Easy servo vs. servo motor

Zamčeno
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2018, 7:13

Lhat mohou oba
Ale vetsinou jsem mel v ruce serva kde patrne vyrobci nelhali a krokace a drivery kde vyrobci lhali

Vysledek byl jasny
Snad jen jednou jsem mel v ruce servo kdy to bylo zrejme vylhane

Je to patrne i na urovni zpracovani
Rozhodne tedy na vysledku
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2018, 7:58

Koukám tady na ty serva od Delty.
Třeba tady jedno:
https://www.aliexpress.com/item/New-Del ... autifyAB=0

Nemá to sice EtherCat, ale pokud to není nějaký velký problém a pojede to přes ESS, tak by to mohlo fungovat taky.
Takže pokud je cena cca 9tis včetně daně a poplatků, tak asi Robokop "nekecá"
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2018, 8:33

Mrosconi píše: 13. 10. 2018, 7:58 Koukám tady na ty serva od Delty.
Třeba tady jedno:
https://www.aliexpress.com/item/New-Del ... autifyAB=0

Nemá to sice EtherCat, ale pokud to není nějaký velký problém a pojede to přes ESS, tak by to mohlo fungovat taky.
Takže pokud je cena cca 9tis včetně daně a poplatků, tak asi Robokop "nekecá"
jednak pracuje s cenami bez dph, takze s cenama nekaca, dalsi vec je nastaveni toho serva, pokud to nevladnes sam, tak musis nekomu zaplatit a pripocitat k porizovaci cene
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2018, 8:34

Mrosconi píše: 13. 10. 2018, 7:58 Koukám tady na ty serva od Delty.
Třeba tady jedno:
https://www.aliexpress.com/item/New-Del ... autifyAB=0

Nemá to sice EtherCat, ale pokud to není nějaký velký problém a pojede to přes ESS, tak by to mohlo fungovat taky.
Takže pokud je cena cca 9tis včetně daně a poplatků, tak asi Robokop "nekecá"
jednak pracuje s cenami bez dph, takze s cenama nekaca, dalsi vec je nastaveni toho serva, pokud to nevladnes sam, tak musis nekomu zaplatit a pripocitat k porizovaci cene
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

13. 10. 2018, 10:20

Mrosconi píše: 13. 10. 2018, 7:08Mimochodem, (EasyServo) u 2000ot. má 2,2-2,3Nm, což odpovídá běžnému servu 750W bez přetížení.
Áno, a monopost F1 má bez TURBA maximálku 50km/h :o čo predsa logicky značí, že aj stará MB-1000 musí byť lepšia! No nie? :roll:
Mrosconi píše: 13. 10. 2018, 7:08Servo s menším momentem zastaví dříve nebo později? Hraje nebo nehraje větší moment krokáče v jeho prospěch?
Väčší moment krokáča hraje v jeho prospech len tam, kde je aj reálne väčší/aplikovateľný, tj. viac-menej len pri nulových či velmi nízkých otáčkach. V oboch prípadoch máš od výrobcov k dispozícii grafy, na základe ktorých to vieš aspoň ako-tak porovnať. Prevádzka serva v preťažení je bežne 300-400% menovitého momentu po dobu 5 až 10sec. - čo na rozbehy/brzdenia bohato dostačuje.

Rozdieľ bude už len v tom, že seriózny výrobca vždy robí dané merania na základe uznávaných medzinárodných noriem a pravidiel, kdežto bežný číňan si s takými vecami hlavu väčšinou vôbec neláme, a praskne si tam graf bez akejkoľvek zmienky o normách či metodike merania.
Mrosconi píše: 13. 10. 2018, 7:08V obou případech může k motoru přidat brzdné odpory, ale mně zajímá dynamika běžného EasyServa a běžného servo motoru.
Už ti to tu ludia X-krát písali, no Ty - navzdori všetkému a všetkým - vytrvale odolávaš :D Vážne to nemá zmysel.

Ak radám tunajších nedôveruješ a očakávaš skôr "dôkazy" v podobe videa na YouTube a pod. (jak pre opičky), tak si to kludne na tej trúbe dohladaj - zopár ich tam je.
 
Já osobne si myslím, že pre tvoje potreby by to EasyServo asi vážne bolo najvýhodnejšie. A to ako aj z hladiska aplikácie (také to "pomalé žvejkání" bez extra dôrazu na rýchlosť), tak aj z pohľadu nenáročnosti nastavenia a celkovej implementácie, no a samozrejme aj ceny..

PS: Tá ponuka z aliexpressu čo si posledne nalinkoval vyzerá byť len na samotný servo-menič (bez motora), i keď na fotkách tam majú celý set. Asi len ďalšia z čínskych obchodných "špecialít" :wink: :roll:
 
lubbez
Příspěvky: 3146
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

13. 10. 2018, 10:43

Na tabletu mi to moc nejde a tak to trochu editnu.

Áno, a monopost F1 má bez TURBA maximálku 50km/h :o čo predsa logicky značí, že aj stará MB-1000 musí byť lepšia! No nie?

