Linuxcnc ethercat vs Indradrive rexroth HCS01

3pajky
Příspěvky: 217
Registrován: 26. 12. 2015, 7:22

28. 4. 2017, 7:23

No bude to pre vreteno asynchron bez enkodera, tak ja tam nejak rychlost nebudem potrebovat. Trosku som kuk na ten modbus podporu pre linux a nevyzera to zle. Co som naposledy robil s modbusom, tak som mal cyklicku vymenu zda sa mi 100ms, to by mohlo pre toto stacit. Toto je Hf vreteno do dreva.
Do ocele bude servo vreteno a na to mam menic s ethercatom.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 4. 2017, 10:30

Tak to by melo byt v poho
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mach
Příspěvky: 42
Registrován: 16. 10. 2016, 7:35
Bydliště: Ostrava

11. 5. 2017, 6:36

Zdravím.
Nesetkal se někdo z vás s chybou S-0-0303? Nedaří se mi jí odstranit. Přechod z PREOP do SAFEOP . :-)
Díky
Přílohy
Image 009.png
Image 008.png
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

12. 5. 2017, 10:20

Mach píše:Zdravím.
Nesetkal se někdo z vás s chybou S-0-0303? Nedaří se mi jí odstranit. Přechod z PREOP do SAFEOP . :-)
Díky
Podivej se do manualu CS_par.pdf tam je to líp popsaný.
máš tam odkazy na další související parametry.
s-0-0303.jpg
CS_par.pdf
(26.09 MiB) Staženo 167 x
M
3pajky
Příspěvky: 217
Registrován: 26. 12. 2015, 7:22

12. 5. 2017, 11:35

Skusal si reset to default values? Skus aj v Soe otvorit tu 303 a len ju enterom potvrdit.
Uživatelský avatar
Mach
Příspěvky: 42
Registrován: 16. 10. 2016, 7:35
Bydliště: Ostrava

17. 5. 2017, 6:37

Díky za rady a další manuál. Zase jsem o trochu pokročil. Potvrzení parametru S-0-0303 nezabíralo. Pomohlo ale opětovné nastavení "default values" hned po nastavení motoru jsem se bez nějaké chyby v listu S-0-0021 dostal až k SAFEOP. Kde jsem při přepnutí do OP modu prozatím skončil na chybě C0203 Parameter conversion error (->S-0-0423, což by měla být chyba v driveru, jestli jsem to dobře pochopil. I když přes indraworks s motorem bez problému točim... Musím to ještě projít.

* V indraworksu s nastavením driveru na protokol Eth IP motor bez problému jede a polohuje.
Přílohy
Image 011.png
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

27. 6. 2020, 1:35

Dobrý den,

mohl bych poprosit o rozepsání bodu 4 pro nás lamy:
fupe píše: 22. 3. 2017, 2:10 4. instalace EtherCATu pod linux
?

mám:

Kód: Vybrat vše

root@LinuxCNC# uname -a
Linux LinuxCNC 4.9.0-12-rt-amd64 #1 SMP PREEMPT RT Debian 4.9.210-1 (2020-01-20) x86_64 GNU/Linux

podbod 4.1
fupe píše: 22. 3. 2017, 2:10 http://www.etherlab.org/download/etherc ... .2.tar.bz2" onclick="window.open(this.href);return false;
tar xvfj ethercat-1.5.2.tar.bz2
rozbaleno do ethercat-1.5.2
Pochopil jsem, že mám stáhnout soubor, který je v odkazu. Je jedno do jaké složky?

podbod 4.2
fupe píše: 22. 3. 2017, 2:10 git clone https://github.com/sittner/ec-debianize.git" onclick="window.open(this.href);return false;
Pochopil jsem, že "git clone" je nějaké přidání repositářů, ale samotné přidání repositářů nic neudělá, nebo ne?
git_clone.png
Obešel jsem ty Linuxové příkazy tím, že jsem vlezl přímo do githubu a stáhnul zdroják ručně v zipu a pak ho rozbalil do nějaké složky.
Slozka_EtherCAT.png
podbod 4.3
fupe píše: 22. 3. 2017, 2:10 vznikne adresar ec-debianize a vnem podstany adresa debian, ktery je potreba nakopirovat do adresare ethercat-1.5.2
prepnout se do adresare ethercat-1.5.2/debian a s pustit kompilaci baliku
Tak tady tento bod jsem pochopil tak, že vykradu ze složky /ec-debianize-master/etherlabmaster/ složku
debian a nahraju ji do složky ethercat-1.5.2/
slozka_ethercat-1.5.2.png
podbod 4.4
fupe píše: 22. 3. 2017, 2:10 cd ethercat-1.5.2/debian
./configure -a
vypise neco jako "successfully configured for 'Debian-7.9'-'3.4-9-rtai-686-pae'.."
cd ..
Tady je to hodně divný. "cd ethercat-1.5.2/debian" mám vlézt do složky debian, ale soubor configure je o úroveň níže.
Navíc mi to nechtělo sežrat -a, tak jsem to zkusil bez -a:

