Tlaková nádoba

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

26. 9. 2018, 5:05

Po prohrabáni jsem našel trubky 150mm v trojce, ale ty už palíš. Pokud změníš koncepci jsou k mání. Uvedeného tlaku bych se asi nebal, pokud spácháš lidske svary. Když vidím co někteří soudruzi provozuji na kompresorech za prorezlé bandasky s obsahy 1502-300 l při 10-12 barech to tvoje konstrukce bezpečná. Jen by to chtělo ještě z něčeho slovit to pozorovací okénko.
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 992
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

26. 9. 2018, 5:18

Pozorovací okénko tak nějak ani nepotřebuju. Vložím tam nalitou formu, natlakuju a za 15 minut to jde ven.
Vzhledem k tomu, že jsem 25 let prof. svařoval, tak se těch svarů nebojim.
Terpentyn
Příspěvky: 4
Registrován: 3. 1. 2019, 6:54

3. 1. 2019, 7:10

Dobrý den všem,
jen mám dotaz zřejmě na Martina, jak to vyřešil. Řeším přesně to samé a pokus s papiňákem mám již za sebou.
Použity dva - jeden nerezový a jeden hliníkový. U obou došlo k výměně pojistného ventilu za ventil, který pouští při 5,5 bar, druhý prostup upraven pro připojení tlakoměru a udělán prostup a přípojka na tlakový ventil na plnění z kompresoru. Na každý z hrnců udělána ochranná klec ze svařovaného pletiva - což mi nakonec asi zachránilo zadek, nebo spíš garáž.
Nerezový hrnec se otevřel při 3,8 baru!!!!!! Výrobce - Banquet. Hliníkový vydržel více, ale nevydrželo těsnění, musel bych celý hrnec dát do lisu a stáhnout, ale nemám takový lis a už takové koule. Stačilo když při 4,4 baru ze zavřeného hrnce odlétlo těsnění a to chytla klec, jinak by těsnění prošlo zdí......
Co se předělání starých tlakových nádob týče - moc nevím, jak pokud možno bezpečně udělat "dvířka". Odříznout tlakovku - i obyčejná tlakovka od domácí vodárny vydrží 10 bar, ale jak udělat otevírací část, aby mi to neustřelilo hlavu.
Jinak Martine zdravím do Rokycan, mám kousek od Rokycan chalupu, ale to sem nepatří....
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2019, 7:35

To jsi dělal tlakovou zkoušku vzduchem? :shock:
Aleš Procháska
Terpentyn
Příspěvky: 4
Registrován: 3. 1. 2019, 6:54

3. 1. 2019, 7:41

Jo jo :oops:
Prostě jsem to chtěl natlakovat, jako bych měl uvnitř formu na odlitek. Tak jsem to prostě nafouknul. Já vím, magor, ale s mými možnostmi jsem neměl jiný způsob. 5ekněme že to byla ostrá zkouška a již vím, že tudy cesta nevede........
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 1. 2019, 7:58

Tak to jsou ti papiňáci fakt slabčáci, měl jsem o nich lepší mínění.
Díky, že ses podělil o výsledky téhle zkoušky.

Když už to zkoušet vzduchem, tak to chce tam mít toho vzduchu co nejmíň. Takže naplnit ten papiňák co to jde vodou, a vzduchem dotlačit jen ten zbytek. Pak je tam té energie naakumulováno celkem málo.
atlan
Příspěvky: 3341
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

3. 1. 2019, 8:02

Keby sa to otvorilo pri 10bar to by bol rachot.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2019, 8:03

Ono stačí nalít vody co se vejde, pak to aspoň nelítá tak daleko a neprasknou z toho bubínky :-)

Jinak to víko se dá udělat buď na závit (když je ta komora udělaná z bezešvé tlakové lahve) nebo na šrouby podobně jako třeba revizní otvor u nádrže na LPG.
Aleš Procháska
Terpentyn
Příspěvky: 4
Registrován: 3. 1. 2019, 6:54

3. 1. 2019, 9:10

Ale teď mě napadlo, že kdybych byl býval použil takový ten starý papiňák z hliníku, tuším Kukta a dělalo se to v Magyarsku, jak je víko elipsoidní a vkládá se dovnitř, že to by muselo vydržet více, než teď moderní bajonetové hrnce, které těsní tím, že se těsnění s V průřezem otevírá tlakem v hrnci tím to vlastně těsní, nicméně poklice (víko) je zvenku a objímá tělo hrnce....herdek se dostávám někam, kde tomu přestávám rozumět.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2019, 9:21

Těžko říct, ale asi by to bylo podobné, ten lem by se někde ohnul, zvlnil a zase by to vyfouklo. Z moc tlustého plechu to nebylo, taky aby se to dalo lisovat a nevážilo to metrák.
Aleš Procháska
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

