Sústruh TOS SS32

Ondrej_SvK
Příspěvky: 17
Registrován: 21. 4. 2018, 8:56

21. 4. 2018, 10:10

Dobrý deň dnes som si vyhliadol tento sústruh na inzercii ale má spálený motor je za dobrú cenu tak by som ho zajtra chcel ísť pozrieť.Je tento typ dobrý a dostatočný do domácej dielne alebo si vyhliadnuť niečo iné? A na čo si pri týchto sústruhoch dávať pozor a čo si mám určite skontrolovať ? za dobré rady ďakujem.
https://stroje.bazos.sk/inzerat/8503379 ... motora.php" onclick="window.open(this.href);return false;
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

22. 4. 2018, 2:58

Ondrej_SvK píše:Dobrý deň dnes som si vyhliadol tento sústruh na inzercii ale má spálený motor je za dobrú cenu tak by som ho zajtra chcel ísť pozrieť.Je tento typ dobrý a dostatočný do domácej dielne alebo si vyhliadnuť niečo iné? A na čo si pri týchto sústruhoch dávať pozor a čo si mám určite skontrolovať ? za dobré rady ďakujem.
https://stroje.bazos.sk/inzerat/8503379 ... motora.php" onclick="window.open(this.href);return false;
V první řadě - jakmile to má v názvu "SS", tak to je produkční soustruh, takže to nemá klasický šroub a nortonku (nebo náhradu nortonky) tudíž to neumí závity vodicím šroubem (když tam není, tak to jaksi nejde a nejde to ani doplnit - obejít).
Takže jestli chceš domu produkční soustruh, je to dobrá volba, jestli chceš domu univerzální soustruh, tak to je úplně napikaču,
Technický stav (viz fotky) nekomentuji - to si musíš posoudit sám - podle mě to je naprostý šrot.
soustružník
Příspěvky: 788
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

22. 4. 2018, 6:31

K tomu co píše milan jen ještě doplním, že obvykle mají provedení SS výkonnější motor a nižší rozsah otáček směrem dolů, tedy nejnižší otáčky třeba 200 místo 32. To jsou pro většinu uživatelů další nevýhody, takže domů jen za opravdu zvlášť dobrou cenu, ale tenhle chudák je navíc celý rezavý.
Ondrej_SvK
Příspěvky: 17
Registrován: 21. 4. 2018, 8:56

22. 4. 2018, 7:23

tak chcel by za neho len 500 € čo je nejakých 12 000czk čo si myslím že je dobrá cena a ešte + je to že to mám asi 25 km od domu tie otáčky by mi ani nevadili ale o tom, že sa nedajú rezať závity som netušil :/ A kde by som našiel nejaké základné údaje o tomto súsruhu ? Lebo keď som hľadal tak som nevedel nájsť ani fotku sústruhu takého typu.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

22. 4. 2018, 7:47

Ondrej_SvK píše:tak chcel by za neho len 500 € čo je nejakých 12 000czk čo si myslím že je dobrá cena a ešte + je to že to mám asi 25 km od domu tie otáčky by mi ani nevadili ale o tom, že sa nedajú rezať závity som netušil :/ A kde by som našiel nejaké základné údaje o tomto súsruhu ? Lebo keď som hľadal tak som nevedel nájsť ani fotku sústruhu takého typu.
ale jo, fotky se nějaké najdou - třeba
https://stroje.bazos.cz/inzerat/88001279/Soustruh.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Zkusím se podívat jestli je ta ss32 v tý zelený knížce - pokud ano, tak to nějak oscannuji
ty otáčky a posuvy jsou vidět na tý fotce na bazoši
https://www.bazos.cz/img/3/279/88001279.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

22. 4. 2018, 7:56

ty "nedostatky" jsou dnes celkem banalni, otacky si muzu stahnout menicem, pri vykonejsim motoru oproti univerzalni verzi nic nestrarim, u zavitu staci osadit sroub, krokac/servo, snimac polohy vretene a muzu jednoduse rezat libovolne zavity, coz bych dnes IMHO udelal u kazdeho soustruhu
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

22. 4. 2018, 7:58

No to ze nemas soustruh muzes taky resit tim ze pujdes kopat zeleznou rudu
Vzdy je treba na druhou stranu rovnice dat realizovatelnost a ekonomiku celeho reseni
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
soustružník
Příspěvky: 788
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

