Číňan 3020 T - porodní bolesti

Odpovědět
brinkbeat
Příspěvky: 1
Registrován: 26. 8. 2018, 12:47

26. 8. 2018, 1:35

Ahoj, začnu tak, jak asi většina majitelů: “Koupil jsem 3020 T z Ebaye...”. Tak a teď k věci! Je tu pár hlavních témat, na který mi došli dobrý rady na google a youtube, jsem trošku v pasti a nouzi. Je to maličko komplexnější téma, proto ho nerozděluju do jednotlivých témat fóra.

Funguju na Windows 10, 64bit, Intel Ivy Bridge,... “Novější” počítač.

1) Mach 3
Moje 3020 běží na desce JP-382C, jde o USB verzi. Drivery jsou JP-1635A. Jde o ten klasický controller T-D Axis Controller. Problém je v bodě, kdy nelze připojit desku k Machu. Software ho nevidí. Nakopíroval jsem tedy do pluginů plugin rnrmotion.dll, aktivoval a problém přetrvává s tím rozdílem, že teď už to Mach aspoň napíše, že desku nevidí. Používám správný plugin? Je vůbec kompatibilní s deskou?

2) USB CNC Controller
Software přiložený k mašince funguje, desku vidí, nainstaloval i ovladač. Jakž takž se to hýbe. No tam ovšem nastává další problém. Snažil jsem se vyřešit nastavení kroků na otočku, defaultně by to asi mělo být něco kolem 400. Tady je ale ten háček. První zkouška na ose X. Pravítko (než přijde přesnější test), gravírovací jehla nastavena nad nulou, na počitači taky X0. Manuálně zadáno X100, odjelo to cca 87mm. Přeskočím ty 2-hodinové výpočty a zkoušky - zjistil jsem, že když v jedný ose odjedu z nuly do cca 100mm, zadám odjezd zpět do nuly, nulu to přejede asi o 10mm. Kroky teda asi nikdy nespočítám, když to mezi dvěma body v jedné ose polohuje pokaždé jinak. Nevěděl by někdo radu? Jsem v pasti. Spojky na osách dorvány, prokluzovat to nemůže.

3) Pohyb
Mašinkou hýbou motory AnChuan 57HD0401-15SB, 1,8 stupně/krok, 2A. Při samotném pohybu v osách se děje to, že osa zakceleruje na maximalní posuv pro manuální pohyb (1000mm/min) a pak račne doslova “rachtat”, jako by chytla nějakou hranu vibrace, nebo nevím. Samotnej pohyb nezní vůbec zdravě a přijde mi pomalejší jak samotná akcelerace, jak kdyby motory něco brzdilo. Nastavení kroků/mm ani akcelerace a maximální rychlosti v ničem nepomáhá, jen rachtání mírně zeslabí/zesílí. Nakonec dochází k tomu, že osa po pár pokusech najede na maximální posuv a zastaví, systém pohybuje imaginárním nástrojem dál.

Co ted’? Jak dál? Věděl by někdo něco? Královsky se odměním za jakoukoliv fungující radu! Klidně psát prosím sem nebo na FB (Petr Harašta - fotka s kmotrem), tam bude možná pohodlněji, sem bych pak hodil finální řešení pro všechny, koho tenhle plug-n-play systém taky nechal v rejži.

DÍKY ZA ODPOVĚDI!!!
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

29. 8. 2018, 12:10

Není snažšší si pořídit nějakej komp s obyčejnou Intel P4 za cca 500 Kč s parallel portem?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Lify
Příspěvky: 1460
Registrován: 14. 1. 2016, 4:33

29. 8. 2018, 12:16

On je problém, že koupil verzi USB a tam mám dojem parallel port už není.
Poslal jsem mu pár videí z yt kde to samé nastavují, tak snad pomůže
Šikovnej nerozhodnej trpaslík
Věčný tazatel
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

29. 8. 2018, 12:48

Lify píše: 29. 8. 2018, 12:16 On je problém, že koupil verzi USB a tam mám dojem parallel port už není.
Poslal jsem mu pár videí z yt kde to samé nastavují, tak snad pomůže
Jo tak to jsem bohužel přehlédl - sorry!
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Lify
Příspěvky: 1460
Registrován: 14. 1. 2016, 4:33

29. 8. 2018, 1:03

V pohodě :) Já jsem mu poradil, ať napíše sem, protože s tím jsem si taky nevěděl rady :)
Šikovnej nerozhodnej trpaslík
Věčný tazatel
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“