Ale to mbéčko v podstatě lepší je. Sice nejede tak rychle, ale nepotřebuje závodní dráhu a superdrahý tým techniků a speciální součastky, pneumatiky nemění po 200 kilometrech.... :-) Opět se tady řeší hobby versus profi, tedy něco nesrovnatelné. Ten hobík si staví mašinu pro radost a sem tam si na ní něco vyrobí, ale má jí pod konrolou, ví co kterej drát dělá. Samozřejmě se předpokládají určité znalosti napříč technickými obory. Pokud někomu chybí, postaví velké kulové, jeden tady o tom hovně popsal 50 stránek s nulovým výsledkem. Ale zjevně ho to bavilo.

Kolik je tu na foru lidí , kteří postavili slušnou mašinu na servech a provozují ji. Myslím tak maximálně 5, spíš méně. Velkoncem tomu odpovídá i stav trhu, na kolika hobby mašinách jsou použitá serva? A když ano, tak zjistíš že to jsou closed loop motory. Zatím nejlíp to tu popsal mex, né že by to nešlo, ale není to určitě jednoduché.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2018, 1:37

No dobre ale co brani hobikovi pouzivat profi komponenty kdyz uz jsou dostupne za srovnatelnou cenu

Prikladem jsou loziska jezdici po jeklu a lineary
Dnes uz tady ty loziska skoro nikdo neuvazuje
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2018, 5:34

A má tedy někdo reálnou zkušenost s těmi EasyServo od Leadshine, nebo ne? Některé odpovědi opět teoretické, ale neva.

Jakou značku považujete za seriozní?
Je tam i Leadshine?
A jak je na tom Fastech, Delta, Estun...

Díky
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2018, 5:41

robokop píše: 13. 10. 2018, 1:37 No dobre ale co brani hobikovi pouzivat profi komponenty kdyz uz jsou dostupne za srovnatelnou cenu

Prikladem jsou loziska jezdici po jeklu a lineary
Dnes uz tady ty loziska skoro nikdo neuvazuje
Řekl bych že obava z nastavení.
U KM prostě není co nastavovat, pokud nepočítám napětí driveru, mikrokrokování, atd což občas taky někomu nejde do hlavy.
U serva je prostě těch možností víc a pokud to nejede na první pokus tak co pak, číňan asi neporadí.

Já bych naopak měl obavu z kvality těch serv.
Nechci se tím nikoho dotknout a předpokládám že robokopovi jich už pár rukama prošlo a problémy neměl.
Jenže KM snad ani odejít nemůže, driver ano ale jeho složitost je v porovnání s driverem u serva jinde.

Jen mě nějak nesedí to, že se zde velmi často napadá používání levných driverů pro KM, bojuje se za kvalitní a na druhou stranu se prosazuje poměrně složitý výrobek, což servo bezpochyby je, za nejnižší ceny u číňana. No a ten aby vydělal to musí nějak vykoumat :)

Ale objektivně bych volil buď obyčejný KM nebo robokopovo servo.
To Easy servo je už dnes prostě pasé, moment letí v otáčkách do háje, vždyť je to jen okrášlený KM
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10102
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2018, 6:16

Cjuz píše: 13. 10. 2018, 5:41
U serva je prostě těch možností víc a pokud to nejede na první pokus tak co pak, číňan asi neporadí.
Tak to bude proto že ses asi neptal :wink: nebo jsi neměl štěstí na prodejce ,mám opačnou zkušenost .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2018, 6:20

fmodel píše: 13. 10. 2018, 6:16
Cjuz píše: 13. 10. 2018, 5:41
U serva je prostě těch možností víc a pokud to nejede na první pokus tak co pak, číňan asi neporadí.
Tak to bude proto že ses asi neptal :wink: nebo jsi neměl štěstí na prodejce ,mám opačnou zkušenost .
Jako že s tebou komunikoval prodejce čínských serv a řešili jste nastavení SW.
Pokud ano tak je to pro ně další +
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2018, 6:26

od cinana ocekavej nulovou technickou podporu
obcas je mirne nenulova
ale je zde cnc forum a dalsi weby

jinak ty delty patri mezi kvalitnejsi a znackovy produkty
zajimave je ze se dostali na cenu noname vyrobku
ale nepochybne je to na urovni, nikde nic osizeneho co jsem koukal (treba uz jen ztratove teplo napovi)
coz se mnohdy neda rict prave o tech ultralevnejch krokovejch driverech postavenych casto na 30 roku stare technologii (L298 a pod.)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10102
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2018, 6:28

Nebyo to nic kolem CNC ,řešili jsme problém nastavení z továrny a nějaký další úpravy a nakonec nám poskytnul soft na odladění našeho problému + solidní podporu .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
lubbez
Příspěvky: 3146
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

