tvrdé pájení (asi) - vývod topného tělesa remosky

Požadavky na výrobu dílů - poptávkové fórum
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 3. 2019, 9:25

Ahoj,

mámina remoska měla jakýsi problém a bylo nutné jí rozebrat, následnou asi ne úplně optimální manipulací se ulámaly postupně všechny drátky lanka na jednom z vývodů topného tělesa (bylo to hodně křehké, asi únava materiálu, druhý konec je nějaký bytelnější). Zkusil jsem trafopájku, ale ani náhodou. Našel by se někdo vybavený, kdo by tam uměl připájet nové lanko? Ideálně v Praze, že bych se přímo stavil.

Budu i rád za tip, z čeho to lanko má být, nevypadá to na měď. na druhé straně je svorkovnice (čokoláda).

Díky, Tomáš

remoska_celek.jpg
remoska_detail.jpg
remoska_detail_detailu.jpg
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 3. 2019, 9:37

Starý kus lanka vyhodit a nahradit Cu licnou z nějakého běžného kabelu na 230V.
Pokud se nedá ten vlastní vývod pájet ani pomocí přebytku kalafuny, kousku acylpyrinu nebo nějaké pájecí kapaliny (máš-li něco takového), tak buď přibodovat (trafo z mikrovlnky, ale to se asi kvůli jednomu spoji nevyplatí dělat), nebo tu licnu kolem vývodu namotat a stáhnout. Buď jednu svorku z velké čokolády, nebo ustřihnout kousek plechu, do něho 2 díry a udělat třmen, stažený šroubkem.

Když tady ale padlo "pájet": on sice ten konec možná nebude úplně rozžhavený, ale stejně bych asi to pájení nepovažoval za správný typ spojení.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 3. 2019, 9:45

Teď dodatečně mi došlo, že Ty máš přece Mazlíka (pokud jsi na CNC a strojařinu teda nezanevřel).
Tak udělat z kousku mosazi nebo nakonec i železa nebo třeba hliníku trubičku o vhodném průměru se dvěma dírkama pro šroubek z boku pro Tebe bude akce na chvíli.
Prostě něco podobného, jako vypadá jedna svorka v čokoládě.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 3. 2019, 10:00

Díky za tipy, na obdobu svorky v čokoládě tam ale bohužel není místo. Taky nevím, jak by se to chovalo, nechci nic riskovat. Za mne jediná možnost je zreplikovat to, co tam bylo předtím, viz levý konec.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1525
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

12. 3. 2019, 10:07

Pájení u topnýho tělesa a eště s kalafunou, to je dobrej pokus o ftip :lol: Porovnejte si teplotu topnýho tělesa a teplotu tavení pájky, na zbytek stačí selskej rozum.
Jsou jen 2 možnosti, buď nabodovat třeba nějakej pásek nebo to spojit mechanicky (svorka, kroutilův spoj atd.). Co zkusit www.nadeta.cz ?
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

12. 3. 2019, 10:28

Dotaz na první pohled vypadá spíš jako vtipek s tím pajením páječkou. Pokud to myslíš vážně, potom bodovačka ze starého MOTu, to spácháš za pár hodin a bude se ti hodit na více věcí. Hlavně to nedělěj z máminy mikrovlnky :-)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 3. 2019, 10:30

jenicek píše: 12. 3. 2019, 10:07 Co zkusit www.nadeta.cz ?
Dík, pár součástek tam poznávám, ale toto těleso tam bohužel nevidím. Můžu tam zkusit napsat nebo zavolat, kdyžtak zítra..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 3. 2019, 10:53

Neni to vtip a ani to neni vhodný kandidát na experimenty, hledám někoho, kdo ví, která bije a je schopen to udělat.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

