Menší CNC

Odpovědět
Permonik
Příspěvky: 379
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

26. 9. 2018, 9:31

Zdravím,

s blížícím se MSV jsem si vzpomněl jak jsem s kolegou (ještě studenti) ohliželí na veletrhu CNC ,které bylo vcelku malé a dálo se převažet na paletáku. Ale zaboha si nemohu vzpomenout co bylo z mašinu, chtěl jsem se podivát na parametry. Je to asi 3-5 let zpět. Cena cca 2mil. a učel převozu byl, že mělo sloužit jako dalši mašina k velkým strojům, kdy obsluha čeka až velké cnc uděla několika hodinový cyklus a na tom malé si uděla další drobné věci.

Nevzpomene si někdo?
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

26. 9. 2018, 9:38

Z malejch levnější by to mohlo být Emco ,bohužel mě si nezískalo.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
smugli8
Příspěvky: 129
Registrován: 9. 11. 2011, 10:51
Bydliště: Košice, Slovensko

27. 9. 2018, 5:25

Môže to byt aj mašinka od Brotheru pre Česko a Slovensko to dováža Misan
Permonik
Příspěvky: 379
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

27. 9. 2018, 9:17

Vypadalo, že by to mohlo být Emco.

Ale naknec jsem to našel a je to XYZ 2-OP.
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

27. 9. 2018, 9:41

Jo to jsem se pokoušel prosadit v práci, aby měli malé CNC u velkého a dělali na obou. Bohužel obsluha CNC si zvykla koukat na internet, když měli nějaký dlouhý program a k práci na druhém CNC by je nikdo nedonutil, to by raději dali výpověď. Takže z toho sešlo. Nástrojárna byla každoročně v mínusu ale tady se nechal nejvíce produktivní člověk klidně půlku směny flákat. Taky jeden z důvodů, proč zanikla.
LukasGunther
Příspěvky: 417
Registrován: 14. 3. 2017, 3:53

27. 9. 2018, 11:53

bobik píše: 27. 9. 2018, 9:41 Jo to jsem se pokoušel prosadit v práci, aby měli malé CNC u velkého a dělali na obou. Bohužel obsluha CNC si zvykla koukat na internet, když měli nějaký dlouhý program a k práci na druhém CNC by je nikdo nedonutil, to by raději dali výpověď. Takže z toho sešlo. Nástrojárna byla každoročně v mínusu ale tady se nechal nejvíce produktivní člověk klidně půlku směny flákat. Taky jeden z důvodů, proč zanikla.
Jooo takový mám rád jako jsi ty. :wink:
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

27. 9. 2018, 12:15

To víš, kdybych měl zaměstnance, tak bych ho pořádně vytížil. Já bych byl svině šéf. :D
Ne, jsem přesvědčený, že zaměstnanec má pracovat a jestli za něho dělá stroj, tak se mu má najít další práce. Čumění na internet nebo koukání na filmy v pracovní době má zhoubné účinky na pracovní morálku všech v dosahu takto postiženého jedince. Pak to skončí tím, že on nedělá tak co já bych dělal. No a v tom nejhorším případě to skončí tím, že všichni přijdou o práci.
Permonik
Příspěvky: 379
Registrován: 19. 2. 2015, 7:34
Bydliště: Mošnov
Kontaktovat uživatele:

27. 9. 2018, 1:37

V jedne firmě to řeši tak, že pokud jede na 5-ose dlouhý program, tak oblsuha má nastarosti i vedlejší 3-osu. A ten z 3-osy je na dalším stroji nebo pokud to vyjde idealně má volno. A obsluha má příplatek za práci na dvou strojích (kolik netuším).

Jinak jsem taky toho nazoru, že zaměstnánec má v práci dělát (jak je to definované v zakoníku) a ne se flakat. Pokud je tam sám, ještě jde, ale pokud jejich víc tak strhava dav.
Ing. Tomáš Mlčák - Digitální prototypování, Konstrukce strojů a zařízení, Fotogrammetrie, Vývoj pásových jednotek
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

27. 9. 2018, 2:30

a cokdyz, nestihne od druhe masiny dobehnout vcas k te prvni, ktera kvuli tomu skonci malou smrti, nebo zkurvenym obrobkem?, doufam ze bys to pak nedal k uhrade obsluze, vytizeni je hezka vec, ale je taky potreba mit pravidla, kdyzse neco stane
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

27. 9. 2018, 2:53

Pokuď je chyba v programu, tak obsluha nemá moc šancí jak tomu zabránit i když bude přímo u stroje. U nás bylo úplně jedno, když obsluha něco zabila nebo nabourala stroj. Či kdokoliv jiný něco zkurvil. Náklady šli na středisko, dotyčný nic neplatil. Což si také myslím, že je špatně. Když udělám chybu, tak bych za ní měl zaplatit. Třeba i tím, že zůstanu déle v práci snažit se to napravit.

