Uchycení lineárního vedení

eroplanos
Příspěvky: 22
Registrován: 21. 11. 2018, 2:57

3. 12. 2018, 3:21

Zdravím, chystám se postavit první cnc FRÉZKU, převážně na dřevo, plasty a rád bych částečně i hliník.

Nakreslil jsem nějaký návrh, který bych si potom rád tady nechal zhodnotit.

Teď bych však chtěl slyšet váš názor na uchycení lineárního vedení popř. jestli se raději nevydat cestou podepřených tyčí.

Mám k dispozici předepjaté vozíky THK a nějaké kusy kolejnic THK HSR15 (musely by být napojeny za sebou, abych dosáhl nějakého rozumného pojezdu).

Zároveň mám i hliníkové konstruční profily, které mají drážku širokou 10 mm (resp. 12 mm vč. toho osazení. A teď k dotazu - vzhledem k šířce vedení a drážky by kolejnice byla opřena jen na malé ploše toho profilu (resp. skoro na přímce) - viz. foto.
Je to přijatelné? Samozřejmě, že by bylo asi lepší kolejnici do profilu zafrézovat, ale zatím bych to chtěl obejít. Nebo mě napadlo mezi matice a kolejnice vložit stejně vysoké podložky "špalíky", aby se zvětšila ta styčná plocha.

Nebo koupit ty podepřené tyče (SBR20).. Je reálných rozdíl v přesnosti oproti lin. vedení citelný?


Díky moc !!
Přílohy
zav.JPG
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

3. 12. 2018, 4:10

Tvoj prispevok tu ostal bez povsimnutia celych 40 minut... .-D

nuz zacni studovanim napriklad na tomto fore..
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

3. 12. 2018, 4:17

No řekl bych, že to cítíš sám, že způsob uchycení lineárního vedení z Tvého obrázku je nevhodný
- zkus se podívat na zde na fórum jak se uchycení kolejnice lineáru řeší!!!

Osobně bych řekl ze pokud vezmu poměr rozměrů profilu a kolejnice z obrázku tak je tam značný nepoměr.
Také nepíšeš jaké bude mít Tvůjplánovaný stroj rozměry.
Kolejnice ice napojovat lze, ale to bys musel mít nějakou opěrnou rovinu aby to mělo smysl - za mě bych do toho nikdy nešel.
Vzhledem k neznalosti Tvé plánované konstrukce se dál vyjadřovat nemá smysl.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

3. 12. 2018, 4:19

eroplanos píše: 3. 12. 2018, 3:21Nebo koupit ty podepřené tyče (SBR20).. Je reálných rozdíl v přesnosti oproti lin. vedení citelný?
No ak to vážne plánuješ uložiť tak ako na tom obrázku, taky asi prašť jak uhoď :D

Poriadny lineár chce aj poriadne uložiť - tam skratky nefungujú :)

Ale záleží čo natom chceš robiť, ako často bude stroj využívaný, a aká odchylka je ešte akceptovatelná..
Ak by to bolo len drevo/plast, pár krát do týždňa, a ~0.1mm opakovatelná presnosť dostatočná, tak kludne aj tie tyče. Samozrejme za predpokladu, že zvyšok stroja sa pri záťaži nebude vlnieť jak splašená úžovka :lol:
Naposledy upravil(a) OompaLoompa dne 3. 12. 2018, 4:20, celkem upraveno 1 x.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2018, 4:19

A ty voziky by mely prejizdet z jedne kolejnice na druhou nebo kazdy na sve? To prvni se asi v tom prostredi na hlinikove tyci moc nezdari, ale jestli budou oddelene tak pouzij co mas, stejne to nebude zadny zazrak.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2018, 8:16

Vozík je určitě lepší než podepřená tyčka.
Ta instalace sice odporuje všem zásadám o správné instalaci vedení, ale to neznamená že se to nesmí :)
Bohužel to vedení takto nejde nikdy srovnat a bude to mít vliv, navíc časem se to bude taky hýbat.
S tím se holt musíš srovnat, bude to takový šmrdlací stroj kdy využití kvality komponent bude tak 1%.

Na přejezdy mezi kolejemi bych si netroufnul a už vůbec ne takto uložené.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

3. 12. 2018, 8:44

mezi lineár a Al profil vraž Al pásovinu tl asi 8-10 mm šíře asi 40mm (nebál bych se ji přilepit k základně ať to nemá snahu cestovat )
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

4. 12. 2018, 5:23

A ma to cenu? Kto vie co za prifil tam dA. Bude sa to krutit uz len ked to dviihne zo stola.
Nic uvidime co vymyslel dalej.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

4. 12. 2018, 8:05

eroplanos píše: 3. 12. 2018, 3:21 ..... postavit první cnc FRÉZKU, ..... rád bych částečně i hliník.

