radiálka Cegielski WRS 25/08

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

6. 7. 2018, 9:07

Ahoj.
Dnes jsem zachránil jednu maličkou radiálku. Teda maličkou :-), spíše jednu z nejmenších.
Je to WRS25/08. Vyrobena v Polsku. Morse 3.
Na stroji je spousta práce. Původní majitel ji rozebral kvůli stěhování, ale již nesmontoval zpět, což se mi z hlediska nakládání a skládání taky hodilo.

Teď hledám nějaký manuál. Vždy jsem raději, když ho ke stroji mám. Celý vřeteník přijde rozdělat. Některá ložiska jsou vysypaná. Tento stroj má variátor, pro změnu otáček a další zajímavost je stůl na sloupu, který se zvedá po hřebenu stejně jako u sloupovek.

Netuší někdo, kde sehnat manuál?
Jeden je sice na Allegru, jenže prodejce se mi nehlásí a já se svou polštinou přes Google Translator, se asi nemohu divit.
IMG_20180706_102917.jpg
IMG_20180706_102917.jpg (1.17 MiB) Zobrazeno 7315 x
Na konec přikládám ilustrační fotku.
radialni-polska.jpg
radialni-polska.jpg (35.32 KiB) Zobrazeno 7315 x
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

8. 7. 2018, 2:28

Pěkná holka. Gratuluju.

Myslíš tenhle manuál ?

https://allegro.pl/dokumentacja-technic ... _c=Product

Tady je v seznamu taky: http://www.magmet.eu/dokumentacja_techn ... chowa.html

a tady

https://dokumentacje.eu/en/drills/80-dr ... anual.html

Já mám taky Polku vrtačku a hledal jsem to všude a nenašel. Sehnal jsem jen na WKA 40, je jen o trochu větší a má odklopnej stůl. Stejně jde jen o mazání a výkresy.
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

9. 7. 2018, 1:18

Ahoj.
Ten pasport z tvého odkazu tam mám pocit ještě nebyl když jsem ho hledal. Vypadá to na kopírovače dokumentací. Je tam ještě jeden, který se tváří jako originál. Prodejce už komunikuje tak snad se to podaří.
Rozhodně bych radši originál.

Potřebuju ho hlavně proto, že musím celý vřeteník rozdělat. Bohužel se dovnitř dostala voda. Takže potřebuji výkresy a taky elektro.

Nemůžu u téhle vrtačky najít čerpadlo pro emulzi, je možné, že je nahoře v rameni. Ještě jsem to moc nezkoumal. Jen jsem ji složil a škrábu tu rez z nohy a ze stolu. Abych to už sesadil konečně.
Sběratel strojů :-)
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

10. 7. 2018, 10:35

Musim teda uznat, že pán z Polska je opravdu třída a machr.
Má aukci na Allegru. Píšu mu jestli by byl ochotný poslat do ČR a on místo toho manuál oskenoval a poslal mi úplně zdarma PDF. To je borec teda.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

10. 7. 2018, 11:24

Oni Poláci jsou hodně hrdý národ. A ty jako cizinec a máš polskou vrtačku... :lol: Ale je to každopádně borec.

Já mám chlazení dole v podstavci. Ty taky, podle této fotky :

https://sprzedajemy.pl/wiertarka-promie ... nr44912727
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

12. 7. 2018, 7:57

Hmm, tak i dokumentace čerpadlo hlásí dole ve fremě vrtačky.
Když jsem hledal tu dokumentaci, vyskočila na mě totiž nabídka čerpadla pro tenhle stroj. Bylo to normálně zubové, třeba jako má pila PR. Tak jsem si prostě myslel, že je někde nahoře. Zatím ještě stále nebyl čas se na vrtačku podívat důkladněji. A i kryty na základně vypadaly jako původní.

Psal jsem samozřejmě polákovi děkovný mail a ptal jsem se ho, jestli mu nebude vadit, pokud dám sken dokumentace sem do éteru. Zatím neodpověděl. Uvidím co napíše a případně dám k dispozici i pro ostatní.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

12. 7. 2018, 9:35

Zubový čerpadlo je ve vřeteníku na mazání. Mám to hnané přes pertinaxové ozubené kolečko přímo od vřetene - mám WKA 25. Měl jsem ucpanou tu sací trubku - je v ní takový zpětný ventil, aby olej z celého mazání nešel zpátky dolů a při každým spuštění to neplnilo celý mazací systém.

