Naklápěcí ložisko na uložení šroubu

mechanika k motorům
Kacovic
Příspěvky: 16
Registrován: 12. 10. 2016, 6:56

1. 1. 2019, 3:31

Ahoj.
Máte někdo zkušenost s použitím naklápěcíh dvouřadých ložisek( https://www.elotechnik.cz/lozisko-1200-cn.html ) pro uložení trapézu. Samozřejmě na jeden domek dvě ložiska, jako to mají ložiskové domky na kuličkový šroub.

Už jsem to na mé stavbě použil a běhá to. Jen mě zajímá jestli náhodou nemá někdo zkušenost abych věděl zda to nedělá dlouhodobě nějakou neplechu. :)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

1. 1. 2019, 3:44

Zbláznil ses? Pokud dáš dvě ložiska na jeden domek tak vlastně příjdeš o výhodu naklápění ,navíc to ložisko není ideál na axiální zatížení.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Kacovic
Příspěvky: 16
Registrován: 12. 10. 2016, 6:56

1. 1. 2019, 4:20

Ideální sice není ale naklápěcí ložiska mohou přenášet axiální síly. Sice omezeně ale myslím že to vydrží.
O výhodu naklápění nepřijdu, když jedno z ložisek bude uloženo radiálně volně. Nenapsal jsem že domek mám vyrobený, ne originál na kuličkový šroub.
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

1. 1. 2019, 4:37

Radiálně volně? K čemu tam potom to ložisko bude?
Naposledy upravil(a) Zbýňa dne 1. 1. 2019, 4:46, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

1. 1. 2019, 4:38

To ložisko ti tam stačí jedno ,ještě to chtělo napsat na co to chceš ,jestli na malej routr s trapézem místo kuličkového šroubu nebo co to má vlastně dělat .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

1. 1. 2019, 5:26

Kacovic píše: 1. 1. 2019, 3:31 Ahoj.
Máte někdo zkušenost s použitím naklápěcíh dvouřadých ložisek( https://www.elotechnik.cz/lozisko-1200-cn.html ) pro uložení trapézu. Samozřejmě na jeden domek dvě ložiska, jako to mají ložiskové domky na kuličkový šroub.

Už jsem to na mé stavbě použil a běhá to. Jen mě zajímá jestli náhodou nemá někdo zkušenost abych věděl zda to nedělá dlouhodobě nějakou neplechu. :)
No obávám se, že takovou zkušenost nikdo nemá - při konstrukci routerů se tato ložiska na uložení posuvových šroubů nepoužívají.
Stupeň volonosti nabízený ložiskem je podle mého názoru na škodu konstrukci uložení vodících šroubů.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Kacovic
Příspěvky: 16
Registrován: 12. 10. 2016, 6:56

1. 1. 2019, 5:35

Je to na stolní frézku na jednu z os pro uložení trapézového šroubu.
Když mám dvě ložiska. Mezi nima opěrnou plochu.Jedno uloženo radiálně a druhé radiálně volné a stáhnu je proti sobě pomocí toho trapézu (samozřejmě upravený soustruženým koncem), tak mám obě upevněné v axiálním směru ale zárověn zachovanou možnost mírného naklopení. Proč se to má možnost naklopit je zase jinné téma.
Jeden obrázek pro upresnění
https://drive.google.com/open?id=1G8YWT ... 8qPzTav0Fv

Šlo mi hlavně jestli někdo nemá zkušenost se zatěžováním těchto ložisek v axiálním směru.
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

1. 1. 2019, 5:41

Na obrázku máš iné ložiská, nie naklápacie.
Ak ich len vymeníš za naklápacie, je to z konštrukčného hľadiska zle. Možno to bude fungovať a nerozsype sa to. ale na dosiahnutie tohto stavu stačia aj 2 obyčajné ložiská.
Kacovic
Příspěvky: 16
Registrován: 12. 10. 2016, 6:56

1. 1. 2019, 5:47

Na obrázku je použit model stažen z internetu ale rozměrově jde o naklápěcí.
Když je to zle, co mi to může dělat ?
A kdybych použil obyčejné ložisko . Nebude to vadit pro axiální zatěžování ?
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

1. 1. 2019, 5:53

Každé radiálne (obyčajné) ložisko znesie určité axiálne zaťaženie. Podľa druhu, rozmeru, výrobcu a pod. sa dá zistiť koľko.

Druh uloženia (ložísk) sa volí podľa funkcie zariadenia, ktorá sa očakáva, prípadne chce dosiahnuť.
Ak chceš počítať s ohýbaním trapézu, tak je niečo zle.
Ak chceš mať uloženie trapézu voľné, aby kopíroval nejaké odchýľky, tak toto riešenie je nevhodné.
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

1. 1. 2019, 6:09

Tato ložiska nejsou stavěná na nějaké větší namáhání v axiálním směru. Nechápu proč volíš tohle uložení. Myslíš že tím vykompenzuješ nepřesnost uložení šroubu? Nebylo by lepší to udělat jak se má a pořádně?
Tohle je docela barbařina.
Tato ložiska se používají třeba na uložení hřídele kde se díky nim dá trochu dohnat nepřesnost uložení, když nejsou obě přesně v ose.
Jako příklad uvedu třeba uložení válce na hoblovce, ale vždy na radiální zátěž, ne na axiální.
Zbýňa
Příspěvky: 1915
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

1. 1. 2019, 6:50

Uložení toho šroubu by mělo vypadat například: na straně pohonu radiální ložisko a dvě axiální a na druhý straně šroubu buď volnej konec nebo radiální ložisko s možností axiálního posuvu (nebo třeba tady i to naklápěcí ložisko). To je takový prastarý základní uložení. Možností uložení je víc typů podle potřebnejch rychlostí a zatížení. Obrázky najdeš na netu a ve strojařských příručkách, popř skriptech.
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2263
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

1. 1. 2019, 8:12

Nebo dvě kuželový ložiska stažený do sebe. Mám to tak u frézky na trapézu.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 1. 2019, 8:17

mrkni do katalogu kulickovych sroubu jak je predepsane ulozeni
vsechno je tam do detailu

cokoli jineho ten sroub bude poskozovat, zkracovat zivotnost
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Kacovic
Příspěvky: 16
Registrován: 12. 10. 2016, 6:56

1. 1. 2019, 10:23

Nechci znít nevděčně ale zatim mi nikdo neřekl rozumný argument proč to nepoužít i když pár komentů tu bylo věcných.
Prosím pokud někdo ví nebo má zkušenost co mi to udělá např. začne ti to vibrovat, nebo bude se to hýbat do stran protože, atd. Takhle se to normálně nedělá není důvod pro to abych tohle řešení vyřadil.
Neberte to tak, že si nechci nechat poradit važím si každé rady. Jen píši proč zatím nemám, po této diskuzi změněný názor, že je to pro mě vhodné.

Chápu proč se u profi mašin volí ložiska s kosouhlým stykem a jak má být uložen kuličkový šroub vím také.

Mám hobby mašinu a možnost ne uplné rovnoběžnosti ploch pro domečeky ložisek, mi zjednodušuje/zlevnuje stavbu. Pokud jediná nevýhoda je zkrácení životnosti, tak tento kompromis při ceně trapézu beru.

A trapéz se mi neprohýbá, ložisko se naklopí pouze při sestavovaní pro vymezení již zmíněné nerovnoběžnosti a pak nijak krom otáčení nepracuje.

:)
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“