Nákup stojanovej vŕtačky

Uživatelský avatar
audina
Příspěvky: 158
Registrován: 23. 12. 2007, 8:32
Bydliště: Kosice

27. 8. 2009, 5:58

mito píše: Taktiež nemám bežne v izbách 3-Fázový rozvod :)
tie staršie vrtačky idu sice na 380 ale motorček čo je vnej sa da použiť aj na 220V ak sa prida kondenzator to nie je problem.
Jednu malu stolovu vrtačku kupenu v baumaxe mam už v dielni niekolko rokov funguje spolahlivo ale jej presnosť a tuhosť je dosť slaba pohiblivy stolček čo je uchyteni o tu rurku ma problem udržať pravy uhol a ked sa do vrtačky slabšie zapriem ohne sa dole ale zatu cenu :D
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

27. 8. 2009, 10:07

Já myslím, že oni tyto menší stroje řeší DC motorem a příslušným elektronickým regulátorem. Tu elektroniku už tuším vychytali, ta by měla být OK, ale ty uhlíkové motory často zlobí. Pro občasné použití asi OK, ale skoro každý, kdo tady má stroj BOW s DC motorem a dělá na něm trochu intenzivněji, tak to musel nějak řešit. Někdo asynchroňákem, někdo AC servem. Zkrátka uhlíkům se v trvalém provozu vyhýbáme :-)

U tohoto stroje mě odrazuje formulace "Svou přesností je určená pro jednodušší vrtací operace". Za tyhle kecy bych obchodníky liskal. V podstatě přiznávají, že je to bláto, akorát to zabalej do keců. Raději bych šel do té s kuželem MK2 bez regulace, a když Tě řemeny přestanou bavit, dáš tam 3f-motor a měnič. To je investice pár tisíc navíc.

Taky "silnostěnný litinový sloup" se mi nějak nezdá, já bych řekl že to bude normální švová trubka.
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

28. 8. 2009, 6:33

rawen píše:
mito píše:EDIT: Teraz som našiel nieèo takéto
http://www.bow.cz/produkt/3011714-stoln ... 0-t-vario/
pozdávajú sa mi hlavne elektronicky riadené otáèky
V jiném tématu tu pøed èasem zaznìlo, že je mnohem lepší a levnìjší koupit stroj bez variátoru a ten dodìlat, resp. nahradit mìnièem. Šlo by to aplikovat i na takovouto vrtaèku?

Radek
V momente ked potrebujete vrtat a vrtat je treba stroj s async motorom a nie DC motorom .. DC motor skor ci neskor skape na uhliky atd .. K beznej vrtacke s 3-faz. motorom si kupte menic podla toho kolko motor da je mozne s nou bezat aj na 200% nominalnych otacok. Menic zial prinasa dalsie naklady .. a tak zvazte ci sa to oplati ..

napr. TECO 7300 CV menice (vstup 1faza vystup 3 .. tusim do 2.2kW) Samozrejem su verzie so vstupon 3x faza a potom to bezi aj na 50kW ;)) Zial zistite ze trosku slusny menic je v cene takejto jednoduchej vrtacky.

Podobne ale clovek dopadne pri kupe drahsich strojov (frezky, sustruh atd) .. kde od isteho momentu je DC motor na obtiaz a tak ci tak ostava len AC motor a menic.
mito
Příspěvky: 108
Registrován: 4. 3. 2009, 7:08
Bydliště: Žilina

28. 8. 2009, 7:46

Ok, prestanem vymýšlať a nebudem lenivý prehodiť remeň :)

Ostali teda dvaja kandidáti:
http://www.bow.cz/produkt/3008161-stoln ... ntum-b-16/
http://www.bow.cz/produkt/3003171-stoln ... -b-17-pro/

Tú B17 majú skladom aj v slovenskej predajni, uvidím či sa mi nepodarí dostať na ten Brnenský MSV, ikeď netuším aké sú tie "veltržní slevy"
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

28. 8. 2009, 7:37

Pro věc v ceně několik tisíc už se vyplatí i někam zajet. Takže buď na MSV, nebo do Olomouce do centrály BOW. Ze Žiliny to není až tak nejhorší.
mito
Příspěvky: 108
Registrován: 4. 3. 2009, 7:08
Bydliště: Žilina

29. 12. 2009, 9:51

Tak som si nadelil na vianoce Opti B17 Pro , myslím že za cenu 249e nebol dôvod ďalej váhať... :)
varok
Příspěvky: 44
Registrován: 2. 1. 2010, 11:20

1. 7. 2011, 7:36

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, nemá někdo tu nejmenší vrtačku s označením Optimum B 13? Chci si nějakou pořídit do garáže, ale nějaké Gude, Einhel, Asist apod. se mi nechce kupovat. Každý tady na jejich stroje nadává. Stačí mi nějaká malá, vrtal bych díry max. do 10-13mm, což tahle vrtačka stačí. Soused kousek od mé garáže má stolní vrtačku Gude a katastrofa. Pokud vrtá vrtákem průměru 5mm a výše, tak se vrtačka zastavuje. Tahle vrtačka B 13 má napsaný motor 300W, ale kdyby byla solidně provedená, tak bych nad ní zauvažoval.
Golfista
Příspěvky: 29
Registrován: 30. 11. 2010, 3:24

