chladící emulze

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

7. 2. 2017, 10:47

Wyky píše: Sice příspěvek starý, ale alespoň se oživí téma:
A co vydatnost Quakeru? Kolik koncentrátu je potřeba na namíchání 5% emulze? Je to opravdu 0,5 litru koncentrátu do 10 litrů vody, nebo je potřeba "trochu" více, třeba 0,6 litru? V takovém přípaqdě už poměr cen Quaker vs. Blaser nevychází tak odstrašujícně, že? Ono to vypadá, že se jedná pouze o 1 dcl, ale je potřeba počítat v procentech a v tomto případě to dělá o 20% zvýšenou spotřebu koncentrátu. Takže k A je potřeba říci také B.
přeci na 5% roztok budeš potřebovat pořád 5% ať je to Quaker Blaser nebo třeba jahodová šťáva
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10125
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

7. 2. 2017, 11:01

Wyky píše: Sice příspěvek starý, ale alespoň se oživí téma:
A co vydatnost Quakeru? Kolik koncentrátu je potřeba na namíchání 5% emulze?.
To záleží na co to chceš jestli na chlazení štětcem nebo do centra?
Pokud máš stroj který má nějakou produktivitu tak dolití kýble emulze denně při dobrý zakázce není problém,tak že se bez refraktometru se stupnicí 0-10 Brix neobejdeš ,navíc těch 1000Kč za refraktometr se brzy vrátí.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Wyky
Příspěvky: 82
Registrován: 22. 12. 2010, 2:40

8. 2. 2017, 4:19

RaS píše:
Wyky píše: Sice příspěvek starý, ale alespoň se oživí téma:
A co vydatnost Quakeru? Kolik koncentrátu je potřeba na namíchání 5% emulze? Je to opravdu 0,5 litru koncentrátu do 10 litrů vody, nebo je potřeba "trochu" více, třeba 0,6 litru? V takovém přípaqdě už poměr cen Quaker vs. Blaser nevychází tak odstrašujícně, že? Ono to vypadá, že se jedná pouze o 1 dcl, ale je potřeba počítat v procentech a v tomto případě to dělá o 20% zvýšenou spotřebu koncentrátu. Takže k A je potřeba říci také B.
přeci na 5% roztok budeš potřebovat pořád 5% ať je to Quaker Blaser nebo třeba jahodová šťáva
Ale pokud je už v koncentrátu větší procento vody (Blaser do 5%, konkurence někdy přes 20%), tak na 5%ní emulzi (měřeno refraktometrem) budeš potřebovat koncentrátu více. V podstatě si kupuješ drahou vodu, nekvalitní a levné emulze (60-95,- Kč/litr) mívají v sudu až 50 litrů vody. A to se vyplatí!;-)
MN80
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10125
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

8. 2. 2017, 8:35

To vypadá na akademickou debatu ,nevím jak u vás ,ale já kupuju emuzní olej ať už polosyntetiku nebo minerál, kdyby v něm bylo nevím kolik vody tak snad by to snad bylo vidět nebo ne ? Kolik která emulze stojí je věc obchodníka buď mi udělá cenu nebo jde :D A jestli je zajímavé handrkovat se o korunu padesát na kanďáku tak třeba u vás pokud berete cisternu měsíčně :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

8. 2. 2017, 8:38

spíš mě to připadá jako takovej ten trik prodejců předražené kapaliny jak tvrděj, že ta jejich je lepší, že ostatní jsou naředěné.. takže oni vlastně dodávají lepší koncentraci, aby to v očích zákazníka vypadalo výhodnější
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10125
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

8. 2. 2017, 8:56

Ještě jsem si vzpoměl jak se teď modně mluví o tom jak emulze voní, tak jsem před pár lety dostal pár malejch sudů od firmy kde dělaj prací prášky atd .V jednom soudku jsem předmíchal umulzi a když přišla do mašiny a začalo se frézovat po dílně se linula vůně ja když otevřeš kurvin kufr :lol:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Wyky
Příspěvky: 82
Registrován: 22. 12. 2010, 2:40

8. 2. 2017, 9:45

RaS píše:spíš mě to připadá jako takovej ten trik prodejců předražené kapaliny jak tvrděj, že ta jejich je lepší, že ostatní jsou naředěné.. takže oni vlastně dodávají lepší koncentraci, aby to v očích zákazníka vypadalo výhodnější
Trik to není, prokázání obsahu vody v koncentrátu (není vidět, je navázána na olej) je velmi jednoduché. Do 10ti litrů se dá půl litru koncentrátu a změří se na z kalibrovaném refraktometru koncentrace. Pokud není 5%, tak je už v koncentrátu voda, kterou si kupuješ. Další vodítko je bezp. list, kde jsou skladovací teploty - u Blaseru od -70C do +40, konkurence mají třeba od +5C.
MN80
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

