Řezné rychlosti a otáčky při soustružení

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2015, 1:52

Protože správná volba řezné rychlosti je to v čem chybují začátečníci, ale čas od času i ostřílení borci, rozhodl jsem se pro usnadnění práce vytvořit excelovskou tabulku, která ze základních zadaných hodnot spočítá vhodné otáčky obrobku. Nejsem profi programátor, tak mně moc nekamenujte... :wink: Popřípadě pokud tabulku někdo vylepšíte, pochlubte se!!!
Tabulka je ke stažení zde: http://alsracing.net/?p=2981#more-2981" onclick="window.open(this.href);return false;
A tady návdavkem podobná tabulka pro vrtání : http://alsracing.net/?attachment_id=2970" onclick="window.open(this.href);return false;

Ukázka jak to vypadá ....
tabulka řezné rychlosti.jpg
milda87
Příspěvky: 294
Registrován: 5. 7. 2012, 7:51
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2015, 8:04

To je dost dobrý počin,díky!!

Zeptám se,jestli se otáčky při upichování nějak diametrálně liší nebo lze z tabulky orientačně vycházet?
Baťa1
Příspěvky: 141
Registrován: 15. 9. 2010, 12:22

30. 3. 2015, 9:41

je to pěkné určitě užitečné ale jak je tu dotaz jestli při upichování, tak nejenom při upichování ale při všem je potřeba korigovat, buď stroj nemá sílu nebo to drnčí čili nemá tuhost a tak takže tabulka ať je jakákoliv tak je vždy jenom informační
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2015, 10:02

Berte to tak, že ta tabulka slouží k tomu, aby člověk nebyl jak se říká úplně mimo. Každej stroj snese něco jinýho, jsou pochopitelně rozdíly v nástrojích, takže je jasný, že je třeba zkoušet, hledat, optimalizovat. Třeba v tabulce ze který jsem vycházel jsou běžně tři hodnoty řezný rychlosti a to pro trvanlivost břitu 60minut, 240minut a 600minut. Vybral jsem střed ... už z toho je jasný, že ty otáčky a posuvy člověk nemusí ladit úplně do detailu a přesto dosáhne použitelný výsledky.
Jiná věc je když se musí honit výkon a časy v produkční výrobě, tam může každá ušetřená sekunda strojního času přinést ve finále desetitisíce, jenže můžou to bejt peníze plusový a klidně i mínusový (když se třeba neúměrně sníží životnost drahejch nástrojů)
Takže tabulka je jen základní vodítko ... to další musí každej vyladit podle své soustavy STROJ-NÁSTROJ-OBROBEK :D
Začal bych třeba tak, že budu používat spodní hodnoty řezných rychlostí a pak postupně zkusit "tlačit na pilu". Většinou člověk rychle pozná, že ten jeho soustružík už nemůže...
Taky pro některý materiály naše stroje ty otáčky ve finále ani nedaj.... :(
Já sám mám celkem běžně problém, že u oceli zvolím moc velký otáčky.... dělám převážně velmi malý průměry a barevný kovy či plasty, ocel vyjímečně a zvyk je parchant..... :? No a pak se snadno stane, že to špička nože neustojí .... teď už mám svoji tabulku, bude líp. :lol: :lol: 8)
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2015, 10:30

Mám raději graf. Připadá mi pro rychlý výpočet přibližné řezné rychlosti výhodnější.
Přílohy
soustruh_graf.pdf
(272.17 KiB) Staženo 3063 x
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

31. 3. 2015, 7:31

jova píše:Mám raději graf. Připadá mi pro rychlý výpočet přibližné řezné rychlosti výhodnější.
Pěkný nomogram - ty stupně nahoře jsou otáčky?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

31. 3. 2015, 7:38

Jestli myslíš 30-750, tak ano. Jsou to otáčky mého stařečka :D
Není to moje práce, jen jsem to z něj okopíroval.
V podstatě by se takový nomogram dal vytvořit na libovolný soustruh, jen by se musely ty šikmé "otáčky" překreslit podle konkrétních otáček a trochu protáhnout tu osu obvodové rychlosti.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“