Stavba CNC frézky - 1. návrh

Odpovědět
eroplanos
Příspěvky: 22
Registrován: 21. 11. 2018, 2:57

9. 1. 2019, 4:45

Ahoj,

Kdysi jsem se tu ptal na uložení lineárů na hliníkové profily, teď jsem to dal celé dohromady a rád bych od vás slyšel, názory, postřehy atd..

Stroj bude mít cca rozsah pohybu v Y=590, X=400, Z=130 a bude převážně na vyřezávání ze dřeva (překližka, masiv), příležitosně i na měkčí kovy - mosaz, hliník.

Lineáry jsou použity na ose X a Y a jsou uloženy v boční drážce silnostěného profilu 90×45 mm (1 m váží cca 4kg). Drážka je široká 15 mm a kolejnice THK15 tam akorát zapadne (vůle tak 0,1 mm), takže to půjde přirazit ke spodní hraně a přitáhnout šrouby M5 do záv. pouzder, které budou zalisovány v profilu. Vozíky jsou předepjaté (verze tuším C1).

Ještě si nechám přeměřit sondou rovinnost toho profilu, příp. by se ta původní drážka přefrézovala, ale tím se údajně přichází o tvrdou vrstvu na povrchu profilu a je to náchylnější k otlačení.

Na osu Z jsem použil podepřené tyče o pr. 20 mm a 2ks prodloužených vozíků.

Kuličkové šrouby a domky se mně líbily tyto:

SFU1605: https://www.aliexpress.com/store/produc ... 1813bWG8tW

(Délky 800, 600, 265 mm)

Celý stroj jsem se snažil navrhnout tak, aby šel pohodlně a přesně složit. Aby se vymezily vůle ve šroubech a zároveň jednoznačně definovala poloha jednotlivých desek (a profilů) a stroj nebyl zkroucen, jsou na různých místech v deskách dorazy (zámky).

V přiložených fotkách jsou uvedeny i tloušťky hliníkových desek (materiál použiju asi ENAW 6082) - frézované desky, nahrubo nařezány vodou.

Stůl bude tvořen z 5 ks profilu 90×45 mm, které budou navzájem zespoda sešroubovány pásky.
Konce stolu jsou uloženy ve vyfrézovaných kapsách čelních desek a navíc podepřeny úhelníky 80×80 mm, aby se snížilo prohýbání stolu.


Co se elektroniky týče, tak po přečtení fora jsou doporučovány 3f krokové motory kvůli zabránění rezonancím a tím i ztrátě kroků.

Vybral jsem teda 3 ks LEADSHINE 753S15

https://www.aliexpress.com/store/produc ... 1e369wGnu0

a k nim vhodné drivery:

https://www.aliexpress.com/item/Leadshi ... st=ae803_3

Nevím jestli bude jejich moment hlavně na ose Y stačit (celý pohyblivý portál bude vážit do 30 kg a ovládán přes kul šrouby 1605). Naopak na osu Z je možná 1,5 Nm až dost? Vřeteno bude vážit do 2kg a 2kg podkladní deska s úchytem motoru.

Zdroj zatím netuším, ale měl by asi mít na výstupu 60V aby se využil poteciál těch driverů, které jsou taky až na 60V.

Možná tenhle:

https://www.aliexpress.com/store/produc ... 558eLH9C3o

Oddělovací deska např.:

https://www.aliexpress.com/item/CNC-5-A ... st=ae803_3

Zatím to chci řídit přes MACH3, potom asi Linuxem.


Váha stroje mi zatím vychází na zhruba 60 kg.



