když se nedaří :-(

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 12. 2018, 8:33

Tak mi v těch mrazech co teď byly praskla výpusť 1000-litrové IBC nádrže. :-(
Vypust.jpg
Na té fotce prasklina není vidět, je z druhé strany, ale to se nedalo vyfotit. Je to prasklé podélně přesně v místě toho ventilu, takže i když to zvenku něčím zadělám (třeba plechový třmen a utěsnit gumou), tak to tou prasklinou protéká z jedné strany ventilu na druhou, takže ten ventil prokapává. V blbějším místě to prasknout nemohlo.
Je to asi polyetylén, takže to zřejmě ničím nezalepím, a nějak to zavařit beze změny geometrie (aby to zevnitř těsnilo) asi nezvládnu.

Neměl jste to někdo rozdělané ? Doufám, že to hliníkové je matka a půjde to z toho nějak odšroubovat po sundání toho žlutého pojišťováku. Ale nedá se tam moc dostat,tak to bude chtít udělat nějaký přípravek.
Mimochodem nemáte prosím někdo zdroj na použité nádrže za rozumné peníze, případně i nějaké díly (tedy tu výpusť)?

No a aby dnes nebylo málo důvodů ke sprosté mluvě, tak mi rovna dorazil dopis od dodavatele elektriky (Europe Easy Energy), že od nového roku mi ji zdraží o 70% (vysoký tarif původně 984 Kč, nově 1670 Kč) !
Protože důvodem je z velké části zdražení zku...ných emisních povolenek, tak jste zřejmě podobné dopisy dostali taky, předpokládám. Pokud teda nemáte z dřívějška nějaké zafixovené ceny.
Prostě krásný den.
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

3. 12. 2018, 9:23

Mex píše: 3. 12. 2018, 8:33 Tak mi v těch mrazech co teď byly praskla výpusť 1000-litrové IBC nádrže. :-(
Vypust.jpg
Na té fotce prasklina není vidět, je z druhé strany, ale to se nedalo vyfotit. Je to prasklé podélně přesně v místě toho ventilu, takže i když to zvenku něčím zadělám (třeba plechový třmen a utěsnit gumou), tak to tou prasklinou protéká z jedné strany ventilu na druhou, takže ten ventil prokapává. V blbějším místě to prasknout nemohlo.
Je to asi polyetylén, takže to zřejmě ničím nezalepím, a nějak to zavařit beze změny geometrie (aby to zevnitř těsnilo) asi nezvládnu.

Neměl jste to někdo rozdělané ? Doufám, že to hliníkové je matka a půjde to z toho nějak odšroubovat po sundání toho žlutého pojišťováku. Ale nedá se tam moc dostat,tak to bude chtít udělat nějaký přípravek.
Mimochodem nemáte prosím někdo zdroj na použité nádrže za rozumné peníze, případně i nějaké díly (tedy tu výpusť)?
Nevim, co je rozumna cena, osobni zkusenosti nemam http://www.pouzite-nadrze.cz/prislusenstvi Podle toho, co tam nabizeji tipuju, ze ten hlinik je prevlecna matice a to zlute budes muset nasilim zlikvidovat. Zeptam se ti zitra kolegy, neco s tim pachal.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 12. 2018, 10:01

Našel jsem tu výpusť. Je tam vidět, že je to opravdu převlečná matka.
https://www.vydejni-nadrze.cz/Vypustni- ... i-d267.htm
Ale 1600 Kč za to dát nechci, to je víc, než mě dřív stála celá nádrž.

Pokud se mi to nepovede nějak opravit, tak zkusím sehnat kus hliníku nebo plastu a vyrobit něco podobného, jako oni dělají z hliníku:
https://www.vydejni-nadrze.cz/Redukce-S ... i-d286.htm
To nahrazuje celou tu výpusť, do toho pak běžný 1" ventil nebo dokonce možná jenom hadičník a hadici, která bude v klidové poloze mít konec výš než hladina a při odběru se prostě jen dá dolů.

Je to hodně hrubé, to by se asi dalo spláchnout i na 3D tiskárně třeba z ABS. Jen pak zajistit vodonepropustnost, to by zřejmě šlo v acetonových/toluenových parách.
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1525
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

3. 12. 2018, 10:17

Zapěň tam studnařskou pěnou trubku se závitem a dej na ní klasickej kulák :wink:
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

3. 12. 2018, 10:39

... materiál, čas, práce. Kámoš mi nabízel potravinove hektákové IBCčka tuším za 8 stovek. Jo vím, máš to daleko.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 12. 2018, 10:46

jenicek píše: 3. 12. 2018, 10:17 Zapěň tam studnařskou pěnou trubku se závitem a dej na ní klasickej kulák :wink:
Ano, dát dovnitř vloženou trubku je další možnost.
Netušil jsem, že existuje něco jako studnařská pěna Ta by to mohla pěkně řešit.
Je tam ale poznámka, že podklad nesmí být PE, což tady bude. Ale snad by to vyhovělo, protože styčná plocha bude velká.
Díky za tip.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 12. 2018, 10:49

elbarto píše: 3. 12. 2018, 10:39 ... materiál, čas, práce. Kámoš mi nabízel potravinove hektákové IBCčka tuším za 8 stovek. Jo vím, máš to daleko.
To zní hodně zajímavě.
Nevíš prosím o co šlo? Byly to kontejnery s klecí nebo jen nádrže?
Pokud s klecí, tak by to zřejmě vyšlo zajímavě i při použití nějaké přepravky.
Díky.

