Soustruh SU 110/500 "UROB SI SÁM"

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

6. 4. 2014, 1:08

....Opracování lože...v návodu se píše o šepingu a broušení, já přemýšlel o frézce a teď to vypadá že budu muset začít bucharem...
Řezal jsem to rozbruskou, kotoučkem 1,6 mm tlustým a že se to takhle bude rozlejzat a kroutit mě pravda trošku zaskočilo.
Traverza 1.jpg
Traverza 2.jpg
zami
Příspěvky: 665
Registrován: 25. 1. 2011, 2:07
Bydliště: Třebíč

6. 4. 2014, 6:09

To je naprosto normální. To srovnáš. Při svařování a dalším opracování se to bude stejně kroutit.
Miloš.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

6. 4. 2014, 6:23

to není tím řezáním
to je std vlastnost válcovaného profilu, je vyroben pro trochu jiné předpokládané použití
a už to začalo...
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

6. 4. 2014, 8:35

Když to tak pěkně jde, tak koupím ještě jednu traverzu a vypižlám z ní několik příměrných desek, zájemci pište do SZ :D (laciný to nebude)
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

6. 4. 2014, 8:48

Jestli tu výrobu lože fakt myslíš vážně, což si nejsem jistý, tak jdi do starých železníčních kolejnic, na šroťácích metrové kusy běžně k nalezení, stáří třeba 100 let - rok bývá vyválcován na boku,
je to už uklidněný materiál, pokud dva kusy svaříš vedle sebe s roztečí tak 150mm, tak z jejich hlav lze vyfrézovat - vyhoblovat - profil lože, nemusí to být nutně ty velké, co jsou na běžných tratích, to je fakt maso, ale jsou i menší profily ze starých vleček a důlní.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

6. 4. 2014, 10:12

ano, to má v rámci filozofie cesta je cílem smysl
koupím za 10 Kč kg kolejnice s hezky napěchovanou hlavou, budu je svařovat, obrábět, rovnat ........
Není lepší za 10 Kč/kg koupit rovnou celé lože?
Nebo rovnou celý soustruh?
nehledě k tomu že každej svéprávnej obraběč tě s těma kolejnicema vyžene......
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

6. 4. 2014, 10:30

testone píše:ano, to má v rámci filozofie cesta je cílem smysl
koupím za 10 Kč kg kolejnice s hezky napěchovanou hlavou, budu je svařovat, obrábět, rovnat ........
Není lepší za 10 Kč/kg koupit rovnou celé lože?
Nebo rovnou celý soustruh?
nehledě k tomu že každej svéprávnej obraběč tě s těma kolejnicema vyžene......
Nebo za 115 GBP tohle ;-)
http://www.ebay.co.uk/itm/260552933299? ... 1423.l2649" onclick="window.open(this.href);return false;
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

6. 4. 2014, 10:54

Bude se držet návodu a postupu z UROB SI SÁM,je to takovej můj rozmar, jinej smysl v tom nehledejme, kdybych chtěl kvalitní soustruh s dobrým ložem, tak na to jdu jinak a koupím si ho. Teď přemýšlím, jestli ty polotovary srovnam nekde na lisu teď a pak je zkroutim znova při svařování a pak zase srovnám, nebo, jestli to svařim (dám tam žebra,čela,podstavce) a pak teprve to porovnam. Nebo to rovnat nebudu a budu fovnou frézovat z křívýho (pokud to tam vyjde).
USS_1989_70_50.jpg
USS_1989_70_51.jpg
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

6. 4. 2014, 3:39

Tenhle kutil na to jde také od lesa, má to samé lože.
http://home.karneval.cz/0202026101/lathe.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

6. 4. 2014, 3:52

Prostě se chceš ve svým volným čase odreagovat a tvořit, na to sis přece ty mašinky pořídil. Rozhodně bych rovnal v každý operaci kdy zjistíš nerovnost a svařenec nechat vyžíhat.
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