Kód: Vybrat vše

...............
..............
checking for Linux modules installation directory... ethercat
checking for kernel for 8139too driver... configure: error: kernel 4.9 not available for 8139too driver!
Ovšem karta 8139too by měla být podporovaná.
Obešel jsem to "./configure --with-8139too-kernel=3.4" . Ovšem netuším, co to ten kernel je a zda toto je řešení problému.

podbod 4.5
fupe píše: 22. 3. 2017, 2:10 dpkg-checkbuilddeps (naintalovat chybejici baliky, me chybi dpatch)
Tohle mi hodilo error:

Kód: Vybrat vše

root@LinuxCNC:/home/cnc/EtherCAT/ethercat-1.5.2# dpkg-checkbuilddeps
dpkg-checkbuilddeps: error: Unmet build dependencies: debhelper (>> 4.0.0) gettext autoconf automake libtool quilt
podbod 4.6
fupe píše: 22. 3. 2017, 2:10 sudo apt-get install dpatch
Tohle jsem zvládl.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
pepex
Příspěvky: 148
Registrován: 17. 12. 2011, 11:53
Bydliště: Ústí nad Labem

9. 12. 2020, 4:30

Ahoj všem,

chtěl bych toto téma trochu oživit, ale bohužel nemůžu přispět ničím, co by téma trochu obohatilo, doteď se mi nepodařilo podvrhnout příkazovému řádku kompilaci ethercatu.

Jsem ve složce Debian a píše mi to, že adresář Debian nelze najít, nebo neexistuje.
Udělal jsem vše jak psal Fupe, ale nedostanu se za / get instal ethercat.
Jen napíše hlášku, že adresář nemůže najít...

Mohl by někdo návod pro superlamy?
PS, zkoušel jsem návod z více internetových zdrojů, ale stejný výsledek.
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

9. 12. 2020, 8:15

On ten návod už má nejakej pátek za sebou a asi už uplně neplatí.
Když jsem si s tim hrál naposled zkoušel jsem tenhle návod a krásně fungoval.
https://forum.linuxcnc.org/27-driver-bo ... all#121471
Hromada kroků už neni potřeba.
když bude nejhůř, tak sem dej vystup z terminálu co ti to píše,
nerozumím větě "jsem v adresári debian a pise ze ho nemuze najit" když v něm si, tak ho asi našel :D
jinak samozřejmě záleží jestli je linuxcnc vyvojová verze run in place nebo originál a podobny blbosti.
M
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 12. 2020, 8:58

Dvě malé poznámky.
Ty originální zdrojáky EtherCAT mastera od IgH mají v sobě pár chyb. Na githubu jsou forky, kde jsou ty známé chyby opravené.

A druhá poznámka k tomu odkazovanému návodu. Konkrétně k řádku:
Type in DEVICE_MODULES="generic"

Nevím jak jiným lidem, ale mi nikdy generický driver nefungoval dobře. Vždy byl nespolehlivý, po nějaké době (desítky minut až hodiny) padal. Sběrnice se prostě rozpadla. Platí minimálně na PC s RTAI a na OrangePi s Preempt-RT.
Takže podle mě je základem úspěchu používat speciální EtherCAT drivery. Ty jsou dostupné minimálně pro některé karty Realtec a Intel 100Mbps i 1Gbps (EtherCAT jede jen 100Mbps).
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

10. 12. 2020, 8:52

Ještě doplním jednu podstatnou věc. Ne kazda karta chodi na libovolnem jadru.
https://www.etherlab.org/en/ethercat/hardware.php
tady je seznam co kde bezi.
Ja sem testoval jak generic tak konkretni drivery a musim rict že mi to nepadalo ani v jednom pripadě. Ale jepravda ze to nikdy nebezelo dyl jak par hodin.

