Příměrné desky.

novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

3. 2. 2019, 9:54

A jednu otazku polozim ja :mrgreen:
Keby kupim liatinovu dosku aky etalon rovinnosti pouziujem aby som sa presvedcil ze je skutocne rovna ?
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

3. 2. 2019, 10:59

novic píše: 3. 2. 2019, 9:54 A jednu otazku polozim ja :mrgreen:
Keby kupim liatinovu dosku aky etalon rovinnosti pouziujem aby som sa presvedcil ze je skutocne rovna ?
Koupíš si bublinku do vodováhy s přesností 0,02/m pak ti stačí 4 válečky z ložiska průměr asi 10mm (nebo 2 válečky průměr asi 30mm broušený na stejnou výšku ,průměr není důležitý ) ,tužka ,papír a pak už proměřuješ po matici třeba 5cm (takhle se dělaly i granitoví desky a každej bod v matici měl v protokolu zapsanou míru .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

3. 2. 2019, 11:10

doncarlos píše: 3. 2. 2019, 7:07

Kód: Vybrat vše

Kamarád je špičkovej škrabák, dělal to celej život, a zkoušel i obtisk granitem,
prej to není dobrý, neboť to opisuje nevýrazně a rozmazaně.
Tohle jsem tu napsal jednak jako faktické sdělení, ale současně jsem chtěl trochu vyprovokovat
zdejší odborníky na všechno, problém skutečně vyřešen za pouhé 3 hod, cituji :

Kód: Vybrat vše

Ono zrejme trochu závisí na tom, aký granit a aká farba.
a k tomu pár odkazů na jutubku,
jo od klávesnice, to se to řeší každý problém, pochybuji však, že autor vůbec někdy něco škrabal .

Čo sa jeduješ. Žiadny problém, dal som tam link kde som čerpal informácie z iného fóra. Novic chce navyše zaškrabávať lože bežného sústruhu, nie zrkadlo do Hubblovho teleskopu a dokonca sa ani netváril, že by ho malo zaškrabávanie v blízkej dobe živiť. To by bola potom úplne iná situácia a iná otázka ako aj odpoveď.
Na tej trubke vidíš aj sám, že to aj na granite píše aj keď určite nie tak dobre ako liatina. Ale horší otisk je daň za nizku cenu. Ale dá sa s tým zrejme žiť, keďže kdekto na granite bežné veci škriabe.
Toto je raz diskusné fórum, tak môžem snáď vyjadriť názor.
A neškrabal.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

3. 2. 2019, 11:18

Nebo si uděláš tatové "T" s krátkou nohou širokou 50 mm a nahoru postavíš váhu a jedeš...
Pak to ještě musíš umět přepočítat na absolutní hodnoty daných bodů. Spreadsheet hodně pomůže a dodá i graf. Hlavně když to děláš dokola.
Teď se mi to nechce jít hledat a fotit, je tam zima.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

3. 2. 2019, 11:31

Zrcadlo do teleskopu je parabolické, a jeho výroba je přesně opačná. Vybrušuje se přes podložku brusnejma pastama, pak se přes leštící podložku leští, pak taky musí bejt rovnoměrný, aby se světlo sešlo v jednom bodě na sekundárním zrcátku. Pak se pokovuje, švihne se to do tubusu, dá se k tomu okulár, a paak se to celý vyhodí :lol: Tenkrát jsem se tim okrajově zabejval, to ještě nebyly takový možnosti jako dneska. Měl jsem k tomu literaturu, a bylo tam popsaný úplně všechno ohledně výroby hvězdářskýho dalekohledu. První kus skla jsem brousil z luxfery :D Není to tak dávno, co jsem pár těch krámů vyhazoval, nechal jsem si akorát zvětšovací skla, až budu blbě vidět, na lupu :)

To jen taková technická vsuvka k tomu teleskopu :D Pokračujte..
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2019, 12:18

Josef píše: 3. 2. 2019, 11:18 Nebo si uděláš tatové "T" s krátkou nohou širokou 50 mm a nahoru postavíš váhu a jedeš...
Jo to není špatný ,stačí ti magnetka a máš to za chvilku .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

