Linux CNC pro nebezpečný stroj

Odpovědět
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 12. 2018, 5:38

Ty normy jsou placene a nesmi se poskytovat dalsim osobam
Mel by jsi se jit udat na policii 😁
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

7. 12. 2018, 5:40

Ty normy jsou placene a nesmi se poskytovat dalsim osobam
Mel by jsi se jit udat na policii 😁
Jo neuvědomil jsem si to. Máte pravdu.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

7. 12. 2018, 5:42

zz912 píše: 7. 12. 2018, 5:25 No já ji tam nevidím, akorát odkazy na ni.

Norma vypadá takto:
https://shop.normy.biz/detail/88295

Akorát je lepší než si ji kupovat, tak použít služeb
https://csnonline.agentura-cas.cz/
Je to placené, tudíž spíše využít nějakého kamaráda, jestli by ji nepůjčil z práce, ze školy a podobně.
http://dmd.nihs.go.jp/jisedai/rehab/inn ... cument.pdf
ČSN tam samozřejmě není, ty nejsou závazné a v ES v celku k ničemu. A jsme zase zpět u toho, proč si za informace, které mají být veřejně dostupné úzká skupina nechává řádně zaplatit. (posvěcený překlad?)


Také jedna diplomka: POSOUZENÍ BEZPEČNOSTI SOUSTRUHU S-28/750 https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace ... _id=102183
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

7. 12. 2018, 6:06

Tak, ať nemluvím o některých věcech jen na prázdno, tak jedna z povinností výrobce stroje, který chce svůj stroj uvést na trh, nebo jej provozovat, je prohlášení o shodě. Pokud se chcete někdo podívat jak to vypadá, tak je to možné najít třeba zde:

https://docplayer.cz/3040471-Cnc-frezka ... uziti.html
Strana 13.

Často je tento dokument zvlášť, ale není zvláštní, když je součástí návodu.

Na straně 12. je vidět štítek, který přijde na stroj.

Když si od někoho kupujete stroj, tohle by mělo být to první co hledáte, když Vás začne zajímat, jak je na tom ten stroj papírově.

Pokud si takový papír napíšete a uděláte štítek, tak máte splněny dvě z povinností dané ES 42/2006.
Nepotřebujete na to:
- žádné kulaté razítko
- žádné certifikované zkoušky
- žádné zkoušky životnosti, crash testy

Potřebujete "jen" znalost norem, které používáte. To sice je nemalý problém, ale dá se inspirovat u jiných výrobců CNC.
Článek 5

Uvádění na trh a uvádění do provozu

1. Před uvedením strojního zařízení na trh nebo do provozu
výrobce nebo jeho zplnomocněný zástupce:

a) zajistí, aby splňovalo příslušné základní požadavky na
ochranu zdraví a bezpečnost uvedené v příloze I;

b) zajistí, aby byla k dispozici technická dokumentace podle
přílohy VII oddílu A;

c) poskytne zejména potřebné informace, např. návod
k používání;

d) provede příslušné postupy k posouzení shody v souladu
s článkem 12;

e) vypracuje ES prohlášení o shodě podle přílohy II části 1
oddílu A a zajistí, aby toto prohlášení bylo přiloženo ke
strojnímu zařízení;

f) připojí označení CE podle článku 16.
Jak je to s elektronickou částí, tak to přesně nevím. Snad by tady někdo mohl poradit.
Slyšel jsem, že pokud použiji zdroj s CE a pracuji poté s bezpečným napětím, tak pak už dál to nikoho nezajímá. Ale zase jsem něco slyšel o elektromagnetické kompatibilitě a tady už nevím.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

7. 12. 2018, 8:04

Tak a je to venku pan Norma nemá vlastní razítko :lol:
Tak zde prudí a vypadne z něj že potřebuje právě ten opruz s normami ...
To je ale vykutálený chytrák .
To mohl říci rovnou že v práci dostal úkol a nechce nebo "neumí" splnit .
Nu tož obviní nás na fóru a my to vypracujeme při své obhajobě ...
Odhadla jsem pokus o normování jako pokus o naše peněženky ..
Omyl nebyl až tak strašný - o peníze jde jako vždy až na prvním místě .
:D :P
P.S.:
značení ocelí dle ČSN mám stále raději než ten importovaný chlív ...
kdo si je má všechny pamatovat nebo dohledávat a dělat porovnávací tabulky ..
https://t.me/pump_upp
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

