Mesa 7i90

Odpovědět
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

5. 8. 2016, 12:07

Tak jsem se díky Lubošovi stal hrdým vlastníkem své první Mesa karty - 7i90HD.
(děkuji, Luboši).
Podle ohlasů (teda spíš neohlasů) to vypadá, že jsem snad v bývalém Československu jediný uživatel.

Měl bych 2 dotazy na zkušené Mesaře.
Ta karta má uprostřed na FPGA chipu flusanec žluté barvy. Tohle Mesa běžně používá jako "pečet kvality", nebo to byl nějaký speciální bonus zrovna pro mě? Vypadá to teda pěkně hnusně.

Cílem je vyrobit k tomu oddělovací moduly. Pro začátek asi 2 typy - modul pro DIR/STEP a další běžné I/O signály, a pak modul se čtyřmi RS422 pro připojování SmartSerial modulů (a tím docílit vpodstatě neomezenou rozšiřitelnost).
Jenže jsem idiot, a tak jsem zrovna minulý týden kývnul na jeden projekt na 8 týdnů, přičemž pracnost by odpovídala tak 20 týdnům.
Tak se teď dost dlouho k nějakému většímu vývoji nedostanu (a o nějaké dovolené už vůbec nemůže být řeč).

Takže ten druhý dotaz/přání: nemá někdo podklady k nějaké oddělovací desce pro tyhle velké 50pin SCSI konektory (tj. pro 24 aktivních signálů), aby se to dalo jednoduše vzít a nejlépe DIY vyrobit (tj. na neprokovené desce) jako dočasné řešení? Případně i jako definitivní řešení, pokud by to bylo fajn.
Asi by pro začátek stačila ta nejjednodušší deska DIR/STEP, tedy něco jako pár 74ACT/HCT245 pro výstupy a pár optronů pro vstupy.

Jinak budu muset Mesu na dost dlouho strčit do šuplíku, tak aby mi tam zatím nezrezla.
Díky.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 8. 2016, 6:32

mesa ma na tyhle konektory oddelovaci karty
jen zapojis a jedes
pochybuju ze za ty penize nekde koupis soucastky a vyleptas tistak
je to nemozne kvuli jejich mnozstevnim slevam u dodavatelu
jo ty flusance tam jsou normalne u nich
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

5. 8. 2016, 1:46

Dík za info o flusancích. Takže to budu brát, že "tak je to spravne, tak to ma byť" (Černí baroni).

Na oddělovací desce pro DIR/STEP a pár vstupů budou 3 integráče po desetikačce, pár optronů, odporů a kondenzátorů. Materiálové náklady tak 100 Kč, s tišťákem a konektorama max 200-300 Kč (tedy do 10 Euro). A udělám si to rozměrově i osazením na míru, navíc tyhle běžné věci mám všechny v šuplíku.

Jen teď to přišlo zrovna ve chvíli, kdy je to s časem fakt krize. A pro vyrobení první redukce to chce napřed všechno nastudovat, včetně naučení-se případné modifikace obsahu FPGA (je to moje první Mesa, tak jsem zatím panic). No a to je právě to, co teď nestíhám, proto jsem to chtěl urychlit aspoň dočasně něčím hotovým. Ale když se nic nenajde, tak se taky žádná katastrofa nestane. Buď to bude muset počkat (a musím věřit, že nezapomenu, kam to uložím), nebo to přece jen nějak ubastlím.

Co jsem tak zběžně prolítnul dokumentaci, tak všechny piny by měly být 5V-tolerant, ale mají to udělné takovým trochu švindlem, tak na to nebudu spoléhat a udělám to signálově všechno na 3.3V. když se to udělá správně, tak je to pak naprosto uneverzální pro 5V i 3.3V provoz.