13. 10. 2018, 7:19

Provozuji dva closed loop motory 4 + 2,5 Nm a k tomu několik krokových motorů od 0,5 - do 3,5 Nm. Po počátečních experimentech s integrovanými drivery používám pro pro silnější krokáče pouze M542 a silnější a pouze od Leadsine. Spousta číňáků si M542 dává na své drivery a když je otevřeš, je tam integráč. Poctivá M542 snese suše 55V, to mám taky vyzkoušené, ale doporučené napětí výrobcem je 36-38V. Výraz vypadlé kroky neznám a přechod na closed loop byl spíš seznámit se s novou technologií. Mluvím o 2f motorech. Jsou znatelně rychlejší a i dynamika je někde jinde. Ten enkodér už je jenom taková třešníčka na dortu. Podle mě je tam nejdůležitější ten driver, který bývá dělaný přímo k typu motoru. To je asi to největší plus elektronika (regulační smyčka) udělaná k železu. Tady vidím ten krok kupředu oproti krokáčům. Je toho víc, ale to chce vidět a otestovat si to. Třetí motor na routeru mám klasický krokáč, všechny tři mají nastavený stejný počet mikrokroků a chovají se o dost jinak. Krokáč zřetelně krokuje closed loop motory vrní. Ale je toho mnohem víc. Na nějakou nenáročnou aplikaci použiju krokáč, ale až mi dojdou M542 drivery (mám ještě tři) opustím i krokové motory 2-3Nm a přejdu na closed loop, ono to pak vychází skoro nastejno. Číňan chce za Leadsine 542 cca 800-1200 korun a když k tomu chytíš clo a tím pádem lítání na poštu, je jednodušší koupit ho v CNC shopu.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

13. 10. 2018, 8:52

Asi bych mohl napsat pár poznatků z provozu EasyServomotoru Leadshine.

Konkrétně mám tyto:
ES-M32320 Easy Servo Motor 2Nm
3-fázový krokový motor 2Nm se zpětnou vazbou enkodérem (1000imp/ot)
a k nim příslušející driver:
ES-D508 - easy servo driver 50V 8A

Pokud se držím v rychostní poloze tam kde mi stíhal i obyčejný dvoufázový motor (Microcon SX23-2727) s vlastnoručně stavěným driverem (tedy přibližně malinko lepším než M542) tak je to srovnání jako jízda na traktoru na polňačce a v papalášské limuzíně na silnici. :twisted:

Především při pomalejším otáčení (řekněme do jedné otáčky za sekundu) je ten enkoder brutálně poznat. Jeden mikrokrok je prostě jeden mikrokrok :!: Okamžitě a neomylně a plným momentem. Na KM bez zpětné vazby je jeden mikrokrok velice slaboučké nic, které se ani nemusí projevit pohybem hřídele, dokud těch kroků není více nato, aby se něco začlo dít (třeba překanoalo tření a poskočilo se o několik mikrokroků klidně až za požadovanou polohu). Další kapitola je rozložení těch mikrokroků, které jak všichni ví, není v žádém případě přesné (spíše naopak) Výhodou mikrokrokování u KM není jakékoliv zvýšení přesnosti (cokoliv za čtvrt-krokem už žádnou přesnost nepřidá) ale ještě stále dokáže hodně pomoct plynulosti pohybu a potlačení rezonancí - takže rozhodně smysl mají.

Dalším důležitým faktorem je to, že si zpětná vazba dokáže dotáhnout polohu pokud by krátkodobé přetížení mělo vést ke ztrátě kroku. To se nikdy nestane (že by ztratil krok nebo vypadl z otáček vedoucích k zastavení). Dokud nepřekročím povolenou odchylku (ta může být od pár kroků po klidně celou otáčku!) tak se driver (a motor) snaží pným momentem dojet k požadované poloze. Teprve až v případě že překročím povolenou odchylku, tak to driver vzdá a dá o tom vědět (sepne nebo rozpojí "fail" kontakt - záleží na nastavení)

Pokud by jste ale očekávali nějaké výrazné zlepšení dynamiky, nebo zvýšení rychlosti tak to je téměř nepatrné. Ani zpětná vazba z toho krokového motoru už moc více výkonu nevyždímá.

Ten krokáč se zpětnou vazbou je prostě tak nějak na půli cesty mezy obyčejným KM a plnohodnotným servem. A i cenově je tak nějak na půl. Věřím že 98% zdejších členů se nedostane na ceny srovnatelné s KM jak tvrdí Robokop. Těm dvoum procentům mezi které Robokop zjevně patří je to přáno, prostě umí. Ale nemyslím si že je možné to pak představovat jako něco, na co dosáhnou všichni a tím pádem je automaticky pro všechny jasná volba to servo verusu KM se zpětnou vazbou. Pro většinu hobíků platících cenu včetně daně a kupujících na soukromou osobu tam je stále minimálně dvounásobný rozdíl v ceně.

(Přesto, že byly ty EasyServa znatelné zlešení, tak jak se říká s jídlem roste chuť - a už mi leží v krabici na skříni AC Serva od AdTechu. Jen nějak není zatím možnost je nainstalovat jelikož se velikostně trochu liší, a je v plánu trochu větší upgrade, tak současný stav dojezdím na těch EasyServech a Serva nahodím až na vylepšenou mechaniku)
Zamčeno

Zpět na „Krokové motory“