Soustruh ASIST 550W vs PROMA SM-300

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
vilish
Příspěvky: 15
Registrován: 17. 4. 2015, 1:30

20. 4. 2015, 6:22

20150420_063832.jpg
Chlapi, nechtěl jsem se nikoho dotknout. Pokud si Zdenku mojí reakcí cítíš poškozen, tak se Ti omlouvám. Pochop, že tahle mašinka se mi dostala do ruky poprvé, a spíše dedukuji, jak to asi funguje. Fotky desky jsem přiložil.
Schéma na desku SMT 2335, které uvádí stelerp, se zdá být totožné s tou mojí deskou. Dokonce i označení součástek se zdá být stejné.
Takže moje dedukce je následovná.
Přes R21 se snímá proud motoru (s úbytku napětí) a pokud je vyšší než má být, tak se to vypne. Ty OZ jsou v smd provedení a pokud by byly špatné, tak jsem schopen je sice s obtížemi vyměnit. Ten starý pán by však raději, kdyby tam žádná taková sofistikovaná ochrana nadproudu nebyla. Takže se zeptám.
Lze to nějak obejít, to hlídání proudu? Prostě aby fungovala jen regulace otáček. Nic víc. S tou žárovkou mi regulace funguje, jenže jak jsem psal, ta bere pouze pár desítek mA. Vím, že některé typy desek těchto soustruhů nemají tuto ochranu. Je to jen bezpečnostní prvek navíc pro sichr.
Anebo to nějak zkusit opravit. Tady ale nevím, kudy jít.
Polovodiče jsem zkusil na desce změřit, žádný vadný jsem nenašel. Spíš bych to tipoval na ty OZ, ale je to jen dohad.
Přílohy
20150420_063843.jpg
20150420_065832.jpg
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

20. 4. 2015, 9:44

vilish píše:
20150420_063832.jpg
Chlapi, nechtěl jsem se nikoho dotknout. Pokud si Zdenku mojí reakcí cítíš poškozen, tak se Ti omlouvám. Pochop, že tahle mašinka se mi dostala do ruky poprvé, a spíše dedukuji, jak to asi funguje. Fotky desky jsem přiložil.
Schéma na desku SMT 2335, které uvádí stelerp, se zdá být totožné s tou mojí deskou. Dokonce i označení součástek se zdá být stejné.
Takže moje dedukce je následovná.
Přes R21 se snímá proud motoru (s úbytku napětí) a pokud je vyšší než má být, tak se to vypne. Ty OZ jsou v smd provedení a pokud by byly špatné, tak jsem schopen je sice s obtížemi vyměnit. Ten starý pán by však raději, kdyby tam žádná taková sofistikovaná ochrana nadproudu nebyla. Takže se zeptám.
Lze to nějak obejít, to hlídání proudu? Prostě aby fungovala jen regulace otáček. Nic víc. S tou žárovkou mi regulace funguje, jenže jak jsem psal, ta bere pouze pár desítek mA. Vím, že některé typy desek těchto soustruhů nemají tuto ochranu. Je to jen bezpečnostní prvek navíc pro sichr.
Anebo to nějak zkusit opravit. Tady ale nevím, kudy jít.
Polovodiče jsem zkusil na desce změřit, žádný vadný jsem nenašel. Spíš bych to tipoval na ty OZ, ale je to jen dohad.
Hochu, hochu ty mne trápíš ;-)

Jukni na schema
- potenciometry P29 a P33 nastavují omezení zpětné vazby.
Nemáš problém v jejich rozštelování (nastavená příliš velká citlivost)?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
vilish
Příspěvky: 15
Registrován: 17. 4. 2015, 1:30

20. 4. 2015, 10:05

Neříkám, že jsem nějakej machr, ale takhle jednoduchý to opravdu není. Ty trimry bylo to první po čem jsem šel. Tam závada není. Ještě jeden postřeh, pokud zafunguje ta ochrana, tak mi spadne napájecí napětí na zenerce Z2 a tím pádem i dále na stabilizátoru 78L12. Musím přepnout přepínač pohonu do "nuly" aby se napětí obnovilo.
Nevím, jestli je to záměr anebo dochází k nějakému zkratu. Potřeboval bych popsat ty jednotlivé OZ - jak fungují, abych věděl co mám kde měřit.