10. 8. 2011, 7:50

Dobrý den všem. Máte někdo tohle? http://www.landsmann.cz/quantum-3008201 ... 39468.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Nebo tohle? http://www.landsmann.cz/quantum-3008253 ... 72361.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ta druhá mne láka protože má kužel 3 a L/P otáčky. Má ji někdo? Můžete prosím napsat zkušenost ze sloupovkou? (pevnost stabilita atd.)
Děkuji.
Thom
Příspěvky: 27
Registrován: 1. 11. 2015, 8:13
Bydliště: okres Vyškov

8. 11. 2015, 6:45

Krutor píše:Jinak samozřejmě souhlasím, že to co dělali komanči (teda myslím co vyráběli, ne co páchali :D ), je samozřejmě paráda, prostě kvalita a poctivá práce, kde se nešetřilo, ovšem nákup takového stroje v dnešní době má několik ALE:

1) Chce to mít štěstí na kauf, nejlíp nějaká haluz přímo z fabriky, jinak často koupíte předražený šrot
2) Často je to nekompletní, porouchané nebo zkorodované, a ne každý má chuť, čas, schopnosti a vybavení to poladit. Ovšem nutno dodat, že nové čínské stroje těmito neduhy někdy trpí taky, včetně té koroze - přeci jen to jede mnoho dnů na moři ...
3) Někdy můžou odradit velké rozměry nebo váha

Pokud jsou všechny tato "ale" pořešena, tak ČSSR-stroj je samozřejmě to nejlepší řešení.

Dobrý den,
chci se zeptat jestli jsou ještě nějaká další ale, v tom smyslu, že nová vrtačka do 15tis by mohla mít něco co např. V16 nemá? Tedy např. komfort obsluhy, nějaké vychytané nastavování dorazu, apod.?

Z více témat tady jsem pochopil, že staré mašiny jsou výkonější a kvalitnější a všechny nové do 15tis považujete v podstatě za šrot :mrgreen: Avšak záleží na potřebách uživatele. Já vrtám převážně do slitin hliníku, nejčastější průměry do 5mm a pak dřevo. Na druhou stranu bydlím na větším starém domě, kde neustále něco kutím, takže samozřejmě chci mít možnost občas vyvrtat pár větších děr do oceli. Není to ale můj denní chleba. Přesnost je pro mě samozřejmě důležitá, jinak bych mohl skoro zůstat na ruční vrtačce ve stojanu..

Pokud bych řešil novou, tak jsem se díval po http://www.bow.cz/produkt/3003171-stoln ... -b-17-pro/" onclick="window.open(this.href);return false; příp. si připlatit za B20. A pak ty quantum příspěvek nade mnou taky nevypadají špatně...
Co se týče starých strojů, tak to budu mít v dílně ne na bytě, takže nevadí něco robustnějšího, půl tuny to ale taky nemusí mít... tohle vypadá obstojně http://stroje.bazos.cz/inzerat/53430915 ... rtacka.php" onclick="window.open(this.href);return false; - píše tam, že nejde zpětný chod, může být špatně něco jiného než spínač?

Děkuji za názory.
výroba hudebních nástrojů a jiné hrátky se dřevem
----www.HarmonieZvuku.cz----
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 11. 2015, 6:55

Ta z bazoše nevypadá zle. Fotka může klamat, ale nemá rozvrtaný stůl a podobné stopy, že by ji používal nějaký tupý buran. Na tom reverzu opravdu nebývá jiný problém než přepínač. Chce to zkontrolovat jestli není rozviklané vřeteno a poničený morse kužel zevnitř.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

8. 11. 2015, 10:19

Thom píše:píše tam, že nejde zpětný chod, může být špatně něco jiného než spínač?
Tyhle Jihokovácké vrtačky nikdy žádný reverz neměly :wink: Vzadu v tom rozvaděči je i schéma, na tom přepínači je nula, vlevo vrtání a vpravo vrtání s vestavěným světlem, nic víc nic míň :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

9. 11. 2015, 12:09

Jo,jo, jak pises. Bohuzel jsem toto zapojeni nikdy nepochopil. Zadny reverz, ktery by clovek cekal ale "s" nebo "bez" svetla. Bohuzel uplne nechapu, ktery soudruh by na tom chtel vrtat bez svetla. Mozna v duchu: volime Gustava Husaka nebo Husaka Gustava :-)
Thom
Příspěvky: 27
Registrován: 1. 11. 2015, 8:13
Bydliště: okres Vyškov

9. 11. 2015, 7:10

Pro zpětný chod momentálně nevidím využití? Ale může mi něco jiného dát nová vrtačka navíc? Jak jsem psal třeba komfort obsluhy, nastavování dorazu atd? Nejsem sice celo-směnový vrtač, ale i tak dělávám několik desítek až třeba 150 děr v kuse, tak potřebuji aby se mi s tím dobře a pohodlně pracovalo...

Také při vrtání velmi často vyměňuji vrtáky. To by ale asi neměl být problém na jakýkoliv kužel dokoupit rychloupínací sklíčidlo od 0 do 16mm, že? Ještě se mi vlastně ani nepodařilo zjistit jaký kužel by pro mě byl lepší.....
výroba hudebních nástrojů a jiné hrátky se dřevem
----www.HarmonieZvuku.cz----
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“