Obrážečky

Odpovědět
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

4. 2. 2018, 5:23

milan584 píše: Pokud nemaže (není vidět, že při každém zdvihu bryndá z vedení vzadu a vpředu - musí téct VŠUDE - tj. 4x) je jí pouštět neomluvitelné - jakmile to vedení jednou přidřeš, je to s přesností konečná. Absolutně nechápu :roll:
Musí být v pořádku i ten imbecilní rozvod hadicí uvnitř - jsou tam stahovací pásky, padají dolu.
Takže dolejt olej, sundat ten kulatý plechový boční dekl (aby bylo vidět na kulisu a vůbec všude - jestli to maže uvnitř) zprovoznit mazání, pak řešit detaily.
Že to brzdí dobře se pozná tak, že dáš nějaký rozumný počet zdvihů pro to co máš zrovna nastavený (ideálně maximum, co je povolený pro daný zdvih - NESMÍ to mlátit na kulise - viz co vidíš a slyšíš - a viz nomogram v návodu ) , a z souvislého běhu (paka od mašiny) to rychle (tj. co nejrychleji) zabrzdíš pákou k mašině.
Musí to normálně zabrzdit - u 710 mi to zabrzdí na odhadem tak 40-50mm dráze - měřeno na zpětném - nepracovním (je rychlejší) - nastavená délka je 250 - 300 (odhadem) a 40 zdvihů/min)
A to zase ne. Ja ji opravdu spustil do tedka jen 3x a to na nejmi smyku co de a pokazdy udelal prave jen 2-3 pohyby abych tlzjistil jestli maze a hned sem to vypnul. Proto se ptam- jako zahradnik mam v nekterych vecek nejasno, ale tohohle sem se opravdu vyvaroval.
Kdyz uz sme u toho. Kolik a jaky olej je nejlepsi?
Jiřin
Příspěvky: 29
Registrován: 26. 10. 2016, 7:29

5. 2. 2018, 9:00

Me byl do obrazecky doporucen olej pro kluzna vedeni: CGLP Multi 68.
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

13. 4. 2018, 6:24

Chlapi, zase potřebuju poradit.
S díky milanovi584 (ještě jednou dík) jsem částeně zprovoznil mazání.(kopletně vysušil, pročistil všechny trubičky, vyměnil olej atd...)
Čerpadlo maže a většina větví maže,nemůžu ale dostat olej do vyznačených míst.
Obrázek
Když je tam olejoznak a vypouštěcí ventil, musí se někudy napustit olej, nebo tam má dotect? Nevím kudy bych ho tam lil.

Když jsem to rozebral, bylo ustřižený mazání z následujícího obrázku - to jsem opravil a po asi 2 hodinách mordování vrátil. Olej tudy teče, ale nevim jestli má protejkat někam dál.
Obrázek
Nějaký návrhy?
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

12. 6. 2018, 9:18

Chlapi, na co si dát pozor při nákupu obrážečky? Líbilo by se mi něco jako ten Strigon GH400.
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

12. 6. 2018, 9:31

Vybirej s výklopnou a otočnou kostkou
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

12. 6. 2018, 2:41

ZoSo píše:Chlapi, zase potřebuju poradit.
S díky milanovi584 (ještě jednou dík) jsem částeně zprovoznil mazání.(kopletně vysušil, pročistil všechny trubičky, vyměnil olej atd...)
Čerpadlo maže a většina větví maže,nemůžu ale dostat olej do vyznačených míst.
Obrázek
Když je tam olejoznak a vypouštěcí ventil, musí se někudy napustit olej, nebo tam má dotect? Nevím kudy bych ho tam lil.
Nějaký návrhy?
No, to je jednoduché :D i složité :D najednou.
Podle návodu jsou obě ty skříně nalejvací - viz str.66 (56) v tom návodu v pdf - pozice 23 a 20 - 1.5 a 4l oleje.
Ale ve skutetečnosti, je ta levá pixla (ta s tím kulisoidním soupáčím :mrgreen: , co pohání ten řetěz dopředu) mazaná z oběhu - trubka nahoře na straně 29 a 30 v tom pdf - v tvaru "Z" - tou ten olej teče do té sběrací jimky a pak tak nějak maže to všechno dole pod ním. Naopak ta pravá skříň převodovky, skutečně má nalejvací otvor, je v něm imbus zátka - a a je to to, s tou pozicí 23 v mazacím plánu (str.66/56) - tu vytočíš a naleješ to po ten hladinoznak.
U toho levého, teda u mě nalejvat není co - protože se to maže z oběhu, naopak je spíš problém v tom, že když mašina běží dlouho v kuse, tak to neodtéká dovnitř mašiny, ale teče to z toho řetězového pohonu ven - normálně to kape na podlahu.
Utěsnit to je celkem problém (ono ta mašina je takový malý ropný :roll: J.R. Ewing - https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... _as_JR.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; (teče olej všude, zejména, kde by neměl), takže jsem to nakonec vyřešil holendrem s M10x1 a kusem hadice a vyvrtanou dírou z boku, zpátky do fundamentu mašiny.
Za chodu je v té hadici olej a vzduch bubliny, vždy tak za 30 - 60 sec to bryndne do mašiny zpátky (je to vidět). Ale v začátku se musí počkat, než se to naplní - to je tak hodina, potom už je vidět po každém spuštění za tak 2-3 minuty, že to teče.
Přílohy
gh710.jpg
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

