MINEBEA

marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

18. 3. 2017, 7:54

MINEBEA 23KM-K035-45W, rozměr 56x56mm, hloubka 55mm, celková hloubka s hřídelí 88mm, / přední 20mm, průměr hřídele 6,5mm, 4 vývody
nemá někdo s tímito motory skušenosti nebo je dokonce nevlastní???
zjistil jsem jen odpor vynutí což jsem změřil 3,5 ohmu ale jaký zvládnou proud a max napětí nikde jsem nenašel ....net mi jen nabízí stále prodej a nebo jiné označení

ted je krmím Arduinem a driver A4988 fungují dobře napájím je 12V 1,25A zdrojem jen sem musel na driverech snížit Vref ,abych ubral proud jinak se na těch rádoby chladičích A4988 nedal držet prst a po delší době by se uvařily .....ted při točení tří motorů na prázno odebírají dohromady 0,6A (cca hidina provozu ) a drivery pokojová teplota a motory studené ...

krotící moment mají docela slušnej aspon co sem skoušel na těch 12V /a cca 0,2A na jeden motor tak v prstech ho při točení deudržím .a jelikož bych je rád použil na svuj projekt tak bych potřeboval o nich něco vědět než koupím drivery a řídící desku
snad se někdo najde kdo bude něco vědět za odpovědi dík ......JP

a ještě jeden dotaz abych nepsal někde jinde.... po ukončení jeden driver stále drží motor pod proudem že sním nejde točit naměřil jsem proud 0,08A a v motoru jemě píská
arduinem to není prohodil jsem drivery a tím se tohle projevylo na jiném motoru takže předpokládám že i cnc schield je ok je to vadným driverem nebo to může spůsobovat že se chladič dotýká nekde odporu na desce driveru na chladiči jsem nenaměřil žádné napětí
Mn-80
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 3. 2017, 9:06

Už ses tady na něco podobného ptal někdy v únoru. A už tehdy jsem ti psal, ať si koupíš drivery s TB6600, ty budou na podobné motory v pohodě stačit a jsou za pár šupů. Ale kup drivery skutečně s TB6600, měly by mít napsané, že umí 5A a mikrokrokování maximálně 1/16.

Tyhle motory Nimebea budou mít odhadem tak 1.3-1.5Nm na kilogram hmotnosti motoru. Takže ty tvoje tak někde kolem 1 Nm, řekl bych (budou asi vážit tak 3/4 kg, ne?). Maximální proud by zřejmě měly zvládat tak 1.5-2A.

Nakonec si to můžeš snadno zkusit. Pusť do jedné z cívek třeba 1A z nějakého stabilizovaného zdroje. Na osu přidělej nějaké rameno o definované délce a konec zatěžuj tak dlouho, až motor "utrhneš" z jeho polohy.
Třeba tam můžeš přidělat kus dřeva o délce 10cm, na konec přivážeš PET flašku a budeš do ní přilívat vodu tak dlouho, až to motor neudrží. Pak PETku zvážíš a její váha v kg bude číselně odpovídat přídržnému momentu v Nm. A budeš to mít přesnější než nějaké informace z datasheetu, protože máš výsledky svého konkrétního motoru v jeho aktuálním stavu a ne nějaké teoretické údaje, které už dneska vůbec nemusí platit (magnety v motorech časem slábnou).

No a max. proud zjistíš taky snadno, zvyšuj na tom stabilizovaném zdroji proud a nechej to vždycky chvíli tepelně ustálit. Až bude teplota motoru tak někde kolem 40-45 stupňů, tak takový proud bych pak používal. Reálný přídržný moment bude úměrný proudu, takže pokud jsi pro 1A zjistil třeba 1 Nm, tak při 1.5A bude kolem 1.5 Nm.
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

18. 3. 2017, 10:30

Mex píše:Už ses tady na něco podobného ptal někdy v únoru. A už tehdy jsem ti psal, ať si koupíš drivery s TB6600, ty budou na podobné motory v pohodě stačit a jsou za pár šupů. Ale kup drivery skutečně s TB6600, měly by mít napsané, že umí 5A a mikrokrokování maximálně 1/16.

