Ukotvení šroubu

mechanika k motorům
Odpovědět
bacman
Příspěvky: 18
Registrován: 4. 11. 2014, 3:26

6. 2. 2015, 7:57

Ahoj,
DIY konstrukce CNC se ukázala jako větší oříšek, než se zdálo, mí-li to být pořádně.

Teď řeším ukotvení trapézového šroubu.

Na jedné straně (dál od KM) chci pevné uložení. Na straně KM bude šroub držet na vlastním KM a celé to bude "plovoucí", tzn. veškeré síly bude řešit druhá strana. A co tam?
Samozřejmě nejjednodušší je dát jednořadé kuličkové ložisko... vůbec nevím, jakou může mít axiální vůli a jaká tam vznikne časem?
Nejsložitější jsou 2 kosoúhlá ložiska s možností vymezit vůli... mimo mé možnosti.

Co když tam dám dvouřadé kosoúhlé ložisko? Axiální síly zvládne, jen jaká tam bude vůle?

Bavíme se o stroji s pracovní plochou 1000x500mm, na dřevo, plast, pomalu hliník.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

6. 2. 2015, 8:46

dej tam dvě obyčejná kuličková (620. 2RS), za 20,- kus natvrdo stažená proti sobě na šroubu i za vnější kroužky v domečku
axiální vůli to bude mít několik setin mm, proti vůli v matici trapézu je to zanedbatelné
snadno to ověříš hodinkami
životnost pro hobby dostačující
dej to do domečku hned za spojku od krokáče, na druhý konec je to nesmysl
na vzdálenější konec dej jedno jakékoli obyčejné kuličkové tak, aby v domečku nebo na hřídeli byl jeden kroužek ložiska axiálně volný
až ta ložiska odejdou, dáš tam za 50,- nová nebo to pak složíš z kosoúhlých
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mi_los1
Příspěvky: 436
Registrován: 23. 4. 2012, 11:56
Bydliště: Olomouc

6. 2. 2015, 9:13

...a proč budeš chytat axiální síly radiálními ložisky. Stačí se podívat na kteroukoliv konstrukci obyčejné klasiky třeba u soustruhu, kde jsou proti sobě dvě axiální ložiska nastaveny 2x KM maticí...
U tohoto řešení je jedno, kam ložiska dáš, já bych je dal přímo k motoru a druhý konec nechat jako plovoucí.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

7. 2. 2015, 10:17

Já jsem to řešil viz. foto http://zbestikova.webnode.cz/stavba-cnc ... 180015-jpg" onclick="window.open(this.href);return false; akorát při zalisování ložisek do domečku( obyčejná kuličková 10x30 x10) musíš dát mezi jejich venkovní kroužky taky kroužek silný cca 0,2mm, aby mezi jejich vnitřními kroužky byla vůle těch 0,2mm a po nasunutí toho TR šroubu - samo že jeho konce musí být opracované do vnitřní průměr těch ložisek + závit na dotahování těch matic ( M10 x 0,75). Dotahováním matice se zmenšuje vůle mezi vnitřními kroužky ložisky až k 0, našroubujeme druhou dotahovací matici - kontra a dotáhneme. A máme bezvůlové axiální uložení TR šroubu. Pokud je to na hobby frézku, jako je moje, toto řešení je naprosto dostačující a levné.
kpr
Příspěvky: 29
Registrován: 10. 8. 2014, 3:01

28. 4. 2015, 8:57

Ahoj,
Na stroji mám TR16, na kocích stažené na 12 a 8mm. Ta 12mm část je uložená v ložiskách. Jako první variantu jsem zkoušel klasická kuličková ložiska 6001 2RS, pasovalo dobře a vůli jsem odstranil podložkami a nebo utažením ložiska.
Tohle řešení je ok pro hobby, ale nechytá axiální síly.

Tak jsem udělal lepší řešení s ložisky s kosoúuhlým stykem, taktéž na hřídelce 12mm a domky proti sobě lehce utáhnu červíky. Běhá pěkně na dvou osách.

Třetí řešení je na třetí ose kde je na jedné straně ložisko s kosoúhlým stykem a na druhé straně je čistě jen axiální ložisko, tuším že 51101 pro onen průměr 12mm. Vyrobit domeček laserem nebo CNC pro tohle axiální ložisko bylo daleko víc easy.
Také to běhá pěkně, předepnutí a vymezení vůlí dělám červíky na straně kosoúhlého ložiska.

--------------
No a měl bych dodatečnou otázku, určitě ne všichni mají k dispozici strejdu soustružníka aby jim udělal konce TR šroubů na libovolný průměr. Tak třeba využíváte možnost stejného průměru trapézu (např TR12) a stejného ložiska (vniř.prům 12mm).
Jak uchytíte nejlépe trapéz aby se opřel o ložisko ? Třeba firma IGUS dělá taky TR šrouby a svěrné matice na konce TR šroubů, jenže tato legrace stojí kolem 500/ks.
Zatím tenhle nápad se mi zdá nejlevněší pro hobby CNC, držet stejný průměr TR, žádné soustružení stopek a vše vyřešit vhodnou volbou průměru ložiska a průměru pružné spojky na KM.

Když bude dost zájemců mám možnost vyrobit domky ložisek třeba na 6001 2RS , 7201B.
Optimální je série 50-100

KPr
Mechatronic
>> CNC 3/4 axis, 4 working heads, pressure air/water cooling
>> G-StepCon interpolation driver for one axis networks
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“