Pozor při skladování isopropylalkohol (isopropanol, iso, isopro, IPA)

vvitty
Příspěvky: 610
Registrován: 1. 12. 2008, 12:09

16. 8. 2019, 1:00

Zatim mi teda IPA nebouchla ale zato uz mi koroze vyzrala dirku do plechovky a obsah pomalu vytekl.
Skladovano v suchem prostredi, zadny vlhky nevytapeny sklepeni.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

16. 8. 2019, 2:51

Tak jsem to známému s VŠCHT poslal, tak uvidíme co odpoví.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

16. 8. 2019, 5:07

Malá technická nejedná se i isopropanol ale o diisopropylether. U isopropanolu není v bezpečnostních listech Spolchemie ani zmínka o možném vzniku triacetonperoxydu a když se podívám na vzorec, ani nevím jak by mohl vzniknout. To ale neznamená, že se výborně neodpařuje a pak s chutí bouchá.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

30. 8. 2019, 3:48

Tak ten můj kamarád s VŠCHT k tomu bohužel nic neví.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
0xDECAFF
Příspěvky: 176
Registrován: 19. 1. 2016, 11:42

31. 8. 2019, 4:51

Že je tohodle dlouhodobě skladovaný isopropanol schopen se mezi chemiky bere za obecně známou věc z bezpečnosti. Stejně jako že problém se skladováním THF a dalších etherů, které jsou nestabilizované k tvorbě třaskavých peroxidů ještě mnohem náchylnější.

SMSkovou češtinou od kolegy chemika na dotaz ad mechanismus:
Mechanismu je mnoho.
Nektery ipa obsahuje stopy kovovych necistot, kyselinu propionovou,octovou.
Mechanismem Meerwein-Ponndorf redukce kyselin (zpet reoxidovanych z alkoholu na kyselinu kyslikem) vznika z ipy aceton.
Ten aceton pak v polarnim solventu s peroxokyselinama oxiduje.
A zaroven se neredukuje isopropanokatama kovu.
Druhy mechanismus je protonace ipy na kysliku, nukleofilni atak propanolovy OH.
Pak proton transfer (-H+ -> je to kysele katalyzovane) a mas isopropylperoxid.
No a ten se oxiduje vzduchem jedna radost.

Z alifatickych etheru je (iPrO)2 asi nejvetsi sracka.
zverodoktor
Příspěvky: 2970
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

31. 8. 2019, 11:45

Veľmi vyčerpávajúca odpoveď, super. Len by som chcel upresniť:
Z alifatickych etheru je (iPrO)2 asi nejvetsi sracka.

To je dobre, alebo zle? Teda reaguje na TAC významne, alebo nevýznamne?
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

1. 9. 2019, 9:29

No ono se to vyvrbí samo, jakmile to někde někomu pšouchne, tak EU zakáže výrobu a používání ISA a bude vymalováno... Buďme rádi že EU máme, ona nás ochrání...

Jinak ne zcela plnou plechovku, uloženou více než 10 let, jsem otevřel, nic se nestalo, tak jsem ji zase zavřel a uložil a nechám to vyšší moci...
0xDECAFF
Příspěvky: 176
Registrován: 19. 1. 2016, 11:42

1. 9. 2019, 10:52

Ve zkratce ideálně nemít velkou zásobu (nejhůř pak malý zbytek ve velké nádobě), nakoupený spotřebovat v horizontu pár let, ideálně nakupovat čistý nebo p.a. a né technickou kvalitu (v malých objemech ten cenový rozdíl není až tak markantní). Rozumné skladování jako s ostatníma rozpouštědlama - tj. nemít vystaveno někde v regále na slunku. Pokud se objeví krystaly v lahvi je průser.

Rozhodně to není tak divoké jako se nestabilizovaným THF nebo diethyletherem, tam jsou náhodné exploze vzniklých peroxidů častější (poslední případ o kterém vím je na VŠCHT asi rok zpátky, zdemolovalo to skříň s rozpouštědly, nikomu se ale naštěstí nic nestalo), což ale pořád neznamená že by se to riziko mělo brát na lehkou váhu - prostě tady je a podle toho s tím nakládat.

Na dlouhodobější skladování zbytků oplachů pro redestilaci mi bylo doporučeno přisypat trochu nějaké Fe2+ sole (třeba síran) - nepředpokládám ale, že by tady někdo točil desítky litrů ročně aby se mu tohle vyplatilo. Navíc technologicky jsou dneska oplachy DPS jinde, mikroemulzní čističe fungují řádově líp, jen samotný IPA navíc stejně bude nechávat bordel kolem pájených plošek ze silně polárních zbytků po tavidle, které jdou dolů dobře jen vodou, takže je to stejně spíš takové sekundární nouzové řešení. Směsné oplachy s další organickou fází jsou zase problém pro takovouhhle recyklaci. Při čištění optiky se zase většinou všechen nechá odpařit.

