Filament extruder, výroba, recyklace PETlahví?

http://www.reprap.org/wiki/Main_Page" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 7. 2019, 9:31

milan584 píše: 17. 7. 2019, 7:27 Mužu to zkusit znova - pokud chceš cokoli přesného vytlačovat (asi chceš, protože nepřesný filament je zcela k ničemu) tak to musíš dělat na technologií, co to vůbec umožní - protože pokud extruder nebude držet výstupní tlak, (a když navíc nemáš na výstupu zubačku - tzn. objemovou kalibraci), tak se pak můžeš rozkrájet a nic přesného z toho prostě nevyleze.
Pokud má extruder držet výstupní tlak, tak musí být granulát stále stejných rozměrů a tvaru (tzn. žádný recyklát a podobná sabotáž) a musí být naprosto suchý.
Takže se to teda nejspíš musí sušit tak aby to bylo opravdu suché. To u nedefinovatelného recyklátu opravdu nebude jednoduché (respektive i kdybys to náhodou vysušil, tak je konstantní výstup s recyklátu naprosto nedosažitelný - musela by se stejně nejdřív udělat regranulace).
Na sušení můžeš použít klasiku - molekulání síta (v kombinaci s vymývacím suchým vzduchem - obvykle z vymrazovaného šroubáku) a nebo vakuovou sušku.
A bylo by vhodné umět změřit kolik té vlhkosti (v tom granulátu, po sušení) tam máš.
--------
btw, řekl bych, že celkem přesně to tu popsal kenny - asi opravdu bude třeba se konečně zkusit seznámit s naprostými základy plastikařiny - jak se co dělá, jak se co nemá dělat a jak se co dělat nesmí, protože to pak obvykle nefunguje.
Když dělaš nějakou elektroniku, tak taky to neděláš tak, že na smeťáku si najdeš starý desky z televizí, z těch na ohništi nevytavíš cín (pájku) a tím píp :roll: co sis "vyrobil" pak taky nepájíš třeba BGA futrály, abys ušetřil.
Díky za popis.
I když třeba v tom videu https://www.youtube.com/watch?v=OEkksADFjP8 žádné zubové čerpadlo na konci asi není. Nebo tam aspoň nevidím žádný motor, který by to honil. Skoro bych si myslel, že šnek, tlačící materiál bez vzduchových bublin, je dost slušné objemové čerpadlo.

A stejně tak by se mi zdálo, že pokud materiál vysuším víc než je nezbytně nutné (viz to pečení), tak sice spotřebuju nějakou energii navíc (což u domácí výroby nehraje roli), ale výsledku to neublíží. Když už tam žádná voda nebude a stejně se to bude ještě dál péct, tak se nic fatálního snad nestane. Když suším součástky, tak taky neřeším jestli je třeba některá skoro suchá a stačilo by jí málo nebo nic.

Tohle vlákno asi není o tom, jak to dělají ti největší profíci, kteří dodávají plasty do NASA. Ale jak to udělat tak, aby to bylo nějak použitelné. S tím, že to "nějak" se pak bude v případě úspěchu vylepšovat podle přibývajících zkušeností a testů.

A ano, staré televize se sbírají a cín se z nich skutečně dobývá (a taky zlato, případně další kovy). A po přetavení skutečně možná skončí i na tom BGA.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

17. 7. 2019, 10:07

je to marný.
Ono to ale opravdu chce u toho alespoň nepatrně zkusit přemýšlet - protože tomu, co jsi napsal (A po přetavení skutečně možná skončí i na tom BGA) u plastů tak nějak odpovídá ten cyklus: drtič/ separace prachu/ sušení/ mokrá nebo suchá regranulace/ další sušení a pak teprve vlastní extruze požadovaného profilu. A ne, že nasypeš nejaký nedefinovatelný rozšrotovaný šmelc :shock: do vrtáku na dřevo v vodovodní trubce,
Si totiž můžeš zkusit zaletovat to BGA, přímo tím, co ti vyteče z tý desky - bez tý rafinace, bez dolegování toho, co se při separaci vypálilo, bez odstranění okují a opětovné granulace zase do těch kuliček.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

17. 7. 2019, 10:14

Mex píše: 17. 7. 2019, 9:31 Skoro bych si myslel, že šnek, tlačící materiál bez vzduchových bublin, je dost slušné objemové čerpadlo
Už jsem to sem psal jednou :roll: - myslet znamená xxxxx vědět.
diskutovat o tom, že jednošnekový extruder z vrtáku na dřevo je objemové :mrgreen: čerpadlo považuju za naprostou ztrátu času.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 7. 2019, 10:35

milan584 píše: 17. 7. 2019, 10:14
Mex píše: 17. 7. 2019, 9:31 Skoro bych si myslel, že šnek, tlačící materiál bez vzduchových bublin, je dost slušné objemové čerpadlo
Už jsem to sem psal jednou :roll: - myslet znamená xxxxx vědět.
diskutovat o tom, že jednošnekový extruder z vrtáku na dřevo je objemové :mrgreen: čerpadlo považuju za naprostou ztrátu času.
Taky už jsem taky jednou psal, že je to pěkně debilní pořekadlo.
Všichni, kdo myslí, hovno ví? Jo, tak to potom jo.