Kromě toho docela důležitým cilem se to naučit. Finální stav je totiž nakový, že místo Mesy chci používat ty FPGA moduly z Číny. A jít na to tím, že si to napřed vyzkouším a naučím se to na téhle jednoduché Mese mi připadá jako celkem rozumná cesta. Navíc se to popohnalo nabídkou Luboše, že mi to vezme v rámci větší dodávky někde zvenku. Jinak bych možná ten mezikrok s Mesou nakonec ani neudělal.
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

20. 3. 2018, 11:26

Zdravím , jak to nakonec dopadlo s tou mesou nějaká zkušenost?
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

30. 5. 2018, 3:47

Je tady prosím někdo, kdo má nějakou Mesu, připojenou přes LPT (7i43 nebo 7i90) a povedlo se mu ji rozjet přes nějakou PCI/LPT kartu?
Já jsem se s tím dneska drbal několik hodin, ale zatím neúspěšně. Zkoušel jsem karty s chipy NM9835, MC9865 a pak nějaké 2 čínské.
Mám takové podezření, že se ten driver hm2 ani moc nesnaží přepnout port do EPP režimu.
Tak to nakonec vypadá na tu složitou cestu, že na to budu muset napsat nějaký testovací a pak případně (pokud to půjde) i nastavovací SW, protože PC s LPT na desce docela ubývá. Ach jo. :-(
Díky.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 6. 2018, 6:26

Tahle karta Mesa 7i90HD se mi moc líbí. Je to podle mě velmi podařený kus hardware za bezvadnou cenu, je to snad dokonce vůbec nejlevnější Mesa karta.
Mám s ní velké plány, včetně výroby klonu a pak ještě nezávislého řešení s podobnými vlastnostmi. Tak jsem se jejímu průzkumu poměrně dost věnoval.

Tahle karta se připojuje k PC přes LPT port. Jenže PC s nativním LPT na desce přece jen ubývá, tak se jako varianta jeví použít PCI LPT kartu do slotu v PC.
Jenže ouha - s PCI LPT kartama tahle Mesa nejede. Aspoň se mi nepovedlo najít informaci, že by se to někdy někomu povedlo takto zprovoznit.

Nedalo mně to a věnoval jsem tomu fakt hodně času a úspěch se dostavil.
Povedlo se mi najít chybu v implementaci protokolu EPP na dostupných PCI kartách, upravit příslušný driver a tahle Mesa už se dá přes PCI kartu připojit!

Takže na kartách s chipem MCS9865, což jsou asi nejdostupnější PCI LPT karty (např. https://www.tsbohemia.cz/axago-pcia-p1- ... 67348.html" onclick="window.open(this.href);return false; ), už to sviští.
Udělám ještě nějaké zátěžové testy o ověřím zpětnou kompatibilitu i s LPT na mainboardech, a pokud vše projde, tak se to pokusím dostat do oficiálního stromu LinuxCNC.
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

10. 6. 2018, 7:02

Zdravím,
tohle téma sleduju mám v plánu tuhle kartu taky koupit
Zatím teda vo tom nemám šajna a přiznám se že mesa mě mate ale snad to dám :lol: jsem zvědavej jak se to vysvrbí a co to dokáže nenechávejte si to pro sebe :wink:
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 6. 2018, 7:33

Jeden docela zásadní krok byl dnes dosažen - řešení se stalo dlouhodobě perspektivním. Bez možnosti připojit to dostupnou univerzální kartou by to mohlo být v budoucnu omezující.

Teď bude následovat další krok - naučit se upravovat firmware toho FPGA. Což bohužel znamená napřed nainstalovat nějakých 15 GB software a naučit se s ním dělat. Ach jo.

Třetí postupový krok bude rozšiřovací/oddělovací deska. Ty od Mesy jsou drahé (pro moje potřeby). Mně (a asi i spoustě dalších lidí) stačí DIR/STEP pro nějaké 4 osy, 2 kanály PWM a pár I/O. Tedy běžné osazení pro malou frézku/laser/soustruh/plazmu atd.
Proto chci upravit ten firmware, abych všechny tyhle potřebné signály dostal na jeden konektor na Mese a nemusel tam tahat zbytečně moc kabelů mezi deskami.
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

10. 6. 2018, 8:42

Mex píše:Jeden docela zásadní krok byl dnes dosažen - řešení se stalo dlouhodobě perspektivním. Bez možnosti připojit to dostupnou univerzální kartou by to mohlo být v budoucnu omezující.

