diamond tool holder

Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

8. 11. 2013, 5:44

Samozřejmě, konkrétní materiál nože je na tobě, podstatná je ta konstrukce a držáky dělají, pokud vím, i pro metriku. Je tam návod, podle kterého si sám zjistíš, jak velký držák potřebuješ, tím je daná i velikost toho bitu a pak jaký typ - levý / pravý. Já mám ten první, "originální" model, tenkrát jiný neměli.
Mini soustruh SC-4
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8166
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 11. 2013, 7:13

Zdenek Valter píše:Takže by vlastně mělo stačit čtvercové Radeco ?
To by právě nemělo - princip je v tom kosočtverci, a ještě navíc by měl mít zaoblené hrany. Ne nadarmo jsou nejběžnější soustružnické vbd právě takové. Jinak by bylo úplně zbytečné (i když IMHO je to tak jako tak) dělat takhle složitý držák, když by se do něj stejně nakonec dalo jen normální čtvercové "poleno" líznuté na čele.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

8. 11. 2013, 7:37

prochaska píše:
Zdenek Valter píše:Takže by vlastně mělo stačit čtvercové Radeco ?
To by právě nemělo - princip je v tom kosočtverci, a ještě navíc by měl mít zaoblené hrany. Ne nadarmo jsou nejběžnější soustružnické vbd právě takové. Jinak by bylo úplně zbytečné (i když IMHO je to tak jako tak) dělat takhle složitý držák, když by se do něj stejně nakonec dalo jen normální čtvercové "poleno" líznuté na čele.
Tomu rozumím, že správně by to měl být kosočtverec, ale na vyzkoušení by mělo stačit i to radeco ne ?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
garulus
Příspěvky: 462
Registrován: 21. 8. 2009, 1:10
Bydliště: United Kingdom(England)
Kontaktovat uživatele:

8. 11. 2013, 7:48

Ale on to je kosoštvorec keď sa to zabrúsi, alebo mi niečo unika?
Přílohy
radeko.JPG
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

8. 11. 2013, 8:07

garulus píše:Ale on to je kosoštvorec keď sa to zabrúsi, alebo mi niečo unika?
Ne ťuknul jsi hlavičkou hřebíček ;-)

Je to tak jak píšeš !
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8166
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 11. 2013, 8:43

Aha, tak to zase uniklo mě - připadalo mi, že je to tam svisle :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

8. 11. 2013, 8:46

"garulus" má samozřejmě pravdu - do držáku se dá upnout i nůž kruhového průřezu, pochopitelně po vybroušení v přípravku, takže ploška je pro změnu eliptická.
Mini soustruh SC-4
Uživatelský avatar
garulus
Příspěvky: 462
Registrován: 21. 8. 2009, 1:10
Bydliště: United Kingdom(England)
Kontaktovat uživatele:

8. 11. 2013, 8:49

Mne to pripadá ako super nápad a myslím že by si tunajší „robič“ držiakov na plátky mal vypýtať povolenie(asi budú patentovane), alebo nám začať robiť nejakú „podpultovku“ :D :wink:
Uživatelský avatar
WatchManiac
Příspěvky: 522
Registrován: 23. 1. 2010, 12:56
Bydliště: Bernolákovo
Kontaktovat uživatele:

8. 11. 2013, 9:14

No asi patentované to bude mať (resp. niekedy mal) niekto iný, a to myslím princíp, ten austrálčan max. tak spôsob uchytenia noža.

Obrázek
Obrázek
Obrázek

V každom prípade by sa na to Engineer mohol pozrieť a nejaké dať do placu... :)
„Když něčemu věnuješ dostatek času, budeš v tom mistr. Pokud nejsi blb.“
Obrázekwatchmania.skObrázekAmateur WatchmakingObrázekYouTube kanál
Uživatelský avatar
garulus
Příspěvky: 462
Registrován: 21. 8. 2009, 1:10
Bydliště: United Kingdom(England)
Kontaktovat uživatele:

8. 11. 2013, 9:23

Wow, tak to je „nádielka”...
Ja som schválne nechcel písať nick, aby potom Engineer nemal nejaké opletačky, ale keď je to takto vonku, tak: Engineer neser sa(aj keď tebe sa asi moc nepozdávajú), a zrob nám dáke :D :D :D
Uživatelský avatar
WatchManiac
Příspěvky: 522
Registrován: 23. 1. 2010, 12:56
Bydliště: Bernolákovo
Kontaktovat uživatele:

