Čínská CNC frézka - zkušenosti, problémy

Martin331
Příspěvky: 22
Registrován: 6. 6. 2018, 10:28

6. 6. 2018, 11:02

Zdravím, asi jsem přehlédl již přizpůsobené vlákno, ale nemohu ho najít, proto jsem vytvořil nové.

Koupil jsem CNC frézku typ 1610. Co mě k tomu vedlo.. Malé požadavky, "malá cena," dostupnost náhr. dílů a možnost výroby vlastních DPSek.
Samozřejmě, frézkám jako takovým jsem moc nerozumněl, takže jsem lecos musel odzkoušet, vyčíst a poškodit.
Pro výrobu DPS frézováním jsem používal tzv. "Tangenský nůž.." a až po delší době jsem si uvědomil, že je lepší vědět tloušťku mědi na cuprexitu.. (0.035mm).
A nakonec jsem začal s výrobou, ale mám neustále problém s ploškama pro pájení kontaktů... jsou podle mne moc malé, o proti kdysi leptanému plošňáku.
Ale díky nastavení hlavy Z jsem dokázal zužit frézovanou drážku a zvětšit tak objem plošek. Ale to je věc nastavení hloubky, a ne vždy se mi to povede ideálně.
Protože můj ovládací program s návrhem pro CNC frézku (GRBL) nemá možnost nastavení, kolikrát onen návrh tím nástrojem projede.
Na Youtube jsem viděl, jak frézují DPS jedním tahem, mě celý návrh projíždí frézka 6x (nenašel jsem k tomu důvod).
A tak jsem to chtěl vyřešit tenkým nástrojem.. pořídil jsem si tedy frézovací nástroj (omlouvám se za popis), je to ten typ co vypadá jako vrták.
Šoupnul jsem tam 0.5mm a těšil se na výsledek.. který se dostavil asi za tři minuty :(
Po spuštění programu mám automatické otáčky na max. 10 000 ot./min. V manuálním režimu, kde frézku nastavuji otáčky upravovat můžu.
Jak jsem řekl... vydrželo to asi 3 minuty pak křupnul nástroj :( Další jsem raději nezkoušel, mám jich jen omezené množství, bohužel :(
Říkal jsem si, že u 0.5mm nástroje bude taknějak jedno, jestli se trochu seknu na hloubce, a že mi frézka bude projíždět po desce 6x ... ale, raději se tu chci zeptat, než začnu zbytečně ničit další nástroje.
Budu rád, když mi porádíte.
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

6. 6. 2018, 11:48

Není to nějak málo otáček na tu frézu?a kolik má břitů jakej je posuv?
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Martin331
Příspěvky: 22
Registrován: 6. 6. 2018, 10:28

7. 6. 2018, 2:23

Břitů ? Omlouvám se, ale kde co najdu a jak to vypada ?
Martin331
Příspěvky: 22
Registrován: 6. 6. 2018, 10:28

7. 6. 2018, 2:48

Mám 3x osy. X (doleva a doprava), y (k sobe a od sebe), z (nahoru a dolu).
Rozmer hlinikove desky na pojezdu je 160x100 cm (1610).
Deska na pojezdu prochazi ctyrmi loziskami 2x tyce, uprostred je to vedene sroubovici. Takhle je resena osa Y, X a Z. Vse skrze krokove serva.
Nastroj je veden do "pruchodky" a upevnen dvema sroubky, opacna strana stejnym zpusobem drzi hridel motoru.
Motor nejsem schopen identifikovat popisek zadny nema, vzhledove je to jen mohutnejsi motorek s provoznim napetim 12 - 24V / 5A, avsak vychazim z dat od Cinskeho prodejce.
V programu do ovladani (GRBL Control) sice mohu nastavit min. 0 a max. 10tisc. (zkousel jsem zadat 15 tisic, a jde to, ale zda jsem uz mimo hranici poskozeni motorku nevim).
CNC mam doma uz asi mesic. Zatim jsem objevil jen 4x problemy... prubezne kontrolovat dotezene sroubky, cistit vodici tyce a sroubovici, jelikoz jsou zanaseny odpadem z frezky,
stroj nema ochranne dorazniky tj. pokud zadate pohyb desky pres jeho moznosti, jedete pres zavit sroubovice, a posledni.... bylo potreba vymenit 3mm imbusove cerviky, za 3mm imbus sroubky,
dochazelo k jejich deformacim pri utahovani (s citem).
Pokud budete chtit zaslat obrazek to.... ceho chci dosahnout, tak staci rict, vyfotim to.
Martin331
Příspěvky: 22
Registrován: 6. 6. 2018, 10:28

