Sinumerik 808D - na rozhraní hobby/profi

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
zaza
Příspěvky: 10
Registrován: 5. 11. 2017, 8:39

5. 11. 2017, 10:03

Zdravím zvídavého čtenáře/čtenářku.

Tento příspěvek je vpodstatě do očí bijící reklama (administrátore - klidně maž, nemohu ti to mít za zlé) na řídící systém Sinumerik 808D od Siemensu. Domnívám se však, že tento řídící systém není mezi staviteli strojů u nás moc známý a přesto by se občas někomu mohl hodit.

Krátká verze pohádky: za řádově 50 000 Kč lze koupit škatuli s displejem, klávesnicí a nápisem Sinumerik 808D, ke které se připíchne napájení + drivery jednotlivých os a po nakonfigurování se může směle obrábět. Interpolace řešena kvalitně v hardware, dětské nemoci vychytané, dostupné všechny běžné funkce "velkého" řídícího systému.

Dlouhá verze pohádky: Vlajkovou lodí firmy Siemens v oblasti řídících systémů je samozřejmě Sinumerik 840, který existuje v tolika variantách a umí řídit tolik os v tolikati kanálech, že obyčejnému smrtelníkovi až oči přecházejí. Celý systém jako takový jsem nikdy nekupoval, ale už podle ceny některých náhradních dílů soudím, že bude mimo rozsah běžné peněženky. A seskládat dohromady smysluplnou kombinaci dílů bude pro neznalého úkol tak na půl roku. Pro profi výrobce strojů značka ideál, pro hobbystu, který si klohní vlastní mašinku v garáži, nepoužitelné.
Nicméně Siemens chce samozřejmě mít své slovo i na poli malých, jednoduchých mašinek. Proto soudruzi v NDR vzali Sinumerik 840, odřezali ze software všechno, co se dalo, nacpali to do hardware na míru, a počali to prodávat za (podle mě) rozumnou cenu, naznačenou výše. Řídící systém o rozměrech 420x200 je určen pro vestavbu do panelu, na přední straně je displej o úhlopříčce cca 190 mm a klávesnice. Umí to následující:
- řízení dvou (soustružnická varianta) nebo tří (frézařská varianta) os přes rozhraní STEP/DIR. Primárně je to určeno pro pohony řady V60 od Siemensu, ale lze připojit cokoliv od krokáče po servopohon od úplně jiného výrobce.
- řízení vřetena přes analogové rozhraní - lze tedy použít libovolný měnič dle vlastního vkusu
- možnost připojení enkodéru vřetena
- nahrávání programů přes USB flashku
- možnost připojit panel od Siemensu s tlačítky pro jogování os, přepínači feed override + spindle override a kupou volných tlačítek (viz foto níže)
- integrované PLC se 72 vstupy a 48 výstupy, programuje se v ladderu z externího PC, který se připojuje přes ethernet
- programování v běžném G kódu s možností grafické simulace. Soustružnická varianta má hrubovací cykly a grafický editor kontur, u frézovací nevím. Samozřejmě krmit to G kódem z CAMu by neměl být problém.

Se soustružnickou verzí tohoto systému mám osobní zkušenost, jinak bych tento příspěvek nepsal. Pokud by to někoho zaujalo, klidně se ptejte, ale pro ucelený přehled stačí navštívit stránky Siemense, ptejte se na díl "6FC5370-1AT03-0AA0". Howgh.
Takhle nějak vypadá Sinumerik 808D.
Takhle nějak vypadá Sinumerik 808D.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 11. 2017, 6:33

Kde se to da koupit?
Pochybuju ze u siemense
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

6. 11. 2017, 8:33

Hmm, tak to vypadá opravdu dobře, "značkový" systém za méně než 1k USD, tak to komplet elektro na soustruh by se mohlo vejít do těch 50k Kč :D
A málo toho rozhodně neumí i když je to osekané...
Sinumerik 808D.jpg
Přílohy
SINUMERIK-808D_EN.pdf
(1.39 MiB) Staženo 625 x
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 11. 2017, 9:38

ja v tom vidim jednu zasadni vyhodu
kdyz se clovek pak bude potrebovat zbavit stroje ktery prestavel pro sebe tak se siemensem mu to pujde daleko snaz nez s nejakym noname i kdyz je to mozna oboji uplne srovnatelna cina, alespon na prvni pohled ano
s tou 808D jsem se cca pred mesicem pral pri jednom servisu je to vpodstate to same
trosku se mi tam nelibi jejich filozofie a nazvoslovi
potrebuji to mit po svem
coz je zase vyhodou paklize to prijde do firmy kde maji pouze siemensy
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

