Poskládání vlastního CNC

Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

13. 9. 2019, 6:29

Pokud to myslíš se stavbou vážně tak je jen jedna rozumná cesta ,serva ,mesa ,a linuxcnc .
Zapoměl jsem na Gravos ,je to odsud tak že místní podpora ,ale krokovým motorům se vyhni a to i closed loop pokud to má bejt skoro profi stroj .
Naposledy upravil(a) fmodel dne 13. 9. 2019, 6:34, celkem upraveno 1 x.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

13. 9. 2019, 6:30

A co si představuješ pod tím obráběním oceli? Lochtání 300W vřetenem jedničkou frézou nebo záběr 40 plátkovou frézou 5mm? Vrtání a závitování?
kalupo
Příspěvky: 40
Registrován: 13. 9. 2019, 3:57

13. 9. 2019, 6:30

RaS píše: 13. 9. 2019, 5:26 myslím, že problém s tisícinama budou mít i když se spojili :D
prostě jsem tím chtěl jen říct, že i renomovaní výrobci strojů nebudou tvrdit, že jim mašiny lítaj s přesností na mikrony jako může tvrdit hobík od stolu, kterej u frézky nikdy nestál.. protože je mikron a mikron..

můj stroj taky vyrábí na mikrony :D jednou je to 50,003 podruhé 50,015 a potřetí třeba 49,998, všechno na mikron přesně :D
Profíci to tvrdit budou, že jim stroje dělají v mikronech, ale absolutně přesně ti definují za jakých podmínek. A pak zjistíš, že tyto podmínky jsou při běžném použití nedosažitelné. Protože oni ti je definují například při pohybu jen v jedné ose ale když už pojedeš úhlopříčku tak zjistíš že jsi samozřejmě na jiných číslech ... A taky ti to určitě definují vzhledem k nějakému statistickému údaji a Gaussuvo rozdělení taky nějaký uživatel který vybírá stroj jen přehlédne protože tomu úplně nerozumí a pak nadává a poukazuje že je definována nějaká přesnost ale už si neuvědomuje že jen s určitou pravděpodobností, opakovatelností a určitých podmínek ...

A už se nedohadujme o tom na kolik ti stroj dělá, když oba víme že kdybys to změřil pomocí třeba trackeru tak se dostaneš zase na úplně jiné hodnoty než 50,003 a 50,015 zkrátka, že skutečná hodnota je opravdu jiná než si uživatel může myslet.

Šlo mi spíš o to aby když budu vyrábět součástí pro uložení s vůlí jako pro ložisko aby mě tam potom nešlo třeba vůbec nasadit nebo naopak by tam chodilo jako hokejka v gumáku.

Dokáže to vůbec nějaký taková elektronika pro domácí frézku? (aniž by to byla úplně věc náhody že jsem ten rozměr trefil). Nebo se s takovou představou mám rozloučit?
Naposledy upravil(a) kalupo dne 13. 9. 2019, 7:06, celkem upraveno 1 x.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

13. 9. 2019, 6:33

Už jsi tady něco i napsal jak že by stroj měl vypadat (sice jen velmi zhruba, jen pojezdy), ale nenapsal jsi jakou hmotnost budou případné pohony vláčet a s jakým zrychlením. To ovlivní i výběr pohonů (krokáče, serva), vedení (rozměr a provedení lineárů), jaké kuličkové šrouby atd. A ještě jsi neuvedl jeden z nehlavnějších údajů - a to je stav tvého konta!
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

13. 9. 2019, 6:34

všechno to má většinou obdobný postup, několik hodin malování v Cadu většinou sešroubovanejch desek s megalomanskejma rozměrama a pak se sem pochlubit se jak to vymyslel.. tady dostane čočku, že to bude nepoužitelný.. uražené kecy o tom, že rady tady jsou na hovno a konec..
mnohdy to prvotní nadšení je okořeněno bezhlavým nákupem nějakého materiálu nevalné kvality a jejich rozprodání za zlomek nákupní ceny..

proto možná můj skeptický příspěvek, prostě čti ať víš do čeho jdeš a nejsi jeden z mnoha...
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

13. 9. 2019, 6:36

RaS píše: 13. 9. 2019, 6:34 všechno to má většinou obdobný postup,
svatá pravda.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
kalupo
Příspěvky: 40
Registrován: 13. 9. 2019, 3:57

13. 9. 2019, 6:37

bobik píše: 13. 9. 2019, 6:30 A co si představuješ pod tím obráběním oceli? Lochtání 300W vřetenem jedničkou frézou nebo záběr 40 plátkovou frézou 5mm? Vrtání a závitování?
Psal jsem malé CNC obrobek max 200x200x200 mm takže spíš bych to viděl spíše na nástroje menších průměrů a navíc nevyžaduju zrovna nějaké HSC, HFC nebo HPC obrábění. Prostě abych měl radost z toho, že si doma umím poskládat něco takového co mi dokáže obrobit nějaký dílek co si navrhnu ve slušné přesnosti.
kalupo
Příspěvky: 40
Registrován: 13. 9. 2019, 3:57

13. 9. 2019, 6:47

Josef píše: 13. 9. 2019, 6:33 Už jsi tady něco i napsal jak že by stroj měl vypadat (sice jen velmi zhruba, jen pojezdy), ale nenapsal jsi jakou hmotnost budou případné pohony vláčet a s jakým zrychlením. To ovlivní i výběr pohonů (krokáče, serva), vedení (rozměr a provedení lineárů), jaké kuličkové šrouby atd. A ještě jsi neuvedl jeden z nehlavnějších údajů - a to je stav tvého konta!
Požadoval jsem obrobek 200x200x200 mm což pro ocel znamená cca 65 kg pokud jsem se někde neseknul. Což si říkám, jestli není v na první "malé" CNC i zbytečně moc.

