Jaký alternativní software k cnc frézce

Devr
Příspěvky: 15
Registrován: 13. 8. 2019, 10:56

13. 8. 2019, 11:52

Zravím a prosím o radu, kamarád má CNC Frézku 6040 a zatím si s ní hrál s programy programů Mach3Control a CNC USB Moion Controller obé jsou bohužel Dema a omezené co do počtu programovacích řádků. Mach tuším jen 25 a CNC USB jen 14.
Chtěl by nyní pořídit plný neomezený program.
Stále tu čtu o LinuxCNC, které je zdarma a plně nahradí Mach3.
Lze LinuxCNC použít pro tuto frézku, která se zapojuje pomocí USB?
Nebo je nutností koupit Mach3.
Pokud by šlo použít k této frézce LinuxCNC je nutná mesa karta?
Díky
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

13. 8. 2019, 11:55

asi málo čteš, vše je tady stokrát popsané :D
a myslím že i nějaké 6040ky tady na linuxcnc běží
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 8. 2019, 12:52

No, tak úplně prosté to nebude.
Pokud je tam nějaké elektronika, která používá nějaký inteligentní interpolátor přímo u frézky a k PC je to připojeno po USB, tak to takhle přímo s LinuxCNC asi nezprovozníš.

Takže pokud budeš chtít celý stávající HW beze změny, tak ti asi nic jiného než Mach nebo nějaký ten jejich SW nezbude.

Ale můžeš část té elektroniky zahodit (ten interpolátor) a využít jenom drivery. Pak bys to mohl připojit k LinuxCNC přes LPT, případně přes nějakou Mesu.
Nebo tam místo toho současného interpolátoru dát Arduino s GRBL, to k PC připojit opět přes USB, a na PC pak používat třeba EstlCAM, bCNC, Candle a mnoho dalších možností.

Jestli ti můžu doporučit do budoucna: až se na něco budeš ptát, tak zkus vždy co nejlíp popsat stávající stav, případně přidat nějakou fotku. Nespoléhej na to, že všichni ostatní ví, co máš na stole. Číňani své výrobky mění jako ponožky.
Devr
Příspěvky: 15
Registrován: 13. 8. 2019, 10:56

13. 8. 2019, 2:42

Mex: Moc děkuji za informace. Jak jsem už psal, je to přístroj kamaráda, který na tom pracuje, ale já bych mu chtěl pomoci s tím softem (instalace ....atd), abych mu ušetřil 4500 za Macha. Bohužel co se týká cnc frézky, tam jsem mimo a pojmenování jako interpolátor, Arduino s GRBL mi nic neříkají zatím. Mašinku mohu klidně nafotit a ukázat ti jí. Ale pak bych potřeboval pokud by to mělo teda cenu, trochu nakopnout, kde co stáhnout, koupit a tak, pokud bych se na tebe případně mohl obrátit.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 8. 2019, 3:09

Hlavně vyfoť vnitřek té bedny s elektronikou.
Aby bylo jasné do čeho vede to USB (to je ten interpolátor), jak jsou na to navázané drivery a jakého jsou typu, a jak je řešeno řízení otáček a spínání vřetene. A případně jak jsou zapojené nějaké koncové nebo home spínače, pokud tam tedy nějaké jsou.

Dříve se tyhle frézky dělaly v provedení na LPT (to asi měl na mysli RaS ve své odpovědi). Já mám taky menší sestru (model 3040) v tom původním provedení. Tyhle stroje byly už rovnou nachystané na to, že na nich mohl běžet LinuxCNC (já ho tam mám taky).
Ale teď tam Číňan začal montovat nějakou elektroniku navíc, protože s LPT si už ženy v domácnosti a doktoři filosofie v dnešní době prostě neporadí.
Devr
Příspěvky: 15
Registrován: 13. 8. 2019, 10:56

13. 8. 2019, 9:05

Zajistím fotky a omrknu přesně o co jde a ozvu se :)
Devr
Příspěvky: 15
Registrován: 13. 8. 2019, 10:56

19. 8. 2019, 9:31

Tak tady jsou nějaké ty fotky, nerozdělával jsem to zatím, protože jsem na zadní straně našel parallel port a součástí dodávky byly dva datové kabely , jeden parallel > USB a druhý Parallel > parallel. Pokud zapojím kabel parallel > USB , tak pracuje frézka jen s demem co bylo součástí dodávky CNC USB Controller od Planet CNC, ale pouze 14 řádků a chce to kod. Pokud použiji kabel parallel > parallel, tak zase funguje frézka jen s s demem co bylo součástí dodávky Mach3Control, ale pouze 500 řádků.

