Materiál na stavbu cnc

Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

21. 4. 2017, 12:32

Ahoj lidi,
stavím malou betonovou frézku s pevným portálem a potřebuji poradit s volbou materiálu...

1.
---materiál k zalití pod lin.vedení.---
Do betonových bloků budou zapuštěny plné tyče 50*30mm budou do betonu přišroubovány a navíc přilepeny tekutým kovem, koukat ven bude 5mm
a bude se v nich frézovat drážka hluboká 3mm.
původne jsem měl v plánu použít tyče z materiálu S235JR ale přečetl jsem si že to je bláto a špatně se to obrábí.Fakt že je to materiál válcovaný a tudíž s vnitřním pnutím
podle mého nebude představovat problém vzhledem k fixaci k podkladu(k diskuzi).Samozřejmě asi prim u mě hraje cena.jak materiálu tak následného obrábění takže jsem začal uvažovat nad alternativami v podobě slitin 70xx nebo nějaký jiný typ oceli ,otázka je jestli je to potřeba(radiální zatížení nástroje počítám max do 0.5KN).
otázky zní:
Jak budou slitiny 70xx náchylné na tzv. vymačkávání ??
jakou ocel by jste kdo doporučil aby šla nějak smysluplně sehnat a nestála nesmysl??
promítne se lepší obrobitelnost 70xx nebo jiného typu oceli do ceny frézování drážek?? a jak moc??

2.
---materiál na konstrukci osy Z---
Osa Z bude z desek síly 20mm budou do nich frézovány kapsy a drážky pro vozíky a kolejnice do hloubky 2,5mm z obou stran,vozíky x+z budou na jedné desce a kolejnice na desce z vřetenem .
Původní plán byl nechat vypálit z S235 vyžíhat a nechat frézovat ovšem z výše uvedených důvodů tento materiál přehodnocuji..
jako alternativa mi připadne EN AW 7021 má podobnou pevnost i tvrdost jako S235 navíc se dá sehnat litá frézovaná s minimálním vnitřním pnutím takže by se mohla i snadno (čti levněji)obrábět. Ale zase bych to rád měl z oceli ovšem nevím z jaké ....
otázky zní:
opět Jak bude slitina 7021 náchylná na tzv. vymačkávání s ohledem na max zatížení nástroje ??(tvrdost 120HB)
jakou ocel by jste kdo doporučil aby šla nějak smysluplně sehnat a nestála nesmysl??(nutnost žíhání?? desky?pálení?řezání??)
promítne se lepší obrobitelnost 7021(frézovaná) nebo jiného typu oceli do ceny frézování drážek a kapes?? a jak moc??

Samozřejmě důvod mých dotazů je snaha vykostit cenu materiálu i nezbytného opracování ovšem nikoli na úkor výsledné použitelnosti.Chci to naddimenzované ale zase ne
úplně nesmyslně.Váha rámu 280kg, rozjezdy 400x300x125mm,vyložení nástroje před blok xka bude 127mm a výsuv osy Z ke stolu bude 125mm tlak na nástroj max 0.5KN rychloběžné nepříliš výkonné elektrovřeteno,kolejnice 20mm.....atd .Zkrátka když by stačila S235 pod lineáry a 7021na Zko nechci to dělat z jakostní oceli 900Mpa+

Děkuji za případné rady a zájem
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7201
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

21. 4. 2017, 6:22

ta tvoje úvaha je úplně nesmyslná, daná tím že jsi kus železa nikdy nedržel v ruce, celý ten elaborát výše je jen souhrn internetových střípků vedených upřímnou snahou to udělat co nejlépe
nemyslím to jako urážku, jen konstatuji fakta a chci Tě nakopnout směrem k realitě
....
S235 je bláto a blbě se obrábí (ve srovnání s jinými druhy oceli), to ale přece neznamená, že je to nepoužitelný shit
troufám si tvrdit, že většina produkce oceli je v S235
....
Řešíš pnutí v oceli - a ten beton je tak dokonalý materiál, že po nalití ztuhne a pak už se nehne?
Dokážeš to celé tak přesně obrobit a změřit, že výše uvedené vůbec bude mít nějaký vliv?
(= dokážeš s minimálními znalostmi a nulovými zkušenostmi v garáži udělat výrobek srovnatelný s profíky)
Napadlo Tě třeba, že hliník v alkalickém prostředí (beton) hnije, rezne, "a hlavně koroduje vy ....."?
..
pnutí v oceli a svařencích se tu řeší, ale ve svařencích z jeklů o tl. stěny 2-3mm, kterými chce kdosi nahradit litinu o stonásobné hmotnosti
....
jestli si chceš hrát, udělej zálitky z běžné válcované S235 dimenzí tak 50x50 a řádně je zakotvi navařenými čepy, navrhni to tak aby rám stroje byl z jednotlivých kusů nejlépe ve tvaru snadno upnutelných a obrobitelných kvádrů a věř, že tohle bude opravdu ten nejmenší problém z celé stavby
....
zase se tu trousím moudra a přijdu pozdě do práce
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

21. 4. 2017, 7:04

mimochodem když započítáš cenu běžné oceli cca 25kč/kg a cenu tvé "jakostní" oceli třeba 100kč/kg.. což je ovšem naprostý nesmysl dělat to z takové oceli tak ve finále to zas takový finanční rozdíl nebude (vynech prosím odpověď typu rozdíl je 75kč/kg a na 100kg železa je to 7500Kč a to je 25% ceny frézky protože rozpočet je 30000 tak jako většina, věř tomu že to tak nebude.. ale o tom můžeme diskutovat až to dostavíš :D
co se týká obrábění to jestli ti někdo obrobí plochu pod lineár z oceli nebo z hiníku nebude mít taky v podstatě žádný vliv, neboť 90% celé operace bude o tom to správně ustavit , naopak obrábění bude tak drahé jak dobře/blbě to vymyslíš.. tady můžeš udělat návrh dobře obrobitelný na "každé" frézce kdekoliv za "pár" korun až po konstrukci v podstatě "neobrobitelnou" tedy pekelně drahou
když ccheš stavět ze slitin hliníku postav to celé z hliníku (případně celé funkční části) ale nekombinuj hliník z betonem
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