6. 11. 2017, 8:44

Bylo by možné napsat něco k tomu ladderu?
Už jsem o té 808 uvažoval asi před rokem ale právě třeba neschopnot něco najít k tomu ladderu ( soft a popis) mě od toho odradila.
V současné době bych potřeboval kouknout do 840D SL jak je tam právě ladder udělaný protože nemůžu přijít na to jak roztočit vřeteno (v TSM okně) a na to jak zprovoznit kolečko. Jde o starší stroj kde byl měněný komplet systém a pohony a ti umělci co to dělali k tomu neudělali ani pořádný návod :-(
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 11. 2017, 8:46

K tomu 808 bylo do ladderu heslo SUNRISE
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
zaza
Příspěvky: 10
Registrován: 5. 11. 2017, 8:39

6. 11. 2017, 11:24

Zdravím a děkuji za reakce ... nečekal jsem, že může psaná reklama s jedním ubohým obrázkem v dnešní době zaujmout tolik lidí :D

Dovolil bych si souhrnný komentář:
Kupovat komponenty v kusovém množství přímo od Siemense jsem nezkoušel, ale přijde mi to nereálné - není však nic snadnějšího, než se obrátit na nějakého "distributora firmy Siemens" z ČR. Stačí zagooglit a najít si někoho v okolí, poslat jim poptávku a případně pak i objednávku. Je lepší řešit případné reklamace osobně s firmou ze sousední dědiny, než se pokoušet žalovat Siemens :D

Cena pod 1k USD podle mě nebude, neznám sice server alibaba.com ale tipl bych, že půjde jen o nějakou "rámcovou nabídku" a při bližším zkoumání se ukáže, že cena pod hodnotu z prvního příspěvku nepůjde. Prosím pochopte - popisovaný systém jsem kupoval, takže vím přesné ceny, ale nemohu sem pověsit neveřejnou nabídku od distributora, abych se nedostal do nějakého průšvihu.

Pokud budete hledat podrobnější informace, rád bych upozornil, že existuje "Sinumerik 808D" a "Sinumerik 808D ADVANCED". Můj první příspěvek se zaobírá výhradně první možností, která má rozhraní STEP/DIR a přijde mi tudíž vhodná pro bastlíře. Verze ADVANCED má drivery os řízené po sběrnici, takže ohledně os k ní nic než drivery V70 od Siemense nepřipojíte. Verze ADVANCED například podporuje absolutní enkodér na servomotoru (základní Sinumerik samozřejmě pouze inrementál, neb komunikace s driverem je "jednosměrná") a má pár dalších "vychytávek", ale nic z toho není dle mého názoru moc podstatné a přínosné pro hobbystu.

Jak jsem již psal, Sinumerik 808D je osekaný Sinumerik 840, takže kdo zná tento větší systém, nebude mít s konfigurací/programováním problém. Například zmíněné heslo SUNRISE se používá u většiny Sinumeriků nejen na přístup k ladderu, ale i k strojním parametrům atd. Čímž se dostáváme k podtématu LADDER:

Integrované PLC v systému Sinumerik 808D je odvozeno od PLC řady S7-200. Naproti tomu integrované PLC v Sinumeriku 840 je odvozeno od PLC řady S7-300. Na filozofii programování to nemá velký vliv, jde jenom o to, jaký software se používá pro programování, jaké instrukce a adresy jsou k dispozici atd. S řídícím systémem Sinumerik je dodáván jakýs-takýs základní program PLC, který si každý doladí dle svého (kam mám zapojený central stop, jak se má dělat výměna nástroje atd. atd.). Pokud se do tohoto chceme pustit, je dobré mít zkušenosti s programováním "samostatných" PLC, pak to není nic těžkého, vše potřebné se dá dohledat v dokumentaci.

