Motor M63x60/l

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Uživatelský avatar
Ferrit
Příspěvky: 432
Registrován: 6. 8. 2009, 10:08
Bydliště: Třebíč

13. 11. 2017, 11:28

To druhé foto je jasné jde o celkem slušný optický snímač, ale těch dírek je na kotouči málo(spočítáš je?)! Řekl bych tak do 100 imp/ot.
Na CNC je třeba min. 200-500imp./ot.
Ten druhý motor je něco podobného pro změnu s Hallovými sondami a asi taky s podobným nebo horším rozlišením.
Sorry, s tím by něco šlo ovládat, ale na CNC - dvě osy, to určitě nestačí.
MN-80A, BF-20 Vario, MAHOS 22, Beiping PP-U3, Prusa i3-MK2
I cesta je cíl. - "Finis coronat opus"
petr.m
Příspěvky: 26
Registrován: 4. 11. 2015, 6:49

14. 11. 2017, 5:51

Ferrit píše:To druhé foto je jasné jde o celkem slušný optický snímač, ale těch dírek je na kotouči málo(spočítáš je?)! Řekl bych tak do 100 imp/ot.
Na CNC je třeba min. 200-500imp./ot.
Ten druhý motor je něco podobného pro změnu s Hallovými sondami a asi taky s podobným nebo horším rozlišením.
Sorry, s tím by něco šlo ovládat, ale na CNC - dvě osy, to určitě nestačí.
Prosím tě dírek je tam asi 50 nebo 51.
A to nevadí když se to neda tak se to nedá,ale aspoň vím na čem jsem.
A vůbec jsem rád že jsi věnoval tomu svůj čas a za to tí děkuj.
Já jsem ty motory koupil za levno tak mi to zas není líto,urcite se použij na něco jiného.
Jinak jsem koukal na to UHU a je to zajímavé za pár eura a pivo :)...no ne ale asi je to dobrej ovladač...
Uživatelský avatar
Ferrit
Příspěvky: 432
Registrován: 6. 8. 2009, 10:08
Bydliště: Třebíč

14. 11. 2017, 9:13

Pokud potřebuješ rozpohybovat nějakou věc, je dobré vědět, že SS serva umí taky hodně.
A z principu hlásí poruchu při přetížení. A ne jako krokáč (bez enkodéru) ztratí krok .. a nic - jede dál na zmetku.
A tzv. vlečná chyba se dá taky slušně kompenzovat. Já s nimi pracuji rád.
Jinak pokud ti ty motory vyhovují, u toho s dírkami se dá vyměnit dírkovaný kotouč a asi by šel rozvášnit.
Ten s magnetem by chtěl napasovat celý kvadratický enkodér (jak výše), ale i to není neřešitelné a nestojí to balík.
MN-80A, BF-20 Vario, MAHOS 22, Beiping PP-U3, Prusa i3-MK2
I cesta je cíl. - "Finis coronat opus"
petr.m
Příspěvky: 26
Registrován: 4. 11. 2015, 6:49

15. 11. 2017, 9:31

Ferrit píše:Pokud potřebuješ rozpohybovat nějakou věc, je dobré vědět, že SS serva umí taky hodně.
A z principu hlásí poruchu při přetížení. A ne jako krokáč (bez enkodéru) ztratí krok .. a nic - jede dál na zmetku.
A tzv. vlečná chyba se dá taky slušně kompenzovat. Já s nimi pracuji rád.
Jinak pokud ti ty motory vyhovují, u toho s dírkami se dá vyměnit dírkovaný kotouč a asi by šel rozvášnit.
Ten s magnetem by chtěl napasovat celý kvadratický enkodér (jak výše), ale i to není neřešitelné a nestojí to balík.
Nó tak s KM to máš pravdu, co si budeme nalhávat -děláš obrázek 2 h a najednou šup,a je tam čára jak Vráťa přez celý obrobek..
Tady na fóru se najdou asi hodně zastánců KM. dle mého nezkušeného názoru serva jsou lepší.ta zpětná vazba udělá své.
Nevím jak to je u třeba Easy servo , co vím -tak je to krokač se zpětnou vazbu...
Samozřejmě pro mě jako laik je volba KM nebo je to jednoduché
No servo všechno pro mě je zatím teorie ,
Když člověk získá zkušenosti to už je jiný kafe.

Každopádně moc děkuji za pomoc
Za případné chyby se omlouvám..
No a zatím to nevzdám s téma stejnosměrnýma motorama,zkusím sehnat lepší enkodér... případně jestliže se ženu děrování kotouč .
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 11. 2017, 9:43

když pořídíš servo řízené STEP DIR tak to ovládáš uplně stejně jako krokáč.. jen sypeš kroky (můžeš samozřejmě mnohem jemněji a rychleji) vše ostatní si obstará servodriver a nic víc neřešíš..
navíc teda musíš z driveru vytáhnout jeden jedinej signál servoready a estop zpátky.. vše ostatní už "nemá" na nic vliv..

tady sice občas zazní nějaká myšlenka, že STEP DIR není řízení, že jedině nějakej EThercat atd.. nicméně to je věc názoru .. nebudu jezdit na krokáčích v trabantu, stačí mi Mercedes nebo Audi.. případně i Oktávka nebo Mondeo v případě "horších" serv a nemusím mít Maseratti nebo Ferrari..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
petr.m
Příspěvky: 26
Registrován: 4. 11. 2015, 6:49

15. 11. 2017, 10:20

No dýk za odezvu..já jsem se dlouho rozhodoval jestli KM nebo Servo , nakonec jsem pořídil krokače. Není to nic čemu se dá věřit.
No tak jsem se rozhodl vyměnit je buď za 3 fázové KM nebo právě jsem uvažoval o ty Easy servo něco takového https://m.aliexpress.com/s/item/3276647 ... l#autostay" onclick="window.open(this.href);return false;
A ještě jsem chtel pořídit SmoothStepper,s tím že jsem doufal že se to zlepší
Takže teď musím pořídit 3 nový osy na frezce,a 2 osy na automatizace pásové pily (jestliže se nepodaří použít ty dva motory víš)
No a ještě uvážím serva,jen se bojím že se v tom tak zamotam že pak nebudu vědět co s tím..
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“