LED monitor - televize 4k jaký je v tom rozdíl?

Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

13. 5. 2019, 5:59

filla píše: 13. 5. 2019, 2:15
lubbez píše: 13. 5. 2019, 10:24 Televize jako monitor PC je fakt nic moc. Dokonce i samotný monitor 4K není nic moc, tedy kromě prezentací. Zkus si na něm pustit třeba photoshop nebo corel. Nepřečteš písmenka. Po experimentech za několik desítek tisíc jsem se pokorně vrátil k monitoru Dell U2713, 2560x1440.
To je ve windows tak tezke az nemozne zvetsit DPI?
Já třeba nemůžu, funguje to hezky u microsofťáckých věcí, ale tak 5 programů (těch zásadních co mám) to prostě nedává.
Na práci mám Dell UP3017, mohl by být i větší ale to se už blbě nosí.
Jednou jsem ho už na akci reklamoval (vadný pixel), jeden den přijela UPS s novým a druhý den si starý odvezla.

Pokud bych hledal velkou plochu tak tohle vypadá slušně
https://www.alza.cz/43-dell-p4317q-mult ... 254098.htm
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 5. 2019, 9:04

Těch 43 už je dost.
Podle mě je 19 tak akorát.
Plocha19.jpg
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

14. 5. 2019, 11:23

No to už opravdu ne - já raději zaoblenou 43 ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
GMAN
Příspěvky: 156
Registrován: 31. 3. 2009, 10:46
Bydliště: Londýn

14. 5. 2019, 12:32

Mně se osvědčila 48" 4k televize, je to stejné rozlišení jako 4x 24"FHD monitory a velikostí tak akorát.
Doporučuji stáhnout jas, televize bývají hodně přesvícené a pak z toho bolí hlava.
Dej si pozor aby monitor uměl "4:4:4 chroma subsampling", jinak nebudeš mít tak hezký obraz jako na PC monitoru.
Poslední věc je kvalitní kabel.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

14. 5. 2019, 12:33

GMAN píše: 14. 5. 2019, 12:32 Mně se osvědčila 48" 4k televize, je to stejné rozlišení jako 4x 24"FHD monitory a velikostí tak akorát.
Doporučuji stáhnout jas, televize bývají hodně přesvícené a pak z toho bolí hlava.
Dej si pozor aby monitor uměl "4:4:4 chroma subsampling", jinak nebudeš mít tak hezký obraz jako na PC monitoru.
Poslední věc je kvalitní kabel.
Co máš za konkrétní typ?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

14. 5. 2019, 12:45

Na to co psal GMAN je tu pěkný odkaz:
https://pctuning.tyden.cz/hardware/moni ... ti?start=4
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

14. 5. 2019, 3:12

Kdysi byval rozdil v pozorovacich uhlech, jak je to ted nevim. Jinak mam za to, ze nektere televize mely problem s cernou a s tmavymi odstiny (vsechno zobrazovaly cerne). Take kdysi byval s telkama problem s dlouhou dobou odezvy - ale gamesit asi nebudes.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

14. 5. 2019, 5:37

No třeba taky, ale spíš neee ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
GMAN
Příspěvky: 156
Registrován: 31. 3. 2009, 10:46
Bydliště: Londýn

14. 5. 2019, 11:28

Zdenek Valter píše: 14. 5. 2019, 12:33
GMAN píše: 14. 5. 2019, 12:32 Mně se osvědčila 48" 4k televize, je to stejné rozlišení jako 4x 24"FHD monitory a velikostí tak akorát.
Doporučuji stáhnout jas, televize bývají hodně přesvícené a pak z toho bolí hlava.
Dej si pozor aby monitor uměl "4:4:4 chroma subsampling", jinak nebudeš mít tak hezký obraz jako na PC monitoru.
Poslední věc je kvalitní kabel.
Co máš za konkrétní typ?
Mám tuhle Sony Bravia.

Doporučuji pořídit IPS panel, protože klasické TN panely maji hodně špatné pozorovací úhly(ale jsou levné) a pokud na televizi nekoukáš kolmo, což z blízka na celou plochu takhle velké televize ani není možné, tak ti bude po krajích hodně zkreslovat barvy.

Než něco koupíš, tak si ověř jestli tvoje grafická karta zvládne 4K v režimu 4:4:4, ono se to nezdá, ale přenosová rychlost na vykreslení obrazovky ideálně 60 snímků za sekundu je přes 20Gbit/s. Pokud to grafická karta nezválne, tak se bude vykreslovat v nějakém osekaném formátu a obraz nebude tak dobrý jako na klasickém PC monitoru.
lubbez
Příspěvky: 3146
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

15. 5. 2019, 8:16

Tohle jsou vždycky debaty tak trochu o ničem. Každý je přesvědčený o své pravdě. Komromis na první pohled výborný, se ve výsledku stává slepou a drahou cestou. Nemluvím o použití televize místo monitoru, to opravdu nefunguje. Tedy funguje, když si pustíš word, nebo excel a nebo třeba film, tak je to dobrý. Když bys u monitoru měl sedět třeba 5 hodin, tak zjistíš, že je to nějaké nekomfortní. Dobrá, koupíš 4k monitor třeba 36palců, opět na koukání na stav akcií nebo nějakou prezentaci je to docela dobrý, ale nějakej cad nebo třeba photoshop už je opět jiná liga. On třeba ten photoshop zcela ignoruje snahu zvětšit písmenka v nástrojových lištách. A tak za hodinu práce a stálého přenastavování se vrátíš ke starému monitoru. Tohle mám už taky za sebou. LG 60 inch 4k televize, LG 30 4k monitor a stále pracuju na mém starém 2K Dellu. Nebudu psát, že to bylo trochu drahé zjištění. Původně to měl být kompromis, který ušetří. To máš stejné, jako kdybys chtěl dělat fotky svým telefonem , který má tři foťáky a 50Mpix objektiv a měls pocit, že budou stejně kvalitní jako z mé SONY alfa s blbejma 8Mpix. Bavím se samozřejmě o technické kvalitě obrázku.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