Doplněno:
Pořád jsem si říkal, že jdu možná špatnou cestou.
Takže jsem zkusil jednoduché měření.
Do série s motorem jsem zapojil ampermetr a měřil hodnoty, kdy sepne ochrana při různých nastaveních R29 a R33. Vždy jsem postupně zvyšoval otáčky (potenciometrem) od nuly, až jsem se dostal na proud cca 3,5A (to je údaj odečtený z digitálního měřidla se zpožděním) a motor se stejně není schopen roztočit. Může být závada v něm?
Jak to ještě ověřit? Pokud dám ohmetr na vstupní svorky motoru (připojím jej na ty dva vodiče co vedou do motoru) a rukou otáčím pomaloučku vřetenem, tak má střídavé hodnoty v rozmezí 7-11 ohm.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

20. 4. 2015, 10:58

vilish píše:Neříkám, že jsem nějakej machr, ale takhle jednoduchý to opravdu není. Ty trimry bylo to první po čem jsem šel. Tam závada není. Ještě jeden postřeh, pokud zafunguje ta ochrana, tak mi spadne napájecí napětí na zenerce Z2 a tím pádem i dále na stabilizátoru 78L12. Musím přepnout přepínač pohonu do "nuly" aby se napětí obnovilo.
Nevím, jestli je to záměr anebo dochází k nějakému zkratu. Potřeboval bych popsat ty jednotlivé OZ - jak fungují, abych věděl co mám kde měřit.
To je security feature ;-)
Tedy vždy když vypne ochrana nebo ho Ty nouzově vypneš, musíš do nuly a zapnout znova.
Předpokládám, že se vypne celý přívod do desky.
vilish píše:Doplněno:
Pořád jsem si říkal, že jdu možná špatnou cestou.
Takže jsem zkusil jednoduché měření.
Do série s motorem jsem zapojil ampermetr a měřil hodnoty, kdy sepne ochrana při různých nastaveních R29 a R33. Vždy jsem postupně zvyšoval otáčky (potenciometrem) od nuly, až jsem se dostal na proud cca 3,5A (to je údaj odečtený z digitálního měřidla se zpožděním) a motor se stejně není schopen roztočit. Může být závada v něm?
Jak to ještě ověřit? Pokud dám ohmetr na vstupní svorky motoru (připojím jej na ty dva vodiče co vedou do motoru) a rukou otáčím pomaloučku vřetenem, tak má střídavé hodnoty v rozmezí 7-11 ohm.
Může bohužel. Předpokládám, že uhlíky jsou O.K.
BTW Ty jsi ale ten motor zkoušel ne?
Zkus ještě změřit odběr když motor připojíš na externí zdroj.
Naposledy upravil(a) Zdenek Valter dne 20. 4. 2015, 11:08, celkem upraveno 1 x.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
vilish
Příspěvky: 15
Registrován: 17. 4. 2015, 1:30

20. 4. 2015, 11:02

No zkoušel, ale jen na 40 voltovém zdroji a při 40 voltech se točil, ale ze zdroje bral 5A (víc mi zdroj nedá). Bez jakékoli zátěže.
Potřeboval bych ho nějak 100% vyzkoušet.
Pokud je motor v háji, dá se to nějak nahradit? V rámci rozumných financí.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

20. 4. 2015, 11:17

vilish píše:No zkoušel, ale jen na 40 voltovém zdroji a při 40 voltech se točil, ale ze zdroje bral 5A (víc mi zdroj nedá). Bez jakékoli zátěže.
Potřeboval bych ho nějak 100% vyzkoušet.
Pokud je motor v háji, dá se to nějak nahradit? V rámci rozumných financí.
To je hodně.
Bohužel, cca 76 GBP + pošta :-(
Pak jedině náhrada pračkovým motorem :-(
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
vilish
Příspěvky: 15
Registrován: 17. 4. 2015, 1:30

20. 4. 2015, 11:23

Můžeš mi prosím Tě, když tak dát odkaz na ten díl.
Motor z pračky by musel být bokem a to už zničí tu výhodu kompatibility při přepravě v autě.
Teď jsem ten motor vyndal, zkusím ho zítra rozdělat, ale moc šancí si nedávám. Nerad sděluji špatné zprávy.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

20. 4. 2015, 12:56

vilish píše:Můžeš mi prosím Tě, když tak dát odkaz na ten díl.
Motor z pračky by musel být bokem a to už zničí tu výhodu kompatibility při přepravě v autě.
Teď jsem ten motor vyndal, zkusím ho zítra rozdělat, ale moc šancí si nedávám. Nerad sděluji špatné zprávy.
Je to tu na fóru:
http://www.amadeal.co.uk/acatalog/CJ18A_Motor.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Stačí ten míň výkonný.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
vilish
Příspěvky: 15
Registrován: 17. 4. 2015, 1:30