Ale máš pravdu, správné bude za ten vrták na dřevo ve vodovodní trubce dát zubové čerpadlo z rychlořezné oceli, řízené servem s pokročilým řízení, aby nepulzovalo. To bude k tomu vrtáku pěkně štymovat.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

18. 7. 2019, 5:22

fmodel píše: 17. 7. 2019, 9:26 Tak to jsi mě potěšil protože tohle ani náš výrobce kterej se chlubí přesností a kvalitou s 30 t materiálu za rok na extrudérech nepoužívá,a zatím jsem to na těch špagetometech pro tiskárny neviděl (tak že mi spadl kámen ze srdce že tohle nemusím řešit)
https://youtu.be/V74Jn9kkxxw?t=436

Ještě nějaká rada abych netápal od začátku ? jak by měla vypadat geometrie výstupní trysky ?
Jeden menší extruder jak bych si to představoval
https://www.youtube.com/watch?v=TChyFJzdMRw
Důvodů, proč tam není použitá ta výstupní zubačka je řada - první a zásadní je to, že se používá až když stabilita výstupu nejde vyřešit levnějšíma a jednoduššíma metodama - tj. správnou geometrií šneku, správným teplotním profilem a správnou geometrií výstupní matrice.
Když tohle nestačí, tak se obvykle použije profilovaná komora (tím se změní poměry při výtlaku - celý se to stabilizuje) a teprve když ani to nestačí, tak se teprve používá melt pump - jako poslední a nejsložitější (a taky nejdražší) řešení.
Jinak pro člověka, co zná alespoň trochu plastikařinu, tak na tom videu objeví okamžitě řadu celkem podezřelých věcí - stačí trochu myslet, tu a tam to myšlení podpořit kalkulačkou.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

18. 7. 2019, 5:29

fmodel píše: 17. 7. 2019, 9:26 Jeden menší extruder jak bych si to představoval
https://www.youtube.com/watch?v=TChyFJzdMRw
To na tom linku je běžný laboratorní extruder - a mj. na něm vytlačují ABS a PLA a z granulátu - ne z recyklátu a ještě navíc ne PET.
PET oproti ABS je úplně jiná liga problémů a recyklát, to je ještě násobná sabotáž - ale to si musí nejlépe vyzkoušet :mrgreen: každý sám.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

18. 7. 2019, 6:04

tak info o použitém hydrouši máme dík milane mě se nechtělo lézt 4,5 metru vysoko mašina je nastojáka a obstřikujeme sluneční clony...
ty otáčky jsem napsal jako použitelné pro extruzi aby to nějak fungovalo ta jednotka z arburgu která je standardní vstřikovací a má asi o 2/3 kratší šnek o proti extruderu a jestli mu to bude na těch 20 otáček pořád hodně vytlačovat , tak to bude megarychlá výroba filamentu a následné chlazení namotávání a další technologie za tryskou bude to dlouhá hodně dlouhá linka
Bohužel nějak to spočítat nepujde jedině tu rychlost vyzkoušet a případně zkusit i menší otáčky než jsem psal.
Výrobce sice udává maximální plastifikační výkon ale né minimální. Ani z času plastifikace se to moc odhadnout nedá prostě zkusí uvidí..
edit:
pro šnek 25mm je plastifikační výkon 9g/sec tuto hodno tu bys neměl překročit jinak se materiál nestihne roztavit.
můžeš si spočítat jak rychle poletí ten filament při toku 9g/sec to bude max rychlost a ty budeš vytlačovat pomaleji.
Ta hodnota 9g/sec není nijak v stažená k otáčkám šneku za minutu to v dokumentaci nepíší.
Naposledy upravil(a) kenybz dne 18. 7. 2019, 6:17, celkem upraveno 1 x.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

18. 7. 2019, 6:12

kenybz píše: 18. 7. 2019, 6:04 tak info o použitém hydrouši máme dík milane mě se nechtělo lézt 4,5 metru vysoko mašina je nastojáka a obstřikujeme sluneční clony...
ty otáčky jsem napsal jako použitelné pro extruzi aby to nějak fungovalo ta jednotka z arburgu která je standardní vstřikovací a má asi o 2/3 kratší šnek o proti extruderu a jestli mu to bude na těch 20 otáček pořád hodně vytlačovat , tak to bude megarychlá výroba filamentu a následné chlazení namotávání a další technologie za tryskou bude dlouhá hodně dlouhá.
Bohužel nějak to spočítat nepujde jedině tu rychlost vyzkoušet a případně zkusit i menší otáčky než jsem psal
Ta plastifikační jednotka z té 220 je celkem pečlivě navržená pro nějaký plastifikační objem (viz papíry od mašiny) a když to dramaticky zpomalí, tak mu naroste čas na expozici na teplotě, bude to blbě míchat v profilu, tím i blbě tavit a tudíž začne to pálit. Sice to nebude vidět, ale mechanické filamentu vlastnosti budou "jasné" :shock:
Prostě když má 25mm, tak z toho poleze jako z 25mm - pokud je to moc - tak si nejspíš bude muset vyměnit komoru a šnek :D za menší - stejně jako to musíš udělat když chceš na tý 220, stříkat malý dílce.
A nebo může použít ten fungující Mexovo vrták.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

