Čínská vřetena - zkušenosti

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Odpovědět
Andrew
Příspěvky: 207
Registrován: 24. 5. 2010, 12:31
Bydliště: Liberec

18. 2. 2015, 7:18

Tak vřeteno je napojené, měnič nastavený a vše funguje, ale rád bych ještě požádal zde znalé, zda je možné měřit kolmost usazení vřetene na jeho obvodovém 80mm plášti, jelikož rozsah pohybu od stolu je s kleštinou jen cca. 120mm a uchytit tyčku pro měření přímo do vřetene je tak problém. Druhá otázka je jaká kolmost je obecně ještě přijatelná. Například 0.01 na 100mm a nebo to chce vše dostat pokud možno do úplné 0 ?
Také chci ještě dodatečně poděkovan za komplexní popsání problematiky v předchozích příspěvcích.
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

18. 2. 2015, 7:21

Ja upnem do vretena tycku ohnutu do tvaru L. Spustim vreteno aby sa dotkla stola a ked ju otocim o 360 stupnov tak vsade musi byt rovnako vzdialena od stola.
Cim vacsi polomer tak tym lahsie meranie. Ci???
Uživatelský avatar
Erythros
Příspěvky: 33
Registrován: 7. 10. 2014, 7:48

30. 3. 2015, 4:56

Zkoušeli jste už někdo vysokofrekvenční vodní vřetena (eBayovská příchuť), které prodejce přímo prodává jako určená pro frézování kovů (hliníku i oceli)? Respektive zda-li se s tím opravdu třeba ta ocel dá v domácích podmínkách obrábět? Příklad: http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from= ... =250&rt=nc

Když to srovnám s nejlevnější nabídkou stejně výkonného vřetena (http://www.ebay.co.uk/itm/3KW-WATER-COO ... 27b8299fb7), tak je o něco větší, na vyšší napětí, ale také několikrát dražší. (A je otázkou, na kolik je vůbec takové řešení klasického čínského vodníka na zamýšlené frézování kovů vhodné - nicméně je to do začátku asi nejschůdnější volba.)

Papír snese všechno, a tak si říkám, aby ty vřetena v konečném důsledku ve svých parametrech si nebyla podobná. Plus, mínus. (Vzhledem k ceně je lepší to levnější po roce vyhodit/zrecyklovat a na základě nabytých zkušeností vymyslet něco lepšího.)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

30. 3. 2015, 7:27

zamysli se a zkus si spočítat a najdi si něco o řezných rychlostech pro ocel.....
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

13. 4. 2015, 9:04

Erythros píše:Zkoušeli jste už někdo vysokofrekvenční vodní vřetena (eBayovská příchuť), které prodejce přímo prodává jako určená pro frézování kovů (hliníku i oceli)? Respektive zda-li se s tím opravdu třeba ta ocel dá v domácích podmínkách obrábět? Příklad: http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from= ... =250&rt=nc

Když to srovnám s nejlevnější nabídkou stejně výkonného vřetena (http://www.ebay.co.uk/itm/3KW-WATER-COO ... 27b8299fb7), tak je o něco větší, na vyšší napětí, ale také několikrát dražší. (A je otázkou, na kolik je vůbec takové řešení klasického čínského vodníka na zamýšlené frézování kovů vhodné - nicméně je to do začátku asi nejschůdnější volba.)

Papír snese všechno, a tak si říkám, aby ty vřetena v konečném důsledku ve svých parametrech si nebyla podobná. Plus, mínus. (Vzhledem k ceně je lepší to levnější po roce vyhodit/zrecyklovat a na základě nabytých zkušeností vymyslet něco lepšího.)

S ocelou to ide aj takto:
https://www.youtube.com/watch?v=VfVtBror6XE" onclick="window.open(this.href);return false;

Zopar stran dozadu som pisal, ako som kupoval vreteno priamo z ciny aj s menicom. Vizualne vyzeralo rovnako ako tie na ebay, ale bol to uplne iny vtacik.
4 loziska v P4, hadzavost som nameral okolo 5um. 1.5kw, 6-12tis otacok so stabilnym krutiacim momentom 2.13Nm.
Bolo podstatne drahsie , vreteno + menic tusim 1200 USD, ak si spravne spominam. Na ebay tieto vretena nie su.
Neplanujem nim frezovat do ocele vacsim priemerom ako 4-5mm
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
Uživatelský avatar
Erythros
Příspěvky: 33
Registrován: 7. 10. 2014, 7:48