Teď bude následovat další krok - naučit se upravovat firmware toho FPGA. Což bohužel znamená napřed nainstalovat nějakých 15 GB software a naučit se s ním dělat. Ach jo.

Třetí postupový krok bude rozšiřovací/oddělovací deska. Ty od Mesy jsou drahé (pro moje potřeby). Mně (a asi i spoustě dalších lidí) stačí DIR/STEP pro nějaké 4 osy, 2 kanály PWM a pár I/O. Tedy běžné osazení pro malou frézku/laser/soustruh/plazmu atd.
Proto chci upravit ten firmware, abych všechny tyhle potřebné signály dostal na jeden konektor na Mese a nemusel tam tahat zbytečně moc kabelů mezi deskami.
Ahoj Mexi,
klobouk dolu. Vrtat se v EPP protokolu, hledat chybu a opravovat kod je docela vyšší dívčí. :D Asi se do toho ani pouste nebudu.
Nadruhou stranu te muzu uklidnit, ze napsat si vlastni firmware pro mesu, respektive si poskladat piny pro jiz definovane komponenty typu step-dir, pwm atd na jednotlive konektory je docela pohoda. Nicmene pro LPT karty jsem to jeste nezkousel, na rozdil od PCI a Ethernet karet.Ale podle toho co jsem nastudoval by to melo byt stejne. Taky mam LPT 7i43 kartu, ale uz je v masine, takze si s ni moc nehraju. Nejvetsi opruz je jak pises nalejt tam tech 15G softu.
Takze drzim palce a prubezne nas informuj at se necemu od mistra priucime.
Martin
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 6. 2018, 9:14

U té PCI LPT karty je problém v tom, že je v ní chyba v hardwarové implementaci toho EPP. A není k tomu samozřejmě žádná dokumentace.
Takže nekonečný počet iterací pokus-omyl. Musel jsem si udělat simulátor té Mesa karty pomocí procesoru, aby se to dalo rozumně zkoušet.
Ale to nevadí, ta implementace v procesoru dojde svého uplatnění v návazném projektu.

Teď přijde na řadu podrobné studium Tvého vlákna http://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic ... 34&t=19325" onclick="window.open(this.href);return false;
Díky za něho. :-)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 6. 2018, 5:51

Pomalu ale jistě se začínám stávat odborníkem na všemožné úchylky standardu LPT EPP. Chvílemi mám teda pocit, že dost velkou úchylkou trpí hlavně autoři těch řešení.

Dneska jsem zkoumal fungování EPP na PCI LPT kartách s čínskými chipy CH351. Protože jsou laciné, tak je začali levní výrobci ve velkém osazovat na PCI I/O desky.
Dokumentace samozřejmě víceméně žádná, resp. existuje nějaký stručný a nekompletní datasheet v Čínštině. Docela sranda.

Napřed to vypadalo jako naprosto nepoužitelné. Ale pak jsem zjistil, že tam ten EPP protokol (bohužel starší verze) přece jen nějak je zakomponován.
Jenže Číňani to "vylepšili" tím, že to udělali úplně jinak než zbytek světa. Úplně jiná logika přístupu.

Teď je otázkou: zabývat se tím dál nebo odložit čínskou cestu na dno šuplíku? Jsem si skoro jistý, že bych driver i pro tuhle kartu dokázal napsat (s těmi informacemi, které se mi povedlo vypátrat). Ale stojí to zato?
Jsem docela nerozhodný. Na jednu stranu je to dost práce, ale zase když už Číňani něco začnou dělat, tak pak to dělají ve velkém a zválcují tím levný trh. Podobně jako třeba dneska oblíbené USB/serial převodníky CH340, které jsou teď na většině levných Arduin a malých USB/serial převodníků. Mimochodem ten chip USB/serial je od stejné firmy tako ten pro PCI LPT.
Kromě toho ti Čínani dělají i verzi pro PCIexpress, která bude (předpokládám) zmršená stejně jako to provedení pro PCI. Takže by se do budoucna dal ten driver použít i pro PC, která už budou mít jen sloty PCIexpress.

