Portálovka 6000x2200 :)

Odpovědět
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

13. 9. 2019, 9:56

Pipik píše: 12. 9. 2019, 12:59
testone píše: 12. 9. 2019, 11:46 kdysi na asi první přednášce ... .... taky by nezaškodilo si zjistit, proč jsou výztuhy na mostech a na ajfelovce a Petřínský rozhledně důsledně do trojúhelníků
je to marný, je to marný, je to marný :mrgreen:
Testone, já to chápu až moc dobře, to se neboj. Snažím se jen najít kompromis mezi složitostí, vyrobitelností a cenou.
Jasně že ideální stroj by měl tvar koule. Popřípadě pyramidy. To se ale tak trochu rozchází s potřebou opracovávat plochý materiál.
Prosím ber v potaz že to je dlouhý 6 metrů, takže nelze, a ani si nemyslím že by bylo nutné, pro dané účely (frézování překližek) vyrábět homogenní stůl z těch největších profilů co existujou.

Nastřelil jsem spodek stolu do tvaru pyramidy. Z logických důvodů uříznutý pyramidy, což ano, trochu potírá pevnost celé pyramidy. Nicméně - v axiálních silách (horizontálně) takový tvar bude pravděpodobně výrazně pevnější než kolmo svařené jekly. Jen můj názor.
Ve zkrutu celé konstrukce jsme ovšem někde jinde - zvednu-li jí za jeden roh, zvednu pouze ten roh.
Takže otázka zní - jak podélnou konstrukci zpevnit aby se takto nekroutila? Do tvaru kulaté trubky jí nedáš. A s tím spojená druhá otázka - je-li celá konstrukce dostatečně těžká a sedí vlastní vahou na zemi, tak odkud kde a jak velká síla na ni bude při činnosti stroje působit do zkrutu?

Nebo navrhni tužkou na papír lepší řešení.
Jo, pyramida je na frézku opravdu ideální , to samý i koule :mrgreen: .
U té pyramidy je navíc i ten bonus, že se frézy nemusí ostřit, vždy přes noc se naostří samy :lol:
http://extrastory.cz/objev-ceskeho-inze ... letky.html
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10103
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

13. 9. 2019, 10:31

milan584 píše: 13. 9. 2019, 9:56

Jo, pyramida je na frézku opravdu ideální , to samý i koule :mrgreen: .
U té pyramidy je navíc i ten bonus, že se frézy nemusí ostřit, vždy přes noc se naostří samy :lol:
http://extrastory.cz/objev-ceskeho-inze ... letky.html
No zkus o tom polemizovat s žokejem Váňou kterej strká koně do pyramidy aby je léčil :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

13. 9. 2019, 10:36

Tak ještě UFO, čarodějnice a věštění ne? :-)))))
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

13. 9. 2019, 10:37

tak postavit tu portálku do pyramidy a bude samonivelační a bezvulová .
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

13. 9. 2019, 10:38

milan584 píše: 13. 9. 2019, 9:56 Jo, pyramida je na frézku opravdu ideální , to samý i koule :mrgreen: .
U té pyramidy je navíc i ten bonus, že se frézy nemusí ostřit, vždy přes noc se naostří samy :lol:
Tak za tohle máš bod!!! :lol: :mrgreen: :lol: :mrgreen: :lol: :mrgreen: :lol: :mrgreen: :lol: :mrgreen: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10103
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

13. 9. 2019, 10:39

UFO jo nejsme ve vesmíru jediní ,to by bylo skutečně divný :wink:
Čarodějnici jsem včera viděl ,jen to koště a kocour na rameni jí scházel :lol:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

13. 9. 2019, 10:43

robokop píše: 13. 9. 2019, 2:21 .... Jeste jednou ti davam za ukol vem si karton a rulicku od toaletaku a zkus to oboji ohnout.....
Náhodou, už včera jsem se rozhodl že si vezmu karton a budu si stavět konstrukce z kartonu :)
Někde kdysi dávno, když jsem to tu pročítal, to tu někdo totiž napsal (možná ty) a mě to teda přišlo jako fakt dobrej nápad ;)
Má to i jinou výhodu - kluci dostanou s projektem i modýlek :D
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

13. 9. 2019, 10:50

Mrosconi píše: 13. 9. 2019, 9:39
Spíše by mně zajímaly nějaké technikálie k tomu betonu a jeho deformacím. Máte nějaké dobré zdroje? Výzkum, zkušenosti?

Díky
Vyzkum nemam, ale zkusenosti mam takove, ze musim stroj vzdy v zime a na jare preseridit. Ale bude zalezet na konkretnim objektu, tloustce toho betonu apod. Pokud to budes mit nekde u zdi, vlivem podmrznuti ze ti muze cast objektu o trochu zvednout apod.
Stavby se vlivem teploty hybou mnohem vic nez si spousta lidi mysli. Mam napriklad protipozarni laserova cidla, je to v podstate paprsek ktery miri z jednoho konce haly na druhy a pokud se kvuli kouri prerusi, vyhlasi se alarm. Kdyz se mi pred cesem pokundily pohony v automaticke korekci zamerovani paprsku na terc na druhe strane haly, mirilo to vedle snad o 20cm.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10103
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

