BPH 20 elektroinstalace

Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

14. 12. 2017, 9:08

HonzaHorka píše:zezadu na rucnim kole zvedani je jakasy skrinka, ktera vypada jako vyvod na nejake elektro, coz bude alw asy blbost
...... je tam hydraulika pro přidávání svislého přísuvu do řezu po pěti krocích 0,01-0,05 v úvrati příčného stolu (páčka pod ručním kolem), musí do té "skříňky" vést hadice :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

15. 12. 2017, 5:06

Aha,
Tak toť otázka jestli to tam vůbec někdy bylo. Čelo toho místa kde by měl být tedy zdrejmne dvojnypl je zatrene barvou. Musím tedy najít kam Bi měla být ta hadice připojena na hydraulice v brusce. Nemáte někdo fotku?
Co jsem se dozvěděl zatím k hystorii od pamětníků tak bruska byla koupena k nám na firmu jako starší a prý jí byla udělaná celková GO a potom US moc nebehala.
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

17. 12. 2017, 10:03

tak jsem konečně měl chvilku na mou novou BPH.
mám několik poznatků a také několik otázek.

jak bylo psáno že jste nikdy neviděly BPH která by měla ve vřetenu pouze kuličkové ložiska a ne to speciální kluzné, tak já jsem majitelem právě této brusky která má pouze klasická ložiska, takže mám to novější provedení. Zkoušel jsem měřit vřeteno podle toho návodu v knížce a vřeteno je naprosto v pořádku a ani se nehne. naprosto bez vůle, takže paráda. vepředu osazeno ložisko NN3009K P41NA

předpokládám tedy že nemusím řešit speciální vřetenový olej , ale bude stačit obyčejný ložiskový olej.

Obrázek

další a velmi příjemný poznatek je že bruska byla opravdu zaškrábána a škrábání je krásně znatelné.

Obrázek

příčný posuv nešel až do kraje protože byl vypadlej šroub z matky kola pro ovládání příčného posuvu a před koncem se to o sebe opřelo. Je zajímavé, že ten šroub múže z té matice normálně vyjet. Brždění toho šroubu je řešeno přes vačku která posunuje klín, což je velmi zajímavé.

Jediné co je potřeba udělat je přetěsnit oba písty. Nedělal jste to někdo? co je tam použito za těsnění?
Mám vyndaný ten delší píst pod stolem, ale zatím netuším jak vyndat ten druhý pro příčný posuv abych ho mohl také přetěsnit. Předpokládám, že bude asi muset celej příčnej support ven a to se mi moc nechce, nebo ho budu muset alespoň přizvednout abych se tam mohl pod něj dostat. Je to celé těžké jako prase a jsem nato sám. Proto se ptám jestli se to nedá rozebrat i nějak jinak.
jinak na tom dlouhém pístu byl ještě vevnitř co jsou uchycené manžety prasklý kuželový kolík co drží manžety na pístní tyči.
Manžety vypadají jak kdyby byli ještě původní a to nějaká směs gumy a snad ještě kůže či co.
nebo jsou alespoň obě pístnice vevnitř stejné?

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


našel jsem i pod tím stolem zaslepené šroubení pro připojení hydraulické hadice pro to automatické přidávání do řezu. Nevíte náhodou někdo jak tam má bejt ta hadice asi dlouhá?
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

17. 12. 2017, 12:37

původní manžety budou nejspíš gumotextilní nahradíš je polyuretanovýma
manžety koupíš tu:
http://www.eshop.rubena.cz/manzety/c-2205/" onclick="window.open(this.href);return false;
pokud to bude atyp což nepředpokládám tak ti udělají v dimer.cz
a neboj se dělají i kusovky normálně se to obrábí na cnc soustruzích i ta kusovka vydrží to samé co origo vstřikovaná do formy
a je jen asi o 20-50% dražší
někdy vyberu i standartní manžetu u níž souhlasí vnější a vnitřní průměr, ale má jen větší šířku a zadní /netěsnící/ plochu obrousím
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

