Fotovoltický ohrev vody

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Stano
Příspěvky: 90
Registrován: 1. 8. 2006, 12:52
Bydliště: LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

8. 9. 2015, 1:31

Rozmýšľam nad fotovoltickým ohrevom vody v RD (ostrovná prevádzka bez dotácií). V skratke: na streche panely, prívodné vodiče do technickej miestnosti, zapojiť ich do regulátora výkonu, výstup zapojiť na AC špirálu klasického bojlera. Cez deň ohrievať vodu zo slnka, v noci v prípade nedostatku TV by špirála bola napájaná zo siete v čase nízkeho tarifu.

Regulátor (najlacnejšie čo som našiel): http://www.ecoprodukt.sk/produkty/detai ... c-2kw.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Otázka č.1: Prevádzkuje niekto niečo podobné a aké má s tým skúsenosti?
Otázka č.2: Má niekto skúsenosť s uvedeným regulátorom? (klasický striedač je cenovo niekde inde)?
Otázka č.3: Poradí niekto seriózny zdroj panelov 250 Wp (cena)?

PS: Diskusie na tzb-info som prešiel.

Vopred ďakujem za každý podnet.
Stano
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

8. 9. 2015, 1:50

efektivnejsi a levnejsi je ohrivat to vodou, elektrinou dohrivat na nocni tarif

http://www.ekobydleni.eu/solarni-elektr ... 100-000-kc" onclick="window.open(this.href);return false;

http://cofa.blog.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4890
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

8. 9. 2015, 2:07

Technicky nesmysl co se zaplati mozna za desitky roku :-(
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

8. 9. 2015, 3:22

elbarto píše:Technicky nesmysl co se zaplati mozna za desitky roku :-(
přesně tak
možná by si pan autor toho návrhu mohl nastudovat něco o účinnostech přeměn energií
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

8. 9. 2015, 7:22

Tiez idem stavat rodinny dom. Tepelne solarne panely su v podstate dva druhy. Jeden takmer bezudrzbovy ale vyzaduje velky sklon strechy. Druhy moze byt aj na rovnej streche ale bezudrzbovym sa nazvat neda. Oba su ucinnostou daleko za fotovoltaikou, ale napisat niekomu ze FV je blbost by som nedokazal. Mne vsetci vravia ze mam kurit plynom. Tam kde staviam plyn nie je. A rovnako to moze byt aj s tym dotazom. Proste niekto tepelne solarne panely pouzit nemoze alebo nechce. A aj na hotovy dom sa da fotovoltaika namontovat bezproblemovo, tahat potrubie na strechu je o niecom inom.
Mozno by stalo za to tu elektriku pouzit aj na ine nez ohrievanie spiralou
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

8. 9. 2015, 8:36

tak dobře
FV panely mají účinnost přeměny slunečního záření někde okolo 10%, když budu hooooooooodně velkej optimista tak 15
vakuové teplovodní kolektory kolem 90%
tudíž vyrábět FV panelem elektriku a tu pak někde měnit na teplo je hovadina, když můžu to teplo vyrábět rovnou s o řád vyšší účinností
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Stano
Příspěvky: 90
Registrován: 1. 8. 2006, 12:52
Bydliště: LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

16. 9. 2015, 8:03

Nazdar kolegovia, prevádzkuje tu niekto FVE? Zaujímal, by ma reálny výkon panelov voči inštalovanému Wp v rámci roka. Tabuľka, graf by potešil. Môže byť aj cez SS. Dík.
Uživatelský avatar
Kratus
Příspěvky: 511
Registrován: 1. 5. 2015, 2:36
Bydliště: Příbram

16. 9. 2015, 10:06

Uživatelský avatar
Japa
Příspěvky: 57
Registrován: 20. 2. 2011, 7:36
Bydliště: okr. Karviná

16. 9. 2015, 10:35

Já mám malou FVE od roku 2008, výkon 6,24 kWp (zelený bonus). 1 instalovaný kWp by měl v našich podmínkách vyrobit za rok 1MWh, já vzhledem k ne příliš ideálním podmínkám ovzduší na ostravsku, orientaci 20 st. na JZ a sklonu střechy 20 st. se pohybuji s výrobou zhruba mínus 9 - 20 % proti "deklarované" výrobě. Průměrně mi tedy moje FVE vyrobí asi 5 500 kWh/rok. Ale zhruba 2/3 vyrobené energie umím využít (uhřev TUV + provoz dílny), takže ji nemusím nakupovat a ročně takto ušetřím 15 - 20 tis. Kč.
Konkrétně loňský rok, vyrobeno 5 550 kWh x 14,45 = 80 197 + 17 000 (ušetřeno, tj. součinnost výroby se spotřebou) - 2500 (poplatky ČEZu) = 94 697,- Kč.
Uživatelský avatar
drk222
Příspěvky: 389
Registrován: 15. 3. 2011, 11:02
Bydliště: Brno

17. 9. 2015, 1:21

Nějak mi ten výpočet není jasný.
1. kolik ta sranda stála?
2. kolik dostaneš za prodanou elektřinu?
3. kolik spotřebuješ sám?

protože pokud si vyrobil 5500kWh za rok a jen 1/3 dodal, zbytek použil tak mi vyjde úspora na elektrice (5kč za kwh) těch 17 000, a za prodanou elektriku asi 26500 - ty poplatky 2500.
Tj. 41 000 k dobru ročně...

