TUHOST ! ! !

Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

21. 4. 2019, 11:51

Hezký sváteční den:)

Tak mně napadá... Starší frézky byly většinou konzolového typu. Novější jsou spíše sloupové. K tomu ještě volba stolu... A co portálovky? Horní gantry, pohyblivý stůl. Je toho hodně.

Představte si, že chcete malou ale výkonnou frézku. Rozjezdy X600 Y400 Z400. Budete obrábět i železo i hliník. Neřešme teď otázku zda je lepší koupit hotovou frézku, ale popřemýšlejte nad tím, co by jste postavili. Dejme tomu, že máme i nějaké ty stoje, na kterých to vše obrobíme. Zajímá mně čistě konstrukce. Něco jsem již nastudoval a tak bych to rád konfrontoval s Vámi, zkušenějšími frézaři, konstruktéry, staviteli.

- Je lepší zvolit konzolovou konstrukci nebo raději dnes běžnou sloupovou?
- Nemáme možnost odlívání litiny, tak se musíme spokojit s montovanou nebo svářenou konstrukcí. Co je lepší?
- A co modernější materiály jako polymerbeton, nebo celkem z Duralu? Ten umí daleko větší útlum než litina nebo železo. Pevností je 7075ka pevnější než ocel a dokonce i tvrdší. Jen ta pružnost jí chybí. Má to takový vliv na tuhost?
- Kde vzniká více vibrací? Od nástroje do vřeteníku a dále, nebo od obrobku do stolu a dále? Nebo je to stejné?

Co si o tom myslíte a jakou cestou by jste se vydali?

Díky a veselé Velikonoce:)
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

21. 4. 2019, 12:09

Mluvíme-li tu o obrábění oceli, pak stavba od začátku vyjde vždy dráž, než koupit starší CNC a to zprovoznit. Jediný důvod proč dnes stavět je, že samotná cesta představuje cíl, tedy že si něco sám sobě dokážeš, ale ekonomické to moc není.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

21. 4. 2019, 12:27

ono je to podle mě spíš o tom, že se každej novodobej stavitel obává těch starších několika tunovejch strojů a myslej si, že při vlastní stavbě se s relativně velkejma rozjezdama dostanou na menší rozměry a menší hmotnost než u těch komerčních strojů, naprosto vždy pak příjde vystřízlivění, jde jen o to v které fázi :D pak tady máme ty lineáry, šrouby, motory z neuskutečněných projektů, které se tady opakují 3x do měsíce, ale hotový funkční dokončený projekt tady je slovy klasika maximálně jednou za deset let..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

21. 4. 2019, 12:36

Mrosconi píše: 21. 4. 2019, 11:51Pevností je 7075ka pevnější než ocel a dokonce i tvrdší.
S frézkou radši radit nebudu, ale to co píšeš o 7075 znamená spíš, že se s určitým úsilím dá najít ocel, která má některé jednotlivé parametry horší než ta 7075. Jinak ale pořád ve strojírenství platí, že ocel ničim nenahradíš :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

21. 4. 2019, 12:47

Má pravdu předsedo. 7075 může být za jistých okolností pevnější, než běžná ocel (třeba 11373). Ale ty jisté okolnosti jsou mnohem složitější, než vzít třeba běžnou 11523.
Napsal jsem to jako správnej češtin, ale Mros to určitě pochopí. :)
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

21. 4. 2019, 2:42

RaS píše: 21. 4. 2019, 12:27 ono je to podle mě spíš o tom, že se každej novodobej stavitel obává těch starších několika tunovejch strojů a myslej si, že při vlastní stavbě se s relativně velkejma rozjezdama dostanou na menší rozměry a menší hmotnost než u těch komerčních strojů, naprosto vždy pak příjde vystřízlivění, jde jen o to v které fázi :D pak tady máme ty lineáry, šrouby, motory z neuskutečněných projektů, které se tady opakují 3x do měsíce, ale hotový funkční dokončený projekt tady je slovy klasika maximálně jednou za deset let..
si ted nejak vybavuji, ze tu byla masinka do 5k, co obrabela ocel, byla kolem toho i nejaka sazka, nevis jak to nakonec dopadlo?
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

21. 4. 2019, 3:28

No jo, ale tady se předpokládá produktivní frézování.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

21. 4. 2019, 3:29

to netuším jak to dopadlo, měl bych to vědět? nestíhám číst každé scifi... nicméně pokud někdo vyrábí stroje za 5000Kč, kterí obrábějí ocel a neničí jen frézy s plochou co tady uvádí Mrosconi (a nebo klidně poloviční) tak je klidně budu kupovat za dvojnásobek čímž podpořím onoho stavitele... nebo myslíš takovou tu merkurovou stavebnici na závitovkách s tištěnějma dílama atd?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

21. 4. 2019, 4:47

OK, a zkusí někdo odpovědět na mé dotazy?

- Je lepší zvolit konzolovou konstrukci nebo raději dnes běžnou sloupovou?
- Nemáme možnost odlívání litiny, tak se musíme spokojit s montovanou nebo svářenou konstrukcí. Co je lepší?
- Kde vzniká více vibrací? Od nástroje do vřeteníku a dále, nebo od obrobku do stolu a dále? Nebo je to stejné?

Ještě k té 7075. Jsou nové slitiny na báti 7xxx a tam se chlubí, že jsou schopni docílit i 30ti násobného útlumu oproti litině.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

21. 4. 2019, 4:54

To máš jako konstrukční cvičení?
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

21. 4. 2019, 4:54

u tý jak říkáš sloupový ti výjde rozměrově pořádný monstrum ,horní gantry by vyšlo menší ale bedeš se muset pořádně popasovat s uložením trámce Z osy .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

21. 4. 2019, 6:34

Já mám teď horní gantry a je to jak říkáte frézka na dřevo:)
Přiznám se, že jsem podcenil Zko. A to velmi. Pokoušel jsem se sice něco počítat, ale podle těch vzorečků to moc nejde. Hold realita je někde jinde. Myslím že jakékoliv vyložení více než o délku rozteče vozíků je nepoužitelné.

No ale otázka byla jasná. Raději sloup nebo konzolu.
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

21. 4. 2019, 6:53

K tomu dotazu svarovana vs. sroubovana konstrukce. Rekl bych ze pokud nemas vybaveni na vyborne pripravky pro fixovani svarence a taky moznost zihani pro snizeni pnuti, tak bude rozhodne lepsi sroubovana konstrukce.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
Andy V
Příspěvky: 186
Registrován: 17. 8. 2016, 11:46
Bydliště: Rakovnicko

21. 4. 2019, 7:05

Smím se zeptat, co to je "sloupová" frézka?

Edit: Jestli si dobře pamatuji, co jsem četl o svařencích, tak šroubové spoje pomohou více svařenec utlumit, musí ale být dostatečně dimenzované, jinak zase degradují tuhost. A že svařenec zvoní oproti litině, testy bylo prokázáno, že to není úplně pravda, svary tlumí. Tím samozřejmě nechci říct, že více než litina, jen že to není žádná katastrofa.
Naposledy upravil(a) Andy V dne 21. 4. 2019, 7:42, celkem upraveno 1 x.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

21. 4. 2019, 7:40

Zřejmě konstrukce kde pohyb X,Y vykonává obrobek a Z vřeteník.
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“