17. 12. 2017, 12:48

Jo také jsem koukal na gufero.cz mají tam miskové manžety co jsou o stejném venkovním průměru, ale mají menší díru tak bych ji pouze zvětšil a bude. Ještě budu muset nějak vydolovat ten druhý píst abych věděl co je v něm a potom to pokoupim. Takže buduuset pretesnit i konce pístnice. Tam to také vypadá na kůži.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

17. 12. 2017, 1:37

díru nech dírou tam to dosedá na vnitřní průměr a těsní to mluvil jsem o zadní ploše
takže vnitřní průměr neupravovat
on je tam sice malý tlak ...to už můžeš taky vytřihnout kus kůže :)
to těsnění kolem pístní tyče je blbě řešené tama to vždycky uchcává ...stálo by zato udělat úpravu aby tam šla dát taky malá manžeta
vyfoť celou sestavu a navrhnu řešení...
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

17. 12. 2017, 5:11

No určitě s tím počítám že okolo té pístní tyče bych raději dal manžetu a před ní stěrací kroužek, i kdybych tam měl protočit o malinko jiný otvor pro manžetu. Zytra musím udělat klíč na povolení té matice. Je to tak zarvane že to ani kladivem nešlo povolit a nechci zbytečně zničit ty díry pro povolení.
Jinak klidně to můžu udělat tak že zvětším tu vnitřní díru. Ono je to stažené na čelo maticí takže to bude těsnit.
Jak to rozeberu dám foto.
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

18. 12. 2017, 5:12

Takže oprava pístu bude následující. Kdyžtak mě zkontrolujte a zaražte pokud si to myslím blbě.

2 Hlavní manžety co byli uprostřed ve válci a měli rozměr 22x45x11mm nahradím miskovými manžetami o rozměru 12x45x12mm a budu muset ten vnitřní otvor zvětšit na pr. 22mm. Bohužel manžeta podobná té originální se nedělá, ale manžety jsou proti sobě staženy z obou stran maticemi, takže těsní na venkovním průměru a na zádech té manžety.

http://www.gufero.cz/nbr-miskove-pae-ma ... num=310897" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Dále konce pístnice jsou utěsněny nejprve stíracím koženým kroužkem a potom dalším širším který je zajištěný segrovkou. Celé je to vsazené v osazené matici a ta matice byla také utěsněna koženou podložkou.
myslím si že tu matici bych utěsnil v tom závitu obyčejnou teflonovou šňůrou na vodu. Je tam tlak cca okolo 0,8Mpa takže to nebude problém.
dále kožený kroužek co fungoval jako manžeta bych nahradil přímo manžetou 14x24x8mm je to stejný rozměr jako má to kožené původní těsnění a krásně to tam pásne a bude to zajištěno tou segrovkou. V jedné matici je sice díra 24,15, ale to by na sebe ta manžeta podle mě ještě měla vzít.

http://www.gufero.cz/pu-univerzalni-ttu ... num=310992" onclick="window.open(this.href);return false;

no a jako stírací kroužek bych osadil 14x20x3\5mm

http://www.gufero.cz/pu-stiraci-krouzky ... num=311544" onclick="window.open(this.href);return false;

pouze se bude muset prosoustružit v té matici zepředu větší otvor pro osazení toho stíracího kroužku a jelikož je v té matici drážka široká 5mm a ten stěrák má pouze 3mm tak bych to vypodložil o kroužkem 16x2 aby pěkně držel a necestoval v té díře.
přikládám pár obrázků jak to vypadá v tom pístu.

http://www.gufero.cz/o-krouzek-nbr-70-s ... num=246449" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

tak snad jsem to napsal alespoň trochu srozumitelně a pokud někoho napadne jiné lepší a jednodužší řešení rozhodně se nebráním.

