Uprava manuální frézky na cnc řízení

odkazy a obchody
Odpovědět
neprad
Příspěvky: 1
Registrován: 24. 9. 2010, 7:38
Bydliště: Dřenice 121, okr. Chrudim

24. 9. 2010, 8:17

Zdravím všechny lidi na tomto fórum. Už několik dní čtu toto fórum a až dnes jsem se registroval. Toto fórum dá neskutečně informací ke tvorbe cnc frézek, a proto jsem se rozhodl předělat novou manuální frézku s digitálním odměřováním na frézku řízenou pc. Zde posíl odkaz frézky, když byla ještě nová. (Odkaz: http://knuth.de/produkt,1586.html ). Frézku jsem koupil celkem za dobré peníze s cílem, že jí do budoucna předělám na stroj řízený pc. Hlavním úkolem frézky je vrtání matric. To je obrobek, který ma něco kolem 1200 děr o průměru 10 mm (celkový průměr koa je 720 mm). váha matrice je kolem 250 kg. Matrici vrtám ručně a trvá mě to kolem dvou dní než jí vyvrtám. To je jeden z hlavích problémů proč chci předělat stávající stroj. Proto se vás chci zeptat, co je všechno potřeba na předělání stroje? Výroba nějakých přírub a uchycení není problém. Domá mám sice hodně starý soustruh, ale celkem přesný. Chci vyměnit stávající trapézově šrouby a matice za kuličkové matice a šrouby a tudíž první otázka pro vás je, zda - li nemáte zkušenost s výměnou kuličkových šroubů, čeho se vyvarovat, jaké kuličkáče koupit a kde koupit nejlacinější? Dalším krokem je opatření osy x, y servomotorem a osu z krokovým motorem (pouze posuv pinoly). Důvod proč chci, aby byl křížový stůl poháněn servomotorem, je ztáta kroku při použití krokových motorů při přetížení a tím pádem ztráta přesnosti. Proto se vás ptám (čili druhá otázka), jak mám určit jak silné motory mám koupit, kde je seženu nejlevnější? Převod kroutícího momentu chci převést z motoru na kuličkový šroub pomocí ozubeného řemenu, kde ozubená kola budou nasazena na hřídel s perem. Za případné připomínky děkuji. A teď příjde to v čem se úplně ztrácím. Jak se řídí servomotory, jaké drivery koupit a jak to všechno propojit s počítačem a co je všechno potřeba, abych toto vše mohl řídit pc? Software jsem zadím neřešil, ale viděl bych to na Mach 3, ale pokud mi doporučíte lepší budu rád. Děkuji za odpovězené otázky.
Přílohy
Frézka s manuálním polohováním
Frézka s manuálním polohováním
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

24. 9. 2010, 8:27

Tak to jsi těch několik dní asi nečetl dost pozorně, protože jinak by sis všimnul, že na takto komplexní otázku úplného začátečníka tu nikdo nedokáže odpovědět. Nebo možná dokáže, ale nikdo nemá čas dělat někomu průvodce od úplných základů až k profi mašině.

Můj názor je ten, že sis koupil už poměrně dost dobrý stroj a byla by škoda zkazit ho konverzí na CNC. Protože skoro všechno, co na něm je fajnového, bys dal stejně pryč - digitální odměřování, elektroinstalaci, strojní posuv osy X, motorické zvedání vřeteníku atd. Zbyla by v podstatě jen litina a vřeteno s převodovkou. BTW - jaké je maximální zatížení stolu Tvé frézky? 250 kg už je dost.

Ty matrice, co chceš vrtat, na tom stejně efektivně neuděláš. To chce buď rozjezdy aspoň těch 720x720 mm (což tenhle stroj počítám nemá ani na Xku), nebo to dělat na CNC otočném stole, tedy v polárních souřadnicích. Já bych to viděl na konverzi nějaké starší masivní vrtačky nebo vertikální frézky s výsuvnou pinolou na jednoúčelový stroj. Myslím, že bys vystačil i s krokovými motory, protože nepotřebuješ žádnou velkou rychlost - těch 1200 děr bude jedna vedle druhé. Ale musíš je pořádně zpřevodovat do pomala, abys těma 250 kg vůbec pohnul.

A samozřejmě obligátní otázka - kolik na to máš vyhrazeno pěněz?
Petr Spáčil
Engineer
Příspěvky: 2354
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

24. 9. 2010, 10:39

Myslím, že základní otázka je jakou potřebuješ dosáhnout přesnost toho vrtání matric? Od toho se pak nejspíš bude odvíjet doporučení co použít a jak to udělat. Nicméně já osobně bych na Tvém místě koupil něco hotového místo přestavby takovéhle mašiny. Myslím, že přestavba Tě vyjde dráž než koupit nějaký slušný starší profi CNC stroj (v Tvém případě se asi nebudeme bavit o hobby kategorii)??? :wink:
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

25. 9. 2010, 8:36

Ty chceš určitě vyvrtat jen polovinu obrobku a pak ho otočit o 180°. Možná bys mohl pro zkoušku omotorovat jen osu X. Změř si statický moment pro rozpohybování osy s onou zátěží a podle toho zvol dvakráte silnější motor. Podle mě by mohl stačit 863S68 - krokový 3-fázový motor 6,8Nm zpřevodovaný 1:2. Ta zkouška tě bez tvé práce vyjde tak na 10 000Kč. MAch bez HW interpolátoru nepoužívej, vyzkoušej EMC. Jde tam také zapnout kompenzace vůle ve šroubu. Možná se dostaneš na přesnost +-0,1mm. Když se to ukáže že ti to vyhovuje, máš vyhráno, za 30 000Kč máš CNC. :D . Když ne nahraď trapézové šrouby kuličkovýma bezvůle. Ale to s cenou pod 100 000Kč nepočítej. Spíše tak 120 -150 000Kč.
Odpovědět

Zpět na „www stranky o stavbe CNC“