...... předepjaté vozíky THK a nějaké kusy kolejnic THK HSR15 (musely by být napojeny za sebou, ..........

..... ty podepřené tyče (SBR20).. Je reálných rozdíl v přesnosti oproti lin. vedení citelný?
nic ve zlém, ale tato kombinace informací (asi i znalostí) napovídá, že je vcelku jedno z čeho to uděláš. Bude to ve výsledku tvoje prvotina, nebude pravděpodobně moc funkční, ale mnoho se na ní naučíš.
Existuje i druhá cesta, víc se na začátku naučit, víc i investovat s výhledem, že postavíš funkční věc.

Ale stejně vařím z vody jako ti přede mnou, jeden detail o tvé představě frézky nic nenapovídá.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
eroplanos
Příspěvky: 22
Registrován: 21. 11. 2018, 2:57

5. 12. 2018, 10:55

Ahoj, to jsem to zase schytal :) .. Nicméně děkuji za názory, představu o podobě stroje samozřejmě mám, jen jsem se nejdříve chtěl zeptat na to uložení, příp. ten samotný návrh stroje pak vložit do správné kategorie.

Ten profil je 90×45 mm - těžká řada, takže není subtilní jak se tady někdo domníval. Na jeho delší hraně je drážka (cca 1mm hluboká), tak co ji přefrézovat a kolejnici dorazit na její spodní hranu? Váha celého vršku stroje by tak přes vozíky neustále dorážela kolejnici na tu hranu v profilu a nemohlo by se to pohnout..

Kolejnice napojovat nebudu, ty kratší kusy dám na osu Z a na X a Y koupím vcelku - THK HSV15

Délka kolejnic v Y jsem navrhnul 760 mm, v X 600 mm a v Z 300 mm. Půdorys stroje jsem volil podle dostupných délek kuličkových šroubů. Pojezdy mně cca vycházejí 580×420×120 mm.

Přikládám obrázky hrubého návrhu.


Díky za postřehy.
Přílohy
101.JPG
102.JPG
103.JPG
105.JPG
106.JPG
107.JPG
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

5. 12. 2018, 11:01

A do tech par mm profilu uděláš závity pro šrouby linearu?
Ty plocháce co maj drzet motory jsou taky strojarska maturira
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
eroplanos
Příspěvky: 22
Registrován: 21. 11. 2018, 2:57

5. 12. 2018, 11:24

RaS píše: 5. 12. 2018, 11:01 A do tech par mm profilu uděláš závity pro šrouby linearu?
Ty plocháce co maj drzet motory jsou taky strojarska maturira
Tam jsem chtěl zalisovat nebo zalepit záv. pouzdro M4. Popř. to provrtat na průměr šroubu a dát zevnitř profilu matici, ale abych se dostal i k těm co budou uprostřed, musel by profil být provrtaný i z druhé strany.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

5. 12. 2018, 6:01

Hele otázka není jestli je to správně ale co máš k dispozici a kolik do toho chceš investovat.
Pokud se budeš držet rad jak to udělat správně, bude to úplně jiný stroj :D

To lineární vedení na Al profil se běžně používá (drží za matice v drážce), sice ne na CNC ale na běžné plohování a manipulace je to normální.
Jezdí na tom vysoké hmotnosti a hýbou s tím serva, ale prostě to není obrábění.

Takže pokud je to materiál který máš a z čeho to chceš udělat tak to klidně udělej.
Ono to fungovat bude, zjistíš si kde tě to omezí, kde to prostě bude mít slabá místa.
(viz ta připomínka tenké desky která drží motory a ty mají přes šroub mají držet všechny síly což nejde dohromady)
Pak to různě vyztužíš, poladíš a pokud budeš chtít něco víc, uděláš úplně jiný stroj.
Získané zkušenosti ti nikdo nevezme.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

5. 12. 2018, 6:13

celkom zle to navrhnuté nie je.
podobnú konštrukciu som mal z nejakého polohovadla. lineáry boli podložené do roviny nejakými planžetami. hrúbky boli v stotinách mm, takže niekto sa s tým pohral.

otvory na upevnenie boli vŕtané cez jednu stenu a dovnútra namiesto matice vložili pásovinu so závitmi.
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

5. 12. 2018, 7:56

Ako určite tomu nerozumiem tak dobre ako daktorí tu miestni borci, a nechcem teda moc kritizovať, ale..

Tie hliníkové čelné slíže sa ti budú pod silami zo šróbu pekne prehýbať, a celú mašínu to bude krútiť jedna radosť! :D
A tie diery v tenkých bočniciach - to je teraz dáky moderný facebookový trend? :? Ušetrili sme 2x50g, a zdravý rozum ať de dopr...e! ? :lol:

Alebo to má aj dáke reálne praktické využitie? :)
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“