13. 3. 2019, 5:18

hoši hoší :)
zkusím něco rozumného napsat jo s cínem je to mizérie i s tou mědí ta se vyžíhá zoxiduje a spoj se přeruší...
mot a bodovat jo bodoval někdo z vás vůbec? než se i kvalitní bodovka nastaví tek jsou zmetky že a on má jen jeden pokus.
já bych mu to zatigoval no ale k věci a reálné možnosti opravy.
POdobné přerušené spoje ale trošku jiné cenové relace spojuju nalisováním dutinky spolu s kabelem ten kabel má buď to teflonovou izolaci, a nebo sklotextilní do 450°C na vyšší teploty se navlékají na holé dráty keramické korálky.
No a protože si nebudeš kupovat za 800 a víc kaček lisovací kleště na dutinky, tak vem normální čokoládu odstraň z ní plast a nebo bakelit jestli máš nějakou starou...zbyde ti váleček tan řízneš na půl očisíš spoj provlečeš drát zatáhneš a omotáš teflonovou páskou...pokud trčící šroubak vadí dej tam červa
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 1525
Registrován: 17. 9. 2018, 9:35
Bydliště: Vedle Trautenberka

13. 3. 2019, 8:11

Ano, jak píše Kenybz jsem to dělal taky, jen jsem to sem nechtěl psát, protože to je taký domabastl řešení a jako elektrikář a revizák bych to nikomu cizímu neudělal, na doma si to klidně tak udělám.
Ono tou tepelnou roztažností se to může snadno povolit. Klidně dodám materiál, mám silikonovej i opletenej kabel, nějaký lanka a pytlík keramickejch korálků taky, čokolád nepřeberný množství. Pokud bude zájem, dodám pouze materiál, ale dělat to nebudu. :evil:
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

14. 3. 2019, 2:47

Remosku jsem opravoval v listopadu minuůého roku. Nejsložitější ji bylo rozebrat. Taky byly ulámané dráty u horkého přívodu. Tak jsem tam dal onu lámací svorkovnici. Zase byl problém s místem. Nakonec jsem za 230 korun koupil nové těleso. :lol:
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

14. 3. 2019, 4:53

Tento typ rozebrat problém nebyl, jen šrouby. S opravou to vidím stejně, buď přidělat stejný typ lanka stejným způsobem jako na originálu nebo pořídit nové těleso, nic jiného nechci riskovat. Těleso jsem poptal u nadeta.cz (nemají) a u topmoravia.com (výrobce, zatím bez odezvy).

Takže možná dojde na třetí možnost a to nákup nové remosky (resp. víka), uvidíme.

Btw. ví někdo, jakou technologií je lanko ke kontaktu topného tělesa přiděláno (viz levý konec)?

Díky (i za předchozí posty), T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

14. 3. 2019, 5:25

Nemohu si pomoci, ale na mne to z toho obrázku působí jako lanko zastrčené v trubičce a zapájené nějakou pájkou. Trafopájkou to nedáš, pokud je to měkká pájka. Tak možná pájecím perem s pořádným kopytem nebo klempířskou či plynovkou.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

14. 3. 2019, 6:28

Podle mého, jsou oba materiály, jak vývod, tak to lanko, z žáruvzdorného materiálu.
Ve výrobě to pak bodují, nebo obloukově svařují.
Jednou jsem zkoušel natvrdo mosazí pájet ten plášť topného tělesa a vůbec se to na něj nechytalo.
Připadalo mi jako byl nerezový :?
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 3. 2019, 6:40

jova píše: 14. 3. 2019, 6:28 Připadalo mi jako byl nerezový :?
Myslím, že nerezové provedení je velmi časté řešení. Nedávno jsem měnil topení v troubě a taky byl ten konec nerezový.
Nerezne to a má to malou tepelnou vodivost, takže koncovka není moc žhavá.
Já bych to nakrimpoval, pokud není místo na šroubovací svorku. Ale to se nechce, takže nic.

Nakonec Evropská komise zrovna projednává, že máme snížit svou uhlíkovou stopu. Prý to bude znamenat i změnu stravovacích návyků. Takže stejně Remoska už asi časem bude zakázaná, zrní se dá jíst i studené.
Odpovědět

Zpět na „Potřebuji vyrobit - vypomoc pri vyrobe“