Jen doplnění pro ty, kteří se třeba v problematice úplně neorientují. Jde jen o ten inteligentní protokol EPP, kterým se připojují k PC karty Mesa s LPT interface (Mesa 7i43 a 7i90).
Pro běžné použití bez karet Mesa jen pro připojení CNC přes LPT to funguje už teď.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 6. 2018, 12:13

Pár nepodstatných poznámek.

Tak driver pro PCI LPT karty s chipem MCS9865 (tedy ty u nás běžně dostupné) už je hotový a funkční. Lítá to jak z praku. Takže použitelnost karet Mesa 7i90 i v budoucnu zajištěna. Fajn.

Normálně jsem se do té Mesy zamiloval. Funguje to pěkně a průhledně.
Pro zajímavost tady je obrázek z konce běhu jednoho pohybu. První 4 signály jsou komunikace mezi PC a Mesou, spodní 2 signály jsou DIR a STEP jedné osy.
Je tam pěkně vidět, jak LinuxCNC každou milisekundu v servocyklu zakomunikuje s Mesou. Dobře je ten balík komunikace vidět na 4. signálu. Napřed je delší komunikace, to PC čte z Mesy stavy stepgenů a vstupních linek. Pak je krátká prodleva, to probíhá výpočet obsahu stepgenů pro další periodu, pak je kratší balík komunikace kdy PC pošle do Mesy nové obsahy stepgenů a stavy výstupních linek. A dole je pak vidět, jak Mesa poslušně zareaguje a upraví frekvenci generování signálu STEP.

Z toho obrázku je taky patrná délka komunikace mezi PC a Mesou. U téhle Mesy, která je připojená přes LPT, trvá ta komunikace cca 250us, tedy asi 1/4 délky jednoho servocyklu (při defaultním nastavení, tj. při 1kHz servosmyčce).
Nemám žádnou Mesu do PCI slotu, takže to nemůžu změřit tam. Pokud jste to někdo měřili, případně ideálně pokud máte záznam z logického analyzátoru, prosím přilepte ho sem. Díky.
Mesa_prubehy.jpg
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1186
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

15. 6. 2018, 8:06

Toto už je šialené... klobúk dole nad vedomosťami Mex...
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

15. 6. 2018, 8:32

No paráda jak je to krásně jednoduché :roll: :lol: už se těším až to budu zprovozňovat to bude zase čelendž :shock: :shock: :shock:
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 6. 2018, 8:59

grade065 píše:No paráda jak je to krásně jednoduché :roll: :lol: už se těším až to budu zprovozňovat to bude zase čelendž :shock: :shock: :shock:
Nebude. Mesa je dobrá kamarádka.
Jak jsem psal, zamiloval jsem se do ní. Asi se budeme brát. ;-)

Teď mám slíbeno od Robokopa zapůjčení jedné trochu invalidní Ethernetové Mesy (děkuji), takže přibudou informace i o tom, co a jak tam běhá po Ethernetu.
Škoda, že pan Duži je takový trochu distributor na baterky a má jen velmi omezený sortiment karet od Mesy.
Docela bych si koupil na hraní a na pokusy ještě tu lacinou Ethernetovou 7i93.
Nemáte někdo 7i92 nebo 7i93? A pokud máte - tak jaké jsou prosím zkušenosti?
Dost si slibuju od pokusů s tou půjčenou. Podle mě ten Ethernet bude řešený stejně na té kombinované 7i76 (tu budu mít půjčenou) jako na té malé 7i93.

Mimochodem kdyby někdo chystal nákup Mesa karet někde v zahraničí, tak bych se přidal, tu 7i93 bych docela rád získal.
Už tady byly takové společné nákupy, nakonec tu svou 7i90 mám taky díky společnému nákupu, který kdysi dělal Luboš (děkuji).
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“