Tyhle motory Nimebea budou mít odhadem tak 1.3-1.5Nm na kilogram hmotnosti motoru. Takže ty tvoje tak někde kolem 1 Nm, řekl bych (budou asi vážit tak 3/4 kg, ne?). Maximální proud by zřejmě měly zvládat tak 1.5-2A.

Nakonec si to můžeš snadno zkusit. Pusť do jedné z cívek třeba 1A z nějakého stabilizovaného zdroje. Na osu přidělej nějaké rameno o definované délce a konec zatěžuj tak dlouho, až motor "utrhneš" z jeho polohy.
Třeba tam můžeš přidělat kus dřeva o délce 10cm, na konec přivážeš PET flašku a budeš do ní přilívat vodu tak dlouho, až to motor neudrží. Pak PETku zvážíš a její váha v kg bude číselně odpovídat přídržnému momentu v Nm. A budeš to mít přesnější než nějaké informace z datasheetu, protože máš výsledky svého konkrétního motoru v jeho aktuálním stavu a ne nějaké teoretické údaje, které už dneska vůbec nemusí platit (magnety v motorech časem slábnou).

No a max. proud zjistíš taky snadno, zvyšuj na tom stabilizovaném zdroji proud a nechej to vždycky chvíli tepelně ustálit. Až bude teplota motoru tak někde kolem 40-45 stupňů, tak takový proud bych pak používal. Reálný přídržný moment bude úměrný proudu, takže pokud jsi pro 1A zjistil třeba 1 Nm, tak při 1.5A bude kolem 1.5 Nm.
ano ptal jsem se tu ale ještě jsem neměl motory a ty drivery co píšeš mám v plánu koupit i tu desku co si mi doporučil k tomu na LPT ...motory jsem chtěl kupovat naky jinačí ale tohle se ke mě dostalo a jsou uplně nové a zdají se být dost silné.... tak jsem to skoušel na tom Arduinu abych měl představu co to zvládne dávám material pomalu do kupy (ložiska ,šrouby, železo, hliník, stíněné dráty ,koncáky ,vřeteno atd..) a samozřejmě spousta informací ...
a za tvoje rady děkuji určitě to s tím motorem skusím
Mn-80
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

19. 3. 2017, 9:34

tak jsem to dnes skoušel a ten motor udrží při 5v a 1A na 10cm páce 514g to je tedy 0,5Nm ??
Mn-80
bubu1
Příspěvky: 6
Registrován: 3. 1. 2015, 9:13

19. 3. 2017, 10:37

Ahoj
Zkus se podívar na tabulku,jsou tam motory se stejným jedn.odporem.Podle mně 1.5A,napětí alespoň 24V.
http://www.eminebea.com/en/product/rota ... km-k.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 3. 2017, 3:52

marabu píše:tak jsem to dnes skoušel a ten motor udrží při 5v a 1A na 10cm páce 514g to je tedy 0,5Nm ??
Ano, při proudu 1A máš přídržný moment 0.5 Nm (to je to, co se u krokáčů uvádí jako "kroutící moment", protože je to nejvyšší číslo a tak to dobře zní).
Ten moment bude v rozumných mezích přímo úměrný proudu, takže pokud motor snese třeba 2A, tak bude dvojnásobný, tedy 1 Nm.

