Kalení

Odpovědět
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10105
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

16. 5. 2019, 1:19

Topné spirály se neboj mám exelovskej prográmek (prověřenej od KNTL) tak že ti stačí zadat jen pár drobností a máš po starostech.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

16. 5. 2019, 4:03

Zaujalo mě, jak taky víc lidí hovořilo o "ujetých termočláncích".
To se skutečně stává?

Dovedu si představit termočlánek spálený, zlomený a co jí vím co.
Ale princip jeho měření je na generování termoelektrického napětí, což je prostě fyzikální proces, který by se snad neměl "pokazit". Jako se nepokazí třeba gravitace nebo odstředivá síla.
Samozřejmě může být ujetý měřák nebo kompenzace studeného konce, případně třeba vakly v kabeláži.
Nebo že by se třeba oxidací nebo nějakým jiným mechanismem změnil původní materiál vodičů z čistého kovu na čisté oxidy?

Skutečně jste měli v ruce termočlánky, které jsou správně vyrobené (tj. někdy dřív měřily správně) a teď dávají špatné hodnoty (samozřejmě na dobrém měřáku)?
Díky.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10105
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

16. 5. 2019, 4:26

Mex píše: 16. 5. 2019, 4:03 Zaujalo mě, jak taky víc lidí hovořilo o "ujetých termočláncích".
To se skutečně stává?

Dovedu si představit termočlánek spálený, zlomený a co jí vím co.
Tak to já nevím ,ale měřím teplotu taveniny přímo namočením termočlánkového drátu v tavenině a protože mám pár metrů drátu asi 0,5mm tak za čas to máčení v mosazi nevydrží :wink: no a tak ho zastřihnu na prasáka zamotám nebo když chci bejt frajer tak TIGem smrknu a jede se dál do dalšího upálení a teď se chlapci pos..e prostě to funguje :D
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

16. 5. 2019, 4:26

Mex píše: 16. 5. 2019, 4:03 Zaujalo mě, jak taky víc lidí hovořilo o "ujetých termočláncích".
To se skutečně stává?

Dovedu si představit termočlánek spálený, zlomený a co jí vím co.
Ale princip jeho měření je na generování termoelektrického napětí, což je prostě fyzikální proces, který by se snad neměl "pokazit". Jako se nepokazí třeba gravitace nebo odstředivá síla.
Samozřejmě může být ujetý měřák nebo kompenzace studeného konce, případně třeba vakly v kabeláži.
Nebo že by se třeba oxidací nebo nějakým jiným mechanismem změnil původní materiál vodičů z čistého kovu na čisté oxidy?

Skutečně jste měli v ruce termočlánky, které jsou správně vyrobené (tj. někdy dřív měřily správně) a teď dávají špatné hodnoty (samozřejmě na dobrém měřáku)?
Díky.
To, že káčko termočlánek ujíždí s časem je naprosto běžná věc - jednak se mění složení styku, difunduje to, spoj rekrystalizuje, taky to koroduje - prostě úplně stabilní, překvapivě není nic.
Viz třeba https://www.omegaeng.cz/CZ/techinfo/PDF ... GACLAD.pdf - cca uprostřed.
Mj. v té peci, co se tu o ní diskutuje, bude další problém s rovnoměrností udržení teploty v celém prostoru - je to prostě celkem muzeum, stačí si zkusit tu pec natopit na teplotu a pak se podívat dovnitř - oko (pyrometr) sice není příliš přesný (absolutně), ale odchylky oko vidí velmi dobře - třeba i na starém Pyrometu, cvičená obsluha - 10° odchylku už vidí docela dobře.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

16. 5. 2019, 4:34

fmodel píše: 16. 5. 2019, 4:26
Mex píše: 16. 5. 2019, 4:03 Zaujalo mě, jak taky víc lidí hovořilo o "ujetých termočláncích".
To se skutečně stává?