7. 12. 2018, 8:39

zz912 píše: 7. 12. 2018, 6:06 Když si od někoho kupujete stroj, tohle by mělo být to první co hledáte, když Vás začne zajímat, jak je na tom ten stroj papírově.
Když jsem kupoval stroj, tak mi byly nějaký papíry u ... prostě mě nezajímaly. Zajímaly mě rozjezdy, opakovaná přesnost, otáčky, výkon, konstrukční řešení a podobné podružnosti :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

7. 12. 2018, 8:42

Tak abyste neřekli že se o problematiku nezajímám ,
tedy ve filmu "Schindlerův seznam"
v úvodních ninutách cca 25:00 až 26:00 je minutový úsek od nejpovolanějších :mrgreen:
Dále naše traktory :
DH papíry.png
DH DSC0211 štítek.jpg
Tedy navrhněte takový štítek pro naše strojky a každý zájemce nechť si tam nabouchá co uváží ...
Ostatně i u sousedů v EU jsou takové štítky dostupné ,ale to si dohledejte sami který se Vám bude líbit ,je to prostě nikoliv chlívek ,ale velkochov 8)
Přes bazar prodáte jak jsem již naznačila jako konvolut nefunkčních součástí
:D :P
https://t.me/pump_upp
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

7. 12. 2018, 8:44

pavlaxy píše: 7. 12. 2018, 8:04 značení ocelí dle ČSN mám stále raději než ten importovaný chlív ...
Nj, to je děs jak se to teď všechno chaoticky značí. Nejspíš i schválně, aby lidi neodbíhali k jiným dodavatelům. Třeba bychom tu společnými silami dali dohromady nějakou menší příručku značení ocelí, kde by bylo i použití, doporučení k obrábění a zušlechtění :-) Pokud vím, na netu nic takového není k sehnání.
Aleš Procháska
radu78
Příspěvky: 298
Registrován: 20. 2. 2010, 12:37
Bydliště: Praha

7. 12. 2018, 9:39

Úplně asi ne , ale má to na stránkách Tumlík, Ferona a Bolzano. Nicméně by to byl bohulibější počin než zjistit , že první věc na stroji co má člověka zajímat je CE štítek.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2018, 1:16

prochaska píše: 7. 12. 2018, 8:44
pavlaxy píše: 7. 12. 2018, 8:04 značení ocelí dle ČSN mám stále raději než ten importovaný chlív ...
Nj, to je děs jak se to teď všechno chaoticky značí. Nejspíš i schválně, aby lidi neodbíhali k jiným dodavatelům. Třeba bychom tu společnými silami dali dohromady nějakou menší příručku značení ocelí, kde by bylo i použití, doporučení k obrábění a zušlechtění :-) Pokud vím, na netu nic takového není k sehnání.
Vzdyt to si vzali za ukol borci ze strojirenstvi.cz, alespon tedy delali ramena, dokonce pry uz tam jsou nejake tabuly ci co, zatim tedy stale trpelive ceksm, kdy se ten nejvetsi portal o strojirenstvi zacne strojirendtvi venovat
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2018, 6:11

Vsak uz se na tom fakt dela, videl jsem neco a vypada to dobre.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2018, 7:42

unika mi neco v tomhle vlaknu?
znova jsem si precetl uvodni post od zz a posledni zavery tohoto vlakna o bezpecnosti

na zacatku se mluvilo o tom zda je rizeni pomoci lpt zpusobile bezpecne ridit stroj
ruzne master/slave architektury
spickove komponenty s pokrocilymi bezpecnostnimi funkcemi
a absolutni nepripustnost komponent ktere takoveto funkce nemaji

a ted tu mame kryci papir ktery absolutne a to ani v nejmensim nepostihuje z ceho a jak je stroj postaveny jen odkazuje na nejake normy ale vubec neni jasne jake komponenty a jak jim vyhovuji
co kde a jak se ma pouzit
jak se stroj ma pouzivat bezpecne a co je nebezpecne
proste nic

takze jsme se nedozvedeli jak postavit bezpecny stroj
jak to udelat aby byl v souladu s normou
to co jsem tvrdil na zacatku a bylo oponovano ze to je spatne a protizakonne a malem jsem byl udan na policii tak to se prokazalo ze je primo v norme uvedene a to doslova
jedine co jsme se dozvedeli ze kdyz vytisknem stranku textu z internetu a prisroubujem na stroj stitek tak jsme teoreticky kryty kdyz se neco stane
tim bylo bezpecnosti ucineno za dost i kdyby to mela byt cnc gilotina pro sebevrahy

nerozumim tomu ani trochu
o co tady vlastne jde?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2018, 8:12

