MiniAutogen Kemper

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 8. 2018, 6:17

zkus messer
normalne vymeni flasku kus za kus
stoji to nejaky stokoruny podle velikosti
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

11. 8. 2018, 7:46

Flašky každej po 40 letech vyhazoval. Ale co jsem se minulé bavil s hasičema, tak od loňského ledna platí to. Že životnost tlakových lahví na TECHNICKÉ plyny - neplatí pro hasičáky, není omezena stářím, ale platností tlakové zkoušky.

Pokud mám CO2 hasičák a má 40 let, již nelze použít ofiko k hašení. Ale po přetření třeba na šedo lze používat dál na CO2 pro technické účely - svařování atd. Vydupali si to prý potapěči a hasiči, když vyhazovali láhve, kterým nic nebylo.

Já mám právě 40ku láhev, která byla po životnosti. Sháněl jsem novou a pak se dozvěděl tohle. Takže tlakovka a jede se dál...
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

11. 8. 2018, 8:10

Já ten kyslíkovodíkový vyvíječ používám příležitostně cca 12 let. Je to jednoduchý bastl ze starých louhových baterek napájený svářečkou. Za tu dobu jsem zaznamenal pouze 2 havárie. Jednou mi to "bouchlo" kompletně, výsledkem byla rána při prošlehnutí plamene do článků a jejich částečné nafouknutí. Nic se neroztrhlo, jen trochu povolil na 2článcích z 10ti svár na obvodu. Články jsem pobouchal gumovou paličkou, sváry zavařil nerezí a přidal vodní probublávačku. Při druhé havárii mi začalo hořet gumové těsnění a plast ve ventilu proti zpětnému šlehnutí plamene. Dělat ventil z plastu není asi dobrý nápad, ale stalo se to jen jednou po těch 12ti letech, tak to moc neřeším. Maximálně ho příště udělám celý mosazný. Železo se s tím opravdu moc vařit nedá, tak jí využívám hlavně na to tvrdé pájení a nahřívání při kalení, ohýbání, kování... Výkon hořáku je daný množstvím proudu co do toho "nacpu". Mě to při maximálním výkonu utáhne trysku 1,5mm a mosazí jsem tím pájel třeba 3/4 trubky na topení když jsem potřeboval přidat radiátor. Můj osobní názor je ten, že je to bezpečnější než ten autogen. Plynu je v tom relativně malé množství které se spotřebuje průběžně, tlaková lahev jen s PB. Uvažuji o její přestavbě, vyvíječ by se dal udělat určitě i s minimálním objemem plynu a tím eliminovat i případnou budoucí havárii, ale nějak na to není čas.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

11. 8. 2018, 11:33

jova píše: 11. 8. 2018, 8:10 Já ten kyslíkovodíkový vyvíječ používám příležitostně cca 12 let...
jj, dnes se tomu říká HHO generátor a je tu o tom celé vlákno. Nebylo by nějaké videjko věnované výsledkům sváření obecně, nebo dotaz na zkušenosti jak by šli svařovat nerez trubky průměrů 1-10 mm něco takového, ten ital z toho svařuje kostry modelů starých letadel, to vypadá dost maketově :idea:
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

11. 8. 2018, 5:18

Potřeboval jsem zapájet mosazí dva smaltovaný hrnce, tak jsem pro tebe zkusil i tu nerez. Je to jen čistou mosazí a boraxem, stříbrnou pájkou s vhodným tavidlem by to bylo určitě lepší, ale jako ukázka to snad bude stačit. Na videu je slyšet, jak si hořák o průměru 1,5mm jen tak lehce pobublává při proudu na svářečce 70A. To silnější je trubička 10x0,5mm, tenčí plná kulatina 8mm. Foto po lehkém obroušení. Docela mě překvapila pevnost, když jsem zkoušel jak to drží, tak se ohnula trubička a spoj držel :D
nerez.jpg
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