EDIT: Teď mi došlo, že píšeš "hekťákové". Automaticky jsem předpokládal kubíkové, ale to Ty možná taky.
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2093
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

4. 12. 2018, 5:10

Pur pěnu tam nedávej, na sluníčku se časem rozpadne. Za pár korun kup špunt a udělej si redukci.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

4. 12. 2018, 8:12

neboj, 3D tisk nic nepropouští
DSCN4212.JPG
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

4. 12. 2018, 8:14

tak už to maká a šup na další opravu a snad nebudu muset psat sem a třeba napíšu do co jste dneska dělali
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

4. 12. 2018, 8:52

To Mex: má 100, 500 a 1000 litru, cena stejná. Budu si brát na jaře na stavby, tak se případně přihlaš. Je to neoffiko, proto na nějakou komerčni dopravu zapomen.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 12. 2018, 4:08

chb píše: 4. 12. 2018, 8:12 neboj, 3D tisk nic nepropouští
Ta krásná bílá matka je tištěná? To vypadá fakt dobře. Já už snad budu muset nějakou tu tiskárnu taky postavit.
Ale ve Tvém případě to je asi beztlaké, ne? Nebo máš nějaký ventil i na konci toho, kam vede ta šedá trubka?

Četl jsem nějaké nějaké zkušenosti uživatelů, že jim výtisky propouštěly vodu a rosily na druhé straně. Možná ještě horší než propuštění durch je, když se voda dostane do voštiny uvnitř a zůstane, takže případný mráz ji pak roztrhá. Proto to dávali do acetonových par, což se normálně používá k vyhlazení povrchu, a to současně slilo případně mikroštěrbiny.
Asi by byl docela snadný test vytisknout vršek na PETflašku, tu pak natlakovat vzduchem a sledovat případný pokles tlaku nebo aspoň bubliny.

Nezkoušel jsi nějaký kompozitní tisk? Třeba vytisknout vrstvu nějaké 3mm, uvnitř které by byl kanálek (jako otevřený příkop). Přerušit tisk, do toho příkopu položit drát a zase pustit tisk, aby to plast zhora zalil. Asi by to výrazně zvýšilo odolnost v tahu, tedy třeba v případě té matice odolnost proti rozevření.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

4. 12. 2018, 6:10

Mex píše: 4. 12. 2018, 4:08
chb píše: 4. 12. 2018, 8:12 neboj, 3D tisk nic nepropouští
Ta krásná bílá matka je tištěná? To vypadá fakt dobře. Já už snad budu muset nějakou tu tiskárnu taky postavit.
Ale ve Tvém případě to je asi beztlaké, ne? Nebo máš nějaký ventil i na konci toho, kam vede ta šedá trubka?

Četl jsem nějaké nějaké zkušenosti uživatelů, že jim výtisky propouštěly vodu a rosily na druhé straně. Možná ještě horší než propuštění durch je, když se voda dostane do voštiny uvnitř a zůstane, takže případný mráz ji pak roztrhá. Proto to dávali do acetonových par, což se normálně používá k vyhlazení povrchu, a to současně slilo případně mikroštěrbiny.
Asi by byl docela snadný test vytisknout vršek na PETflašku, tu pak natlakovat vzduchem a sledovat případný pokles tlaku nebo aspoň bubliny.

Nezkoušel jsi nějaký kompozitní tisk? Třeba vytisknout vrstvu nějaké 3mm, uvnitř které by byl kanálek (jako otevřený příkop). Přerušit tisk, do toho příkopu položit drát a zase pustit tisk, aby to plast zhora zalil. Asi by to výrazně zvýšilo odolnost v tahu, tedy třeba v případě té matice odolnost proti rozevření.
je to pod tlakem 1 m vody, tou odpadovou trubkou jsou spojeny 2 IBC a teprve odtud jsou další rozvody.
nemám pocit, že se to rosí a je to tam už třetí rok a drží to

vkládat drát/vlákno do tisku umějí některé tiskárny - já občas vložím matičku, ocelovou jehlu či klíček k autu ... pokud potřebuji pevnější díl než dokáže 3D, zvolím jiný materiál a technologii (přijeď 12.12. pokecáme o tom víc, případně i kouknout můžeš :-) )
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

4. 12. 2018, 9:25

prcek píše: 3. 12. 2018, 9:23 Zeptam se ti zitra kolegy, neco s tim pachal.
Hm, tak nic. Tohle nerozebiral. :-(
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Uživatelský avatar
Sajmon
Příspěvky: 456
Registrován: 13. 1. 2017, 10:49

5. 12. 2018, 5:47

já použil tento sytém:
https://www.bazos.cz/hodnoceni.php?mail ... n%20Krátký


kdyby byl zájem mám tyto 2ks volné:
https://dum.bazos.cz/inzerat/95379878/Z ... rz-IBC.php
zrušil jsem 2ks IBC tak mi to zbylo


nechci porušovat pravidla, že nedám cenu, ale zároveň nevím, zda ji mohu dát když nejsem ve správné sekci.... už takhle nabízím ve špatné sekci...
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“