Pozor při skladování isopropylalkohol (isopropanol, iso, isopro, IPA)

aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

15. 8. 2019, 4:51

Nějak jsem nevěděl kam to dát, tak jsem zvolil toto vlákno. Tak snad to nebude off topic. Nicméně myslím si, že to stojí ta pozornost.
Jedná se o problém, který může vzniknout při dlouhém skladování načaté láhve isopropylalkoholu (známý též pod názvem isopropanol, iso, isopro, IPA). Ten se používá jako rozpouštědlo a čistidlo, např. pro odmaštění. U nás ho např. používáme pro čištění veškerých dílů, co jdou do laboratoří s kontrolovanou čistotou prostředí. Tak mě napadlo, jestli to tu někdo taky nepoužívá, protože si myslím, že je dobré o tomto problému vědět.
Detaily jsou v tomto článku (někdo ho u nás rozšířil služebním emailem) https://www.tretiruka.cz/news/vybuchy-v ... ylalkohol/ Zjednodušeně když se nechá hodně dlouho načatá láhev IPA, tj. láhev kde je již podstatná část obsahu nahrazena vzduchem, tak postupně dochází vlivem přítomnosti kyslíku k chemickým reakcím, které vedou až ke vzniku velmi silné třaskaviny TATP, která je bohužel také velice citlivá na mechanické podněty a vyšší teploty. To je taky důvod proč se v průmyslu nepoužívá a jediný kdo jí používá jsou teroristi, protože je zároveň běžně nedetekovatelná.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 992
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

15. 8. 2019, 5:37

IMHO HOAX...
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

15. 8. 2019, 5:44

A ty jsi chemik, že to dokážeš posoudit? Já tedy ne. A proč se o tom píše i https://cs.wikipedia.org/wiki/Isopropylalkohol v sekci Bezpečnost, stejně tak v ANG verzi ?????
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 8. 2019, 5:50

Ten podplukovník, co je pod tím jako podepsaný, skutečně existuje. Ale jestli je to opravdu jeho text?

IPA se používá velice široce mnoho let. Jeho výpary jsou poměrně těžké (těžší než vzduch). Tak je zajímavé, že podle toho popisu dochází při dlouhodobém skladování k oxidaci. Díky těžkým výparům by měla nad hladinou vzniknout bariéra z výparů, které se budou držet dole.

Mám doma nějakých 8 litrů. Tak teď abych se skoro začal bát. Tak už se budu bát nejen injekčních stříkaček v sedadlech šalin a žiletek na tobogánech, ale i svého skladu chemikálií.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

15. 8. 2019, 5:55

S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

15. 8. 2019, 5:58

Mex píše: 15. 8. 2019, 5:50 Ten podplukovník, co je pod tím jako podepsaný, skutečně existuje. Ale jestli je to opravdu jeho text?

IPA se používá velice široce mnoho let. Jeho výpary jsou poměrně těžké (těžší než vzduch). Tak je zajímavé, že podle toho popisu dochází při dlouhodobém skladování k oxidaci. Díky těžkým výparům by měla nad hladinou vzniknout bariéra z výparů, které se budou držet dole.

Mám doma nějakých 8 litrů. Tak teď abych se skoro začal bát. Tak už se budu bát nejen injekčních stříkaček v sedadlech šalin a žiletek na tobogánech, ale i svého skladu chemikálií.
No to je taky možná důvod, proč se to u nás stalo naštěstí jen 2x za 10 let.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