13. 9. 2019, 11:00

Pipik píše: 13. 9. 2019, 10:43
Náhodou, už včera jsem se rozhodl že si vezmu karton a budu si stavět konstrukce z kartonu :)
Někde kdysi dávno, když jsem to tu pročítal, to tu někdo totiž napsal (možná ty) a mě to teda přišlo jako fakt dobrej nápad ;)
jednou jsem to tu taky psal a je to dost dávno ,sám jsem to zkoušel s balzou co jsem měl přebytky a bylo divení .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

13. 9. 2019, 11:13

[/quote]

Vyzkum nemam, ale zkusenosti mam takove, ze musim stroj vzdy v zime a na jare preseridit. Ale bude zalezet na konkretnim objektu, tloustce toho betonu apod. Pokud to budes mit nekde u zdi, vlivem podmrznuti ze ti muze cast objektu o trochu zvednout apod.
Stavby se vlivem teploty hybou mnohem vic nez si spousta lidi mysli. Mam napriklad protipozarni laserova cidla, je to v podstate paprsek ktery miri z jednoho konce haly na druhy a pokud se kvuli kouri prerusi, vyhlasi se alarm. Kdyz se mi pred cesem pokundily pohony v automaticke korekci zamerovani paprsku na terc na druhe strane haly, mirilo to vedle snad o 20cm.
[/quote]


Jojo, to je jasné, že se to vlivem všech těch jevů může hýbat. Proto jsem se taky ptal, zda se to náhodum neprojeví ve všech případech? Pokud tedy mám barák co se enormně hýbe, tak se mi pohne jak ta betonová, tak i ocelová konstrukce. Naopak si myslím, že vzhledem ke tloušťce betonových stěn se mi to neprojeví tolik jako ta ocelová příhradová konstrukce.
Problem bych viděl spíše v kvalitě betonu, zda budu mít všude stejné rozpínání a pod.
Nevím, prostě mně to jen tak napadlo, že kdybych stavěl 6ti metrovou mršku a pravděpodobně to neměl jak celé obrobit, tak bych se rozhodl opět pro beton.
Moje konstrukce je zatím v pohodě. Kdybych to udělal tehdy opačně, neměl bych problémy co mám, ale ty nesouvisí s materiálem jako takovým.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

13. 9. 2019, 1:52

mrosconi a pipík
motáte dohromady spostu věcí
pokud něco vymýšlím, musím to pokud možno udělat tak, aby to bylo jednoduchý na výrobu, laciný a přitom dostatečně funkční
příhradovinu viz můj návrh svaří kde kdo v běžné zámečnické dílně nebo i na dvoře, stačí na to přinejhorším svářečka z Lidlu, flexa, metr a zednická vodováha
za železo to bez práce bude stát tak +-30-40000
pro dřevoobráběcí stroj to bude dostatečně tuhý ve všech směrech, když se to jen postaví na stavěcí šrouby a vyrovná, tak případná deformace podlahy atd. to maximálně celý někam o pár mm nakloní, nic víc se nestane
bude to vážit odhadem 1,5 nebo 2t, tj. to lze snadno přestěhovat, převézt atd
betonový monolit tužší bude, na mašinu tohoto typu to ale nemá smysl
v těchhle rozměrech bych to stěhovat nechtěl
rám viz můj návrh lze převézt na podvalníku na auta (půjčovné 500,-/den) za větším osobákem, tj. za suchý z nosu
....
jestli to chceš mít do pyramidy, tak si to namaluj v Cadu takhle jako příhradovinu a nech si příhrady vyřezat na 3d laseru
bude to vypadat jako jeřáb namalovanej někým šikovným v Cadu :D
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

17. 9. 2019, 5:56

Lepší?
Už mi z toho hrabe... Furt okolo toho chodim, celý dny na to čumim. Ale z tohohle mám dobrej pocit, narozdíl od těch pěti předešlých myšlenek.
Rezignoval jsem na spodní uložení lineáru, což se mi mimochodem velmi osvědčilo, a dal jsem je na bok. Musim kvůli tomu sice předělat vozíky a sloupky od vozíku k portálu, což mě netěší, chtěl jsem použít stávající, ale ono to nebude na škodu.
Přefrézovávat lože se bude až u komplet svařence.
Vůbec nevim proč jsem tam dal ty spodní tyčky. Původně kvůli výztuhám, ale něco mi říká že při velikosti těch profilů by toho tolik neudělaly. Asi je vyhodim...
Nějakej koment? Nápad? Připomínka? Nějaká vifikundace? Připomínám že je to určeno pouze na dřevo...

podotýkám -
velikost 6000x2200x680
nosný profily 250x150x5, lože 100x100x8+pásovina 8mm, horní příčky 140x40x4, spodní tyčky 50x50x5
F2_1_stul_01.png
F2_1_stul_02.png
F2_1_stul_03.png
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

17. 9. 2019, 6:02

Furt se nějak bráním tý příhradovině, což? :lol: :lol: :lol:
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

17. 9. 2019, 7:00

proboha, udelej to ve tvaru rakve +zebra, spotrebujes mene materialua ziskasvyzsi tuhost, tim mene kotvicich mist do podlahy, mene kroicdni, mene starosti, vice casu, vice sexu....
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

17. 9. 2019, 7:23

Pipik píše: 17. 9. 2019, 5:56 pásovina 8mm,
spodní tyčky 50x50x5
pásovina 8mm bude málo, pri tejto veľkosti by som volil 20-30mm, aby bolo čo brať
spodné priečky radšej 80x80x3 a určite ich tam nechaj.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“