15. 5. 2019, 9:09

V záplavě zboží určené přesně k jenomu účelu podobným operacím přiznávám taky absolutně nerozumím. Myslím že tady se vzácně všichni shodujeme, že to je totální nesmysl. W10 oproti např. XP nemajím zrovna super ostré fonty a pokud se k tomu přidájí jakékoliv pokusy o jejich úpravu na na TV panelu obzvlášt skončí to často mlhovinou. Ono obecne ideální rozlišení je nativní a není rozumné vymýšlet nesmysly. 2K monitory lze koupit od 5 tis. a to si snad může dovolit každý. Ani v hondbě za 4K nevidím moc význam, nejsme v Japonsku, kde se v tom vysíla v telce a u minitoru budeš hledat fonty lupou :-) Snad jen na fotky super.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

16. 5. 2019, 12:28

lubbez píše: 15. 5. 2019, 8:16 Tohle jsou vždycky debaty tak trochu o ničem. Každý je přesvědčený o své pravdě. Komromis na první pohled výborný, se ve výsledku stává slepou a drahou cestou. Nemluvím o použití televize místo monitoru, to opravdu nefunguje. Tedy funguje, když si pustíš word, nebo excel a nebo třeba film, tak je to dobrý. Když bys u monitoru měl sedět třeba 5 hodin, tak zjistíš, že je to nějaké nekomfortní. Dobrá, koupíš 4k monitor třeba 36palců, opět na koukání na stav akcií nebo nějakou prezentaci je to docela dobrý, ale nějakej cad nebo třeba photoshop už je opět jiná liga. On třeba ten photoshop zcela ignoruje snahu zvětšit písmenka v nástrojových lištách. A tak za hodinu práce a stálého přenastavování se vrátíš ke starému monitoru. Tohle mám už taky za sebou. LG 60 inch 4k televize, LG 30 4k monitor a stále pracuju na mém starém 2K Dellu. Nebudu psát, že to bylo trochu drahé zjištění. Původně to měl být kompromis, který ušetří. To máš stejné, jako kdybys chtěl dělat fotky svým telefonem , který má tři foťáky a 50Mpix objektiv a měls pocit, že budou stejně kvalitní jako z mé SONY alfa s blbejma 8Mpix. Bavím se samozřejmě o technické kvalitě obrázku.
No pro mne to cenu má - proto jsem ten dotaz položil - už vím, že si budu muset pořídit i lepší grafiku aby zvládla plný tok obrazových dat 4:4:4.
Používám dva monitory 23" vedle sebe s rozlišeném 1920x1080 takže pokud mám mít stejně velké pixely tak bych měl mít správně 46" obrazovku.
Pro mne a můj zrak je 36" monitor s 4K málo.
Zkoušel jsem již 4K na 32" monitoru a to není opravdu použitelné. Proto bych rád alepoň těch 42 nebo 43".
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

16. 5. 2019, 12:30

elbarto píše: 15. 5. 2019, 9:09 V záplavě zboží určené přesně k jenomu účelu podobným operacím přiznávám taky absolutně nerozumím. Myslím že tady se vzácně všichni shodujeme, že to je totální nesmysl. W10 oproti např. XP nemajím zrovna super ostré fonty a pokud se k tomu přidájí jakékoliv pokusy o jejich úpravu na na TV panelu obzvlášt skončí to často mlhovinou. Ono obecne ideální rozlišení je nativní a není rozumné vymýšlet nesmysly. 2K monitory lze koupit od 5 tis. a to si snad může dovolit každý. Ani v hondbě za 4K nevidím moc význam, nejsme v Japonsku, kde se v tom vysíla v telce a u minitoru budeš hledat fonty lupou :-) Snad jen na fotky super.
Proč by ty fonty měly být menší když budeš mít reálnou plochu 4x větší?
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

16. 5. 2019, 12:33

filla píše: 13. 5. 2019, 2:15
lubbez píše: 13. 5. 2019, 10:24 Televize jako monitor PC je fakt nic moc. Dokonce i samotný monitor 4K není nic moc, tedy kromě prezentací. Zkus si na něm pustit třeba photoshop nebo corel. Nepřečteš písmenka. Po experimentech za několik desítek tisíc jsem se pokorně vrátil k monitoru Dell U2713, 2560x1440.
To je ve windows tak tezke az nemozne zvetsit DPI?
Problém to asi není ale pokud snížíš rozlišení pod nativní monitoru tak se obraz na panelech degraduje ne?
Moje oko ho teda vidí rozmazaně.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
GMAN
Příspěvky: 156
Registrován: 31. 3. 2009, 10:46
Bydliště: Londýn

16. 5. 2019, 1:17

Pokud koupíš 48" 4k monitor, tak máš dpi stejné jako u 24" FHD monitoru. Nemusíš řešit velikost fontů, všechno máš stejně velké jako na klasickém monitoru, jen máš 4x větší plochu. Proto říkám, že z mé zkušenosti je 48" dobrá volba.
Budu se opakovat, ale pro dobrou kvalitu obrazu je důležité, aby vše jelo v režimu 4:4:4, protože nedochází ke kompresi a ztrátě dát. V jiném než tomto formátu je TV jako monitor nepoužitelná. Což je nejspíš důvod proč to tu tak odsuzujete.
Tady je pěkné vidět rozdíl v jednotlivých formátech.
Odpovědět

Zpět na „Periferie“