Ještě jednou díky za názory, slabiny atd :)
Přílohy
1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG
6.JPG
7.JPG
8.JPG
9.JPG
10.JPG
11.JPG
12.JPG
13.JPG
14.JPG
15.JPG
JaTro
Příspěvky: 18
Registrován: 8. 1. 2019, 6:59
Bydliště: Jihlavsko

10. 1. 2019, 7:06

Také mám v plánu jít u mé první CNC frézky (routeru) touto cestou. Mě se tedy moc u té tvé nezdá celkově ten portál. Napojení toho spodního plechu (na kterém je matice pro osu y) na stojiny portálu. Ty dva profily (pro vedení osy x) to nepodrží. Určitě se to bude kroutit. Ty odlehčovací otvory v těch stojinách tomu taky moc nepomůžou. :) Ba naopak bych tak našrouboval (alespoň) plech (pásovinu) kolmo na ty stojiny.
EDIT: Ještě takový můj malý skromný názor :D . U tohoto typu HOBBY frézek mi přijde zbytečné dávat tam prizmatické vedení. Je to zbytečné vyhazovaní peněz. U tohoto typu konstrukce to nepůjde dobře srovnat, takže by postačily podepřené tyče.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

10. 1. 2019, 7:59

Pěkné, pěkné a toho obrábění co tam bude na těch deskách potřeba... pokud to není cílem :wink:
A tady či zde jste pánove četli?
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

10. 1. 2019, 8:10

není to jednoduché zde najít optimální konstrukci

podepřené tyče budou mít vůli což není dobrý počátek pro obráběcí stroj, na druhou stranu ta vůle dovolí mít "křivou" konstrukci.

Oproti tomu předepnuté lineáry vyžadují přesné osazení, (nechť se autor podívá do specifikace) což se do drážky taženého profilu nepodaří ani náhodou. Ale opět, návrh konstrukce je natolik gumový, že se to asi poddá.

Už i 3D tiskárny šroubují konstrukci z tažených profilů více šrouby, než vidím zde. Konstrukce frézky by měla být ve všech směrech tužší - žebra, uzavřené profily, zajištěna kolmost celé konstrukce ... nebo skutečně jsi přesvědčen, že ty profily budeš mít přesně uříznuté/opracované aby to šlo "kolmo" smontovat.

Otázka je, pokud se relativně nepřesná konstrukce z tažených profilů správně vyztuží zda to naopak nebude na škodu v kombinaci s nepřesně osazenými lineáry.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
eroplanos
Příspěvky: 22
Registrován: 21. 11. 2018, 2:57

10. 1. 2019, 10:00

JaTro píše: 10. 1. 2019, 7:06 Také mám v plánu jít u mé první CNC frézky (routeru) touto cestou. Mě se tedy moc u té tvé nezdá celkově ten portál. Napojení toho spodního plechu (na kterém je matice pro osu y) na stojiny portálu. Ty dva profily (pro vedení osy x) to nepodrží. Určitě se to bude kroutit. Ty odlehčovací otvory v těch stojinách tomu taky moc nepomůžou. :) Ba naopak bych tak našrouboval (alespoň) plech (pásovinu) kolmo na ty stojiny.
EDIT: Ještě takový můj malý skromný názor :D . U tohoto typu HOBBY frézek mi přijde zbytečné dávat tam prizmatické vedení. Je to zbytečné vyhazovaní peněz. U tohoto typu konstrukce to nepůjde dobře srovnat, takže by postačily podepřené tyče.
Ty 2 profily nad sebou (60mm) by mohly vytvořit rám a tím to torzně zpevnit, dole je to chycený ke spodní desce přes ty hranoly, aby se nemusely vrtat díry z boku desky - složité ustavování.

Díry v bočnicích tam asi nakonec nebudou. Lineární vedení bych tam nechal.
eroplanos
Příspěvky: 22
Registrován: 21. 11. 2018, 2:57

10. 1. 2019, 10:09

chb píše: 10. 1. 2019, 8:10 není to jednoduché zde najít optimální konstrukci

podepřené tyče budou mít vůli což není dobrý počátek pro obráběcí stroj, na druhou stranu ta vůle dovolí mít "křivou" konstrukci.

Oproti tomu předepnuté lineáry vyžadují přesné osazení, (nechť se autor podívá do specifikace) což se do drážky taženého profilu nepodaří ani náhodou. Ale opět, návrh konstrukce je natolik gumový, že se to asi poddá.