To se sem asi jen dostala jen taková profesní deformace, jako je už dávno na jednom elektro serveru. Tam když se někdo zeptá jak třeba zapojit jistič, tak se na něj sesypou všichni ti projektanti a revizáci a začnou ho varovat, že takhle nebezpečnou věc nesmí sám dělat a oblbují ho čísly norem a varují, že bez odborně připraveného projektu a následné revize ho to zabije i s rodinou :-) Holt to dorazilo i sem :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

8. 12. 2018, 8:53

O co mi jde? (Šlo)

První dotaz na řízení velkého stroje pomocí Linux CNC mi byl odpovězen. Video, kde mašina má hmoty, které by mohli zničit a zabít kde koho a je ovládána Linuxem CNC, mě přesvědčila o tom, že to asi půjde. Pravděpodobně to bude tak, že bezpečnostní funkce omezení rychlosti a řešení Master-Slave bude realizováno v pohonech (pohon = driver + motor + enkoder ) Tyto komponenty budou certifikovány, opatřeny vlastním CE. (Bezpečnostní prvky musí procházet zkouškama a certifikací. Kdežto na celkový stroj stačí prohlášení o shodě podepsané kýmkoliv, klidně i v garáži)
Za odpověď na tuto otázku jsem poděkoval a očekával jsem, že vlákno skončí.

Poté se však diskutovalo o tom, jaké existují bezpečnostní normy (Typ A, B, C).
A mě absolutně vytočil Váš příspěvek:
Nutno podotknout ze tohle vsechno se vztahuje na seriove vyrabena zarizeni nebo na firmy ktere si muzou dovolit zatizit cenu stroju touhle legislativou.
S tímhle tvrzením Vy souhlasíte já absolutně ne. Kdybyste nebyl zdejší administrátor, tak bych to neřešil. Pokoušel jsem se Vám to vysvětlit.

Druhá věc co mě vytočila, že během diskuze vyšlo najevo, že Vaše firma záměrně staví "strojní zařízení" a označuje je za "neúplná strojní zařízení". Vy zde uvádíte, že zákazník Vaší firmy tyto stroj provozuje, aniž by z nich pomocí prohlášení o shodě udělal "strojní zařízení". Co mi na tom vadí, je to, že zde prohlašujete, že je to správné.

Už jsem se smířil s tím, že se na těhletěch dvou věcech neshodnem a nabídl jsem pomoc pro ty, kteří chtějí postupovat správně při uvádění svého CNC na trh, nebo při jeho provozování. V příspěvcích byli lidé, které to zajímalo. Ovšem zdůrazňuji, že do toho nikoho nenutím. Jedna z prvních věcí, co se kontroluje je na strojích z hlediska legislativy je prohlášení o shodě a štítek na stroji s CE. Proto jsem nějaký ten dokument našel a těm, co o to mají zájem, jsem ho ukázal. Líbit se Vám to nemusí, ale ten, kdo postaví dobře a bezpečně CNC stroj, ale bez CE, bude na tom hůř, než ten, kdo svůj stroj odflákne, ale udělá si na něj dobře papíry.

Na otázku, jak může být stroj s dobře udělanými papíry být odfláknutý, Je odpověď jednoduchá. Lidi hledají kličky a bezpečáci, hledají způsoby, jak ty kličky zarazit. Ovšem já jsem chtěl postup bez kliček a věřte mi, že pokud člověk nepodvádí, tak normy a legislativa v oboru bezpečnosti jsou dobří pomocníci.

Zároveň jsem očekával, že ve věcech, ve kterých si nejsem jistý, by mi tady mohl někdo poradit. Ovšem po tom linči, co tady schytávám, mi asi nikdo neporadí, tudíž s tím končím
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

8. 12. 2018, 8:59

mimochodem proč teda místo těch dlouhých příspěvků co, kde, kdy, kdo řekl neuděláš tedy nějakou tu šablonu jak jsi psal ? už to tady řešíte tejden a jestli někde v tom byla nějaká užitečná informace tak se schovala v balastu, kterej nikdo číst nebude a informace zapadne..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“