15. 8. 2019, 10:44

Pracujem v histologickom laboratóriu vyše 20 rokov s izopropanolom, mám ho tak 50 litrov v sklade v kanistroch s ktorých sa odlieva. Ročná spotreba je okolo 200 litrov .Často je tam pomerne dlho otvorený, býva voľne na vzduchu v nádobách s krytkou v zalievacom automate mesiace hneď vedľa piecky na vosk s teplotou 60°C a ešte nič nebuchlo. A ani som nepočul, že by u niekoho buchlo. V dielni mám jeden liter otvorený a otváraný niekoľko rokov a tiež nebúcha. To bude také teoretické BOZP haló ako kopa ďalších teoretických nebezpečenstiev, ktoré môžu teoreticky niekoho ohroziť, ale v reále sa to nikdy nikde nestalo. Alebo raz.
Takže kľud, zrejme sa to nestane ani vám.
Naposledy upravil(a) zverodoktor dne 15. 8. 2019, 10:50, celkem upraveno 1 x.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 8. 2019, 10:47

zverodoktor píše: 15. 8. 2019, 10:44 ...Takže kľud, nestane sa to...
... byla jeho poslední slova. ;-)
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

15. 8. 2019, 10:51

Snáď nie. :)
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

15. 8. 2019, 11:18

Jde nejspíše o nějaké 2 velmi specifické případy, detailnější popis, jak to tam přesně bylo, chybí. Může být totiž taky rozdíl, jestli se z několika let otevřeného balení postupně pravidelně odlévá, nebo to stojí takto netknuté několik let (na tuto druhou variantu právě přímo v článku upozorňují). Podle toho, co tam píšou, nejprve vzniká oxidací IPA aceton a peroxid vodíku, a teprve pak při reakci acetonu a peroxidu vodíku vzniká TATP. Tj. nejspíše při odlévání dochází k narušování tohoto procesu. Ale jak jsem psal, nejsem chemik. Nanejvýš to můžu dát přečíst jednomu známému co má VŠCHT.

Tady nejde o to, že by bezprostředně hrozilo nějaké riziko. Jen se upozorňuje, že v případě dlouhodobého skladování načatého balení bez využívání se může uvnitř vytvořit TATP a na spotřebitele pak čekat nemilé překvapení v podobě při nejmenším utržených prstů v případě aktivace.
A myslím si, že i o tom je dobré vědět.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2669
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

16. 8. 2019, 8:37

Izopropyl alkohol jsem používali na mytí plošnejch spojů. Má proti CH3CH2OH výhodu velkých molekul, které nepronikají plastem pouzder integrovaných obvodů a nenarušují čipy uvnitř. Jestli se používá pořád i ve velkovýrobě, to netuším; přece jen je to hořlavina první třídy. Ale o tom, že by se z něj časem stávala výbušnina, to nám tehdá nikdo neřekl. A přežili jsme; možná proto, že jsme to nevěděli :)
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

16. 8. 2019, 8:38

Tak jsem (preventivně venku) otevřel litrovou plechovku z poloviny prázdnou, kterou mám už asi 10 let a před lety jsem z ní parkrát trochu odlil, no nestalo se nic, voní to jako IPA, uvnitř žádné bílé krystalky. Tak bude ležet ve skříňce nadále, jen mě napadlo, že do vývojky fotografové sypali skleněné kuličky (stále se prodávají), aby v lahvi nebyl nad vývojkou vzduch, který ji ničí, a tak by to šlo použít i zde, lacinější ale bude přelít IPA do menší nádoby.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

16. 8. 2019, 8:42

aleshonsa píše: 15. 8. 2019, 11:18 ............
odlévání dochází k narušování tohoto procesu. Ale jak jsem psal, nejsem chemik. Nanejvýš to můžu dát přečíst jednomu známému co má VŠCHT.
............
Aleši prosím udělěj to, ať můžem klidně spát. Díky!
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2565
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

16. 8. 2019, 9:27

Např. na https://education.jlab.org/frost/msds/isopropanol.pdf začátek 3. strany první 3 věty.
Ale srovnat si to musí každý sám :-).
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 8. 2019, 9:47

Podle všeho je to reálné, ale musí se sejít několik málo pravděpodobných okolností, takže nedoufám, že to někdy v životě uvidím takhle bouchnout :-) To už je lepší vzít PET flašku, dát do ní pár mililitrů isopropylu, do špuntu vyvrtat díru, natlakovat pumpičkou na kolo, prudce odtlakovat až uvnitř vznikne mlha a pak zapálit. Lahev za hlasitého výbuchu odletí :-)
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „Ostatni material“