Mimochodem co v té dílně poháníš tou energií z FV?
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

17. 9. 2015, 1:24

právě kouzlo těch fotovoltaických podvodů je v tom, že prodáš všechno za 15 a pak koupíš za 4.. a zaplatěj to všechny ovce.. a o nějakou ekologii, úsporu vůbec nejde..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

17. 9. 2015, 3:43

topit plynem ,rozdíl mezi topením plynem a elektřinou je veliký
Plyn vychází sice pohledově lépe ,ale ve finále ne.
Nový dům beztoho bude buď nízko nebo pasiv. Takže toho člověk zase tolik neprotopí...

Plyn ... zaplatit projekt (el kotel se ztratí v ceně rozvodů elektro projektové dokumentace domu)
Následně cena přípojky. (jeli již v oplocení ,tak taky žádný šlágr)
přípojka od odběrného místa stojí peníze
komín stojí peníze
měsíční pronájem plynoměru navíc.
revize komínu která není jen jednou
servis a čištění plynového kotle

u elektro kotle se nemá co čistit . až doslouží člověk si ho vymění takříkajíc sám,max si pozve eletrikáře.

nesmí se taky zapomenout ,že na elektrokotel dostanete levnější sazbu kterou ale člověk využije včetně praní ,vaření apod. U plynového prostě perete za plnou sazbu.
Když se v rusku rozhodnou že nepůjde plyn ,mrznete jak na slovensku předloni. U eletriky nakopnete elektrocentrálu ,kotel omezíte podle výkonu centrály a i při -20 se v normálním RD dá vyžít s 3kw.

Plyn se vyplatí tak kde už je rozveden ,nebo v jiných prostorech nežli RD . Kde bydlím tak tady se pronájem plynoměru platí něco okolo 150kč ač máte spotřebu nebo ne .
takže to je položka 1800ročně ,odběrné místo s projektem a trubkou až do kotelny budeme začínat na 30ti a to jsem při zemi komín plácnu zlatej střed 20 . vezmem v úvahu životnost kotle 20 let .36 000,- pronájem plynoměru, 10 000,- opakovaná revize komínu , 5000,- nějakej ten servis 20 000,- komín 30 000,- připojení ... suma sumárum 101 000,- připočtěte to k ceně v plynu za jednotku a nezapomeňte odečíst výhody vaření za nižší sazbu v eletrice... vyplatí se plyn jak tvrdí do RD?
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 9. 2015, 6:44

Jenže teplo z plynu vyjde minimálně 2x levněji než z elektřiny (1 kWh u plynu kolem 1.30 Kč, u elektřiny i se slevou za přímotop nějakých 2.50-3.00 Kč).
Já bych určitě plyn za topení elekřinou neměnil.
Leda za tepelné čerpadlo, které poměr cen za jednotku tepla otočí.
Uživatelský avatar
Japa
Příspěvky: 57
Registrován: 20. 2. 2011, 7:36
Bydliště: okr. Karviná

17. 9. 2015, 7:27

drk222 píše:Nějak mi ten výpočet není jasný.
1. kolik ta sranda stála?
2. kolik dostaneš za prodanou elektřinu?
3. kolik spotřebuješ sám?

protože pokud si vyrobil 5500kWh za rok a jen 1/3 dodal, zbytek použil tak mi vyjde úspora na elektrice (5kč za kwh) těch 17 000, a za prodanou elektriku asi 26500 - ty poplatky 2500.
Tj. 41 000 k dobru ročně...

Mimochodem co v té dílně poháníš tou energií z FV?
1. 900 tis. (ale mám to na firmu, takže - DPH a tenkrát to šlo za 5 let účetně odepsat)
2. vše co FVE vyrobí x necelých 15 Kč/kWh
3. FVE je napojená na rozvod za elektroměrem (měřená část), elektroměr umí měřit výrobu (to je ta část, která odejde ven, v mém případě 1/3) a spotřebu. Konkrétně, pokud FVE vyrábí (okamžitý výkon) 1 kWh a já mám zapnutý spotřebič o příkonu 1 kW, tak se spotřeba kryje z výroby FVE, tzn. nemusím nakupovat a elektroměr v tu chvíli naměří nulu na výrobě i spotřebě (tedy neplatím ty 4 Kč a můj finanční efekt v tu chvíli je 15 + 4 Kč).
A navíc - stejný případ, ale výroba je třeba 1,2 kWh a spotřeba stále 1 kW, tak aby těch 200 W neodcházelo do sítě, tak velikost odcházejícího (nevyužitého) proudu mi změří měřící transformátor a přesně stejný proud (výkon) mi pošle do bojleru.

RaS píše:právě kouzlo těch fotovoltaických podvodů je v tom, že prodáš všechno za 15 a pak koupíš za 4.. a zaplatěj to všechny ovce.. a o nějakou ekologii, úsporu vůbec nejde..
Vlastně je to ještě lepší, protože když to "všechno" umíš i spotřebovat, tak nemusíš nakupovat a ve výsledku je to 15 + 4 = 19.
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

17. 9. 2015, 7:55

Mex píše:Jenže teplo z plynu vyjde minimálně 2x levněji než z elektřiny (1 kWh u plynu kolem 1.30 Kč, u elektřiny i se slevou za přímotop nějakých 2.50-3.00 Kč).
Já bych určitě plyn za topení elekřinou neměnil.
Leda za tepelné čerpadlo, které poměr cen za jednotku tepla otočí.
na kolik mě vyjde a za jak dlouho protopím cenu tepelného čerpadla ? Něco jiného je vlastní výroba kw a za kolik ji opravdu vyrobím,započtuli veškeré náklady.
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“