11. 8. 2018, 8:18

Až použiješ na stejnou věc 25% stříbro, tak teprve budeš koukat, jak to jde samo. Na tom Tvým videu je ta mosaz proti stříbru skoro "trápení". :wink: Pájel jsem před pár dny přírubu z 3 mm A2 na trochu spláclou A2 trubku 22x1 (výfukový koleno na DLE35). Stříbro bylo obalený. Po nahřátí stačilo stříbro přiložit a udělalo to mlask a celý se to samo kolem dokola zalilo do kouťáku. Pro sichr jsem to otočil a přidal stříbro z druhý strany aby byl kouťák větší. Připodobnil bych to jako když natřeš čistou měď zinkem přepálenou kyselinou, nahřeješ propanem a přiložíš PbSn 60/40, rozjede se to po mědi jak voda.
Nevěděl jsem, že nerez jde i mosazí. Stříbro je přeci jen dost drahý a tak to vyzkouším.
Taky by mě docela zajímalo, co to používají plynaři na tvrdý pájení plynových trubek. Říkaj tomu fosforovka, je to holej tmavěšedivej pásek cca 4 x 1 mm a namáčí se to do nějaký modrý vodičky. 30 cm pásek stojí 50 kaček. Taky s tím má jít pájet nerez. Ale víc o tom nevím.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

11. 8. 2018, 8:31

Tohle byla jen ukázka pro Grada, jak jde kyslíkovodíkem pájet nerez. Na to bylo škoda brát stříbro.
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

11. 8. 2018, 8:35

picom píše: 11. 8. 2018, 5:59 Kyslík naplní bez problému potápěči. Není to na max tlak, ale to mě nevadí.
Za 10l x 180bar jsem platil 100
Tos musel mít nějakou protekci. Většina potápěčskejch plníren fouká láhve vzduchem za 8-9 kaček za litr vodního obsahu láhve. Takže za 10l 80-90 kaček. Distribučka technickýho kyslíku 50l/200 barů stojí kolem 550 včetně daně. Podle novejch předpisů se musí na potápění používat kyslík pro dýchací účely s certifikací a testem, kterej je podstatně dražší i když je to stejná čistota 2.5 (99.995%) akorát se plní do vyvakuovaných lahví aby v ní nebyl kontaminovanej zbytek.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

11. 8. 2018, 8:43

Znáš nějakýho potápěče (kromě hasičů a dalších státních firem) kterej to tak dělá? :-)
Aleš Procháska
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

11. 8. 2018, 8:48

Grad píše: 11. 8. 2018, 11:33 Nebylo by nějaké videjko věnované výsledkům sváření obecně, nebo dotaz na zkušenosti jak by šli svařovat nerez trubky průměrů 1-10 mm
Nemusíš do Itálie, tady jsou čeští vařiči trubek:
http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=119&t=77090
http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=1 ... 6&start=15
Jeden z nich to pájí zde dotazovaným Kemperem, druhej Rothenbergerem z OBI a vím ještě o jednom, co má MiniCastolina téměř totožnýho s tím Kemperem.
celeron
Příspěvky: 209
Registrován: 27. 2. 2013, 3:49

11. 8. 2018, 8:50

prochaska píše: 11. 8. 2018, 8:43 Znáš nějakýho potápěče (kromě hasičů a dalších státních firem) kterej to tak dělá? :-)
Tak my od fochu víme, jak se to dělá. :mrgreen: Ale třeba Čížek z Hradce plní kyslíkem s certifikátem, nebo to aspoň tvrdí. :)
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

12. 8. 2018, 12:14

jova: Moc děkuji za info a hlavně ochotu realizovat ihned pokus a ještě ho takhle pěkně popsat a zdokumentovat! V SZ nabídnu něco na oplátku :)

celeron: Díky za odkazy, bych se divil kdyby ve světové modelářské velmoci jakou je Česko tuto technologii nikdo nepoužíval... Paolo Severin to má ale prostě dotažený až do konce - fotky, plánky, videa, produkty skrátka komplet business včetně hezkého marketingu, tak proto odkaz na jeho fotky :wink: a taktéž jsem o těch našincích do dneška nic nevěděl.

Zaujalo mne to, tak jsem chvilku pátral co a jak by se dalo pro realizaci udělat. Abych to tady nerozmělňoval, tak dám k tomu informace do adekvátního vlákna věnovaného HHO svářečce, ať se to po čase dá dohledat. :wink:
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“