12. 6. 2018, 2:52

Jimmy píše:Chlapi, na co si dát pozor při nákupu obrážečky? Líbilo by se mi něco jako ten Strigon GH400.
Aby nebyla v dezolátním stavu. Typicky u toho strigona je důležitý stav zadní strany horního vedení konzoly - pokud to nějaký debil nemazal a nečistil (píchačka a olejnička), tak se to vyjede do lavoru a pak konzola jezdí (kýve) po radiusu toho uprostřed vyjetého vedení, takže mašina nedrží rovinu - konzola se ve středu dráhy vedení jakoby "sklápí" přední stranou dolu.
Opravitelné je to velmi těžko - jedině totální demontáž a někde nechat přehoblovat (přebrousit) do roviny a znova vymezit tou lištou. Teoreticky by to mělo jít i doškrabat, ale bude to naprosto úmorná práce.
Samozřejmě pokud někdo chce šeping jako hrubovadlo, tak to příliš nevadí, ale pro přesnou práci, zejména rovinnost a přímost, tohle vyjetý vedení, je pak konečná.
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

13. 6. 2018, 11:09

A ona nemá automatické mazání vedení beranu?
Takže ideálně na vyzkoušení ohohlovat kus materiálu a pak přiložit třeba nožové pravítko a zkontrolovat přes světlo přímost?
Ještě něco, co je dobré vědět? Něco se ještě rádo kazí na těhlech strojích?
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7174
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

13. 6. 2018, 11:52

Jimmy píše:A ona nemá automatické mazání vedení beranu?
to má
řeč je o zadní straně vedení stolu
konzole na které visí stůl
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

13. 6. 2018, 2:46

Jimmy píše:A ona nemá automatické mazání vedení beranu?
Takže ideálně na vyzkoušení ohohlovat kus materiálu a pak přiložit třeba nožové pravítko a zkontrolovat přes světlo přímost?
Ještě něco, co je dobré vědět? Něco se ještě rádo kazí na těhlech strojích?
S prominutím, nějak nechápu, o čem je řeč.
Beran je mazaný oběhem, vpředu jsou stírátka, vzadu šusplech/"koryto", takže to teče zpátky samo. No problem.
Ovšem vedení konzoly jsou kluzná, mazaná píchačkou + olejničkou, jako je na obrážečkách obvyklé - (svislé a vodorovné + opěrná lišta dole pro předek konzoly).
Jakmile jsou vedení konzoly (NE beranu) vyjetý do šišoidu, tak konzola se pohybuje po šišoidu, pak je i obrobená plocha zkopírovaný šišoid - podle těch vedení.
Svislý je celkem dlouhý a masivní, to obvykle přežije i obsluhu - škůdce, ovšem to horní, vodorovný, to přidřít a nebo vyběhat - k tomu stačí chvíli nemazat a dělat třeba litinu.
U běžné obrážečky totiž nebývá strojní rychloposuv, takže obsluha obvykle zjistí, když musí ručně jezdit klikou zpátky, že mu to jde ztuha a tak to namaže. Ovšem strigon má rychloposuv motorem, takže pokud je obsluha idiot, tak to nenamaže (ikdyž klikou cítí, že to jde ztuha) - motor to nějak utáhne :roll: a tím motorem to pak nasucho oddělá.
To samý se týká i svislého šroubu - u té, co jsme kupoval já, bylo rozvalený (ukroucený) (!!) to spodní opěrné "ložisko" - držák šroubu - šroub šel ztuha, takže místo aby to namazali, jezdili nasucho, až se to mázlo na matici a přes šroub ukroutilo.
Tím se mašina "rozbila" :mrgreen:, takže jí přestali používat a tak naštěstí to ostatní nestačili zdemolovat.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