Bude mi teda fungovat LinuxCNC? A nebudu muset kupovat Mach3?
Přílohy
F1.jpg
F2.jpg
F3.jpg
F4.jpg
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 8. 2019, 9:44

Tak kdybys to rozdělal (bude to tak 4-6 šroubků), tak bys to věděl nabeton.
Ale pravděpodobně to bude tak,že ten interpolátor má jako výstupy signály DIR/STEP ve standardním rozložení LPT konektoru.
Takže bude možné použít LinuxCNC přes LPT port, případně třeba někdy do budoucna přes nějakou Mesu.
Devr
Příspěvky: 15
Registrován: 13. 8. 2019, 10:56

19. 8. 2019, 10:32

Takže bez Mesa karty to s linuxcnc nepůjde? Nebo i bez karty možná ano a zkusit stáhnout LinuxCNC Live ho a bootnout zatím jako live jestli to pojede?
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

19. 8. 2019, 10:59

Ale jo, půjde. Vždyť jsem to psal: "Takže bude možné použít LinuxCNC přes LPT port, případně třeba někdy do budoucna přes nějakou Mesu."

Stáhni si LinuxCNC, strč na USB flash, nabootuj z něho (bez instalace, jen spuštění jako Live) a pusť si v menu CNC Latency Test.
Pokud ti vyjde 25us thread do nějakých 25000-30000ns, tak v klidu pojedeš ne LPT.
Devr
Příspěvky: 15
Registrován: 13. 8. 2019, 10:56

20. 8. 2019, 6:13

OK, byl jsem právě zmaten z toho "případně třeba někdy do budoucna přes nějakou Mesu." Nechápu právě moc rozdíl proč bych měl někdy v budoucnu potřebovat tu mesa kartu, když to pojede i bez ní :D

Prosimtě, takže stáhnu Linux CNC ...mohu tady? http://www.linuxcnc.org/downloads/
A který přesně Linux CNC, hned ten první LinuxCNC 2.7.14 Debian 7 Wheezy? Nebo mi doporučíš jinou verz od jinud?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 8. 2019, 6:59

Protoze bez te mesy to jezdi podstatne hur
Protoze lpt rozhrani pc ma jen omezene moznosti
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

20. 8. 2019, 7:19

A ten software od Planet CNC by sa ti neoplatil? Neviem čo to stojí, ale kedysi keď som po ňom poškuľoval vyzeral, že má potenciál byť dobrým softom, asi lepším ako MACH. Neviem ako ten čínsky, ale interpolátor je veru dobrá vec.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Devr
Příspěvky: 15
Registrován: 13. 8. 2019, 10:56

20. 8. 2019, 7:42

robokop píše: 20. 8. 2019, 6:59 Protoze bez te mesy to jezdi podstatne hur
Protoze lpt rozhrani pc ma jen omezene moznosti
A to do rychlosti, nebo do přesnosti myšleno?
A včem je hlavně omezený?
zverodoktor píše: 20. 8. 2019, 7:19 A ten software od Planet CNC by sa ti neoplatil? Neviem čo to stojí, ale kedysi keď som po ňom poškuľoval vyzeral, že má potenciál byť dobrým softom, asi lepším ako MACH. Neviem ako ten čínsky, ale interpolátor je veru dobrá vec.
Měl jsem za to , že Mach3 je Nej soft pro frézku, ale ten teda jede- umí jen přes LPT pokud to dobře chápu.
A interpolátor je uvnitř jakási deska co se stará o komunikaci po USB a komunikace po USB má lepší možnosti, je rychlejší ,přesnější jako LPT, je tak?
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

20. 8. 2019, 9:31

Interpolátor - sám generuje pulzy z PC dostává jen souřadnice - nezávislost na PC

PC + LTP pomalé nespolehlivé stačí aby se windows zamyslelo a je to v řiti - první seznámení asi postačí - spoustu lidí to používá do dneska


CNClinux - LTP - linux se moc nezamejšlí omezení rychlosti LTP není na toto stavěné

CNClinux - mesa je vlastně takový interpolátor pro linux skoro profi řešení skoro neomezená rychlost vysoká konfiguratelnost - vstupy/výstupy
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“