CNC frézka s vysokootáčkovýcm vřetenem

Permonik
Příspěvky: 379
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

1. 6. 2018, 8:16

To robokop:

Myšlenka klimatizováné dílny, ted před letem je zajimavá.

Tu přesnost asi budu muset ošefovat, jinak. Možná využit pravě te odchylky, ve svůj prospěch. To je dobrá informace jaky je rozdíl mezi teoretickými hodnotami a praxi.

To fmodel:

No, budoucímu zakazníkovi ne, ale já se snažím dostat výrobu pod sebe a myslím si že by to stejně po chvili prasklo. Pokud by se dařilo dělát více forem, tak není problém něco nechát poslát externě na pětiosu, ale to zas vazne někde jinde (myšlen více forem).

Ale spíše, formy dělá hodně lidi co mají pětiosu, jenže první věc co mě upozornil kamárad technolog, že to chce stroj s vysokootáčkovým vřeteném. Protože když to hodím na CNC co mají vřetena 12-20 tis, a pojede to tam 12h (a je to dutina 1 ze 7) a firmy si vetšinou učtuji sazbu podle hodin (možna by byla sleva), ale je to tak na uvaření vřetena a nástoje jedu nízkou řeznou rychlosti, což taky není dobré.
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

1. 6. 2018, 9:01

Ty vysoký otáčky jsou specifické pro formy nebo u mašin na grafit ,pokud ty otáčky nemáš tak je to v prde....Proto se dodávaj k běžnejm centrům rychloběžný elektrovřetena a ty jsou chycený v dutině jako nástroj ,jen k nim vede kabel a chladící okruh s vlastní ledničkou.
Prostě se neboj a poptej se jestli ti někdo mašinu na formy ukáže .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

1. 6. 2018, 9:04

ono stejně dospěješ k názoru, že potřebuješ mašiny minimálně 2 :D .. zase takovouhle vysokootáčkovou mrchou nikdy efektivně nevyhrubuješ to maso co jde pryč.. samozřejmě nikdo netuší jestli chceš dělat formu na odlejvání nějákého modelu a nebo misky na psí žrádlo..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

1. 6. 2018, 9:27

RaS píše:ono stejně dospěješ k názoru, že potřebuješ mašiny minimálně 2 :D .. zase takovouhle vysokootáčkovou mrchou nikdy efektivně nevyhrubuješ to maso co jde pryč.. samozřejmě nikdo netuší jestli chceš dělat formu na odlejvání nějákého modelu a nebo misky na psí žrádlo..
Chce nahradit galvano a epoxy short run frézováním do duralu - to není zas tak složité odhadnout.
Podle mě to je krásné téma na hodně dlouhou :D dobu.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

1. 6. 2018, 9:29

A nebo vlastní 2 vřetenovku :wink:,předělávku z pětistovky
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

1. 6. 2018, 9:32

Nevím, o jaké formy jde. Jestliže to je forma na plasty, tak řešit nějakou extremní výrobní přesnost forem je úplně k ničemu. V průměru máme neurčitost měření plastových dálů +-0,02mm na 100mm délky. A to je neurčitost měření dle normy DIN 16 742, která tady bude převažovat vzhledem k automobilovému průmyslu. K tomu je rozptyl technologických podmínek lisování. Dle mého názoru se dá u plastu dosáhout lisováním v průměru tolerance délky +-0,1/100 a to za podmínek které hodně prodražují výrobu. Tedy řešit extra drahý stroj, který bude umět obrábět tvarové díly na stovku přesně v celém svém pracovním prostoru je ekonomický nesmysl.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

1. 6. 2018, 9:33

milan584 píše: Podle mě to je krásné téma na hodně dlouhou :D dobu.
Stějně je tu teď na jaře mrtvo :)
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

1. 6. 2018, 9:48

přitom s přesností 0,002 - 0,005 dělá (je napsáno že dělá :D ) většina čínskejch routerů z Ali za pár stovek dolarů..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Permonik
Příspěvky: 379
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