13. 6. 2018, 3:00

Jimmy píše:A ona nemá automatické mazání vedení beranu?
Takže ideálně na vyzkoušení ohohlovat kus materiálu a pak přiložit třeba nožové pravítko a zkontrolovat přes světlo přímost?
Ještě něco, co je dobré vědět? Něco se ještě rádo kazí na těhlech strojích?
To můžeš - ale abys něco zjistil, tak bys musel přehoblovat načisto nějakou dostatečně širokou desku (u té 710 třeba alespoň 500mm), navíc na velkým zdvihu, a to není práce na 10 minut.
Jednodušší je popojet konzolou úplně na kraj (až vypne koncák) a pak mikrometrem změřit míru přes čela vedení - o co bude uprostřed užší než na kraji, o to je to vyjetý. Nový (nezničený) vedení je samozřejmě rovoběžný. Načnutý šroub je taky vidět - když se změní směr pohybu nahoru/dolu, tak se nesmí mrskat v tom spodním dílu - v té přírubě. Pokud se mrská, tak to je jasný signál, že někdo nemazal, takže je třeba si popojet nahoru a dolu a podívat se v jakém stavu je šroub - obvykle to ale není fatální - ikdyž to je tak zasviněný, že to vůbec neběhá, tak to stačí umejt a pak prolejvat olejem a jezdit motorem nahoru/dolu, a totálně to vypláchnout - až poteče čistý olej.
Jinak podle mě to je celkem povedená mašina, velkou výhodou je ten strojní posuv na nožové hlavě - takže jde dělat šikminy (typicky prizmata) na jedno upnutí a hlavně s o kategorií lepší geometrií, než na jakékoli frézce - ale znova opakuju, mašina musí být v mechanicky perfektním stavu.
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

19. 6. 2018, 8:33

milan584 píše: No, to je jednoduché :D i složité :D najednou.
Podle návodu jsou obě ty skříně nalejvací - viz str.66 (56) v tom návodu v pdf - pozice 23 a 20 - 1.5 a 4l oleje.
Ale ve skutetečnosti, je ta levá pixla (ta s tím kulisoidním soupáčím :mrgreen: , co pohání ten řetěz dopředu) mazaná z oběhu - trubka nahoře na straně 29 a 30 v tom pdf - v tvaru "Z" - tou ten olej teče do té sběrací jimky a pak tak nějak maže to všechno dole pod ním. Naopak ta pravá skříň převodovky, skutečně má nalejvací otvor, je v něm imbus zátka - a a je to to, s tou pozicí 23 v mazacím plánu (str.66/56) - tu vytočíš a naleješ to po ten hladinoznak.
U toho levého, teda u mě nalejvat není co - protože se to maže z oběhu, naopak je spíš problém v tom, že když mašina běží dlouho v kuse, tak to neodtéká dovnitř mašiny, ale teče to z toho řetězového pohonu ven - normálně to kape na podlahu.
Utěsnit to je celkem problém (ono ta mašina je takový malý ropný :roll: J.R. Ewing - https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... _as_JR.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; (teče olej všude, zejména, kde by neměl), takže jsem to nakonec vyřešil holendrem s M10x1 a kusem hadice a vyvrtanou dírou z boku, zpátky do fundamentu mašiny.
Za chodu je v té hadici olej a vzduch bubliny, vždy tak za 30 - 60 sec to bryndne do mašiny zpátky (je to vidět). Ale v začátku se musí počkat, než se to naplní - to je tak hodina, potom už je vidět po každém spuštění za tak 2-3 minuty, že to teče.
Omlouvám se že reaguju až teď-končil jsem sezonu a konečne je čas- nicméně, na obrážečce už normálně pracuju, ale ta skříň vlevo pořád nemá hladinu- a to už pracovala několik hodin. Nemá se vyšroubovat to průhledný víčko a naljet to tam? Ten manuál sem přes google už celej přeložil, ale stejně nejsem ze všeho moudrej.
Dotaz II. Po tak 30 minutách (při max 35 smykách víc nedělám) se zahřeje ta cást s řemenicí ,brzdou, no chápete,.. . Je to normální nebo to může dělat ta nedotažená brzda která špatně brzdí? Nebo ložisko? Není to horký, ale teplý jo. Jinak vše ostatní maže a běži a práce na ní je radost.
H.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