22. 4. 2018, 8:38

Rozměry a hmotnost budou podobné jako základní SU 32, na kterou je návou třeba na stránkách tumlikovo.cz.
Pokud by nestačily nejnižší otáčky 160/min, tak jde dát frekvenční měnič i když na takovýhle motor také nebude zadarmo. Ovšem osazovat vodící šroub+pohony,snímání, řízení atd. je prakticky nesmysl. Zvláště pokud má člověk k dispozici právě jen předělávaný soustruh a možná ještě vrtačku.
Pokud ale nepotřebuješ nutně řezat závity a je ten soustruh v použitelném stavu, tak za 500 euro určitě stojí. Když ho schvátí nějaký překupník tak bude za 2000.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

22. 4. 2018, 8:56

filla píše:ty "nedostatky" jsou dnes celkem banalni, otacky si muzu stahnout menicem, pri vykonejsim motoru oproti univerzalni verzi nic nestrarim, u zavitu staci osadit sroub, krokac/servo, snimac polohy vretene a muzu jednoduse rezat libovolne zavity, coz bych dnes IMHO udelal u kazdeho soustruhu
Jasně :mrgreen: - to závitování u ss 32 krokáčem :mrgreen: :mrgreen: bych teda chtěl vidět.
Ondrej_SvK
Příspěvky: 17
Registrován: 21. 4. 2018, 8:56

22. 4. 2018, 11:10

tak ako som hovoril ten sústruh idem dnes pozrieť keďže sústruh momentálne nefunguje lebo je zlý motor tak čo mám určite skúsiť alebo skontrolovať nejaké veci
na ktoré tie sústruhy trpeli pri nedostatočnej udržbe alebo podobne. Na ložach dúfam nebude žiadna veľká korozia dúfam že je to len niečo povrchové alebo ako to niekedy je že je to len prach z brúsenia nalepený na mastnote čo by bolo to najlepšie.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

22. 4. 2018, 11:49

motor může být spálený třeba od toho, že se to pro nefunkční mazání zadřelo.

jinak jako vždy - broušenou kulatinu a hodinky a zkontrolovat, jak moc je vyběhané lože, to nikdo neopraví. Asi to dlouho stálo, vše bude zatuhlé a těžko ověříš funkčnost. Pokud máš po ruce někoho znalého, neškodí jej vzít sebou.
Cenu ti navýší doprava - i s tím počítej do ceny. Na druhou stranu můžeš odečíst zhruba 3 kč/kg - co za to časem dostaneš v kovošrotu.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

22. 4. 2018, 5:19

milan584 píše:
filla píše:ty "nedostatky" jsou dnes celkem banalni, otacky si muzu stahnout menicem, pri vykonejsim motoru oproti univerzalni verzi nic nestrarim, u zavitu staci osadit sroub, krokac/servo, snimac polohy vretene a muzu jednoduse rezat libovolne zavity, coz bych dnes IMHO udelal u kazdeho soustruhu
Jasně :mrgreen: - to závitování u ss 32 krokáčem :mrgreen: :mrgreen: bych teda chtěl vidět.
muzu ti to ukazat na sui40, tak se nekdy muzes stavit
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Ondrej_SvK
Příspěvky: 17
Registrován: 21. 4. 2018, 8:56

24. 4. 2018, 8:55

Tak sustruh som bol v nedeľu pozrieť vyzeral celkom dobre na to za aku bol cenu to na ložach bol prevažne len prach nalepeny na mastnote ale aj trocha povrchovej hrdze tak som odišiel že si ešte zariadim odvoz a podobne ale keď som mu večer zavolal že prídem tak už že jeden prišiel a hneď ho aj zobral tak nič no možno nabudúce...
SO 545
Příspěvky: 729
Registrován: 6. 1. 2013, 6:30

24. 4. 2018, 4:59

a mozno dobre pre teba :wink:
Ondrej_SvK
Příspěvky: 17
Registrován: 21. 4. 2018, 8:56

24. 4. 2018, 6:32

Tiež som práve na to myslel radšej si kúpim niečo trošku väčšie lebo tak či tak treba objednať auto z ramenom.A asi by som kúpil radšej niečo čo reže závity takže radšej si trochu došetrím a kúpim niečo snáď trochu lepšie. Aký typ týchto starých sústruhov by ste mi doporučili ? Mechanický som zručný dosť nemám problém si to celé zgenerálkovať len možno na niektoré sústruhy sa diely nedajú zohnať vôbec na iné sa občas niečo objaví tak by ma zaujímalo čo by ste mi vy skúsený z týmito staršími strojmi odporučali aký typ je najlepšie kúpiť.
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“