jo ještě z venku byli na pístní tyči osazené plastové kroužky. Předpokládám že pouze proto aby když by to najelo na doraz, tak aby to nebyla tvrdá rána a plnily pouze funkci nárazníku. ty kroužky jsou samozdřejmě rozsipané, ale buď je nahradím zase nějakým plastem a nebo mě napadlo co tam dát nějaký větší o kroužek. třeba 14x5

http://www.gufero.cz/o-krouzek-nbr-70-s ... num=249410" onclick="window.open(this.href);return false;

doufám že neporušuji pravidla s reklamou, ale přímé odkazy dávám hlavně proto, že se nikterak moc nevyznám ve tvarech manžet kde bude určitě tvar a provedení odvíjet od pracovního tlaku atd. a v tom se moc nevyznám.
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

20. 12. 2017, 4:27

tak pro doplnění informací o druhém příčném pístu.
povedlo se mi ho rozebrat a jsou v něm 2 miskové manžety 30x60x12 a jedna klasická 14x25x8. Tu malou bílou někdo dělal na soustruhu z nějaké tvrdé bílé hmoty, takže samozdřejmně vydřela pístní tyč a ty velké manžety jsou naprosto betonové. tak vytvrdly a ani se nedivým, že tomu stolu se nechtělo jezdit do kraje a příčně to zlobilo. jedna manžeta má tech 60mm a ta druhá 59,2mm takže to muselo slušně propouštět. Nakonec jsem ještě objednal 2m 14mm pochromované pístní tyče a vyměním je v obou pístech. Sice by nové manžety těsnily, ale za chvíly by se akorát zničily, jelikož ty tyče jsou docela podřené.
Trubky pístů jsou jako nové, takže paráda.
tak snad to někomu v budoucnu alespoň trochu pomůže.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

jen bych chtěl někoho kdo má BPH poprosit. Potřeboval bych se podívat pod stůl na pravé straně by mělo z hydraulické kostky vedle pístu jít ven koleno a za ním je téčko a já tam v něm mám natočenou ucpávku. domnívám se že je tam připojená ta hydraulická hadice co jde drážkou podstavce a potom nahoru k tomu ručnímu kolu pro zvedání vřetene. Hadici jsem si již koupil je tam 2m 1/4'' hadice. Jen se chci ujistit zda tam není ještě něco. Rád bych to zprovoznil kompletně.
Oskar.82
Příspěvky: 3
Registrován: 24. 8. 2018, 6:26

16. 9. 2018, 2:52

Zdravim
Prosim o pomoc. Koupil jsem brusku BPH 20. Podařilo se mi obnovit elektrický systém, ale bohužel elektronika nalevo je rozbitá /rozkradená . Bohužel schematu na ten část nemam a ani nevím zahnat . Kdo by mohl pomoci. :cry:
Děkuji
Přílohy
2 (2).jpg
1.jpg
https://t.me/pump_upp
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

16. 9. 2018, 3:47

... hlavně, že máš "naštětkováno" ...
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

16. 9. 2018, 6:01

Klid, je jedno kde začneš, elektriky nechávám taky nakonec.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
majo477
Příspěvky: 873
Registrován: 28. 5. 2014, 8:39

16. 9. 2018, 6:19

Ked som to robil ja tak som tu elektriku na boku vyhodil,mala by slúžiť na to že bez zapnutého magnetu nezapneš vreteno(bezpečnost)zapojil som to na priamo
shower
Příspěvky: 207
Registrován: 12. 2. 2010, 8:14
Bydliště: Prešov

16. 9. 2018, 6:27

tam na boku nie je selénový usmerňovač?
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

16. 9. 2018, 6:37

Je, a správně by měl být součástí, aby sis nebrnkl kotoučem o nepřimagnetovaný díl a ten nelítal po dílně. Jinak ta elektrika je tam jednoduchá. Nevím jaký máš schéma, ale nějaký návod se po netu pohybuje.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“