21. 4. 2015, 12:19

Tak je to asi definitivní.
Motor jsem rozebral, očistil komutátor a uhlíky. Už když jsem jej čistil, bylo na nich vidět, že jsou opálené.
Po zkompletování a napojení na zdroj 40 voltů a 5 ampér sice motor točí, ale bere si 5A a cuká (držel jsem jej v ruce). Navíc po pár vteřinách začíná "cítit".
To ta deska by bývávala milosrdnější závada - ta se za cca tři tisíce dala koupit v ČR.
Motor vychází v aktuálním kurzu k libře také na tři tisíce, navíc poštovné a platba předem. Obávám se, že to asi nebude pro toho pána akceptovatelné.
Navíc podle doplňující informace, prý již někdy v minulosti, když jej půjčil, tak tam nějaká závada byla, akorát neví jaká. Nicméně po vrácení, prý již neměl sílu.
Vše nasvědčuje tomu, že někdo spálil původní motor a nedal tam ten správný, ale slabší. Teď tam je typ 250W. No a ten samozřejmě nemohl vydržet vůbec.
Akorát mne zaráží, že i v zahraničí stojí ten motor tolik. Ikdyž ke kupní síle místního obyvatelstva je to někde jinde než u nás. Bohužel.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

21. 4. 2015, 2:34

tak to předělej na pračkový s regulátorem, je tu k tomu vlákno
je to za pár stovek + práce
nafurt
silnější
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

21. 4. 2015, 6:12

testone píše:tak to předělej na pračkový s regulátorem, je tu k tomu vlákno
je to za pár stovek + práce
nafurt
silnější
No nevím, ale třeba to bude pánovi stačit.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

21. 4. 2015, 6:28

vilish píše:Tak je to asi definitivní.
Motor jsem rozebral, očistil komutátor a uhlíky. Už když jsem jej čistil, bylo na nich vidět, že jsou opálené.
Po zkompletování a napojení na zdroj 40 voltů a 5 ampér sice motor točí, ale bere si 5A a cuká (držel jsem jej v ruce). Navíc po pár vteřinách začíná "cítit".
To ta deska by bývávala milosrdnější závada - ta se za cca tři tisíce dala koupit v ČR.
To není žádná láce - oprava by vyšla na mnohem méně.
vilish píše:Motor vychází v aktuálním kurzu k libře také na tři tisíce, navíc poštovné a platba předem. Obávám se, že to asi nebude pro toho pána akceptovatelné.
No to je přeci stejné v každém eshopu ;-)
vilish píše:Navíc podle doplňující informace, prý již někdy v minulosti, když jej půjčil, tak tam nějaká závada byla, akorát neví jaká. Nicméně po vrácení, prý již neměl sílu.
Vše nasvědčuje tomu, že někdo spálil původní motor a nedal tam ten správný, ale slabší. Teď tam je typ 250W. No a ten samozřejmě nemohl vydržet vůbec.
Akorát mne zaráží, že i v zahraničí stojí ten motor tolik. Ikdyž ke kupní síle místního obyvatelstva je to někde jinde než u nás. Bohužel.
Ještě jsem našel tenhle motor:
http://www.ebay.co.uk/itm/DC-220-230V-1 ... 43c0d0c985" onclick="window.open(this.href);return false;
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
J0hny
Příspěvky: 506
Registrován: 10. 5. 2008, 1:31

29. 4. 2015, 10:11

Motor som videl na aliexprese za nejakych 50-60 dolarov, momentalne tam ale nevidim nic s "free shipingom"
A co tak nechat ten motor "opravit" ?
Nevzdelany samouk, zo vsetkeho trosku, ziadne konkretne zameranie :)
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

29. 4. 2015, 10:19

J0hny píše:Motor som videl na aliexprese za nejakych 50-60 dolarov, momentalne tam ale nevidim nic s "free shipingom"
A co tak nechat ten motor "opravit" ?
Pošli odkaz please!
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
vilish
Příspěvky: 15
Registrován: 17. 4. 2015, 1:30

30. 4. 2015, 5:14

No, opravit by to asi šlo, psal jsem to v jedné SZ Zdenku Valterovi. Oslovil jsem dvě firmy, kvůli porovnání ceny. Poslal jsem foto motoru i rozebraného, aby věděli do čeho jdou. A teď se držte.
Jedna firma by to udělala za 1400-1800,- korun s dph (cena by byla upřesněna po zaslání motoru). Druhá firma za 5000,- korun bez dph.
Nechápu tu nestoudnost (za trojnásobek).
V každém případě jsem koupil na aukru motor ze staré tatramatky za dvě stovky i s poštovným, počkám až přijde a pokusím se to nějak řešit tímhle směrem - tedy pokud ten motor bude vhodný. Kdyby vhodný nebyl, tak budu shánět dál. Respektive máte někdo z Vás nějaký ověřený typ pračkového motoru s kterým je úprava jednoduchá? Díky.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“