Už i 3D tiskárny šroubují konstrukci z tažených profilů více šrouby, než vidím zde. Konstrukce frézky by měla být ve všech směrech tužší - žebra, uzavřené profily, zajištěna kolmost celé konstrukce ... nebo skutečně jsi přesvědčen, že ty profily budeš mít přesně uříznuté/opracované aby to šlo "kolmo" smontovat.

Otázka je, pokud se relativně nepřesná konstrukce z tažených profilů správně vyztuží zda to naopak nebude na škodu v kombinaci s nepřesně osazenými lineáry.
No samozřejmě musí být ofrézovány dosedací čela těch profilů, které když se přitáhnou do těch vyfrézovaných kapes v bočnicích, tak si troufnu říct, že by to kolmé být mělo. Co je přesnější než přitážení dvou frézovaných ploch proti sobě? Frézováno to bude na nové cnc frézce.
eroplanos
Příspěvky: 22
Registrován: 21. 11. 2018, 2:57

10. 1. 2019, 10:10

Grad píše: 10. 1. 2019, 7:59 Pěkné, pěkné a toho obrábění co tam bude na těch deskách potřeba... pokud to není cílem :wink:
A tady či zde jste pánove četli?
Odkazy projdu, frézování bude hodně, to připouštím..
dhaman
Příspěvky: 68
Registrován: 11. 2. 2016, 9:01
Bydliště: Banska Bystrica - Vlkanova
Kontaktovat uživatele:

10. 1. 2019, 11:40

Nechcem ťa odrádzať, ale ja by som išiel skôr cestou, že kúpim hotovú čínu.

napríklad toto:
https://www.omiocnc.com/products/x6-2200epl.html

Ak vlastná stavba nie je zámerom k získaniu know-how. Potom hurá do toho.
Hej ty robota! Mňa sa neboj ja sa ťa ani nedotknem!
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

10. 1. 2019, 12:02

dva plocháče vedle sebe nedělají rám, rám dělají plocháče nad sebou spojené příčkou - viz každá stavba - běžný H profil traverz
kapsy na přesné ustavení jsou fajn, pokud do nich pasuje stejně přesný profil - obávám se že toto nebude splněno - jen to prodraží stavbu
15 lineáry asi vystačí, i když se častěji používají 20mm,
zpevnění rámu by mělo být uděláno aby to nebyl kosodélník - to tedy ty úhelníčky dolů moc nezajistí, navíc pro mne nepochopitelně máš těleso stolu (které by tomu mohlo pomoci) odendávací
než materiál 6082 bych raději volil z řady 2024 nebo ještě pevnější (a dražší) 7075
podepřené tyče na Z - nechápu proč na nejlevnější materiálově ale současně nejnáročnější na vibrace používáš nejlevnější vedení.
máš to hezky namalovaný, ale strojařsky / konstrukčně nesprávně.

ale zpět na začátek - oč víc to zpevníš o to přesněji bude třeba vše obrobit a spasovat

na dřevo to chodit bude, na dural by z podobného množství materiálu šel zkonstruovat lepší stroj.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
eroplanos
Příspěvky: 22
Registrován: 21. 11. 2018, 2:57

10. 1. 2019, 9:38

chb píše: 10. 1. 2019, 12:02 dva plocháče vedle sebe nedělají rám, rám dělají plocháče nad sebou spojené příčkou - viz každá stavba - běžný H profil traverz
kapsy na přesné ustavení jsou fajn, pokud do nich pasuje stejně přesný profil - obávám se že toto nebude splněno - jen to prodraží stavbu
15 lineáry asi vystačí, i když se častěji používají 20mm,
zpevnění rámu by mělo být uděláno aby to nebyl kosodélník - to tedy ty úhelníčky dolů moc nezajistí, navíc pro mne nepochopitelně máš těleso stolu (které by tomu mohlo pomoci) odendávací
než materiál 6082 bych raději volil z řady 2024 nebo ještě pevnější (a dražší) 7075
podepřené tyče na Z - nechápu proč na nejlevnější materiálově ale současně nejnáročnější na vibrace používáš nejlevnější vedení.
máš to hezky namalovaný, ale strojařsky / konstrukčně nesprávně.

ale zpět na začátek - oč víc to zpevníš o to přesněji bude třeba vše obrobit a spasovat

na dřevo to chodit bude, na dural by z podobného množství materiálu šel zkonstruovat lepší stroj.
Díky, za věcné poznámky..