===

EU už zakázala co mohla - peroxid vodíku nad 3% bez živnosťáku nekoupíte (de jure, jak vypadá praxe je věc druhá), jednu dobu byl strašný humbuk že chtěli zakázat i 10% roztok pro kadeřníky. Ditto koncentrované minerální kyseliny. Zemědělci musí vést evidence dusíkatýchh hnojiv, etc.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

1. 9. 2019, 11:49

Vite nekdo o konkretnim pripadu ze by se vybuch s IPA nekomu stal?
0xDECAFF
Příspěvky: 176
Registrován: 19. 1. 2016, 11:42

1. 9. 2019, 12:53

A článek který tohle vlákno začal nestačí?
Iniciály a pracoviště autora v zápatí máte, si to můžete ověřit z první ruky, rozhodně bych mu věřil víc než "jedna paňy povidala" někde na fóru. To co je v něm napsáno má hlavu a patu a nevidím jediný důvod ke zpochybňování. :wink:
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

6. 9. 2019, 3:11

TO 0xDECAFF: Díky za vyjádření.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
berni
Příspěvky: 250
Registrován: 24. 11. 2012, 6:56
Bydliště: Brno, Boskovice

12. 9. 2019, 9:10

Jako, chemikálie mohou být svinstvo, obzvláště ty dlouho skladované a ideálně nepopsané...pamatuji si na jednu akci při stěhování jednoho z ústavů chemie ještě v areálu Př. f. na Kotlářské... sklepy byly plné milion roků starých lahví s kde čím, vynášelo se to do přistaveného železného kontejneru s deklem (jakýs takový kontík na řetězáka), tuším asi k převozu a likvidaci někde...výsledkem bylo, že některá ta chemikálie v kontíku prdla, kontík byl vyboulenej na všech stranách jak konzerva s botulismem a ještě k tomu poprdanej v některých svárech - toto jsem viděl na vlastní oči :shock: ! Výsledek takový, že zbytek sklepa nevynášeli zaměstnanci, ale pyrotechnici a vše bylo ošacovaný páskou a lid byl vykázán do příslušné vzdálenosti...

Jinak, cca metr odemne stojí na stole už asi dva roky izopropyl v p.a. kvalitě, cca polovina litrovky v origo skleněné láhvy - otevřel jsem (mnohem opatrněji než jindá :c) ) a nic, smrdí, šplouchá ale nebouchá...
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 9. 2019, 4:45

berni píše: 12. 9. 2019, 9:10 ... Jinak, cca metr odemne stojí na stole už asi dva roky izopropyl v p.a. kvalitě, cca polovina litrovky v origo skleněné láhvy - otevřel jsem (mnohem opatrněji než jindá :c) ) a nic, smrdí, šplouchá ale nebouchá ...
No to je právě negativní dopad všelijakých podobných hoaxových (nebo skoro-hoaxových) řetězových zpráv.
I když si myslím, že je to v praxi kravina, tak i já jsem bral zrovna včera flašku s Isopropylem opatrněji než jindy.

A to jsme asi celkem racionálně uvažující technici.
Takže pak se člověk nemůže divit všelijakým biomatkám, které odmítají nechat očkovat děcka když dostanou podobné hoaxy o tom, jak jim očkování může poškodit jejich největší poklad.

Samozřejmě, že se všechny ty zprávy tváří tak, že to s námi myslí dobře a dělají to pro nás a naše dobro.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

12. 9. 2019, 6:19

Mex píše: 12. 9. 2019, 4:45
berni píše: 12. 9. 2019, 9:10 ... Jinak, cca metr odemne stojí na stole už asi dva roky izopropyl v p.a. kvalitě, cca polovina litrovky v origo skleněné láhvy - otevřel jsem (mnohem opatrněji než jindá :c) ) a nic, smrdí, šplouchá ale nebouchá ...
No to je právě negativní dopad všelijakých podobných hoaxových (nebo skoro-hoaxových) řetězových zpráv.
Mě by zajímalo, jestli víš co je to hoax.
Popravdě kdyby s tím někdo u nás nepřišel tak bych o tom ani nevěděl. A když jsem zkoušel něco k tomu googlit tak jsem taky prakticky nic nenašel. Torchu slabé na hoax, ne????

To že něčemu nevěříš, nebo tomu prostě z odborného hlediska nerozumíš, neznamená, že je to hoax.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2567
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

13. 9. 2019, 7:55

Abych to odlehčil - kdo to kdy viděl, aby z nebe padalo hořící kamení - to dá přece zdravý a moje zkušenost (nikdá jsem nic takovýho neviděl a Franta od vedle taky ne a Tonda, co byl až v Bulharsku, taky nic o tom neví), že to je blbost ...
A prej když dáš k sobě dva kousky nějakýho kovu, tak prej to je šlupka, cos neviděl ... No kdo to kdy slyšel ...
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Odpovědět

Zpět na „Ostatni material“