6. 4. 2014, 8:03

Zbýňa píše:Prostě se chceš ve svým volným čase odreagovat a tvořit, na to sis přece ty mašinky pořídil. Rozhodně bych rovnal v každý operaci kdy zjistíš nerovnost a svařenec nechat vyžíhat.
Ano,ano, jestli se mi ten svařenec povede tak abych byl spokojený, tak se určitě budu pídit po vyžíhání, asi by za to stálo nechat vyžíhat i vřeteník. Co by kamenem dohodil je firma ZVVZ Milevsko, tam myslím jsou na to zařízeni. Ještě jsem to nezjišťoval. Má někdo tušení co to zhruba může stát? Lože je svařenec 1000/190/190 mm. Diky za info.
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 994
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

7. 4. 2014, 1:28

To řezání kolejnice vejpůl, navíc podélně, nevypadá jako dobrý nápad. Raději bych dal dvě vedle sebe.

Osobně se mi více zamlouvá návod z RadioAmatéra 1941 a 1942.

Opakem je Egalisační soustruh domácí výroby, kde se lože naohýbá z plechu, pak se svařuje a letuje...
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

7. 4. 2014, 1:56

fidel47 píše:
Zbýňa píše:Prostě se chceš ve svým volným čase odreagovat a tvořit, na to sis přece ty mašinky pořídil. Rozhodně bych rovnal v každý operaci kdy zjistíš nerovnost a svařenec nechat vyžíhat.
Ano,ano, jestli se mi ten svařenec povede tak abych byl spokojený, tak se určitě budu pídit po vyžíhání, asi by za to stálo nechat vyžíhat i vřeteník. Co by kamenem dohodil je firma ZVVZ Milevsko, tam myslím jsou na to zařízeni. Ještě jsem to nezjišťoval. Má někdo tušení co to zhruba může stát? Lože je svařenec 1000/190/190 mm. Diky za info.
pocitej ale s tim, ze zihat budes 2x, protoze po ofrezovani se ti to zase zkrouti
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1289
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice
Kontaktovat uživatele:

7. 4. 2014, 4:27

http://stroje.bazos.cz/inzerat/33861600/Soustruh.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
vruboun
Příspěvky: 367
Registrován: 25. 3. 2010, 7:11

7. 4. 2014, 7:18

nic jsem při výrobě svého soustruhu nerovnal a ani nežíhal, prostě tehdy nebyla možnost to udělat. Dostal jsem tehdy prastarou 22 cm traversu a tu jsem podélně rozfrézoval a protože jí držely upínky ani jsem si nevšimnul zda se takhle rozvírala. Po svaření jsem malýma úběrama sebral horní plochu, vedení pro koníka a zvenku rybinové vedení pro saně. Na jedné straně pod rybinou plochu pro ozubený hřeben a navíc na koncích plošky pro ložiska posuvového šroubu - tohle jsem dělal širokou kotoučovou frézou. Celé lože jsem ofrézoval na jedno upnutí ve asi dvou svěrácích. Lože bylo prohnuté asi 1,5 mm - to se v pohodě srovnalo frézou. Doporučuju ještě ofrézovat spodní plochu nad žebrama, jezdí tam upínací deska koníka a místama mi tam drhla než jsem utahování koníka předělal na páku. Pak jem lože utáhnul na ofrézovanou plochu a ofrézoval patky. Po ofrézování ta horní plocha byla rovná nic se nemrsklo.
Jak je to nyní nemám páru. Za prvé se mi ho nechce rozebírat a za druhé stejně nemám desku na které bych to kontroloval, no a za třetí je mi to buřt jestli se to trošku někam pohlo. Soustruh mně neživí a když si jednou za měsíc vzpomenu něco vošmrdlat, tak mi to bohatě stačí jak to je. Když potřebuju dokážu si udělat průměr do setiny, když se nezdaří nožem prostě si to došmirgluju.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“