K Sinumeriku 808D lze za symbolickou cenu koupit CD Toolbox, které soft pro úpravu PLC obsahuje (jmenuje se "PLC Programming Tool", vskutku originální). Přidávám jeden čerstvý ilustrativní screenshot. S úpravou PLC v Sinumeriku 840 je to horší - používám software STEP 7 (oficiální, poměrně drahý SW od Siemensu) a dále je potřeba ještě programovací kabel (používám Accon Netlink USB za 10 kKč, o moc levněji se to řešit nedá). Takže pokud se tím člověk nechce vysloveně živit a potřebuje jednorázově něco změnit, je asi fakt nejlepší sehnat si v tomto případě "profesionála", který má soft, kábl a know-how.
Software pro úpravu PLC v Sinumeriku 808D.
Software pro úpravu PLC v Sinumeriku 808D.
zaza
Příspěvky: 10
Registrován: 5. 11. 2017, 8:39

7. 11. 2017, 8:24

CD Toolbox lze koupit i samostatně, najdete jej ve Vašem oblíbeném supermarketu pod kódem "6FC5811-0CY00-0YA8". Cena až zas tak moc symbolická není, spíš jsem to myslel ve srovnání s licencí na ostatní softy od Siemensu. Cifru samozřejmě prozradit nesmím, takže zde bez jakékoliv souvislosti s tématem uvádím náhodné číslo 3000 a ještě název nějakých zvířátek, třeba Kačky.

Simotion d425 neznám, ale CD Toolbox bude pro tento hardware nepoužitelný - toolbox je jen pro Sinumerik 808 a nic jiného. Zběžně jsem se díval na návod k d425 a prý se ke konfiguraci používá program Simotion Scout. S připojením by neměl být problém, manuál tvrdí, že se lze připojit přes Ethernet, takže žádný speciální kabel není potřeba, stačí vytrhnout kus UTP ze zdi. Nicméně ta škatule d425 mi přijde jako nějaké samostatné, "uzavřené" řízení pohonů, ne jako běžný CNC systém ala Sinumerik 840. Nebo se pletu a d425 je pixle, ve které běhá ten Sinumerik 840 ?
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

7. 11. 2017, 8:50

A jaké jsou u té 808čky jazyky?
Já koupil stroj s 840 a tam třeba ČJ byla jako opce tuším za 250 eur. Dá se do 808čky taky dostat shopturn?
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
zaza
Příspěvky: 10
Registrován: 5. 11. 2017, 8:39

9. 11. 2017, 11:13

U Sinumeriku 808 je běžně k dispozici angličtina a pro gurmány i zjednodušená čínština. Manuál tvrdí, že další jazyky (včetně češtiny) lze do systému nahrát z externího souboru, který lze získat od Siemense, ale tuhle možnost jsem nezkoušel a těžko říct, je-li to zpoplatněné či nikoliv.

Shopturn tam asi dostat nepůjde, nicméně jako opci lze pořídit Manual Machine Plus. Podle obrázků se mi jeví, že by to mohlo být něco typově podobného.
zadaji
Příspěvky: 115
Registrován: 30. 10. 2014, 9:38

26. 12. 2018, 4:17

zdravím je tu někdo kdo by mi mohl říct nebo toho dokonce byl schopen kolik by stálo předělat soustruh kovosvit MAS MT 50 který v tuto chvíli funguje pod systémem fagor na tento systém. fagor je velice zastaralý a soustruh je po GO děkuji za vaše odpovědi.
zaza
Příspěvky: 10
Registrován: 5. 11. 2017, 8:39

26. 12. 2018, 10:57

zadaji píše: 26. 12. 2018, 4:17 zdravím je tu někdo kdo by mi mohl říct nebo toho dokonce byl schopen kolik by stálo předělat soustruh kovosvit MAS MT 50 který v tuto chvíli funguje pod systémem fagor na tento systém. fagor je velice zastaralý a soustruh je po GO děkuji za vaše odpovědi.
krátce: víc než nový stroj :-)

dlouze: střílím 50kKč systém + 50kKč pohony os + 30kKč měnič vřetena + 40 kKč zbytek + 30 kKč za mech. úpravy pro nové motory, tj. 200kKč za materiál
měsíc práce ve dvou lidech, tj. 400kKč

takže pokud najdete dobráka, kdo pracuje zadarmo (já to nebudu a ani není kapacita), tak se to oplatí, jinak ne

v cenách jsem určitě na něco zapomněl, vždycky to tak dělám
Uživatelský avatar
Andy V
Příspěvky: 186
Registrován: 17. 8. 2016, 11:46
Bydliště: Rakovnicko

27. 12. 2018, 9:24

Nový MasTurn 50 ale nestojí 400 tisíc. Kde se to dá sehnat? Nový stroj stojí cca kolem 3 milionů, pokud vím.
Uživatelský avatar
Marek MS
Příspěvky: 5
Registrován: 14. 9. 2007, 7:59
Bydliště: neďaleko NZ

3. 3. 2020, 2:57

zaza píše: 5. 11. 2017, 10:03 Zdravím zvídavého čtenáře/čtenářku.