Myslel jsem to tak, že ty 2 alu profily ve spojení s bočnicemi vytvoří rám:
1.JPG
Ke hranám těch kapes v bočnicích se dorazí profily a přitáhnou se k nim, tím je určená jejich poloha a nehne se to..

Materiál jsem chtěl 6082, protože je to nejpevnější a vytvrzená, ale hlavně frézovaná deska co jsem našel. Ostatní uvedené jsem zatím nenašel ofrézované, ještě zkusím poptat.

...

Spodní část jsem trochu předělal pokud by to aspoň trochu pomohlo:
103.JPG
101.JPG
104.JPG
Profily s kolejnicemi v ose Y jsem otočil o 90st., tím pádem jsou opřeny o podklad celou délkou a nemůžou se prohnout, zároveň se sníží i celá bočnice (z 500 na cca 430 mm), což jistě prospěje tuhosti. Chtěl jsem aby mezi stolem a portálem bylo místo na cca 130 mm vysoký obrobek.

Ty kapsy v čelních deskách budou opět definovat polohu profilů, příp. se mezi ně vloží nějaké trámky navíc.
102.JPG
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1174
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

11. 1. 2019, 5:33

Mám podobnú konštrukciu osi y a portal je z preglejky. Ten profil na y si mal lepšie predtým. Ja som dal až 120mm vysoký vnútorne vyztužený, ale mám rozjazd 1200mm. Vsadil som na dva guličkové šruby po stranách pod stolom spriahnute ozubenym remeňom a dva motory a je to super. Vymedzili sa tak nedostatky rámu.. Vozíky na portál mám až 30 cm od seba.

Dobre si spravil s tými guličkáčmi- trapezy majú velký odpor a volu, na posuv by ozaj stačili podopreté tyče. Frézovanie dreva nekladie skoro žiaden odpor. Presnosť na desatiny uplne stačí...
eroplanos
Příspěvky: 22
Registrován: 21. 11. 2018, 2:57

11. 1. 2019, 9:39

shaolin píše: 11. 1. 2019, 5:33 Mám podobnú konštrukciu osi y a portal je z preglejky. Ten profil na y si mal lepšie predtým. Ja som dal až 120mm vysoký vnútorne vyztužený, ale mám rozjazd 1200mm. Vsadil som na dva guličkové šruby po stranách pod stolom spriahnute ozubenym remeňom a dva motory a je to super. Vymedzili sa tak nedostatky rámu.. Vozíky na portál mám až 30 cm od seba.

Dobre si spravil s tými guličkáčmi- trapezy majú velký odpor a volu, na posuv by ozaj stačili podopreté tyče. Frézovanie dreva nekladie skoro žiaden odpor. Presnosť na desatiny uplne stačí...
Já právě nevím co je lepší, teď se mi spíš líbí ten profil naležato jak to mám naposled, nemá totiž šanci se prohnout.

Ano 2 šrouby po stranách a 2 motory jsou taky řešení, a někde jsem to i viděl, ale zas je to šroub a motor navíc..

30 cm vozíky od sebe to už bude portál dost stabilní, ale je to asi zase na úkor délky pojezdu..

Ano, na dřevo mě ty desetiny stačí, ale kdybych občas chtěl škrábnout hliník, tak se snažím z ty konstrukce vymáčknout co nejvíce, když už to stavím od nuly :)
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1174
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

16. 1. 2019, 10:00

Si teda myslím (vlastne som si tu nechal poradiť) že tie dve skrutky vyriešia veľa problémov pri hobby stroji, hlavne keď chceš ísť do hliníku. Pozri si stroj od Zami-ho...ten má hodne dlhé vlákno o svojom stroji.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“