Jen mi moc nesedí těch 5V a 1A. Psal jsi, že motor má DC odpor každé cívky 3.5R.
Takže ten 1A by tam měl téct při 3.5V, nebo naopak při 5V by tam mělo téct cca 1.4A (předpokládám napájení ze zdroje, ne přes driver, a zdroj samozřejmě musí být schopný ten proud dodat).
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

19. 3. 2017, 7:07

bubu1 píše:Ahoj
Zkus se podívar na tabulku,jsou tam motory se stejným jedn.odporem.Podle mně 1.5A,napětí alespoň 24V.
http://www.eminebea.com/en/product/rota ... km-k.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;
díky podle té tabulky je u všech předpoklad 24 V a podle velikosti a odporu vynutí a toho že je to bi-polar by mohl zvládnout nněco kolem 0,8-1,0 Nm a asi 1,5 A
Mn-80
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

19. 3. 2017, 7:31

Mex píše:
marabu píše:tak jsem to dnes skoušel a ten motor udrží při 5v a 1A na 10cm páce 514g to je tedy 0,5Nm ??
Ano, při proudu 1A máš přídržný moment 0.5 Nm (to je to, co se u krokáčů uvádí jako "kroutící moment", protože je to nejvyšší číslo a tak to dobře zní).
Ten moment bude v rozumných mezích přímo úměrný proudu, takže pokud motor snese třeba 2A, tak bude dvojnásobný, tedy 1 Nm.

Jen mi moc nesedí těch 5V a 1A. Psal jsi, že motor má DC odpor každé cívky 3.5R.
Takže ten 1A by tam měl téct při 3.5V, nebo naopak při 5V by tam mělo téct cca 1.4A (předpokládám napájení ze zdroje, ne přes driver, a zdroj samozřejmě musí být schopný ten proud dodat).
asi máš pravdu předpokládám že to bude měkým zdrojem je to totiž zdroj určený pro napájení led 12V max 1,25A a to bůh ví jestli , skusil jsem to znova prod nevyleze víc jak 1,1A a při 5,3V zdroj zhasne asi proudová ochrana

abych to zhrnul můžu předpokládat udaje motoru

1,8 stupnů jedenkrok
3,5 R odpor vynutí
1,5A proud
24V max
08-1,0 Nm kroutící moment

ted mne mrzí že jsem pře 3mi roky prodal zdroj a osciloskop krabici součástek měřáky ted by se hodilo vše
Mn-80
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 3. 2017, 7:35

To není žádný "předpoklad 24V", to jen znamená, že ty grafy měřili při napájení driveru 24V. Je docela dobré, že všechny grafy mají za stejných podmínek, výrobci často do dokumentace dají grafy, kde pro každý motor to změří při jiném napětí a pak to není snadno přímo porovnatelné.

Na sílu krokových motorů má vliv velikost proudu vinutím. Velikost napětí pak jen ovlivňuje jak rychle dokáži daný proud motorem protlačit, tedy jaké otáčky z něho jsem schopen vyždímat.
Takže při pomalém otáčení to klidně můžeš napájet i z 5V (pokud bys měl driver, který tak nízké napětí umožňuje), ale stejně tak to můžeš provozovat s driverem s napájením 40V.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 3. 2017, 7:40

marabu píše:asi máš pravdu předpokládám že to bude měkým zdrojem je to totiž zdroj určený pro napájení led 12V max 1,25A a to bůh ví jestli , skusil jsem to znova prod nevyleze víc jak 1,1A a při 5,3V zdroj zhasne asi proudová ochrana
Shodou okolností zdroj pro napájení LED je docela vhodný. LED se totiž napájejí proudovým zdrojem, stejně jako krokové motory.
Jen je otázkou, co zrovna ten Tvůj zdroj dá nebo nedá. Když zabírá proudové omezení, tak na tom výstupu může být ledacos. Takže pro nějaké exaktní měření to asi moc není.
Jseš trochu z ruky, jinak bych Ti to změřil.
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

