Jakou odsávačku ?

jak na ebayi kupovat a prodavat, odkazy na zajimave veci obchodniky
Pravidla fóra
Toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem.
Odpovědět
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 5. 2019, 5:11

pavlík píše: 15. 5. 2019, 4:41 Nevíte někdo, co to používají za pájecí pastu, je to husté jako vazelína, říkají tomu flux, a kde to koupit?
Flux je anglický název obecně pro pájecí pastu nebo pájecí kapalinu, tedy obecně pro tavidlo.
Tady o přípravek, který při zahřátí zreaguje s případnou oxidací na povrchu a tím ji odstraní, a současně zvyšuje smáčivost a snižuje povrchové napětí roztavené pájky. V trubičkové pájce ho mát trochu vevnitř jako tavidlo.
Dělají se buď na bází aktivovaných pryskyřic (po našemu kalafuna), nebo na halogenidové bázi.
Prodávají se všude možně, např. z Číny je máš ve stříkačce tak za dolar. Např. klasika https://www.aliexpress.com/item/32605732524.html
Ale v jejich vlastnostech je poměrně zásadní rozdíl. A v ceně taky.
Zatím nejlepší co jsem měl v ruce je náš MTL468 od Marmotu.
Lepší je (podle mě) flux v řídkém provedení. Takže já si všechny fluxy ředím isopropylem skoro na konzistenci vody a nanáším malým štětečkem.
Dělají se i tzv. flux pen, tj. něco jako fix s fluxem https://www.aliexpress.com/item/32987364599.html
Když si rozpustíš kalafunu v isopropylu, tak nebudeš daleko od běžných fluxů.

Dodatečně k dodatečnému dotazu Barta: fluxu při pájení není nikdy dost. Tím nemůžeš nic poškodit, plošky tolik neoxidují, a roztavený cín se pak líp chová jako klasická tekutina. Ale u těch odsávaček bude asi zalepovat vnitřek a filtry, řekl bych (odsávačku prakticky nepoužívám, takže teoretizuju).
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

15. 5. 2019, 5:23

... přesně proto se ptám, cín to hádám pěkně sleje, ale přesne jak píšes se bojím co to udělá s filtrem. Studené to bude pěkné lepidlo.
Dawe
Příspěvky: 2509
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

15. 5. 2019, 5:25

Odsavackou nejdriv na sucho, kdyz se nedari vysat z otvoru tak ridkou pajeci kapalinu typu R.
Mex>bacha na to, moc fluxu muze znamenat moc problemu. Nic jako bezoplachovy flux neexistuje a kazdy je ve vrstve vodivy. Takze kdyz ti zustane na PCB zpusobuje nizkoimpedancni trasu a muze byt problem. Driv jsem konstruoval presna merici a zkusebni zarizeni a pri vyrobe byl oplach a abrazivni cisteni od fluxu neldelsi a nejchoulostivejsi pces.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 5. 2019, 5:39

Dawe píše: 15. 5. 2019, 5:25 ... Nic jako bezoplachovy flux neexistuje a kazdy je ve vrstve vodivy. Takze kdyz ti zustane na PCB zpusobuje nizkoimpedancni trasu a muze byt problem...
Nechci se přít, ale slovo "nízkoimpedanční" mi tady moc nesedí. Jestli ses neuklepl a nechtě jsi napsat "vysokoimpedanční".
U přesné měřicí elektroniky si to docela dovedu představit.

Ale samozřejmě každý flux patří umýt. I kdyby nedělal elektrické problémy (což u běžné digitální elektroniky nedělá), tak umatlané desky jsou hnusné. A hnusné desky se prostě nedělají, to by mi musely pazoury upadnout.

Když si koupím nějaké hračky z Číny, tak většinou první beru do ruky isopropyl a kartáček na zuby. Na ty flusance se prostě nemůžu dívat.
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

15. 5. 2019, 6:53

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

16. 5. 2019, 5:24

na čištění používám toto je to praktické i se štětečkem
https://www.gme.cz/sprej-cistici-stetec ... -pcc-200ml
na terénní práci jsem koupil tuto pastu teda tavidlo no a použil zatím prákrát ale nic moc teda
https://www.ame.cz/Elektronika/Merici-a ... 10699.aspx
v dílně mám jinou větší tubu a ta je vynikající až tam pojedu nafotím
Jinak admin by mohl toto téma přejmenovat například na pájení a pájecí technika v elektronice
je tu dost informací, které by pak zapadly a to je škoda...
Tak co kdo se díval na videa jak jsem dal odkaz jako chápu že nikdo nechce čumět na kraviny ale ty videa natáčí zkušený instruktor pro pájecí techniku neni to žádný jůtubér...takže je to vše profesionální sám jsem tam nabral inspiraci a to mám v ruce pájku snad od narození
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