18. 7. 2019, 6:23

upraví sníží teplotní profil na komoře a tím do jisté míry omezí tepelnou zátež
taky jde stříkat na 22mm šneku PBT kdy hmotnost výlisků je s vtokem 1,5g sice cyklus jsem tam urychlil asi na 4,5 sec ale i tak byl materiál v komoře dýl než je zdrávo...
prostě ovlivnit to částečně teplotním profilem jde ...
alespoň má nějaký solidní základ s kterým se dá pracovat...no a uvidíme jak se popere se zbytkem
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

18. 7. 2019, 6:45

kenybz píše: 18. 7. 2019, 6:04 tak info o použitém hydrouši máme dík milane mě se nechtělo lézt 4,5 metru vysoko mašina je nastojáka a obstřikujeme sluneční clony...
ty otáčky jsem napsal jako použitelné pro extruzi aby to nějak fungovalo ta jednotka z arburgu která je standardní vstřikovací a má asi o 2/3 kratší šnek o proti extruderu a jestli mu to bude na těch 20 otáček pořád hodně vytlačovat , tak to bude megarychlá výroba filamentu a následné chlazení namotávání a další technologie za tryskou bude to dlouhá hodně dlouhá linka
Bohužel nějak to spočítat nepujde jedině tu rychlost vyzkoušet a případně zkusit i menší otáčky než jsem psal.
Výrobce sice udává maximální tavící výkon ale né minimální. Ani z času plastifikace se to moc odhadnout nedá prostě zkusí uvidí
spočíat to jde - povolenou rozumnou dobu expozice znáš, max. výkon jednotky je v papírech (jak na PS, tak na PA), můžeš počítat s tím, že to půjde (díky nižšímu protitlaku - nemáš opřenou - uzavřenou trysku - nenabíráš proti protitlaku na šneku ale proti otevřené trysce - tj. bude tam něco naprosto jiného než p5, na nějž to má navrženou geometrií) třeba na polovinu až třetinu.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

18. 7. 2019, 6:53

kenybz píše: 18. 7. 2019, 6:04 tak info o použitém hydrouši máme dík milane mě se nechtělo lézt 4,5 metru vysoko mašina je nastojáka a obstřikujeme sluneční clony...
Lézt nahoru nemusíš - protože na tom hydromotoru schvalně žádný štítek není - aby sis ho nemohl koupit jinde - typ je pouze v papírech - v seznamu ND a to ještě jenom v některé dokumentaci a ještě je psaný jako zákaznický atyp (silně pochybuji, že je).
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

18. 7. 2019, 6:56

kenybz píše: 18. 7. 2019, 6:23 upraví sníží teplotní profil na komoře a tím do jisté míry omezí tepelnou zátež
taky jde stříkat na 22mm šneku PBT kdy hmotnost výlisků je s vtokem 1,5g sice cyklus jsem tam urychlil asi na 4,5 sec ale i tak byl materiál v komoře dýl než je zdrávo...
prostě ovlivnit to částečně teplotním profilem jde ...
alespoň má nějaký solidní základ s kterým se dá pracovat...no a uvidíme jak se popere se zbytkem
Kdybych jako zákazník zjistil, že mi děláš z PBT kusy na takhle velké mašině (1.5g na 5sec je tak maximálně na 170 s nejmenším koupitelným šnekem) - tak by to mělo velmi rychlý průběh - je vidět, že máte zákazníky, co si nechají xxxxx na nohy.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

18. 7. 2019, 7:05

jo když někdo - zákazník nechá vyrobit formu, která na menší lis nevejde dějí se i tyto věci tak to někdy v praxi je
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10105
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

18. 7. 2019, 7:49

milan584 píše: 18. 7. 2019, 5:29
To na tom linku je běžný laboratorní extruder - a mj. na něm vytlačují ABS a PLA a z granulátu
Tak to je v pořádku zajímá mě akorát ABS ,o žádném recyklátu jsem ani neuvažoval.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

18. 7. 2019, 8:23

mě to nedalo a našel jsem v staré dokumentaci celkovou hmotnost vstřiku a ta byla 9,3g
a dál bych interní informace nerozebíral
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Odpovědět

Zpět na „Rapid prototyping - stereolitografie - 3D tisk - 3D skenery - RepRap a související projekty“