Frézka na hliník

Odpovědět
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

25. 10. 2014, 8:42

karelsklo píše:No,problém je že těchto koncentrací asi dosahuju.Řežu např. al slitinu profilu 60x60 mm na pokosové pile a intenzivně stříkám líh do řezu.
Na jeden řez padne půldeci,pila z toho dělá pěkně promixovanou směs a v centru dění je motor kde jiskří uhlíky...

Nevím... :roll:
Myslím že tam toho lihu dáváš tedy zbytečně moc. Cokoliv co se neodpaří v místě řezu je tam navíc. Ten líh tam funguje jako velice intenzivní chlazení právě tím odpařováním. Na zbytek je tam silný proud vzduhcu aby dostal špony pryč z místa řezu.

Jak říkám. Po 20 minutách intenzivního obrábění v uzavřeném prostoru DATRON frézky (ptal jsem se a nikam se ten prostor neodsává / nefiltruje) bylo těžké ihned po otevření krytu rozpoznat čichem přítomnost lihu :!: a to jsem nacpal hlavu dovnitř abych se pokochal výsledkem.
Respektive jsem ho rozpoznal protože jsem věděl co cítím a schválně jsem se soustředil i na to jak moc to bude smrdět, právě kvůli těm samým obavám co se tu řeší.

Je pravděpodobné že měli nějaký čistší lih než ten chemický smrad co se prodává v Hornbachu Bauhausu a pod. Tam je přidyný nějaký svinstvo aby to lidi nechlastali.
(přesněji řečeno aby ani ten nejotrlejší ožrala kterýmu už nezbývájí skoro žádné chuťové a čichové buňky to nemohl chlastat jak to smrdí)
Když namočím papírový kapesník Hornbachovým lihem abych ošudlal nějakou nečistotu a pak ho hodím do koše nezabalený do igelitu, tak za 3 minuty smrdí celý pokoj víc než vnitřní prostor té DATRON frézky po 20 minutovém obrábění. (a to nebylo samozřejmě první obrábění ten den)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

25. 10. 2014, 9:33

Tady (a tady) pán vytvoří kolem obrobku mantinely a celé to něčím vyleje, není to trochu řešení pro obývákové podmínky (mikrokapičky, komplikace kolem vytváření mlh, atp. ... možná i hluk?)?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

25. 10. 2014, 9:49

Všimla jsem si že kapalina je hodně viskózní podle nalévání i chování třísek -jak nevíří v té kapalině...
Copak to asi je ?
...třeba glicerin ?
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

25. 10. 2014, 9:55

nezlobte se na mě, ale běžte se někde podívat na skutečné frézování klidně na malejch strojcích kolik z toho asi tak lítá špon.. ponoření do nějákého "kelímku" je dobrý tak možná pro nějáké gravírování kde vznikne minimum špon, když vyfrézuješ nějáký objem tak ti vznikne tak 10x tolik objemově špon a ten kelímek ti to zaplní během okamžiku a stejně to vylétá všechno ven.. ty ty špony potřebuješ odpláchnout od obrobku aby se tam zbytečně nemrskali a neřezali znova a znova.. čím menší fréza tím víc je to potřeba, velkej nástroj si to odhodí, když pojedeš finální třeba 0,02mm šponku a pojedeš ji brozením ve šponách tak se ti nějáká jistě dostane znovu pod břit a poničí výsledný povrch, když to vyplavíš pryč tak to nebezpečí eliminuješ.. když už tady děláte stroje od základu tak nevidím jedinej důvod rovnou v návrhu vymyslet kolem účinné krytování s odtokem emulze, nějaké "dveře", nádobu na emulzi a čerpadlo.. ano obrábět se dá i bez emulze.. jenže s tou emulzí je to pro hobby použití asi nejjednodušší a ve finále nejlevnější (snížení opotřebení fréz, menší riziko zlomení, provozní náklady.. )
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