Dovedu si představit termočlánek spálený, zlomený a co jí vím co.
Tak to já nevím ,ale měřím teplotu taveniny přímo namočením termočlánkového drátu v tavenině a protože mám pár metrů drátu asi 0,5mm tak za čas to máčení v mosazi nevydrží :wink: no a tak ho zastřihnu na prasáka zamotám nebo když chci bejt frajer tak TIGem smrknu a jede se dál do dalšího upálení a teď se chlapci pos..e prostě to funguje :D
Jo, něco :mrgreen: to ukazuje - a tím to taky končí. Mj. u mosazi, je to celkem jedno, mosaz je tolerantní - dřív se to často ani neměřilo, akorát se zhaslo (aby to bylo vidět).
A stejně je ten zinek z ní dávno pryč.
Ovšem pokud to chce používat jako třeba kalicí pec, tak s tímto přístupem (se to nějak smrkne, ono to něco naměří) u třeba 2002 je to skoro jistota :roll:
No nic každý svého štěstí strůjcem.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

16. 5. 2019, 4:43

fmodel píše: 16. 5. 2019, 4:26 Tak to já nevím ,ale měřím teplotu taveniny přímo namočením termočlánkového drátu v tavenině a protože mám pár metrů drátu asi 0,5mm tak za čas to máčení v mosazi nevydrží :wink: no a tak ho zastřihnu na prasáka zamotám nebo když chci bejt frajer tak TIGem smrknu a jede se dál do dalšího upálení a teď se chlapci pos..e prostě to funguje :D
Souhlasím, takhle si to taky představuju.
Koupil jsem si kdysi pár termočlánků v Číně, a Číňan je poslal nedodělané. Prostě konce těch drátů zapomněl zbodovat. Tak jsem je zkroutil a normálně je používám. Samozřejmě poté, co jsem si je napřed srovnal s dobrým termočlánkem a ověřil, že měří dobře.
V rámci objektivity ale dodávám, že měřím z vašeho pohledu srandovní teploty, max do 400C (přetavení pájecích past a podobné elektrotechnické procesy).
milan584 píše: 16. 5. 2019, 4:26 To, že káčko termočlánek ujíždí s časem je naprosto běžná věc - jednak se mění složení styku, difunduje to, spoj rekrystalizuje, taky to koroduje - prostě úplně stabilní, překvapivě není nic.
Viz třeba https://www.omegaeng.cz/CZ/techinfo/PDF ... GACLAD.pdf - cca uprostřed...
To je zajímavé, díky za studijní materiál.
I když mi to stejně není moc jasné.
Skoro by se mi zdálo, že ani částečná difuze jednoho materiálu do druhého by ten princip generování termoelektrického napětí neměla ovlivnit. Ale zřejmě nějak ano.
Naposledy upravil(a) Mex dne 16. 5. 2019, 4:46, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10105
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

16. 5. 2019, 4:45

milan584 píše: 16. 5. 2019, 4:34
fmodel píše: 16. 5. 2019, 4:26
Mex píše: 16. 5. 2019, 4:03 Zaujalo mě, jak taky víc lidí hovořilo o "ujetých termočláncích".
To se skutečně stává?

Dovedu si představit termočlánek spálený, zlomený a co jí vím co.
Tak to já nevím ,ale měřím teplotu taveniny přímo namočením termočlánkového drátu v tavenině a protože mám pár metrů drátu asi 0,5mm tak za čas to máčení v mosazi nevydrží :wink: no a tak ho zastřihnu na prasáka zamotám nebo když chci bejt frajer tak TIGem smrknu a jede se dál do dalšího upálení a teď se chlapci pos..e prostě to funguje :D
Jo, něco :mrgreen: to ukazuje - a tím to taky končí. Mj. u mosazi, je to celkem jedno, mosaz je tolerantní - dřív se to často ani neměřilo, akorát se zhaslo (aby to bylo vidět).
A stejně je ten zinek z ní dávno pryč.
Ovšem pokud to chce používat jako třeba kalicí pec, tak s tímto přístupem (se to nějak smrkne, ono to něco naměří) u třeba 2002 je to skoro jistota :roll:
No nic každý svého štěstí strůjcem.
No ukazuje to líp než se zdá, zjisti jak měřej některý součástky v kalírně termočlánek přímo do taveniny sváru ,koukal jsem taky nevěřícně, a od toho starýho fachmana mám ten drát .Ono nestačí jenom něco najít na Google ono se musí taky zkusit na vlastní kůži nebo oko :wink: Těším se na tvoji zítřejší odpověď ,chudák Google bude zavařenej :mrgreen:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