4. 5. 2015, 12:03

el_fuego333 píše:(...)Vizualne vyzeralo rovnako ako tie na ebay, ale bol to uplne iny vtacik.
4 loziska v P4, hadzavost som nameral okolo 5um. 1.5kw, 6-12tis otacok so stabilnym krutiacim momentom 2.13Nm.
Bolo podstatne drahsie , vreteno + menic tusim 1200 USD, ak si spravne spominam. Na ebay tieto vretena nie su.
Neplanujem nim frezovat do ocele vacsim priemerom ako 4-5mm
To je právě celkem ten problém. Ty vřetena vypadají na obrázku stejně a 1200 USD už je docela balík na to, aby se to pak muselo při problémech reklamovat. Co jsi koupil za značku? Já jsem tak přemýšlel nad 400 až 500 dolary jako strop za vřeteno (měnič už mám). Vodníka. Vzhledem k vnějšímu nucení oběhu chladícího média je mu, myslím, celkem jedno, jak rychle se točí a pomocí různých vektorových řízení se dá použitelný moment udržovat i na nízkých otáčkách (oproti U/f řízení).
Uživatelský avatar
Airm@n64
Příspěvky: 326
Registrován: 15. 2. 2011, 3:58
Bydliště: Ostrava

25. 6. 2015, 2:31

Pánové co máte vodníky čínské je třeba je někdy promazat vevnitř? ložiska? nebo jak to unich chodí? :-) celkem sem už snim něco naběhal tak se raději ptám :-)
john.seven
Příspěvky: 1
Registrován: 25. 9. 2014, 2:38

2. 7. 2015, 4:15

Zdravím Vás páni,

ja som tiež kúpil číňana 1,5kW vodníka a 2,2 kW menič. Cena bola veľmi dobrá a naozaj to bolo poslane z UK (prekvapivo).

Ja som z toho ale úplny blb :mrgreen: . Neviem to nastaviť. Keď na meniči zapnem vreteno, tak sa neroztočí.
Teda nie samé. Roztočí sa, len keď mu trošku pomôžem prstami (ešte ich mám).
Viete mi s tým prosím niekto poradiť? Možno sa to tu už rozoberalo, ale mne toto "cezgúgl" vyhľadávanie nejako neštimuje :(

Zapojené by to malo byť správne. Vstup aj výstup je pekne označený. Akurát "zem" na vstupe a "zem" z vretena som spojil na ten jediný šróbik, čo bol tak označený na meniči. Lebo však Zem je len jedna a inak by som ten druhý kábel musel zapojiť už iba do zeme v kvetináči s palmou, tak som hádam urobil dobre :mrgreen:

Prijímam akúkoľvek radu, (po ktorej mi niečo nezadymí), alebo odkaz na nejaký krok za krokom návod for dummies, ako nastaviť vreteno. Predajca vretena vie ešte menej, ako ja (vraj musí byť menič nastavený vždy na 400hz...Akože diiiiky za radu...) a predajca meniča mi zatiaľ neodpovedal. Ale som si istý, že je to nastavením, lebo inak by sa netočilo vôbec.

Vreteno:
http://www.ebay.co.uk/itm/321443201478? ... EBIDX%3AIT
Menič:
http://www.ebay.co.uk/itm/120674103836? ... EBIDX%3AIT

Ďakujem!
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

2. 7. 2015, 6:27

john.seven píše:Zdravím Vás páni,

ja som tiež kúpil číňana 1,5kW vodníka a 2,2 kW menič. Cena bola veľmi dobrá a naozaj to bolo poslane z UK (prekvapivo).

Ja som z toho ale úplny blb :mrgreen: . Neviem to nastaviť. Keď na meniči zapnem vreteno, tak sa neroztočí.
Teda nie samé. Roztočí sa, len keď mu trošku pomôžem prstami (ešte ich mám).
Viete mi s tým prosím niekto poradiť? Možno sa to tu už rozoberalo, ale mne toto "cezgúgl" vyhľadávanie nejako neštimuje :(

Zapojené by to malo byť správne. Vstup aj výstup je pekne označený. Akurát "zem" na vstupe a "zem" z vretena som spojil na ten jediný šróbik, čo bol tak označený na meniči. Lebo však Zem je len jedna a inak by som ten druhý kábel musel zapojiť už iba do zeme v kvetináči s palmou, tak som hádam urobil dobre :mrgreen:

Prijímam akúkoľvek radu, (po ktorej mi niečo nezadymí), alebo odkaz na nejaký krok za krokom návod for dummies, ako nastaviť vreteno. Predajca vretena vie ešte menej, ako ja (vraj musí byť menič nastavený vždy na 400hz...Akože diiiiky za radu...) a predajca meniča mi zatiaľ neodpovedal. Ale som si istý, že je to nastavením, lebo inak by sa netočilo vôbec.