Co se týče rozpočtu tak samozřejmě tak zatím žádná sláva, jsem nedávno dostudoval a polovinu výšky jsem si táhnul sám, teď jsem nastoupil do práce a byl jsem si nucen koupit auto. Takže peněz na rozhazování nemám, toto měla být spíš taková moje zábava a záliba a hlavně jsem se chtěl u toho naučit něco nového a ne jen dělat ramena, že jsem něco postavil. Viděl jsem to výhledově na postupné budování ale nevěděl jsem jakým směrem se v tom elektru vydat.
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4859
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

13. 9. 2019, 6:48

No, tak najít na netu profi výrobek, možná několik, a ty si prohlídnout jaký mají parametry, jak vypadají. Pak si pohledat třeba nějakou realizovanou stavbu tady na fóru, myslím že od Martina Hory? A pak si ty komponenty hodit na papír a porovnat s rozpočtem a o to je ponížit.

S konkrétní konfigurací pak můžeš líp pokládat dotazy.

Vyrobený stroj by měl vyjít levněji jak koupený. Dobrá věc jsou možnosti dílny (strojírenský firmy)

Pokud jde jen o vyzkoušení řízení, tak se jednodušeji postaví nějaká věc na pálení, kreslení, než rovnou frézku na železo. Linux by měl bejt zadarmo tuším, to je do začátku dobrý, kdyby to nedopadlo.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
kalupo
Příspěvky: 40
Registrován: 13. 9. 2019, 3:57

13. 9. 2019, 6:51

Tak možná otázka pro vás zkušené zni. Kolik v dnešní době odhadujete, že může stát návrh takovéto CNC frézky s čím bych měl počítat? ... Taky jsem si říkal, že bych začal se učit třeba na konstrukci 3D tiskárny ... Ale prostě k železu mě to táhne víc ...
Naposledy upravil(a) kalupo dne 13. 9. 2019, 6:57, celkem upraveno 1 x.
kalupo
Příspěvky: 40
Registrován: 13. 9. 2019, 3:57

13. 9. 2019, 6:56

DwPetr píše: 13. 9. 2019, 6:48 No, tak najít na netu profi výrobek, možná několik, a ty si prohlídnout jaký mají parametry, jak vypadají. Pak si pohledat třeba nějakou realizovanou stavbu tady na fóru, myslím že od Martina Hory? A pak si ty komponenty hodit na papír a porovnat s rozpočtem a o to je ponížit.

S konkrétní konfigurací pak můžeš líp pokládat dotazy.

Vyrobený stroj by měl vyjít levněji jak koupený. Dobrá věc jsou možnosti dílny (strojírenský firmy)

Pokud jde jen o vyzkoušení řízení, tak se jednodušeji postaví nějaká věc na pálení, kreslení, než rovnou frézku na železo. Linux by měl bejt zadarmo tuším, to je do začátku dobrý, kdyby to nedopadlo.
Dobře, děkuji za odpověď možnost dílny mám, vyrůstal jsem v tom od mala. Při studiu jsem se snažil vždy pracovat v oboru začínal jsem navrhováním různých přípravků, které obsluhoval operátor vlastní silou, následně jsem pak přešel ke složitějším přípravkům (navíc pneumatika) a jako dosavadní vrchol zatím považuji zařízení, které umí tahat segmenty, které se navařují na hřídel a vzniká tak šnekový dopravník. Ale tam jsem to řešil právě jen z toho konstrukčního (mechanického hlediska) a samozřejmě s pomocí ostatních starších a zkušených. A teď jsem chtěl právě pochopit trochu i to elektro.

Ještě jednou díky moc za tvoje odpovědi. S tím Arduinem náhodou zkušenosti nemáš? Byl bych rád abych to co se naučím tady mohl využít i dál (například to že se naučím pracovat se zmiňovaným Arduinem).
Naposledy upravil(a) kalupo dne 13. 9. 2019, 6:58, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

13. 9. 2019, 6:57

Já tě jí klidně navrhnu. Bude to zhruba 300h práce x400Kč bratru jen 120 000Kč. To je za hubičku. Prodáš auto a budeš mít kompletní návrh frézky dle tvých požadavků.
kalupo
Příspěvky: 40
Registrován: 13. 9. 2019, 3:57

13. 9. 2019, 7:02

bobik píše: 13. 9. 2019, 6:57 Já tě jí klidně navrhnu. Bude to zhruba 300h práce x400Kč bratru jen 120 000Kč. To je za hubičku. Prodáš auto a budeš mít kompletní návrh frézky dle tvých požadavků.
Jak by řekl Arnošt, můj hadraplán? :D Na tom návrhu bych chtěl ale ušetřit tím že si to udělám sám a jak už jsem psal výše nejde mi tak ani o tu frézku jako o to naučit se na tom.

Takže děkuji za nabídku ale tu frézku už bych si zrovna mohl koupit podle nějakého katalogu :D.

Taky neříkám, že to stoprocentně dokážu jen se informuji u čeho bych měl začít abych se nehrabal v něčem půl roku a pak nezjistil, že to pro moji aplikaci bylo zbytečné plýtvání časem.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 9. 2019, 7:05

Dotahni si z ciny nejakej takovejhle zaklad za cca 50 000.
Ostroj to servama a poradnym vretenem.
Jakejma a jakym tady nactes.
Rizeni dej linuxcnc.
Trosku to mechanicky osetri a zakrytuj.
A budes mit vcelku slusnej skoro profi stroj.

https://eshop.vyrobnistroje.cz/product/ ... 25-cnc/902
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

13. 9. 2019, 7:07

ja sa len spýtam, či je 200x200x200 uvažovaný obrobok, alebo rozjazdy stroja.
To je rozdiel.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“