Tos FN 22+prislusenstvi

Vse o konvencnich frezkach, ne o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

22. 9. 2017, 10:45

Odklopit to podle mého nepůjde. Trám má na to udělanou speciálně lištu co to po vyjmutí umožní.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
pilotBlack
Příspěvky: 13
Registrován: 23. 8. 2017, 12:16

27. 11. 2017, 7:37

Dlužím info, jak to dopadlo s převozem FN22. Dost smutně...S pána co prodával se vyklubal překupník, který navíc prodával mašinu, která mu ani nepatřila a s majitelem neměl ani smlouvu o zprostředkování. Když jsme přijeli na místo, kde frézka měla být, byla tam pouze "díra v zemi". Majitel si ji prodal sám a ještě nás vyhodil. S něčím takovým jsem se nesetkal a ten překupník byl fakt na ránu. On nebyl ani schopný den předem ověřit, že mašina je tam, kde má být....idiot neuvěřitelný. Ale smutný konec to úplně nemá: Sehnal jsem za slušné peníze F2U se svislou hlavou. Teď probíhá drobná GO, ale to je jiný příběh. Pokud by byl zájem, mohlo by z toho být samostatné vlákno..
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

27. 11. 2017, 8:34

No mě přijet k baráku nějakej překupnickej trotl tak ho vyfakuju zrovna tak. Běžnej jev, na bazaru najdeš 3x stroj a pokaždý ho nabízí jinej zoufalec, stejná fotka, okopírovaný kecy, akorát se liší lokalita kde ten krám údajně je. Chce to se hned ze stratu zeptat jestli je to majitel nebo překupník. Majitel se začne smát, a překupník prskat, že si říká obchodník...bla bla. V druhým případě se na to patří rovnou vykašlat a bojkotovat je. :wink:
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
ves178
Příspěvky: 528
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

28. 11. 2017, 5:48

Nedávno jsem koupil od překupníka s Kladna FN22, byl to mladý kluk nějaký Tomáš dále už si nepamatuji. Jel jsem se k němu podívat na ALG100, mám to dost daleko tak jsem se ho ptal jestli je to v dobrém stavu tak at nejezdím zbytečně, tvrdil že je to z údržby :)
Při proměřování se ukázalo že je to totální šrot, borec čuměl na hodinky jako by je viděl poprvé v životě, každopádně tam měl ještě tu FN22, tak jsem se mrknul i na ní, a ta vypadala sakra dobře všechny vůle max v několika stovkách, kužely ISO40, obrážecí hlava, rychloběžná hlava, dělička, chybí mi jen naklápěcí stůl. Na ceně se s ním dalo normálně domluvit. Tak jsem to vzal, kolega mi to stáhnul dodávkou, a teď to přišlo. Koukám doma na štítek a vidím FNA22, nějak jsem tomu nepřikládal váhu, říkám si asi novější model když má ty ISO40, měla mít přece MK4, no neřeším.
Pro zajímavost kouknu na net, našel jsem pár inzerátu a vidím že to má rozjezd v ose X 200, FN22 má 300. Valím do garáže beru metr do ruky a rychle to kontroluji a je tom 200, myslel jsem že mě jebne, volám borcovi a on neměl ani páru že existuje nějaká FNA22 která je starší model FN22, řek mi že se omlouvá že to nevěděl a v inzerátu měl vyfocený štítek, jenže já jsem ten inzerát ani neviděl, jel jsem tam na jinou mašinu.
No prej jestli chcu tak at mu ji přivezu, ale že se to nevyplatí tak at to prodám, že za tu cenu a s příslušenstvím to nebude problém. Chvíli sem o prodeji i uvažoval ale pak si říkám že frezku v takovém stavu už asi jen tak neseženu, není vůbec vyběhaná, je tuhá bez vůlí.
Takže tak
Teď uvažuji že větší díly budu dělat horizontalním vřetenem, dokonce si myslím že by se rozjezdy v ose X dali zvětšit, vodící plochy jsou na to dost dlouhé.
dávám jí ted do kupy žádný repas není třeba, jen vyčistit namazat a seřídit.

Má jediný problém že nefunguje aparát který řeší změnu otáček motoru v převodovce pro posuvy, má cenu to rozdělávat a řešit?
Nejde zařadit strojní posuv při zpětném chodu, někdo tady psal že se dá z něčím zaramplovat a přehodí se to?
Z té převodovky trčí v ose hřídele pro řemenici jedna páka ale ta podle mého jen odpojí náhon té převodky?
WEILER LZ280, FNA22
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

28. 11. 2017, 2:24

FN22 podélně 300mm nemá, to vymyslel kdysi nějaký překupnický blb (stejně jako hmotnost 650kg) a všichni to od něj do dnes kopírují. Dle manuálu je to 220mm a to souhlasí.

Spravovat automatické přepínání u posuvové skříně smysl nemá. Sám jsem to měl rozebrané a stejně to chodí blbě. Novější frézky už měly na posuv zvlášť motor. Ta tyč, co kouká ze skříně, to nevypíná, ale naopak se to s ní dá ručně přepínat. Někde je to tu popsané.