4. 1. 2019, 5:20

Terpentyn píše: 3. 1. 2019, 7:10 Dobrý den všem,
jen mám dotaz zřejmě na Martina, jak to vyřešil. Řeším přesně to samé a pokus s papiňákem mám již za sebou.
Použity dva - jeden nerezový a jeden hliníkový. U obou došlo k výměně pojistného ventilu za ventil, který pouští při 5,5 bar, druhý prostup upraven pro připojení tlakoměru a udělán prostup a přípojka na tlakový ventil na plnění z kompresoru. Na každý z hrnců udělána ochranná klec ze svařovaného pletiva - což mi nakonec asi zachránilo zadek, nebo spíš garáž.
Nerezový hrnec se otevřel při 3,8 baru!!!!!! Výrobce - Banquet. Hliníkový vydržel více, ale nevydrželo těsnění, musel bych celý hrnec dát do lisu a stáhnout, ale nemám takový lis a už takové koule. Stačilo když při 4,4 baru ze zavřeného hrnce odlétlo těsnění a to chytla klec, jinak by těsnění prošlo zdí......
Co se předělání starých tlakových nádob týče - moc nevím, jak pokud možno bezpečně udělat "dvířka". Odříznout tlakovku - i obyčejná tlakovka od domácí vodárny vydrží 10 bar, ale jak udělat otevírací část, aby mi to neustřelilo hlavu.
Jinak Martine zdravím do Rokycan, mám kousek od Rokycan chalupu, ale to sem nepatří....
Standardní papiňák je navrhovaný na tuším 0.3Atp - nic o tom nevím, protože výrobce hrnců (vývoj) nebyl v Sfinxu a ten nebyl v Č.B.
Bezpečnost (výpočtová) tam sice nějaká je, ale zkoušet papiňák tlakovým vzduchem (!!!!) po výměně pojišťovacího ventilu na takový tlak (skoro 4 Atp) může pouze kondidát na Darwinovu cenu.
https://darwinawards.com/
Ještě imbecilnější nápad, než jít hledat kešky za bouřky do Motolský Creek. :shock:
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

4. 1. 2019, 5:24

Terpentyn píše: 3. 1. 2019, 9:10 Ale teď mě napadlo, že kdybych byl býval použil takový ten starý papiňák z hliníku, tuším Kukta a dělalo se to v Magyarsku, jak je víko elipsoidní a vkládá se dovnitř, že to by muselo vydržet více, než teď moderní bajonetové hrnce, které těsní tím, že se těsnění s V průřezem otevírá tlakem v hrnci tím to vlastně těsní, nicméně poklice (víko) je zvenku a objímá tělo hrnce....herdek se dostávám někam, kde tomu přestávám rozumět.
řekl bych, že tomu nerozumíš už od začátku - normální strojař, když vídí jak to je navržený (ten lem) a z jakého to je udělaného plechu a jaký to má tvar, tak to ani nemusí počíítat - že to je navrhované na zanedbatelný tlak je vidět na PRVNÍ pohled.
Samozřejmě, pokud někdo nutně touží se dostat do toho seznamu Darwin Awards - ideální a jistá cesta.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

4. 1. 2019, 5:37

prochaska píše: 3. 1. 2019, 9:21 Těžko říct, ale asi by to bylo podobné, ten lem by se někde ohnul, zvlnil a zase by to vyfouklo. Z moc tlustého plechu to nebylo, taky aby se to dalo lisovat a nevážilo to metrák.
Doporučoval bych se podívat jak (z čeho - tl. plechu a tl a velikost těch úhelníků) a jak velký šrouby jsou použitý na tom kovofinišáckým OVO https://stroje.hyperinzerce.cz/cistici- ... a-blansko/
Pak by se těm co chtějí zkoušet papiňák, mohlo konečně rozsvítit.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 1. 2019, 5:51

Pozadovany tlak 4-6 bar a nejaky pokusy s papinakem to dost dobre nejde dohromady a jento hazard se zdravim. A naprosta hloupost.
Doufam ze se tu o tom uz nebudeme nadale bavit. Byl bych rad.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 992
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

4. 1. 2019, 7:14

Jak už jsem psal, moderní papiňák jsem zavrhnul hned na začátku. Pak jsem si i přivez ten starej komunistickej, ale po prohlídce a "ošahání" jsem ho vrátil (ještě tady potřebuju nějakej ten pátek bejt ...). Nakonec nedošlo ani na svařovanou nádobu o které jsem psal.
Navštívil jsem v Plzni firmu Silikony.sro a pan majitel je opravdový znalec a hlavně úžasnej člověk !!! Byl mi doporučen jiný materiál s nízkou viskozitou, který nepotřebuje ani odvakuovávat po rozmíchání ani tlakovat po odlití. Je to opravdu taková trochu hustší voda. Konkrétně se jedná o materiál Smooth-Cast 321. Výsledky jsou teď naprosto dokonalé. Ze začátku mi tam sice pár bublinek při lití zůstalo ale pak jsem přišel na to, že stačí formu lehce uvibrovat. Tím slovem vibrovat nemyslím nějaké sofistikované vibrování při určité frekvenci :lol: . Prostě s tím párkrát klepnu o stůl a bublinky vyjedou nahoru - ty pak stačí rychle přelíznout plamenem a výsledek je dokonalej.
Bohužel ten materiál má jednu záludnost. Po otevření dost rychle degraduje (houstne). Pravděpodobně do sebe nasává vlhkost. Takže to balení je vhodný vypotřebovat v jeden den (druhý den je to už opravdu znát). Povedlo se mi tu degradaci zpomalit tak, že materiál jsem nechal ve vakuové komoře. Pak se ta použitelnost protáhne na 2-3 dny.

To tlakové lití má ještě jenu záludnost, které je naprosto logické, ale popravdě mě nenapadlo. Silikonová forma musí bejt naprosto dokonalá - bez vnitřních skrytých bublinek (což není úplně sranda udělat). Jinak se po natlakování zdeformuje.
DSC_7390.JPG
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“