16. 5. 2019, 4:56

fmodel píše: 16. 5. 2019, 4:45
milan584 píše: 16. 5. 2019, 4:34
fmodel píše: 16. 5. 2019, 4:26

Tak to já nevím ,ale měřím teplotu taveniny přímo namočením termočlánkového drátu v tavenině a protože mám pár metrů drátu asi 0,5mm tak za čas to máčení v mosazi nevydrží :wink: no a tak ho zastřihnu na prasáka zamotám nebo když chci bejt frajer tak TIGem smrknu a jede se dál do dalšího upálení a teď se chlapci pos..e prostě to funguje :D
Jo, něco :mrgreen: to ukazuje - a tím to taky končí. Mj. u mosazi, je to celkem jedno, mosaz je tolerantní - dřív se to často ani neměřilo, akorát se zhaslo (aby to bylo vidět).
A stejně je ten zinek z ní dávno pryč.
Ovšem pokud to chce používat jako třeba kalicí pec, tak s tímto přístupem (se to nějak smrkne, ono to něco naměří) u třeba 2002 je to skoro jistota :roll:
No nic každý svého štěstí strůjcem.
No ukazuje to líp než se zdá, zjisti jak měřej některý součástky v kalírně termočlánek přímo do taveniny sváru ,koukal jsem taky nevěřícně, a od toho starýho fachmana mám ten drát .Ono nestačí jenom něco najít na Google ono se musí taky zkusit na vlastní kůži nebo oko :wink: Těším se na tvoji zítřejší odpověď ,chudák Google bude zavařenej :mrgreen:
Tomu já nerozumím - dělám akorát do včel a ne do mosazi. Akorát sem si nějak nevšiml, že by někdo třeba v Solovce, Aichilinu a nebo vakuové Degusse tahal nějaký prodlužky a svařoval nějaký termočlánky a ty pak si pokaždý strkal do nějakého otvoru (třeba v dílcích :mrgreen: )
Mj. ty káčka (obecně články) se odnepaměti vaří jinak než na wolframu :-).
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10105
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

16. 5. 2019, 5:00

milan584 píše: 16. 5. 2019, 4:56
fmodel píše: 16. 5. 2019, 4:45
milan584 píše: 16. 5. 2019, 4:34
Jo, něco :mrgreen: to ukazuje - a tím to taky končí. Mj. u mosazi, je to celkem jedno, mosaz je tolerantní - dřív se to často ani neměřilo, akorát se zhaslo (aby to bylo vidět).
A stejně je ten zinek z ní dávno pryč.
Ovšem pokud to chce používat jako třeba kalicí pec, tak s tímto přístupem (se to nějak smrkne, ono to něco naměří) u třeba 2002 je to skoro jistota :roll:
No nic každý svého štěstí strůjcem.
No ukazuje to líp než se zdá, zjisti jak měřej některý součástky v kalírně termočlánek přímo do taveniny sváru ,koukal jsem taky nevěřícně, a od toho starýho fachmana mám ten drát .Ono nestačí jenom něco najít na Google ono se musí taky zkusit na vlastní kůži nebo oko :wink: Těším se na tvoji zítřejší odpověď ,chudák Google bude zavařenej :mrgreen:
Tomu já nerozumím - dělám akorát do včel a ne do mosazi. Akorát sem si nějak nevšiml, že by někdo třeba v Solovce, Aichilinu a nebo vakuové Degusse tahal nějaký prodlužky a svařoval nějaký termočlánky a ty pak si pokaždý strkal do nějakého otvoru (třeba v dílcích :mrgreen: )
Mj. ty káčka (obecně články) se odnepaměti vaří jinak než na wolframu :-).
To že něco neznáš nebo nevíš neznamená že to nefunguje :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

16. 5. 2019, 5:09

Mex píše: 16. 5. 2019, 4:43 Skoro by se mi zdálo, že ani částečná difuze jednoho materiálu do druhého by ten princip generování termoelektrického napětí neměla ovlivnit. Ale zřejmě nějak ano.
V první řadě je naprosto zásadní rozdíl, jestli měříš na 400° , nebo 870° a nebo třeba 1050°C. - mj. rozdíl v životnosti termočlánku (nebo i drátu pece) bude několik řádů.
Jinak já bych pro těch 1100 co má ta pec použil místo káčka Pt/PtRh.
Navic je třeba si uvědomit, že výsledná teplota (co naměříš) je daná nejenom termočlánkem, ale taky tím regulátorem, kompenzací, studeným spojem a nerovnoměrností v mufli - a když se to po čase sejde blbě, tak to bude úplně mimo - aby to bylo ujetý na 1000° klidně o 50° není nic nedosažitelného.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