19. 3. 2017, 7:49

Mex píše:
marabu píše:asi máš pravdu předpokládám že to bude měkým zdrojem je to totiž zdroj určený pro napájení led 12V max 1,25A a to bůh ví jestli , skusil jsem to znova prod nevyleze víc jak 1,1A a při 5,3V zdroj zhasne asi proudová ochrana
Shodou okolností zdroj pro napájení LED je docela vhodný. LED se totiž napájejí proudovým zdrojem, stejně jako krokové motory.
Jen je otázkou, co zrovna ten Tvůj zdroj dá nebo nedá. Když zabírá proudové omezení, tak na tom výstupu může být ledacos. Takže pro nějaké exaktní měření to asi moc není.
Jseš trochu z ruky, jinak bych Ti to změřil.
Díky za ochotu ale snad něco vymyslím nebo seženu někoho z okolí
ještě otázka ten proud je dedy dán tím odporem vynutí ? nehrozí spalení když budu skoušet přidávat proud ?
modelová situace :
napojím třeba těch 24V a proud budu přidávat třeba až na 2,5A aby se nestalo že třeba než se zahřeje plášť motoru tak vynutí se spálí a nebo zavytový skrat vznikne
Mn-80
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 3. 2017, 8:15

marabu píše: ještě otázka ten proud je dedy dán tím odporem vynutí ? nehrozí spalení když budu skoušet přidávat proud ?
modelová situace :
napojím třeba těch 24V a proud budu přidávat třeba až na 2,5A aby se nestalo že třeba než se zahřeje plášť motoru tak vynutí se spálí a nebo zavytový skrat vznikne
No to takhle samozřejmě nemůžeš udělat!
Musíš to napájet proudovým, nikoli napěťovým zdrojem.
Takže pokud třeba laboratorním zdrojem, tak musí mít proudové omezení.
Pokud bys měl jen napěťový zdroj, tak musíš před motor zařadit nějaký výkonový odpor, který bude omezovat proud do motoru.
Normálně v praxi pak to proudové omezení dělá driver.

Pokud jsi otázku myslel tak, že to budeš napájet z nějakého regulovatelného laboratorního zdroje, kam nastavíš 24V a regulací proudového omezení budeš měnit proud, tak pak ano. Ale je zbytečné tam nastavovat tak nesmyslně vysoké napětí. Když víš, že vinutí má 3.5 ohmů, tak tak nastav třeba 9V a můžeš laborovat s proudem až do 2.5A.
Zkus už se oprostit od té mantry 24V. Na to se tady fakt nehraje.
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

19. 3. 2017, 9:09

ano myslel jsem při použití zdroje co umí měnit napětí i proud na výstupu
a tech 24v bylo u toho psáno modelová situace :
jinak mi šlo o to zjistit do jakých hodnot mohu až zajít
může se stát že bude vyhovovat celkově nebo bude vyhovovat silou a rychlost se dá ještě dohnat stoupáním šrobu ...jak už jsem psal zbírám informace a mezitím zháním material
Mn-80
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

8. 1. 2018, 6:27

Páni rádcové nechci zavádět nové vlákno tak se zeptám tady ....
na svém šudlátku mám krokové motory minebea ,drivery jsou nastaveny všechny na 0.6 A a přesto se stále KM na ose X zahřívá tak že cca po 15 ti minutách na něm sotva udržím ruku ostatní KM na ose Y a Z jsou studené (šroubovice skontrolována jde volně ) ... jedu jen v polystyrenu nebo měkké dřevo ,je sice pravda že jsem si toho všiml až teď a to náhodou

skusmo dáno vyřezávání kruhu kde je zatížení X a Y stejné hřeje se jen X..... signalizuje to že KM jsem třeba provozem přehřál a vznikl mezizávytový skrat a teď se zahřeje během chvilky ,?
nebo je zapojen špatně že se dvě vynutí mezi sebou nějak perou ? kde hledat chybu nebo jak zjistit že KM je v p...

Jo a že to mám vyhodit už povídala manželka :P
Mn-80
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 1. 2018, 12:01

Mezizávitový zkrat snadno poznáš ohmmetrem.
Nemáš omylem na téhle ose nastavený vyšší proud? Třeba díky vadnému myšímu klavíru na driveru?
Nebo nemáš na ostatních osách snižování proudu při stojící ose, a na téhle ose ne? Co máš za drivery?

Samozřejmě pokud raději hýbeš rukama než hlavou tak je nejjednodušší vyměnit navzájem mezi osami buď motory, nebo drivery. A hned budeš vědět.
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“