LOW-cost cnc

Odpovědět
Mambo
Příspěvky: 315
Registrován: 5. 4. 2007, 5:38
Bydliště: Turnov/Liberec

20. 4. 2007, 10:12

Dobry den,
chtel bych proniknout do taju stavby cnc a nejake si postavit, ale protoze bych pro takovou masinku nenasel vyuziti, chci si postavit neco maleho nenarocneho jen tak pro hrani.
Moje idea je ze pouziju mechaniku z nekolika tiskaren a zbastlim neco na zpusob 3ose frezky, ktera se bude chovat jako plotr na papir A4.
A ted k memu problemu posledni mesic se snazim toho nastudovat co nejvic, ale protoze sem duchem strojar (eletrikou skoro nedotcen) tak v elektronicke otazce tapam. Zatim mam skoro vyresen posuv X z tiskaren EPSON A3 a narazil sem na problem rizeni, velmi by se me libilo muj system ridit timto http://maczaka.webz.cz/index.htm (je to vceku levne, jednoduche, DIY vyrobitelne :) ), ale netusim jestli tim pujdou ovladat motory co jsou v tiskarne (nemel sem je zatim cim zmerit - maji 6vyvodu) . Nasel jsem si na netu servisni manual (komplet manual se da stahnout tady ) a tam maji napsano :
Carriage motor specifications are as follows:
Type: 4-phase, 48-pole step motor
Drive Voltage: 24 V k MY/o
Coil Resistance: 11 G2 k 77. at 25°C
Current Driving: 0.36 A * IO%(Typical) (Draft Printing)
0.28 A * IO%(Typical) (NLQ Printing)
Holding: 0.09 A f IWO
Tak se ptam tady odborniku :wink: myslite ze to pujde ?
Dekuji za snahu
Jakub Vitik
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

21. 4. 2007, 8:19

Všechno jde jen dřevěná koza a malé dítě nechodí. Záleží natom co to bude dělat? kreslit? gravírovat? frézovat? Podle toho se odvíjí mechanika - konstrukce - tuhost potažmo síla motorů - elektronika.
Uživatelský avatar
tomashal
Příspěvky: 288
Registrován: 15. 7. 2006, 10:19
Bydliště: Kudlovice
Kontaktovat uživatele:

21. 4. 2007, 8:25

Dobrý den,
ano pujde to i s tou elektronikou, ale bude to opravdu jen na hrani pokud použijete uvedene motory. Podle toho vašeho popisku se jedná o unipolární motor, ale bipolárně by mohl jít taky zapojit. Jenže má dost velké kroky 7,5° a velkou impedanci cívek, takže bude mít dost malou sílu, ale kdyby se to trochu spřevodovalo....

Tomáš
Uživatelský avatar
tomashal
Příspěvky: 288
Registrován: 15. 7. 2006, 10:19
Bydliště: Kudlovice
Kontaktovat uživatele:

21. 4. 2007, 8:38

Ještě jedna věc mě napadla. Kdysi dávno jsem si taky stavěl takový malý plotter s unipolárními motory. Elektronika, co jsem si do toho navrhnul, byla ještě mnohem jednodušší - pouze pár výkonových tranzistorů v darlingtonově zapojení ovládaných přímo digitálními linkami paralelního portu. K tomu jsem si udělal program, který takto jednoduše přímo ovládal krokové motory, takže vlastně skoro žádnou elektroniku nepotřebujete. Můžete mrknout sem http://www.sweb.cz/tomashal/matter/matter.htm . A ten můj program si tam můžete i stáhnout - je to upravená verze pro použití i s jinou mechanikou.

Tomáš
Mambo
Příspěvky: 315
Registrován: 5. 4. 2007, 5:38
Bydliště: Turnov/Liberec

21. 4. 2007, 8:44

Opravdu to bude jen na hrani a na seznameni s problematikou rizeni, atd. ono pokud bych si chtel postavit neco slusneho tak bych mel rozhodne lepsi napad nez to postavit to z tiskaren, ale jak sem psal vyse nenasel bych pro to smysluplne vyuziti. K tomu pouziti no bude to cmarat tuzkou po papire - presnost, tuhost , rychlost se proste bude odvijet od soucastek a nekladu na to naprosto zadne pozadavky (pokud to bude vubec fungovat tak budu naprosto stastnej a naladenej na dalsi vyvoj :) ). Ono by teoreticky stacilo aby to jezdilo jen ve vzduchu ale chci mit nejakou aspon minimalni zpetnou vazbu co to dela proto, aspon papir.
Jinak ty motory jsou zprevodovany asi tak 1:2 . K tomu rizeni si to neumim moc predstavit, ale jestli to chapu dobre vzdycky ten prostredni drat civky se necha volny ? (vim ze je tu o rozdilech B a U pekny clanek, ale nejede me v nem prvni obrazek takze si to musim precist jeste parkrat :D )
Mambo
Příspěvky: 315
Registrován: 5. 4. 2007, 5:38
Bydliště: Turnov/Liberec

21. 4. 2007, 8:47

Velmi pekne to budu muset radne prostudovat :D .
Uživatelský avatar
tomashal
Příspěvky: 288
Registrován: 15. 7. 2006, 10:19
Bydliště: Kudlovice
Kontaktovat uživatele:

21. 4. 2007, 8:53

Mambo napsal: K tomu rizeni si to neumim moc predstavit, ale jestli to chapu dobre vzdycky ten prostredni drat civky se necha volny ?

Vždycky ne. Pouze při sériovém zapojení cívek u bipolárního řízení. U toho jednoduchého unipolárního řízení pouštíte do každé cívky proud zvlášť, takže prostřední drát je zapojen jako společný na zem nebo + napájení podle zapojení výkonových tranzistorů.

Tomáš
Mambo
Příspěvky: 315
Registrován: 5. 4. 2007, 5:38
Bydliště: Turnov/Liberec

21. 4. 2007, 9:02

No ja bych stale rad zustal u (sice) slozitejsi elektorniky, protoze se chci naucit s machem, dostat zase do ruky G-kod a testovat na tom CAD/CAM software. Jak jsem koukal u vas je to reseny jako plotr a od toho je odvijene ovladani v PC, ja bych to chtel jako 3 ose CNC (i kdyz se tomu skoro stidim tak rikat :D ).
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“