16. 5. 2019, 6:51

milan584 píše: 16. 5. 2019, 5:09 V první řadě je naprosto zásadní rozdíl, jestli měříš na 400° , nebo 870° a nebo třeba 1050°C. - mj. rozdíl v životnosti termočlánku (nebo i drátu pece) bude několik řádů.
Jinak já bych pro těch 1100 co má ta pec použil místo káčka Pt/PtRh.
Navic je třeba si uvědomit, že výsledná teplota (co naměříš) je daná nejenom termočlánkem, ale taky tím regulátorem, kompenzací, studeným spojem a nerovnoměrností v mufli - a když se to po čase sejde blbě, tak to bude úplně mimo - aby to bylo ujetý na 1000° klidně o 50° není nic nedosažitelného.
Všechno, co jsi napsal, je určitě pravda. Životnost při vysokých teplotách bude nižší, nepřesnosti měření se (často) sčítají.
Já jsem polemizoval jen o funkcí vlastního termočlánku, tedy s jeho fyzikálním principem generování termoelektrického napětí při rozdílu teplot na začátku a na konci drátu.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 5. 2019, 7:21

Sveho casu jsem delal cca 12 000 ks termoclanku
Nakraceni, odizolovani, svareni TIG

Nic na tom neni

Pak to nejaky tele nastavilo medenou dvoulinkou a divilo se ze to fixluje
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

17. 5. 2019, 6:46

Mex píše: 16. 5. 2019, 6:51
milan584 píše: 16. 5. 2019, 5:09 V první řadě je naprosto zásadní rozdíl, jestli měříš na 400° , nebo 870° a nebo třeba 1050°C. - mj. rozdíl v životnosti termočlánku (nebo i drátu pece) bude několik řádů.
Jinak já bych pro těch 1100 co má ta pec použil místo káčka Pt/PtRh.
Navic je třeba si uvědomit, že výsledná teplota (co naměříš) je daná nejenom termočlánkem, ale taky tím regulátorem, kompenzací, studeným spojem a nerovnoměrností v mufli - a když se to po čase sejde blbě, tak to bude úplně mimo - aby to bylo ujetý na 1000° klidně o 50° není nic nedosažitelného.
Všechno, co jsi napsal, je určitě pravda. Životnost při vysokých teplotách bude nižší, nepřesnosti měření se (často) sčítají.
Já jsem polemizoval jen o funkcí vlastního termočlánku, tedy s jeho fyzikálním principem generování termoelektrického napětí při rozdílu teplot na začátku a na konci drátu.
Nějak mi uniká, o čem se tu mlátí prázdná sláma.
Regulace na pecích s termočlánkama se musí poměrně často kontrolovat, protože to má obecně tendenci ujíždět. Jak vlastní termočlánky, tak regulátory. Čím vyšší teploty, tím dramaticky větší problémy. Nic nového, známo cca od doby Hoskinse.
Opačný extrém - termočlánek, co se neohřívá (nemění :mrgreen: teplotu) a je v v inertní atmosféře je překvapivě skoro absolutně stabilní.
Co je na tom jako k nepochopení?
Mj. ten nápis na té peci (nahoře, nad tím dederonským reglem) by i těm, co umí číst, mohl lecos naznačit.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 5. 2019, 6:57

Asi tak jakoze dotedka stacilo to prejet autogenem a hodit do oleje a ted se tu budou resit drifty termoclanku
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
majo477
Příspěvky: 873
Registrován: 28. 5. 2014, 8:39

28. 5. 2019, 11:54

Zdravím,,dnes laborujem s pecou,a vyzerá to že je funkčná,,len neviem ako sa nastavuje ten regulátor,nemám od toho žiadny manuál,je to regulátor TC-31,,neviete postup nastavenia,,prípadne kde nájdem manuál?dík
20190528_120003.jpg
20190528_115959.jpg
Odpovědět

Zpět na „povrchová úprava“