Jinak ISO40 měly naopak tuším ty poslední FN22, co se dělaly. Běžné bylo Mk4, ale hodně staré měly i Me32.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

28. 11. 2017, 2:30

Jinak já bych ten rozjezd nezvětšoval. Suport co vede svislý stůl je dost krátký (v krajní poloze se pak budou okrajové části vedení dost zatěžovat a opotřebovávat, stůl se bude vyvracet atd., nakonec kvůli tomu to mají FNGJ přesně naopak - suport dlouhý pro celou délku stolu + celý rozjezd) a navíc by to znamenalo dělat nový podélný šroub a to by bylo drahé (jestli tedy nemáš vyjma soustruhu i třeba hrotovou brusku s dostatečnou hrotovou vzdáleností atd. abys ho vyrobil sám).
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
ves178
Příspěvky: 528
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

29. 11. 2017, 6:13

S těmi rozjezdy to byl jen takový nápad, asi by to bylo možné i na posuvovém šroubu je dost závitu aby to šlo, vlastně to vypadá tak že to limitují krycí manžety na šroubu, ale rozebrané jsem to nemel tak nevím přesně.
To by mě teda zajímalo jak to je s těmi rozjezdy, v manuálu jsem to nenašel konkretně napsané, při odečtení z výkresu to vypadá na těch 300?
Stou hmotností to je blbost a je to i v manuálu, já jsem tu svoji zvážil jak byla na paletě, bez frézovacího stolu a svisle hlavy s trámem 880kg, takže nastrojená bude mít přes tunu
Jak teda správně funguje páka na převodovce posuvů, že ta automatická změna směru otáčení nefunguje už mi došlo :)
když za páku potáhnu tak se posuvy odpojí to asi taky není dobře

Ještě by mě zajímalo jestli by mohl pasovat naklápěcí stůl z FNGJ32
WEILER LZ280, FNA22
ves178
Příspěvky: 528
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

30. 11. 2017, 4:50

Nevíte někdo jestli by mohl pasovat naklápěcí stůl z FNGJ32
WEILER LZ280, FNA22
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

30. 11. 2017, 6:33

a ty ho máš možnost sehnat?
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
ves178
Příspěvky: 528
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

30. 11. 2017, 8:31

Jo, mám nějakou nabídku a za dobrou cenu, jen nevím jestli by byl použitelný a jako vždy je to daleko abych se jel jen tak podívat
WEILER LZ280, FNA22
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

30. 11. 2017, 8:57

No já mám tu 22 doma, když se udělá barva byl by jak novej, mě jde jen o sklopnej stůl, jde o to jak vypadá a jak je velkej.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
ves178
Příspěvky: 528
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

11. 12. 2017, 9:58

Zdravím pánové,
Nemáte někdo výkres k svislé hlavě na na FN22, potřebuji to rozebrat a není mi jasné jak dostat ven pastorek pro posuv pinoly, mám na něm přidřený nonius. Pinolu jsem vyndal ale ten pastorek nevím jak stáhnout, žádné zajištění jsem nenašel takže předpokládám že se vyklepne směrem od noniusu, čili doleva?
WEILER LZ280, FNA22
ves178
Příspěvky: 528
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

12. 12. 2017, 6:24

pastorek je venku, pod noniusem je segerka, sundat ten nonius bylo neskutečné ale povedlo se drží zřejmě na kuličkách ve vnitřním zápich, v hřídeli je díra v ní pružinka a kulička z každé strany jenže nějaká lama tam dala kolíky s kuželem, ty sedli do drážky a nešlo s tím hnout, musel jsem po tom dost bacit :)

Ted řeším ještě jeden problém, stříhá se mi kolík na výstupu převodovky pro posuvy, je tam vzadu mezi převodovkou a hřídeli pro náhon posuvu stolu a vřeteníku hliníkový kolík cca4mm který má zabránit deskrukci převodu při kolizi posuvů
4mm hliníkový drát jsem nesehnal tak jsem zkusil svářovací hliníkový 3,15 ten se po chvíli zase ustřihnul, všimnul jsem si že k tomu občas dochází při zařazení posuvu stolu směrem nahoru zejména při vyšších rychlostech posuvu, stůl jezdí celkem lehce a koncové dorazy jsou nastaveny správně a při dojezdu na ně vypínají i s rezervou, dochází k tomu výhradně při rozjezdu nahoru a to jen občas
Nemám nahozený stůl ani svěrák jen suport takže bez nějakého zatížení
V čem by mohl být problém, mohou při tom rozjezdu vznikat takové rázy, nebo může byt nečo přidřené a rozsypané, takhle jak s tím jezdím nic nekřupe nedrhne.
jen tak cvičně se mi to rozebírat nechce, ale moc nevěřím tomu že když tam dám ten 4mm kolik bude to ok :?:
WEILER LZ280, FNA22
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

12. 12. 2017, 8:24

tak logicky pokud dáš do 4mm díry něco co má 3mm tak se to bude mlít sem a tam až se to celkem rychle ustřihne.. když máš soustruh tak přece není problém vytočit 4mm kolík ne?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1289
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice
Kontaktovat uživatele:

12. 12. 2017, 8:56

ves178 píše: V čem by mohl být problém, mohou při tom rozjezdu vznikat takové rázy, nebo může byt nečo přidřené a rozsypané, takhle jak s tím jezdím nic nekřupe nedrhne.
jen tak cvičně se mi to rozebírat nechce, ale moc nevěřím tomu že když tam dám ten 4mm kolik bude to ok :?:
v hlíníku?
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
Odpovědět

Zpět na „konvenční frézky“