Vreteno:
http://www.ebay.co.uk/itm/321443201478? ... EBIDX%3AIT
Menič:
http://www.ebay.co.uk/itm/120674103836? ... EBIDX%3AIT

Ďakujem!
no, podle těch obrázků to nikdo nenastaví. K měniču je třeba mít manuál a nastavuje se to dle něho. Skoro bych se divil, kdyby měnič přišel vůbec nějak nastavený. Zatím jsem k měničům vždy našel "zkrácený" návod k uvedení do provozu, kde v několika málo krocích bylo provedeno základní nastavení. Bez návodu je to obtížně nastavitelné.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
kutilak
Příspěvky: 118
Registrován: 20. 6. 2013, 11:57

21. 8. 2015, 4:09

Dá se někde pořídit upínač pro čínské 1,5kw vřeteno ? nějakej kterej nebude nesmyslně házet ... mám kvalitní švícarský kleštiny ale to vřeteno stojí za prd .. tak jestli by nestačilo jen přeložiskovat a dát jiný upínač .. má s tím někdo zkušenost ?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 8. 2015, 5:00

Prebrusujou to

Jinak pozor na ty vretena
vesmes jsou ve 2 kvalitach
1 prodejni
2 vymet kterej neprosel vyst. Kontrolou

Asi jsi narazil na 2.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Topol
Příspěvky: 403
Registrován: 29. 10. 2013, 5:44

24. 10. 2015, 10:22

Zeptam se, když mi nehazi vnitrek kuzelu, budu mit hranu na zacatku taky rovnou a bude lehce vyoseny zavit pro matici upinace, bude nastroj házet po dotazeni. Jde mi o to, jestli sila kterou pak bude vyvíjet matice na jednu stranu klestiny vice při spravnem vybrusu dutiny a paty ovlivni nejak hazivost? Když se nad tim zamyslim, tak při kvalitni klestine by to nemelo byt znatelne, prece klestina se nemůže nejak deformovat v dutine i když je na casti tlacena do dutiny vice. Mam ten problém, dutinu mam v rychtiku, celo nebo patu, nevim jak ten kraj nazvat musim zbrousit, tam je krivo a zavit mi pry leti, zajima me totiž jestli az zbrousim to celo, tak jestli i přes ten zavit to bude lepsi. ??? Co myslite?
Ještě doplnim klestina Rego Fix 10, nastroj prum. 10mm a matice Rgo Fix brousena
Topol
Příspěvky: 403
Registrován: 29. 10. 2013, 5:44

26. 10. 2015, 4:05

Tak jsem ted zkusil místo matice Rego Fix pouzit matici která byla soucasti vretene. K memu uzasu je hazivost 40mm od klestiny 0,015, s matici Rego Fix 0,04mm. Zkousel jsem x pokusu, cisteni matic atd.. porad stejne hodnoty.
Jestli to není tim, ze cinska matice nemá brouseny zavit, tim vule jsou vetsi a matice ma moznost se lepe srovnat, nebo jestli je matice s tim vretenem licovana, hlava mi to nebere.
NextClick
Příspěvky: 124
Registrován: 3. 1. 2010, 1:22

17. 12. 2015, 10:17

Připomínám otázku. Docela mne to taky zajímá.

Airm@n64 píše:Pánové co máte vodníky čínské je třeba je někdy promazat vevnitř? ložiska? nebo jak to unich chodí? :-) celkem sem už snim něco naběhal tak se raději ptám :-)
Fakt se omlouvám a raději už mlčim, abych nerušil vaše profesní kruhy.
Uživatelský avatar
Airm@n64
Příspěvky: 326
Registrován: 15. 2. 2011, 3:58
Bydliště: Ostrava

18. 12. 2015, 6:47

Mám menší skušenost s vřetenem 1,5kw chlazeno vodou vydrželo nonstop provoz 65dní poté obsluha neuhlídala chladicí kapalinu a vřeteno umřelo.
Pořídilo se stejné ale chlazené vzduchem a zatim jede cca 45 dní. Bez mazání prostě jak přislo :-)
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“