A ještě sem našel jeden link https://github.com/grotius-cnc/LINUX_RT ... /tag/1.0.0
To je opravdu pro uplny lamy. Stahnes, nainstalujes nejnovesi BUSTER s jadrem 4.19, spustis soubor na plose a on udela uplne vsechno za tebe.
Teda me na virtualu nenastavil kartu do /etc/default/ethercat , protoze ji hledal jinde, ale jeden prikaz to opravil a bylo.
v nejhorsim se podivej do toho instalatoru co dela a na cem spadnul.
Instalace vseho softu probehla jak mela.
M
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 12. 2020, 10:53

fupe píše: 10. 12. 2020, 8:52 Ještě doplním jednu podstatnou věc. Ne kazda karta chodi na libovolnem jadru.
https://www.etherlab.org/en/ethercat/hardware.php
tady je seznam co kde bezi.
Ja sem testoval jak generic tak konkretni drivery a musim rict že mi to nepadalo ani v jednom pripadě. Ale jepravda ze to nikdy nebezelo dyl jak par hodin.
No jedna z věcí, která je v těch forcích původního IgH dodělaná, je rozšíření podpory pro novější jádra. Přímo od IgH to končilo někde u starých jader 3.x.

Zajímavé, že Ti to s generickým driverem nepadalo. Zkoušel jsi to prosím i pod RTAI?
Já na PC zásadně jedu RTAI, které má letence/jitter většinou dost výrazně lepší. S Preempt-RT jsem s tím experimentoval jen na ARMu, kde RTAI není k dispozici. Takže konbinaci PC a Preempt-RT jsem nikde neprovozoval. Asi to budu muset taky zkusit.

Ale to o padáni s generickým driverem jsem četl i někde na internetu, takže to nebude jen výjimka u mě.
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

10. 12. 2020, 12:15

Na rtai to s generic samozrejme nebezi. Pouziva jinou sitovou vrstvu a po vterine vyzere pamet a zdechne. Na to sem prisel pri prvnich experimentech kdyz sem jeste jel na rtai a ne na preempt. Ted vetsinu systemu jedu prave na preempt protoze 7i76e to myslim vyzaduje a latenci tim padem tolik neresim. Navic implementovat preempt je na novejsich jadrech o poznani min prace.
M
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 12. 2020, 12:39

Tak tady se musím zastat RTAI. Tak zlé to rozhodně není. Běží to docela dlouho (desítky minut nebo i hodiny) a pak se sběrnice rozpadne. Ale jinak se nic nestane, jen se musí EtherCAT znovu nahodit. Systém to nijak neshodí.
A stejně blbě mi to fungovalo na OrangePi, kde jsem to provozoval s Preempt-RT.
Jenom proto jsem na to přišel i na PC. Když mi to blblo na tom OrangePi s generic driverem, tak jsem to zkusil i na PC. Do té doby jsem vždy používal speciální drivery, a bylo to naprosto spolehlivé. No a právě s tím generic to na PC pak padalo stejně jako na tom OPi.

Ethernetové karty Mesa musí jet pod Preempt-RT, protože obsluha TCP/IP stacku není v kernel-space, ale v user-space. A Mesa využívá (podle mě zbytečně) i tyhle vyšší vrstvy.

Ten EtherCAT master na to jde jinak. Ten využívá služby jen na úrovní přenosu Ethernetových rámců, což je možné provozovat v kernal-space. A dokonce jede ještě i bez IRQ.
Mesa by takhle teoreticky taky mohla fungovat.
(není to jenom plané teoretizování, podobně jsem kdysi dávno psal jednu aplikaci, ještě v předlinuxové době na UnixWare)
pepex
Příspěvky: 148
Registrován: 17. 12. 2011, 11:53
Bydliště: Ústí nad Labem

10. 12. 2020, 8:42

Zdravím ve spolek.
Přesto, že to není mé vlákno, dovolím si zde poděkovat za příspěvky, přece jen to Vám všem zabere minimálně čas sepisováním obsahu zde.

Ty " jiné" postupy jsem zatím neměl čas vyzkoušet, ale každopádně, když čtu věci typu "rozpad sběrnice" mě napadá jedná podstatná otázka...

Je tedy vůbec možné touto sběrnicí krmit stroj několik hodin frézování, bez nějaké ztráty komunikace, potažmo co znamená rozpad sběrnice? - Mexi nestraš mě věcmi, o kterých nevím co znamenají :-)

Je Ethercat pod LCNC ( po všech správných nastaveních) schopný trvalého nasazení jakožto již nějak vyladěný řídící systém?
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“