21. 4. 2017, 7:47

Ahoj,
Problémy se smrštěním betonu jsem samozřejmě řešil jako první .Právě proto do něj budou tyče přišroubovány a vlepeny,tzn po dotvarování a všech typech smrštění ke kterým v betonu dochází(6měsíců).citlivosti AL na alkalická prostředí ksem si také vědom ale vzhledem k tomu že bude(případně) od betonu oddělen vrstvičkou tekutého kovu mě to ani netíží...Rám bude ze dvou kusů a budou se obrábět pouze v jedné rovině.Co se týká rozpočtu tak jeho horní hranice je vícemee otevřená a dokážu si představit že pujde k 90k uz jsem vysypal cca 40k ...
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

21. 4. 2017, 9:48

Na tuhle velikost je nejvhodnější smysluplnej svařenec se sílou stěny 12-20mm se správným dělení kvůli obrobitelnosti a seřiditelnosti jednotlivých dílů.Už mockrát jsem to tu vysvětloval a je to furt stejný,stačí hledat .Navíc máme málo informací k projektu.Jaká bude konstrukce ? portálka nebo klasická sloupová či něco jiného ? Dynamika? plánovaná rychlost? Serva nebo krokáče?
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

21. 4. 2017, 10:30

Fmodel--- Ale já rám vubec neřeším.???
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

21. 4. 2017, 11:16

No pokud se ptáš jestli použít do betonu zálitky z EN AW 7021 tak je jasný žes vůbec nepochopil filozofii betonových strojů ,pokud řešíš vlastnosti S235 tak víš že se na konstrukce používá S355.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

21. 4. 2017, 1:43

Evidentně nepochopil a nevím... Koneckonců proto taky vznáším dotazy...:-) každopádne děkuji za zájem a ochotu a doufám že se ještě něco dozvím
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

21. 4. 2017, 2:03

Délková roztažnost lineárního vedení ,kul šroubů ,a těla stroje má být stejná nebo se musí kompenzovat vhodnou konstrukcí. Délková roztažnost oceli a betonu je skoro stejná -délková roztažnost slitiny hliníku a betonu je dost rozdílná .Důležitý je tvar a proarmování zálitků aby nedocházelo k efektu nože kdy se od hran šíří případné praskliny .To jsou věci které lze při troše snahy vyčíst, a případně se dá najít nějaká bakalářská nebo diplomová práce na toto téma pokud si dobře pamatuji, a přímo se týkala obráběcích strojů.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

21. 4. 2017, 2:30

Ano to je jasný argument ,uz jsem to sice řešil ovšem celou dobu jsem počítal s ocelí a nyní s "duralovým" nápadem jsem tuhle poněkud zásadní skutečnost vypustil ..ok takže dural na zalitky zavržen.... :idea: :arrow:
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

29. 4. 2017, 2:34

fmodel ...nevíte jak se jmenovala ta diplomka?
Na nic co by se tykalo betonu a obraběcích stroju jsem nenarazil a hodně by mě to zajímalo
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

5. 10. 2017, 3:17

Přátelé je čas zakoupit ty zálitky a já jsem bezradnej mám dilema a nemužu spát .Od začátku jsem ty zálitky chtěl udělat z S235 vyjdou dobře cenově a jsou k dispozici v tyčích mého rozměru. Snahou udělat to co nejlépe a podchytit co nejvíce problémů mám strach že se to bude zle obrábět a dodržet tolerance a jakousi jakost povrchu pro lin.vedení,zároveň nechci zbytečně utrácet bo peněz je málo .poptával jsem jakost S355(3*dražší),kontilitinu(4*dražší).ptal se a dostával peotichůdné info. Přátelé ptám se v jaké oceli máte vy svoje lineární vedení?????
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

5. 10. 2017, 3:35

grade065 píše:Přátelé je čas zakoupit ty zálitky a já jsem bezradnej mám dilema a nemužu spát .Od začátku jsem ty zálitky chtěl udělat z S235 vyjdou dobře cenově a jsou k dispozici v tyčích mého rozměru. Snahou udělat to co nejlépe a podchytit co nejvíce problémů mám strach že se to bude zle obrábět a dodržet tolerance a jakousi jakost povrchu pro lin.vedení,zároveň nechci zbytečně utrácet bo peněz je málo .poptával jsem jakost S355(3*dražší),kontilitinu(4*dražší).ptal se a dostával peotichůdné info. Přátelé ptám se v jaké oceli máte vy svoje lineární vedení?????
Unibar 250 ;-)

PS: Asi jsem to někde propásl -jak že chceš mít velké ty nálitky?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

5. 10. 2017, 3:54

Jo na ucb jsem koukal no je to 50x30x580(2*),600.(2*)
80x30x60 (4*) je to ale drahý jak pes vzhledem k tomu že 235 stojí vše cca800.- otázka je jestli se to vyplatí
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

5. 10. 2017, 5:16

grade065 píše:Jo na ucb jsem koukal no je to 50x30x580(2*),600.(2*)
80x30x60 (4*) je to ale drahý jak pes vzhledem k tomu že 235 stojí vše cca800.- otázka je jestli se to vyplatí
Kolik Ti to teda vyšlo?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“