Jinak k tomu příplatku za práci na více strojích. To jsem také navrhoval a přesto nechtěli dělat na více mašinách. Představa, že by náhle neměli čas na internet byla pro ně nejspíš děsivá, jako, když narkomanovi seberete drogu.
Vasek
Příspěvky: 199
Registrován: 22. 3. 2008, 9:19
Bydliště: Nymburk

27. 9. 2018, 5:01

Tohle jsem viděl na for industry, popotahovali to tam na paleťáku a je to opravdu na menší věci., ale má to rychlé dílenské programování.

https://www.cnc-xyz.cz/frezky/mobilni
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

27. 9. 2018, 5:17

Jen to vřeteno BT30 se 6000ot/min to je skoro jistě čína protože snad nikdo jinej BT30 tak pomalé nedělá :D Jen je smutné že sami nevědí co tam maj když maj v popisu ISO30 :lol: Možná že kdyby jsme koukli pod kryty tak je tam čínská portálka . :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
LukasGunther
Příspěvky: 417
Registrován: 14. 3. 2017, 3:53

8. 10. 2018, 7:24

bobik píše: 27. 9. 2018, 12:15 To víš, kdybych měl zaměstnance, tak bych ho pořádně vytížil. Já bych byl svině šéf. :D
Ne, jsem přesvědčený, že zaměstnanec má pracovat a jestli za něho dělá stroj, tak se mu má najít další práce. Čumění na internet nebo koukání na filmy v pracovní době má zhoubné účinky na pracovní morálku všech v dosahu takto postiženého jedince. Pak to skončí tím, že on nedělá tak co já bych dělal. No a v tom nejhorším případě to skončí tím, že všichni přijdou o práci.
Ja ti nevim presne tohle jsem mel v praci a uz nikdy vic. Ja jsem spis poustel na male ZPS 1260 zapustky a pak jsem sel pracovat na velky stroj. A je to fakt na hlavu kdyz se soustredis na danou praci a prijde ti sef a poklepa ti na rameno a rekne stoji ti tam masina.... fakt myslenky v haji, kus na kterem je x stovek hodin prace se proste muze nekdy zabit timto zpusobem. A proto ted ve firme v nove firme si me vazi a nedelaji ze me stroj ktery ma byt vsude proste jim vydelam jen na jednom stroji. A kdyz me jede dlouhy program tak me nechaji odpocinout :wink:
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

8. 10. 2018, 9:15

No kdybys byl soukromník, tak ti zaručuji, že využiješ volnou mašinu, co máš v každé volné chvíli. Samozřejmě všechno se má dělat s mírou. A tvůj vedoucí by měl mít přehled o složitosti toho co děláš a jestli na to potřebuješ klid nebo jestli se jedná o dvě sériovky, kde jenom měníš kusy a podle toho tě vytížit. Bohužel dneska je spousta vedoucích jen tabulkový manažeři, co nemájí ani ánung vo co v tý výrobě jde a pak buď moc buzerují nebo nechávají naprostou anarchii. Obojí je špatně, prostě platí všeho s mírou.
PeteCZ
Příspěvky: 39
Registrován: 23. 10. 2014, 11:12
Bydliště: Cerveny Kostelec

15. 10. 2018, 6:21

S tim internetem to je vecny problem i u nas. Nekteri proste akorat cumi do telefonu, vymeni kus, a dal cumi. Resime to uz hrozne dlouho. Sef se boji po tom jit nejak tvrde, aby chlapi neutekli jinam. Lidi proste nejsou a spoustu jich spolknou zdejsi velke fabriky.

Co trochu pomaha je stmelovani kolektivu a vyssi zodpovednost jednotlivce. Kdyz ostatni makaji, tak i tomu nejvetsimu lenochovi je nekdy blby se flakat. A kdyz dostane praci ve stylu "tady mas a postarej se", tak se taky snazi. Uz jenom proto, aby pred ostatnimi nevypadal jako uplnej debil. Chapu ale, ze takhle to jde mozna tak v mensich rodinnych firmach jako u nas a ne ve velkych fabrikach, kde je jasna hierarchie...

Ja uz jsem se naucil delat si to svoje a radsi neresit ostatni, akorat jste pak za nejhorsiho.
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“