7. 6. 2018, 2:55

Ještě... v tom drobném nastavení GRBL jsou sice nějaké údaje, ale i přes translátor mi hlava nebere k čemu mi ty hodnoty jsou :(
Takže je též mohu vypsat s eng. znění...
Martin331
Příspěvky: 22
Registrován: 6. 6. 2018, 10:28

7. 6. 2018, 3:06

Query Period: 40
Safe Z: 10.000
Rapid speed: 2000
Acceleration: 100
Spindle speed min. 0 max. 10000
Heightmap probing feed: 10
Report units: Metric

Parser:
Arc approximation segment size: by length: 0.00 by angle (deg.) 8.00

Tool model:
Type: Conic
Angle 17.000
Diameter: 3.000
Length: 36.000

- ostatní informace jsou už jen co se týče vizualizace zobrazení.
havelaircraft
Příspěvky: 397
Registrován: 7. 5. 2014, 9:04

7. 6. 2018, 5:50

sorry ale než budeš pokračovat, napiš si bydliště do profilu a najdi někoho z okolí kdo ti ukáže, jak a co potřebuješ pro frézování. takhle ti nikdo asi moc neporadí.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

7. 6. 2018, 5:57

Tohle asi nebudes chtit slyset, ale znam par lidi kteri DPS frezovat zkouseli, ale neznam nikoho kdo by takto plosne spoje skutecne delal. Je to pomale, nastroje se ve sklolaminatu rychle tupi, nedokaze to poradne udelat SMD a je problem s tou rovinnosti desky. Tohle je jedna z tech veci, ktera funguje pekne jen na youtube. Ale mozna se pletu a nekdo zde takto DPS opravdu vyrabi.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 6. 2018, 6:48

S touhle masinou bez vymeny vretena a komplet predelavky stroje na plosnaky zapomen
Jo a system musis taky vymenit
Dodelat vakuove upinani a skenovani tloustky nebo plovouci vreteno
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
atlan
Příspěvky: 3341
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

7. 6. 2018, 7:10

Kedze tam mas lineary na tyci, tak na to zabudni. Bude to drncat.
Musel by si pouzit lineary kolajnicky s vozikmi, s predpetim.
Financne to straca zmysel. Na nejake mini plosaky moze byt ale inac.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 6. 2018, 8:21

Jde to. Pokud tomu dáš co to potřebuje, tak dřív nebo později dojdeš k cíli.
Ale chce to asi vzít trochu jinak.
Ty chceš rovnou tancovat, ale ještě neumíš chodit.
Koupil sis univerzální stroj - frézku, který není předchystaný rovnou na frézování PCB. A stejně tak chceš používat univerzální programy (GRBL), který taky na to není předchystaný. Ten HW i SW jsou prostě univerzální nástroje, které mimo jiné umí i to frézování PCB, ale napřed je třeba se s nimi naučit dělat a pochopit, o co tam vlastně jde (to je to "naučit se chodit, než začneš tancovat").

Samozřejmě jsou i jiné cesty - můžeš si pořídit nějakou předchystanou frézku, která pro to bude mít už předem nakonfigurovaný SW, a pak tam jenom podle návodu strčíš kus cuprextitu a klikneš na Start. Tohle třeba dělá firma LPKF, ale nechává si za to pořádně zaplatit.
Nebo můžeš nakontaktovat nějakého kamaráda, který už má něco podobného rozchozené, a ten ti to nakonfuguruje a dodá příslušné předvařené know-how.

Pokud do toho chceš jít sám, tak napřed budeš muset seznámit se základními věcmi. Proč je všechno dělaná tak je to dělané, na čem záleží a na čem ne, co jsou to řezné rychlosti, jak ten SW spolupracuje s HW a jaké jsou kde limity atd.
A udělat spoustu pokusů a měření.
Z toho ti pak začnou být jasné problémy, které máš. Například, že u frézování PCB silně záleží na přesném nastavení výšky, protože musíš frézovat jenom velmi tenkou vrstvu. A protože při studiu a pokusech zjistíš, že přesnost tvého stroje rozhodně není nekonečná, a že ani tloušťka cuprextitu není dokonalá, tak pak dojdeš k tomu, že budeš muset před frézováním udělat nějaký Z-leveling, tj. změření výšky materiálu a podle toho přizpůsobení výšky v ose Z. A další a další věci.