25. 10. 2014, 9:56

čau, "vaničky" si dělám taky, používám starý silokon (klasika do koupelky) na který si lepím cca 1cm odpad pásky z plexi, pak to nechám cca 10minut zatuhnout a jedu, ale nepřej si vidět, třeba když jedu plexi jen pod vodou kvůli povrchu a najednou se na nástroji chytne delší šponka, třeba otřep z kraje, to máš pak všechnu vodu kolem + ve xichtě :D .. rozhodně je to jen provizorka a mantinely nemůžeš zvednout kvůli délce nástroje, mlhu tady zase někdo nedoporučoval, protože musí být pak mašina dokonale krytovaná a odsávaná, pokud budeš aerosol nějaké emulze dýchat, tak to žádný vitamín není, s lihem a výbušností lihové páry bych si raději taky nezahrával, nejlepší je v našich hobby podmínkách (podle mě) na hliník ten vzduch, ale osobně půjdu do oběhového chlazení a na vše budu čurat emulzi a klid :D :mrgreen:
Naposledy upravil(a) Pepa z depa dne 25. 10. 2014, 9:58, celkem upraveno 1 x.
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

25. 10. 2014, 9:57

.. tak to jsi opsal RaSi :D nebo telepatie? :D
... nebo prostě fakt :D
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

25. 10. 2014, 10:06

já to neopsal, já byl první :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

25. 10. 2014, 11:45

Pořádný stroj má pořádnou VANU -odstrojeno od krytů aby to bylo vidět
Zde se vypořádali s kapalinou tekoucí principiálně dolu "vyhnáním celého pohonu X-Y-Z nahoru"
zanedbávám že to má další čtvrtou a pátou osu-jsou utěsněné
pak krytování vychází jednodušeji než u jiných koncepcí jako třeba BFka atd....
DECKEL DMU50_1.jpg
Naposledy upravil(a) pavlaxy dne 25. 10. 2014, 11:53, celkem upraveno 1 x.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

25. 10. 2014, 11:53

ta pětioskaje trošku specifická, ale existuje milion dalších mašin 3osejch s klasickým stolem a vedením pod ním a jsou zakrytované taky.. když se nad tím přemejšlí od začátku, což u nové stavby lze tak to není žádný problém.. trošku problém může být zakrytovat již hotovou mašinku, ale i ta lze celá strčit do "krabice"
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

25. 10. 2014, 12:08

DECKEL FP3a-3.jpg
Třeba tady kompletně "pod kapotou" (oblíbený Deckel jako ta pětioska)
Je to starší provedení , dnes je okolo právě ještě ta "krabice s okénky"
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

25. 10. 2014, 12:13

tohle krytování zas tak moc neřeší.. ten Deckel má otáčky někde kolem 4000,- což není zas tak moc a když mu stříkneš emulzi na frézu průměru třeba 50mm tak to rozstříká všude :D když to bude točit víc tak to lítá hned.. kryt musí být hodně nad nástrojem..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

25. 10. 2014, 2:03

Taktiez bezpecnost musi byt na prvom mieste: Slabsie povahy neotvarat!
http://www.kazak.com/wordpress/?tag=disfigure" onclick="window.open(this.href);return false;
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
BIGG
Příspěvky: 153
Registrován: 31. 1. 2012, 9:42
Bydliště: Sedlište u Frýdku Místku

25. 10. 2014, 2:45

woe, zvedl se mi kufr
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

25. 10. 2014, 4:15

Já teď AL chladím emulzí a udělal jsem okolo nástroje takovou záclonku. Je to zastrčit a na magnet. Teď už se mi nic nerozstřikuje po okolí a teče to přímo do vany ....
Přílohy
P1010126.JPG
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

25. 10. 2014, 7:13

Ty fotky jsou strašlivé ale dík za ně.Člověk by se jednou za čas měl zamyslet jestli už moc neblbne a tohle ho chtě nechtě donutí...

Jinak Azamovi-ty kloubové hadice ( a všelico dalšího ) mají v Alfatechu Stolany.Mám s nimi docela dobré zkušenosti ( s Alfatechem i hadicemi :D ).
Do té kloubové hadice se dá akorát zastrčit vzduchová modrá 6ka a tím pádem to natahat věcmi na vzduch ( spojky,redukce...)
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“