4. 2. 2019, 8:16

DwPetr píše: 3. 2. 2019, 11:31 Zrcadlo do teleskopu je parabolické, a jeho výroba je přesně opačná. Vybrušuje se přes podložku brusnejma pastama, pak se přes leštící podložku leští, pak taky musí bejt rovnoměrný, aby se světlo sešlo v jednom bodě na sekundárním zrcátku. Pak se pokovuje, švihne se to do tubusu, dá se k tomu okulár, a paak se to celý vyhodí :lol: Tenkrát jsem se tim okrajově zabejval, to ještě nebyly takový možnosti jako dneska. Měl jsem k tomu literaturu, a bylo tam popsaný úplně všechno ohledně výroby hvězdářskýho dalekohledu. První kus skla jsem brousil z luxfery :D Není to tak dávno, co jsem pár těch krámů vyhazoval, nechal jsem si akorát zvětšovací skla, až budu blbě vidět, na lupu :)

To jen taková technická vsuvka k tomu teleskopu :D Pokračujte..
A to sekundárne zkadielko je napr. u Newtona rovinné (o.k. zrovna Hubble nieje Newton). Ako puberťák som tiež vybrúsil 2 paraboly (110, 200 mm), dve roviny a dodnes to leží dakde u rodičov v skrini :lol:. To je tak keď nájdeš v knižnici bratov Erhartovcov...
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
mstreicher
Příspěvky: 585
Registrován: 30. 9. 2017, 10:08
Bydliště: Zichovec
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2019, 8:48

@zverodoktor: wow, klobuk dole. konfigurovat parabolu by som sa neodvazil. Mne stacila gulova plocha :)

ale teraz k primernym doskam. Na povrchu zrkadla vidno pri dopade svetla pod ucitym uhlom interferencne pruhy, ktore vlastne ukazuju zakrivenie a rozne nedokonalosti. Premyslam, ci by sa to dalo aplikovat na kontrolu rovinnosti dosky.
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

4. 2. 2019, 6:19

Myslím si že metodou pomocí světla to bude správná cesta. Světlo respektive jeho různé vlnové délky mají velmi velkou presnost, ale netuším jak to přesně aplikovat na desku.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

4. 2. 2019, 7:03

to optické zařízení které se používá pro kalibraci desek se jmenuje autokolimátor
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

4. 2. 2019, 8:40

mstreicher píše: 4. 2. 2019, 8:48 @zverodoktor: wow, klobuk dole. konfigurovat parabolu by som sa neodvazil. Mne stacila gulova plocha :)
No dnes už ani ja nie :lol: . Ale v 16-tich som si myslel, že nič nieje nemožné :lol: . Trvalo to mesiac, ale podarilo sa: Newton 200/1250. Dnes už asi nad všetkým viac rozmýšľam, o to menej však robím. A občas to vedie k takému predposieraniu sa :) .
Ospravedlňujem sa za tieto off topic-y.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 755
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

1. 6. 2020, 12:30

Zdravím všechny,

chtěl bych si srovnat lože na soustruhu, což obnáší samozřejmě tušírovací pravítko. Chápu, že samotné pravítko není svatý grál, protože ho není jak kontrolovat a není navěky přesné. K tomu jsou tři pravítka. To doma má asi málokdo. Zaškrabávání jsem nikdy nezkoušel ale docela mě to láká (to bude tím že si asi neuvědomuju do čeho chci jít), takže ten soustruh berte jen jako výmluvu. Dá se začít s profilem válcovaným zatepla? Myslím téčko 80×80 v délce 1300, nebo to musí být opravdu šedá stařená litina? Zkoušel to někdy někdo? Samozřejmě to není ideální výchozí materiál jen už kvůli malé výšce a proto i tuhosti, takže bych se spokojil i s kratším, taky by šlo o to, co bych ještě kde sehnal za hoblování nebo broušení - další limit.

https://online.ferona.cz/detail/30963/p ... 10055-t-80
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
qwer
Příspěvky: 1294
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

1. 6. 2020, 2:21

V tej dĺžke 1300 na to rovno zabudni. Možno nejaký profil H by po vyžíhaní s prižmúrenými očami fungoval max do 300 mm. Tušírovacia farba ti označí nerovnosť menšiu ako tisícina mm, a ten profil bez výztuh sa ti na tej dĺžke prehne vlastnou váhou niekoľko stoviek. To je cesta do pekla :(
Uživatelský avatar
Mr. MR
Příspěvky: 755
Registrován: 31. 5. 2020, 10:05

1. 6. 2020, 3:09

Díky, za radu. Z nějakého jiného dostupného materiálu se to nedá?
Naposledy upravil(a) Mr. MR dne 1. 6. 2020, 3:45, celkem upraveno 1 x.
Připrav se, hrajem...
https://www.youtube.com/watch?v=HzjNAnEfvxc
Odpovědět

Zpět na „dalsi“