16. 5. 2019, 6:03

včera jsem opravoval temperák no nemám rád lakované dps epoxidem
má někdo nějaký typ? nakonec jsem na to musel vzít trafopájku a hoodně tavidla
Obrázek Obrázek Obrázek
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

16. 5. 2019, 6:35

ještě k tomu odsávání pokud se stane že se nepodaří odsát všechen cín, tak to musíš znovu zacínovat a zkusit znovu protože jak je to napovrchu odsáté tak se špatně přenáší teplo do odsávaného místa...největší problém je když součástka sedí přesně a je zalitá například epoxidem a vzduch se nedostane z opačné strany to prostě neodsaješ abuď to použiješ horký vzduch a nebo zalité součástky mechanicky odstraníš a to už je docela pracné nicméně dělám to často bo to má smysl u tak drahých komponentů co opravuju
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Mart76
Příspěvky: 1011
Registrován: 17. 12. 2016, 11:04
Bydliště: Prostějov

16. 5. 2019, 8:42

Jako tavidlo používám TSF-6592 od firmy Kester
https://www.kester.com/products/product/tsf-6592

Na čištění používám ProClean (nebo PowerClean) od Microcare
https://electronics.microcare.com/produ ... -removers/
dá se k tomu koupit i takový nástavec s kovovou hadicí a ručkou se štětečkem na konci

K tomu jsou i čistící utěrky přes které se ten Proclean nanáší na DPS a které pak nasávají zbytky tavidla https://electronics.microcare.com/produ ... lat-wipes/

Tyhle věci kupuji v Amtechu.


A na obnovování a čištění hrotu používám tohle https://cz.farnell.com/multicore-loctit ... c%2Fsearch
Vývoj HW, návrhy DPS (OrCAD, Eagle, Pads)
Dawe
Příspěvky: 2509
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

17. 5. 2019, 8:12

Na mezioperacni cisteni PCB pouzivame PCC 15 cleanser. Je zalozeny na IPA ale flux cisti daleko efektivneji. Je velmi levny i v malych mnozstvich = vhodny pro hobby
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

17. 5. 2019, 12:03

Díky za tipy, objednal jsem.
Přiznám se, že jsem starý kozák, letováním v oblasti elektroniky ze zabývám už hódně dlouho (bezmála 60 let, jeden čas i profi), posledních asi 20 let už ale jen hodně výjimečně a amatérsky a tak mi nové technologie a pomůcky a chemické přípravky už unikají, toto vlákno mi pomohlo.

Admini by asi opravdu měli toto vlákno zavést jako samostatné téma, určitě by pomohlo dosti lidem...
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 5. 2019, 2:29

Dawe píše: 17. 5. 2019, 8:12 Na mezioperacni cisteni PCB pouzivame PCC 15 cleanser. Je zalozeny na IPA ale flux cisti daleko efektivneji. Je velmi levny i v malych mnozstvich = vhodny pro hobby
A skutečně je dobrý?
Moje zkušenosti zatím říkají, že je dobré se obloukem vyhnout pájecím přípravkům a materiálům z Polska. Polské potraviny jím celkem rád, ale třeba polské pájecí kapaliny nebo pájecí pasty tedy určitě používat nechci.
Trochu normální cenu to má až v balení 5 litrů, což je na pokus docela dost. Proto jsem si dovolil vznést tento upřesňovací dotaz, jestli je to opravdu dobré.
Uměl bys prosím uvést nějaké hrubé srovnání s isopropylem? Třeba něco ve smyslu "s isopropylem musím flek přejet kartáčkem na zuby 3x, s PCC stačí jen jednou" nebo tak něco?
Díky.
Dawe
Příspěvky: 2509
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

17. 5. 2019, 4:40

Je dobry. Nesrovnatelne lepsi nez IPA pro slabe az stredne aktivovana tavidla typu RMA. IPA je napr. za studena nedostane zpod TQFP pouzder, tohle jo.

edit> cena je velmi prizniva za jakekoliv mnozstvi. Tobe se zda 160Kc za litr hodne???
Naposledy upravil(a) Dawe dne 24. 9. 2019, 9:55, celkem upraveno 1 x.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 5. 2019, 4:52

A prosím neleze tím popis ze součástek?
Nejháklivější bývají popisy na plastových návlecích na elektrolytech. To už se mi agresivnějšími prostředky povedlo víckrát sundat.
Díky.
Dawe
Příspěvky: 2509
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

17. 5. 2019, 5:06

neblbni, tohle neni perchlor. Je to urcene na pcb a maji i ISO TS certifikat... :D
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Odpovědět

Zpět na „Ebay, aukro, a jine“