20. 6. 2018, 5:24

ZoSo píše:
milan584 píše: No, to je jednoduché :D i složité :D najednou.
Podle návodu jsou obě ty skříně nalejvací - viz str.66 (56) v tom návodu v pdf - pozice 23 a 20 - 1.5 a 4l oleje.
Ale ve skutetečnosti, je ta levá pixla (ta s tím kulisoidním soupáčím :mrgreen: , co pohání ten řetěz dopředu) mazaná z oběhu - trubka nahoře na straně 29 a 30 v tom pdf - v tvaru "Z" - tou ten olej teče do té sběrací jimky a pak tak nějak maže to všechno dole pod ním. Naopak ta pravá skříň převodovky, skutečně má nalejvací otvor, je v něm imbus zátka - a a je to to, s tou pozicí 23 v mazacím plánu (str.66/56) - tu vytočíš a naleješ to po ten hladinoznak.
U toho levého, teda u mě nalejvat není co - protože se to maže z oběhu, naopak je spíš problém v tom, že když mašina běží dlouho v kuse, tak to neodtéká dovnitř mašiny, ale teče to z toho řetězového pohonu ven - normálně to kape na podlahu.
Utěsnit to je celkem problém (ono ta mašina je takový malý ropný :roll: J.R. Ewing - https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... _as_JR.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; (teče olej všude, zejména, kde by neměl), takže jsem to nakonec vyřešil holendrem s M10x1 a kusem hadice a vyvrtanou dírou z boku, zpátky do fundamentu mašiny.
Za chodu je v té hadici olej a vzduch bubliny, vždy tak za 30 - 60 sec to bryndne do mašiny zpátky (je to vidět). Ale v začátku se musí počkat, než se to naplní - to je tak hodina, potom už je vidět po každém spuštění za tak 2-3 minuty, že to teče.
Omlouvám se že reaguju až teď-končil jsem sezonu a konečne je čas- nicméně, na obrážečce už normálně pracuju, ale ta skříň vlevo pořád nemá hladinu- a to už pracovala několik hodin. Nemá se vyšroubovat to průhledný víčko a naljet to tam? Ten manuál sem přes google už celej přeložil, ale stejně nejsem ze všeho moudrej.
Dotaz II. Po tak 30 minutách (při max 35 smykách víc nedělám) se zahřeje ta cást s řemenicí ,brzdou, no chápete,.. . Je to normální nebo to může dělat ta nedotažená brzda která špatně brzdí? Nebo ložisko? Není to horký, ale teplý jo. Jinak vše ostatní maže a běži a práce na ní je radost.
H.
Netuším - a z tý "Z" trubky nahoře něco teče?
Já to nedolejval, pouze jsem tam dodělal hadici a tou to furt tak nějak odtéká. V hladinoznaku, olej je.
Vytočit ho můžeš, dolejt tou dírou po něm taky, tím asi nic zkazit nelze.
Na řemenici jsem nesahal, co funguje, do toho nelezu - dekl nad ní mám skoro studený. Prostě je to řemenový převod, mírně to hřát musí - je tam přece jenom přenos cca 3kW.
A to ikdyž na tom třeba hrabu desku z 12050, tříska 6x0.5 (zdvih třeba 500).
A ikdyž jsem hobloval zušlechtěný 42CrMo, tak se taky nic nedělo - akorát se musí dávat pozor na létající třísky - žádná legrace.
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

20. 6. 2018, 8:55

No já nevim kudy bych se podíval jestli to tudy teče- podle toho bokorysu to vypada že to má téct z toho rozvaďeče nahoře- tím olej protejká, ale možná né dost a bude se to plnit dýl. Ale v tabulce je psáno že se tam má nalejt olej(myslim 0.5l) ,a šipka vede k tomu průhlednýmu víčku,tak to zkusim tam.

Jinak s tim jak jste psal jak to má zabrzdit tak to brzdí dobře-beran zastaví na 5cm,jen když tu páku nedržím ručně přimáčklou tak se zas rozjede,takže to bude snad jen chtìt přitáhnout/seřídit-nějak
ZoSo
Příspěvky: 144
Registrován: 26. 7. 2016, 10:50

25. 10. 2018, 5:24

Tak se mi před časem podařilo na bazoši sehnat originální(a jak se ukázalo když dorazily tak i nové ) obrážecí kované nože s pájenou destičkou za 100Kč kus.Mam jich 12 v různejch tvarech a velikostech.
Doteď sem používal samodomo radeca,ale po nasazení těhle nožů jsem nadšenej.
Úběr, špona ale hlavně výslednej povrch i bez dokončení hladícím nožem perfektní.
Strojařo to samozřejmě ví, ale já sem uživatelsky prozřel.
ObrázekObrázek
Obrázek
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“