Takže se nenech odradit, ale nesnaž se na to jít metodou velkých skoků, jako to kdysi chtěl dělat Mao v Číně.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 6. 2018, 8:39

casem zjistis ze to vreteno je na tistaky vpodstate nepouzitelne
koupis poradnejsi v cene stroje a zjistis ze musis zacit pracovat i s jeho teplotou protoze ocel ma nejakou tepelnou roztaznost a tudiz musis udelat predehrev vretena na sucho pred praci a spoustu takovejch drobnosti
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Martin331
Příspěvky: 22
Registrován: 6. 6. 2018, 10:28

7. 6. 2018, 10:42

Děkuji za příspěvky.
Já jsem ten typ člověka co než něco udělá, chce o tom něco i vědět. Takže bych z hotového ideálního stroje moc nadšený nebyl.
Proto počítám s úpravami, avšak do kompletních úprav se moc hrnout nechci, protože je to pro mne jemná práce, a díky nepřesnosti si můžu zavařit nad dalšími problémy.
Vy jste první, kdo semnou komunikuje a radí, ohledně této frézky... čehož si moc vážím.
Ostatní na internetu vůbec nereagují na mé dotazy. O tom, ze Youtube je mnohdy takové pozlátko, vím, avšak nad některými věcmi přemýšlím.
Špatné vřeteno... také mne to napadlo, ale v rámci házivosti hřídele, zkusím si to nějak změřit, jak to hází.
Mohl bych upravit v GRBL Control nějaké parametry, ale... ačkoliv budu znát jejich překlad, o funkci se mohu jen domnívat, a pak... nevím o hranici životnosti současného vřetena, tak mám strach na něm nastavovat rychlejší otáčky.
O vibracích vlastně vím, ale neuvědomoval jsem si to až do takové míry. On ten odpad z cuprexitu se dostava na vodicí tyče i šroubovici v podobě prášku. Já to sice stírám, ale i tak to při pojezdu vydává "zajímavé zvuky," a patrne i vibrace.
Ložiska mám kryté, nicméně mám o ně také strach, hlavně kvůli životnosti.
Jak tu někdo psal.... na malé DPS je to využitelné... O nic jiného mi nešlo. Maximální rozměr desky je 160x100 a v takovém upnutí jsem začal používát "kobercovou pásku" (oboustrannou). Drží to jak přilepené, ale v rámci frézovacího nástroje
o tom můžu polemizovat, co se týče vibrací. U Tangenského noze to problém není, ale.... jak to tu bylo zmíněno, se špatně nastavenou výškou, jde výrobek většinou do kopru. Když ho dám hluboko, tak jako gravírování je to hezké,
jako DPS nepoužitelné, když tam dám zápust 0.030 - 0.035mm tak u nového nože mi praskne špička, sice nástroj používat nadále můžu, ale z perfektní ostrosti se stává pouze ostrost. A pokuď zvolím správnou výšku... radost pohledět :)
Samozřejme, muzu zkusit jeste jednu vec... že cuprexit upevním na tvrdo v drazkach v pojezdovem stolu, snizil bych tak vibrace. Problém je však v upevnění.. musím si pak dát velky pozor, aby mi nastroj behem vyroby nevjel do drzaku desky.
Mam spoustu dalsich otazek, ale to uz je vicemene pro navrh DPS nez jeho vyrobu. Kazdopadne ucim se, o planech mluvim, ale dopracovavam se k nim znalostmi.
V okoli mam 2x lidi co maji stejny typ CNC frezky (jen jina rozmerovost), ale ty je pouzivaji jen jako gravirku.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 6. 2018, 11:10

Je toho moc, co budeš muset nastudovat.
Pořád píšeš o nějakém Tangenském noži. Tady zase schází znalosti mně, nevím, o čem píšeš.
Na gravírování se většinou používají takové frézy:
https://www.aliexpress.com/item/Free-sh ... 63100.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Dělají se s různou šířkou hrotu a různým úhlem. Po začátek možná tak 0.2mm/30 stupňů.

K otáčkám motoru: to GRBL žádné otáčky fyzicky nenastavuje. Jenom pomocí PWM mění napětí na řídicím vstupu regulátoru motoru. Když je střída PWM 0%, tak je výstupní napětí 0V a motor stojí. Když je střída 100%, tak na výstupu bude plné napětí (asi 5V) a motor bude točit maximum, co umí.
Takže pokud máš v konfiguraci GRBL nastaveno 0-10000 RPM, tak on to přepočte tak, že když mu zadáš v G-kódu 10000 RPM, tak pošle ven plných 5V. Ale můžeš mu tam zadat třeba 100000 RPM, on už nedokáže poslat víc než těch 5V a motor se nedokáže točit rychleji než je jeho maximum, takže tímto ho určitě nepřetížíš.

Ale znovu opakuju: napřed zvládni ovládání frézky jako takové. Klidně zatím jezdi jenom ve vzduchu, ale nauč se, co co znamená a co to dělá.
Martin331
Příspěvky: 22
Registrován: 6. 6. 2018, 10:28

7. 6. 2018, 11:11

Ano, nastroje, ktere jste dal do odkazu jsou ony Tangenske noze, aspon takto mi je pojmenoval Google, kdyz jsem hledal typy frezovacich nastroju.
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“