8. 2. 2017, 9:57

já samozřejmě chápu, že nějakej jouda co to krade v práci v sudech to klidně o 20% naředí s tím, že to "nikdo" nepozná, ale zkoušel jsi někdy měřit originální emulzy? já jsem si koupil refraktometr a používám emulzi od Fuchsu a když odměřím 5% roztok tak refraktometr ukáže 5% .. znáš nějakou konkrétní emulzi dodávanou v originál balení, kde to takhle nebude? nebo je to jedna paní povídala?

druhá věc je ta, že absolutně nepoznám rozdíl mezi emulzí třeba 5 a 6% při tom obrábění se to chová pro mě stejně (nedělal jsem zátěžové testy při milionech výrobků jestli to bude či nebude stejné) spolehlivě poznám emulzi pod 3% to mě začne černat 7075ka ve styku se svěrákem .. takže jestli jeden výrobce doporučuje 4% roztok a druhej 5% roztok tak můžeš ušetřit taky a podle mě to nebude zas takovej rozdíl
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Wyky
Příspěvky: 82
Registrován: 22. 12. 2010, 2:40

8. 2. 2017, 10:24

Zrovna Fuchs je příklad kvalitní emulze s malým podílem vody, ale taková Oemeta, Zetchemie, nebo Aknel, to už jen trochu jiný případ. Samozřejmě jsem už mnohokrát měřil a zkoušel a přesvědčoval. A vždy originální, neotevřené balení koncentrátu - většinou to dopadne dobře.😉 Pro mě, samozřejmě. Jistě, pokud se jede na jednom stroji, tak je celkem jedno, jestli 5, nebo 6%, ale když těch strojů mas 40 a jedou v nepřetržitém provozu, tak je to jedno procento sakra znát.
Další věc je koncentrace doplňované emulze. Někdo doplňuje emulzi s koncentrací 2%, někdo pouze 0,5% a opět, na jednom, dvou strojích to nepoznaš, ale na těch 40 už ano.
MN80
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8173
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 2. 2017, 10:29

Když se měří koncentrace refraktometrem, nemá obecně každá emulze jiný přepočítací koeficient ze stupňů Brix na koncentraci?
Aleš Procháska
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

8. 2. 2017, 10:32

prochaska píše:Když se měří koncentrace refraktometrem, nemá obecně každá emulze jiný přepočítací koeficient ze stupňů Brix na koncentraci?
no na těch refraktometrech píšou, že některá emulze nemusí odpovídat a je potřeba to překalibrovat.. otázkou je z jakého důvodu? jestli pro to, že samotná emulze už obsahuje vodu a nebo se jen jinak tváří a měří ji to jinak?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8173
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 2. 2017, 10:40

Refraktometr se stupnicí podle Brixe je kalibrovaný na sacharózu, takže s olejem asi bude ukazovat něco jiného. Teď je otázka, jestli se každý olej výrazně liší nebo jestli je to všechno přibližně stejné. A taky jestli 5% koncentrace znamená litr koncentrátu do 19 litrů vody, nebo totéž v kilogramech, nebo dosáhnout ředění, při kterém bude refraktometr ukazovat 5 stupňů Brix nebo jestli dosáhnout ředění, při kterém bude směs obsahovat 95 % vody :-) To všechno budou asi různá čísla :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10125
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

8. 2. 2017, 10:54

No nevím nevím Brix je Brix a kupodivu se můj refraktometr shoduje s tím od prodejce emulze .Zkus ho porovnat s tím od prodejce emulze .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8173
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 2. 2017, 11:06

To od dodavatelů emulze je taky Brix. Dělají to tak standardně asi všichni. U emulze mám pak uvedený přepočítací koeficient, u Blasocutu je to 1:1. Takže to používáme tak, že co ukáže refraktometr, to bereme za koncentraci a ředíme tak dlouho, až to ukazuje hodnotu na kterou jsme zvyklí :-)
Aleš Procháska
Wyky
Příspěvky: 82
Registrován: 22. 12. 2010, 2:40

8. 2. 2017, 5:39

prochaska píše:Refraktometr se stupnicí podle Brixe je kalibrovaný na sacharózu, takže s olejem asi bude ukazovat něco jiného. Teď je otázka, jestli se každý olej výrazně liší nebo jestli je to všechno přibližně stejné. A taky jestli 5% koncentrace znamená litr koncentrátu do 19 litrů vody, nebo totéž v kilogramech, nebo dosáhnout ředění, při kterém bude refraktometr ukazovat 5 stupňů Brix nebo jestli dosáhnout ředění, při kterém bude směs obsahovat 95 % vody :-) To všechno budou asi různá čísla :-)
Je zajímavý, jaká je na Jižní Moravě ve firmách spotřeba refraktometrů. Hlavně tedy na sklonku léta a začátkem podzimu. :lol: To se jich prodá i pět týdně. :lol: Cukernatost se s tím měří poměrně přesně, to máš pravdu. Na emulzi se používají také, pokud je nějaký koeficient (u polo- a plných syntetik), tak je faktor refraktometru uveden na obalu koncentrátu, příp. v technickém listě.
MN80
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“