8. 11. 2013, 9:34

:) :) :) :) :) :)
Opletačky s austrálskym patentovým úradom??? :D
Ináč tie ceny, čo sú na prvých obrázkoch, to bola iná doba... :shock:
Avšak jedna vec, čo mi vŕta hlavou, je že prečo to už nerobia nejaký číňania v garáži??? Na ebay ani ťuk.
„Když něčemu věnuješ dostatek času, budeš v tom mistr. Pokud nejsi blb.“
Obrázekwatchmania.skObrázekAmateur WatchmakingObrázekYouTube kanál
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

9. 11. 2013, 9:15

Miller píše:"garulus" má samozřejmě pravdu - do držáku se dá upnout i nůž kruhového průřezu, pochopitelně po vybroušení v přípravku, takže ploška je pro změnu eliptická.
Jseš schopnej změřit úhel natočení toho nože ?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

9. 11. 2013, 11:57

garulus píše:Mne to pripadá ako super nápad a myslím že by si tunajší „robič“ držiakov na plátky mal vypýtať povolenie(asi budú patentovane), alebo nám začať robiť nejakú „podpultovku“ :D :wink:
No nevím co by na tom mělo být patentovaný, je to hoooodně stará věc.
Nicméně pořád mi uniká výhodnost tohoto řešení
-kvalitní nabroušení nože, které je pro většinu lidí největší problém se nevyhnu
-problematicky se řeší rádius špičky a vylapování hřbetu
-při vyštípnutí na hřbetu musím odbrousit moc materiálu.
-problém s obstaráním TK nožů
-jakákoliv odchylka pravoůhlosti polotovaru i přesnosti rozměru (a že ty radeko polotovary nejsou přesné zjistí jistě hravě každý) způsobí snížení tuhosti upnutí (bude to klouzat dolů pod osu!!!)
-při zatížení může nastat pohyb nože v držáku což při sériové výrobě vede k neustálému dohánění přesného rozměru, dotahování nože apod
-nemohu moc efektivně využít odpad, tedy krátké kousky, např zlomky TK nástrojů (na jejich využití existují jednodušší a podle mého lepší držáky)
-pokud bych si takový držák kupoval (jiná věc je když si ho budu doma chroupat) tak je nechutně drahý.
-pokud bych ho vyráběl tak se budete kroutit u jeho ceny, je totiž mnohem pracnější než držáky na TK destičky.
Největší problém vidím především v nožích, které musí mít přesně čtvercový průřez v celé délce a úhel naprosto shodný s úhlem prismatu, tedy 90°. Pokud to nebude dodrženo, tak bude upnutí hranolu v prismatu nespolehlivé (upnutí nebude v ploše ale jen v určitých kontaktních přímkách). To je taky důvod proč je asi originál držák i nože do něj celkem nechutně drahý, není možné se vyhnout drahému broušení aby byl výsledek kvalitní.
Uživatelský avatar
garulus
Příspěvky: 462
Registrován: 21. 8. 2009, 1:10
Bydliště: United Kingdom(England)
Kontaktovat uživatele:

9. 11. 2013, 2:25

Tak ak som to správne pochopil...kedy môžeme čakať prvú sériu? :lol: :lol: :lol:
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

12. 11. 2013, 8:31

Včera jsem hledal nějaké obrázky k tématu a navrtalo mě to červa. Moc jsem tomu nevěřil, ale přesto jsem se rozhodl jeden kousek vyrobit. Na vebu jsou kvanta různých tvarů, ale já jsem zvolil variantu co nejblíž držáku, pouze s vykloněním o těch 12 stupňů. Materiál jsem použil běžnou 11523, což je na držák hodně nevhodný materiál, ale jak říkám, nevěřil jsem, že to na něco bude. Pro soustruhy typu Asist, Proma, Noell a pod je doporučený úběr 0,25 mm, což sedí. Já mám soustruh značně upravený a tak běžně zvládám na 20 mm kulatině šponu 0,5 to je na průměru 1 mm. Větší záběr do železa=problém.Nasadil jsem zmíněný tangenciální nožík a byl jsem velmi mile překvapen! Uběr 1 mm (špona)na kulatině o průměru 22mm, to je na průměru 2 mm a to jsem na malém soustruhu žádným nožem nedocílil a to těch nožů mám asi 30, které střídavě používám.Troufám si tvrdit, že je to pro malé soustruhy ten nejlepší nůž na všechny kutilské materiály kromě nerezu!Radeko jsem použil 6x4(jiné jsem neměl). Chtělo by to lepší materiál na držák a to aspoň 11700 a ještě lépe něco takového, jako je na vyvrtávacích nožích (s vyměnitelnou destičkou).
Přílohy
Točna  a tangenciální nůž 003.jpg
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“