Tento příspěvek je vpodstatě do očí bijící reklama (administrátore - klidně maž, nemohu ti to mít za zlé) na řídící systém Sinumerik 808D od Siemensu. Domnívám se však, že tento řídící systém není mezi staviteli strojů u nás moc známý a přesto by se občas někomu mohl hodit.

Krátká verze pohádky: za řádově 50 000 Kč lze koupit škatuli s displejem, klávesnicí a nápisem Sinumerik 808D, ke které se připíchne napájení + drivery jednotlivých os a po nakonfigurování se může směle obrábět. Interpolace řešena kvalitně v hardware, dětské nemoci vychytané, dostupné všechny běžné funkce "velkého" řídícího systému.

Dlouhá verze pohádky: Vlajkovou lodí firmy Siemens v oblasti řídících systémů je samozřejmě Sinumerik 840, který existuje v tolika variantách a umí řídit tolik os v tolikati kanálech, že obyčejnému smrtelníkovi až oči přecházejí. Celý systém jako takový jsem nikdy nekupoval, ale už podle ceny některých náhradních dílů soudím, že bude mimo rozsah běžné peněženky. A seskládat dohromady smysluplnou kombinaci dílů bude pro neznalého úkol tak na půl roku. Pro profi výrobce strojů značka ideál, pro hobbystu, který si klohní vlastní mašinku v garáži, nepoužitelné.
Nicméně Siemens chce samozřejmě mít své slovo i na poli malých, jednoduchých mašinek. Proto soudruzi v NDR vzali Sinumerik 840, odřezali ze software všechno, co se dalo, nacpali to do hardware na míru, a počali to prodávat za (podle mě) rozumnou cenu, naznačenou výše. Řídící systém o rozměrech 420x200 je určen pro vestavbu do panelu, na přední straně je displej o úhlopříčce cca 190 mm a klávesnice. Umí to následující:
- řízení dvou (soustružnická varianta) nebo tří (frézařská varianta) os přes rozhraní STEP/DIR. Primárně je to určeno pro pohony řady V60 od Siemensu, ale lze připojit cokoliv od krokáče po servopohon od úplně jiného výrobce.
- řízení vřetena přes analogové rozhraní - lze tedy použít libovolný měnič dle vlastního vkusu
- možnost připojení enkodéru vřetena
- nahrávání programů přes USB flashku
- možnost připojit panel od Siemensu s tlačítky pro jogování os, přepínači feed override + spindle override a kupou volných tlačítek (viz foto níže)
- integrované PLC se 72 vstupy a 48 výstupy, programuje se v ladderu z externího PC, který se připojuje přes ethernet
- programování v běžném G kódu s možností grafické simulace. Soustružnická varianta má hrubovací cykly a grafický editor kontur, u frézovací nevím. Samozřejmě krmit to G kódem z CAMu by neměl být problém.

Se soustružnickou verzí tohoto systému mám osobní zkušenost, jinak bych tento příspěvek nepsal. Pokud by to někoho zaujalo, klidně se ptejte, ale pro ucelený přehled stačí navštívit stránky Siemense, ptejte se na díl "6FC5370-1AT03-0AA0". Howgh.

808D.JPG
Ahoj pekné popoludnie prajem.

Výrába a dodáva ešte tento systém Siemens

Verzia
Sinumerik 808D
PPU141.3 Turning Horizontal
6FC5370-1AT03-0AA0
Uživatelský avatar
gekonko
Příspěvky: 334
Registrován: 24. 10. 2014, 11:23
Bydliště: Bratislava

3. 3. 2020, 6:11

99% veci co sa tyka dodatelnosti siemens
google:
obj cislo + mall,
6FC5370-1AT03-0AA0 mall = prvy odkaz do industry mall

https://mall.industry.siemens.com/mall/ ... 1AT03-0AA0
a potom
Product Lifecycle (PLM) PM410:Product cancellation
PLM Effective Date Product is cancelled since: 06.03.2018

jedna sa o vybehovy typ, ale mal by byt este dodatelny

pri aktualnych produktoch je tam PM300
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“