volil bych tvar lichoběžníka.

Most vyšší, nejlépe z nějakého uzavřeného profilu (skříňový nosník - torzní tuhost).

Nožičky vypadají jako u nějaké naivní konstrukce z 19. století (pardon...). Jako hlavní bych viděl hodně tuhou základovou desku, nožičky pak mohou být libovolného tvaru, klidně jen přidělané k té desce. Nebo počítat s tím, že to bude přišroubované na betonovém základu :-)

A vyprdnout se na hliník a nechat si to vylaserovat ze železa. Lepší a levnější. Co už ze železa navržené je, to nevařit ale šroubovat.
Aleš Procháska
lopollopol
Příspěvky: 124
Registrován: 22. 10. 2008, 6:21

8. 1. 2010, 4:53

.xxx. píše:2lopollopol
... nevysvetluj si to spatne, ale dam ti jednu dobre minenou radu: vem ty $ co do toho chces vrazit a kup si hotovou masinu od cinana - ta bude mit po konstrukcni strance alespon "hlavu a patu" a tudiz mnohem vetsi uzitnou hodnotu
...pripadne si ji nasledne muzes uspusobit k obrazu svemu
Jaký konkrétní typ a výrobce máš na mysli?!
Uživatelský avatar
digisonic
Příspěvky: 251
Registrován: 19. 11. 2006, 8:40
Bydliště: Karviná
Kontaktovat uživatele:

8. 1. 2010, 7:50

k motorum a driverum:
z praxe uzivatelu je velmi dobra volba driver M880A - driver pro krokové motory, 80V, 7.8A (nebo slabsi varianta M752) a motory 57HS22 - krokový 2-fázový motor 2,2Nm z CNCshopu, v teto kombinaci to napr. na BF20 lita 12m

k profilu ulmer:
ulmer nabizi profily a k tomu dodava i linerani vedeni, ktere presne zapada do 8 profilu a je zde splnena montazni podminka pro spravnou funkci linearu (tato varianta je drazsi a je vhodna pro ty co nemaji moznost nechat si zakladni stul vyrobit ze zeleza, nechat prefrezovat vcetne vedeni pro lineary).

Stahni si katalog linearu bosh a podivej se ja se ma upevnit lilnearni vedeni, potom si stahni katalog kulic sroubu a tam take najdes zpusob montaze, http://www.boschrexroth.com/corporate/en/index.jsp
Karel Slivka
Přístroj, který je pod proudem, vypadá stejně jako ten, který není, jen je jiný na dotek.
mé druhé CNC http://www.digisonic.cz/IMG_4925.jpg
Uživatelský avatar
.xxx.
Příspěvky: 433
Registrován: 29. 8. 2008, 9:24
Bydliště: cz

8. 1. 2010, 12:25

lopollopol píše: ... Jaký konkrétní typ a výrobce máš na mysli?!
radu jsem ti dal, a to kde a jaky konkretni typ - tak to uz si musis rozhodnout sam

' ostatne na tohle tema tady uz nejaka ta diskuse take probehla
Odpovědět

Zpět na „www stranky o stavbe CNC“