1. 6. 2018, 11:08

fmodel píše:Proto se dodávaj k běžnejm centrům rychloběžný elektrovřetena a ty jsou chycený v dutině jako nástroj ,jen k nim vede kabel a chladící okruh s vlastní ledničkou.
Prostě se neboj a poptej se jestli ti někdo mašinu na formy ukáže .
JJ vím, viděl jsem i zde na foru. Ale proč kupovat jeden stroj a k tomu vřeteno a teoretický je další vůle....když je tu varianta koupit přímo stroj s vřeteném...
RaS píše:ono stejně dospěješ k názoru, že potřebuješ mašiny minimálně 2 :D .. formu na odlejvání nějákého modelu a nebo misky na psí žrádlo..
Maso s tím nevyhrubují, to je pravda, ale zase toho materiálu tolik neobrabí. Průměr na formu je 3550mm3 a to je cca nějakých 30 kapes (mělo bý to být cca 4 dkg, kdyby to byla ocel). Občas je forma s kapsy kde jsou třeba 4x 80x80x3mm zhruba. Nebo je kapsa půlkužel průměr 50 na jedné straně, delký 180 a na konci je jen průměr už jen 10mm.

To maso neni problém říct kamáradovi, který ma 3 ose CNC, aby mi to předhrubil, to zas není problém. Ale pokud těch kapes je pár, tak hodim na stroj a hold jednu směnu bude dělát kapsu, malou frézou...

Formy na drobné díly, takže spíše formy na modely.....
milan584 píše: Chce nahradit galvano a epoxy short run frézováním do duralu - to není zas tak složité odhadnout.
Podle mě to je krásné téma na hodně dlouhou :D dobu.
Skoro. Je to jedna z věci. Spíše chci nahradit ocelové formy, duralovimi, zatím co jini to nahrazuji galvano, a short runy (epox, měd). Jak vůbec vypado to galvano, slyšel jsem o tom, i něco četl ale ani fotku neviděl....
bobik píše:... Jestliže to je forma na plasty, tak řešit nějakou extremní výrobní přesnost forem je úplně k ničemu. ...DIN 16 742,... je ekonomický nesmysl.
O tom vím. Mi jde o to (asi jsem to měl na začatku napsát), je část formy se dovyjiskři a chci aby přechod mezi obrobením a vyjikřením byl co nejplinulejší. Ale nikde jsem se nedohledál blížšího info....

Jedna varianta je vyhrubovat a celé plochy dovyjikřit (to by aj smazalo nepřesnost, stejna chyba na obrobku i elektrodě, ikdyž zase bude hrát problém uběr), ale to zas mám formu dlouho na EDM.
RaS píše:přitom s přesností 0,002 - 0,005 dělá (je napsáno že dělá :D ) většina čínskejch routerů z Ali za pár stovek dolarů..
No právě, papír (monitor) snese vše. Ale nikde jsme se dopatrál realných přesnosti.

A pak je tu ještě HSC - vysokorychlostní obrábění - tam dost tepla odvadí tříska ale to už je zas někde jinde....
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

1. 6. 2018, 11:38

Kdybych měl dělat takovéhle speciality tak bych koupil hodně olítanou pětistovku na lineárech a místo X stolu bych udělal přímo kolíbku (ten X bych vyhodil kvůli váze ) místo ISO40 vřetena rychloběžný elektrovřeteno s ISO 20 a výměnu lineárů, šroubů a systému .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Permonik
Příspěvky: 379
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

2. 6. 2018, 2:01

Co je myšleno pětistovkou?
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

2. 6. 2018, 2:16

Mašiny s X 500 jsou o něco subtilnější než mašiny s X 750 tak že se z nich dá dostat větší dynamika a celkově i rychlosti přejezdu což je potřeba právě při šlichtování.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Permonik
Příspěvky: 379
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

6. 6. 2018, 8:27

JJ to veřím že 500 je lepší než 750, možna by stačila nějaká 300, 350...

Furt se mi nezda ta přesnost, to pořešim s lidmi co dodavají EDM stroje.
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

6. 6. 2018, 8:44

Podla mna by rozjazdy mali byt vacsie ako velkost obrobku. Aby si mohol obrobit povrch, upinacie plochy pripravku, pripadne namerat referencnu geometriu pri dokoncovani na viac krat.
vlaris
Příspěvky: 7
Registrován: 27. 6. 2018, 11:50

29. 6. 2018, 7:34

Ahoj , jednu takovou mašinku programuji. Datron M8 Cube
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“