Až jí složíš, tak to bude fešanda. VR4 už je pro mě moc velká a VR2 většinou cenově úplně mimo. Hold malý stroje, hodně peněz.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

12. 7. 2018, 10:41

tuto vrtačku má kámoš v obrobně mohl bych když tak něco nafotit
nas té základně v místě kde má být čerpadlo tak dle fotek to vypadá, že tam máš plechový kryt a čerpadlo je prostě někde v pérdeli nebo tam nikdy nebylo tak dej kryt dolu a jistě bude pod ním díra na čerpadlo emulze
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

12. 7. 2018, 10:47

Dobrá vrtačka
Naposledy upravil(a) kenybz dne 12. 7. 2018, 10:50, celkem upraveno 1 x.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

12. 7. 2018, 10:49

jinak toto provedení radiálky se mě moc líbí na stůl můžeš dát několik svěráků otočák a další kraviny
Akorát může být problém s tuhostí toho stolu..na vr-ky existovaly pomocné výztuhy na rameno
Ale to se dá řešit více způsoby...mě se konstrukce této vrtačky líbí, je hodně variabilní.
Hlavně aby byl v cajku variátor bo to je dost problém repasovat pokud se neseženou díly
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

13. 7. 2018, 12:59

No mám tam pouze kryt. Čerpadlo je v čoudu. V plechu je pouze díra na hadici od zpátečky. Jinak nic co by nasvědčovalo tomu, že tam čerpadlo někdy bylo. Pod plechem normálně díra. Alespoň se to dobře bude čistit. Ne jako naše VSky. Nádržka naštěstí nepokračuje až pod T drážky.
Už se těším na víkend, konečně na to vlítnu.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

13. 7. 2018, 1:35

To já to mám pod celou základnou. Naštěstí v Polsku asi přemýšleli a zezadu je malé šroubovací okénko cca 200x100 mm. Trochu jsem ji nahnul dozadu, vykydal ten největší humus a pak zbytek wapka. Do krytu vykroužíš díru podle čerpadla a hotovo. Jen ještě budeš muset asi udělat mezikus kvůli výšce čerpadla.
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

18. 7. 2018, 12:16

Jojo, to není žádný problém čerpadlo dodělat.
Momentálně mě čerpadlo vůbec netrápí. Objevil jsem totiž asi důvod, proč byla vrtačka vyřazená.
Na 🐌 zvedání stolu je něco střiženého. Tipoval bych to na pero které drží šnek na hřídeli. Tato část bohužel ve výkresech není. Tak se zatím mohu pouze domnívat. Ale stůl drží a nespadne dolů. Tudíž je to na šneku a ne na kole co jde do hřebenu.
Polská vrtačka má jisté konstrukční nedostatky. A já zrovna musím na jeden narazit. Na tento převod se totiž nedá dostat zvenku. Musí se stůl sundat ze sloupu.
Takže teď jsem ve fázi sundavání ramene. Moc to nešlo. Celé je totiž uloženo na sloupu valivě. Nahoře radiální ložisko a dole válečkové ložisko vlastní výroby s dutými válečky. Víc zatím nevím. Na výkresech opět není. Musím si vyrobit přípravek na zvedání ramene, aby se to nekřížilo.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

18. 7. 2018, 12:50

Na zvedání si udělej vahadlo jako na motory. Nechá se to vyštelovat, aby se to nekřížilo a mělo to těžiště tam, kde má být.

https://www.cznaradi.cz/pripravek-pro-m ... ovky-680kg

Není v tom nějaký úhlový převod?
tomas.rentka
Příspěvky: 10
Registrován: 2. 10. 2018, 8:15

2. 10. 2018, 11:50

Ahoj, zrovna jsem novým vlastníkem teto vrtačky a chtěl bych ji dát do pucu, zachránil jsem ji už se málem vezla do šrotu :( je jí tam škoda u mě najde lepší využití :) ale chtěl bych se zeptat na ten manuál, neposkytnul by mi ho někdo??? Stačí pdf chci ji celou rozebrat a s pasportem to jde líp dovezl jsem ji částečně rozebranou a má vadnou hlavní hřídel od posuvu (prasklá) ta pod tím noniem s paky a kolem
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“