Automatizace suportu soustruhu na dřevo

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
Lukas Dusilek
Příspěvky: 6
Registrován: 27. 10. 2019, 9:03

27. 10. 2019, 9:16

Zdravím Vás,

Někdo už se chytá za hlavu proč to sem prostě dávám když už je tu tolik návodů a témat o stavbách ale rád bych názory a rady pro svůj projekt, měl přímé a konkrétní.

Takže k věci, zabývám se soustružením dřeva a udělal jsem si křížový suport na obrábění dřeva, pro soustružení dřevěných misek, suport chci použít jako základ pro motorizaci a samozřejmě vyměnit pár komponentů, které byli na zkoušku vyrobené z překližky jestli má tahle moje vize vůbec smysl táhnout dál a ano ... má, i přez provizorní řešení komponentů to už při prvním testu fungovalo skvěle, ale abych to urychlil ... potřebuji to tedy zmotorizovat, ale nemam vubec zkušenosti s elektronikou celkově a ani s krokovými motory a softwarem na jejich provoz atd. proto bych byl rád kdyby si mi dostalo rad jaké komponenty doporučujete a co a jak propojit, vyrobit atd.

Aktuální verze bude působit možná až moc "na koleni" ale nepotřebuju u toho pak řešit toleranci +/- 0,5mm ;-) je to dřevo a na dekoraci...

Kopírka bude dělat jen miskové tvary...

Omlouvám se za žádost o vysvětlení až možná polopatým způsobem, ale každý někde začíná...

Děkuju moc
Přílohy
IMG_20191017_152909.jpg
IMG_20191017_152916.jpg
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

28. 10. 2019, 9:18

koukám na obrázky a tipuji, že potřebuješ jeden motor aby to jelo na jednu stranu a pak nazpátek - nastavitelnou rychlostí. Pro toto je krokový motor ta nejméně vhodná varianta. Měl by vystačit "stěračový" motorek, nějaká ta regulace rychlosti a koncové spínače pro reverz či ochranu přejetí konce.
Dle hloubky dotazu bych poradil, najdi v okolí někoho, kdo trochu elektro umí - on bude mít pravděpodobně vše potřebné v šuplíku a bude to umět i realizovat.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

28. 10. 2019, 10:16

chb píše: 28. 10. 2019, 9:18 koukám na obrázky a tipuji, že potřebuješ jeden motor aby to jelo na jednu stranu a pak nazpátek - nastavitelnou rychlostí. Pro toto je krokový motor ta nejméně vhodná varianta. Měl by vystačit "stěračový" motorek, nějaká ta regulace rychlosti a koncové spínače pro reverz či ochranu přejetí konce.
Dle hloubky dotazu bych poradil, najdi v okolí někoho, kdo trochu elektro umí - on bude mít pravděpodobně vše potřebné v šuplíku a bude to umět i realizovat.
Blbost. - sorry ....

Pokud budeš dělat misky, tak tam to nemůžeš vzít na jeden záběr - musíš jet v několika krocích a materiál postupně odebírat. TZN žádná kopírka s nějakými primitivními motorky, ale plnokrevné řízení, pokud do toho chceš jít naplno.

Napřed k mechanice - ačkoliv to vypadá jako otesané sekerou, tak by to kupodivu v základu mělo stačit - jen by bylo dobrní trapézáky vyměnit za kuličkové šrouby. Dají se v těchto délkách sehnat i s maticí za babku - kdekoliv na aukru, ebay, aliexpressu, bangoodu .... - v podstatě se tam dá sehnat hromada komponent, ze kterých ty supporty poskládáš. Předpokládám, že máš na ty misky nějaké vřeteno s univerzálou a nějaký železný svařenec, na který to posadíš. Jak píšeš, nějaká přesnost zde není důležitá, rozhodně nebudeš nahánět nějaké desetinky ...

Co se týče samotného řízení - padnou tady návrhy jako Mach, nebo Linux CNC. Na obojím to jde realizovat, ale doporučuji se jim vyhnout a použít systém od Gravosu. Ten je totiž nejjednodušší na zapojení a ovládání - a pokud od počátku jede, tak se to nesere. Elektrická část - budeš potřebovat nejaké PC s WIN XP, nebo vyšší s COM portem seženeš na každém šroťáku, nebo na Aukru za 300 kus ..... ) řídící desku do Gravosu + Armoturn, zdroj (36 - 60 V) 2x hybridní krokové motory - seženeš na výšeuvedených obchodech i s drivery - stačí ti s NEMA 23 - 3NM - celé to poskládat a oživit.

A ujasni si čím, to budeš krmit - tzn nějaký CAD - stačí 2D - tohoto softu existuje ve free verzi hromady - musí umět ukládat DXF, kde si budeš malovat křivky, podle kterých ti support pojede. dále Gravostar od Gravosu, kde si budeš generovat GDF soubory pro Armoturn - a podle kterých ti to vlastně pojede.

Nemluvím aniž bych nevěděl o čem - mám takto upravené tři soustruhy, na kterých už jedu několik let. Bez problémů ..... Jestli to chceš vidět v reálu, tak se tu na fóru válí pár videí - tak si je najdi .....
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 10. 2019, 6:55

Líbí se mi, že jsi vyrobil funkční prototyp z materiálu, kterého asi máš dost a umíš s ním. Na vychytání případných koncepčních problémů to naprosto stačí, a pokud budeš někdy později něco z kovu (bude-li to vůbec nutné), tak aspoň už to bude na první dobrou. Za mě palec hodně nahoru.

Já bych tam trapézový šroub nechal. Nebudou mu tak vadit piliny, a dané aplikaci pravděpodobně vyhoví. Vůli (backlesh) máš předpokládám nějak vyřešenou (dvojitá matka, plastová matka, svěrná matka nebo třeba jenom předpětím pojezdu nějakou pružinou nebo i gumou).
Asi to nebude nijak extra rychlé, tak bych možná dal nějaký převod k tomu šroubu. Třeba tak 1:3. Z Číny (ale i u nás) se dají koupit levně ozubené řemenice i řemeny. Tím pádem by ti stačily i dost slabé a tedy levné motory, možná to i konstrukčně bude pak vycházet líp.

Jako řízení bych tam strčil GRBL. Je to skvělý malý systém, běží na Arduinu za stovku, a je až překvapivě dobrý. Případně EstlCAM (běží na stejném HW, takže je můžeš snadno vyzkoušet oba).

Drivery z Číny s pravými TB6600 (třeba tenhle typ https://www.aliexpress.com/item/32705934241.html , než je objednáš, pošli přesný typ pro kontrolu sem). Pro řízení malé Arduino a případně desku se šroubovacími svorkami, ať se ti to dobře zapojuje:
https://www.aliexpress.com/item/32341832857.html
https://www.aliexpress.com/item/4000125020163.html

K tomu motory a pak už jenom nějaký zdroj někde mezi 24-32V a libovolný počítač s Windows nebo Linuxem
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

28. 10. 2019, 7:14

ptáš se očividně na správném místě :-)
Mach, Linux, Gravos, GRBL ... krokové motory, drivery, napájení toho všeho, CAD/CAM nebo jednoduché programování ... skoro CNC

já teda na fotkách vidím jeden šroub a palec, co jezdí po šabloně - a funguje to ke spokojenosti - jen se musí točit kličkou.
Ta konstrukce nevypadá na začátek CNC - víc vypadá na jednoduše omotorovanou kličku - ale to musí rozhodnout tazatel.

tak nebo onak, pokud neumí nic z elektro - nejlépe udělá, když na to někoho najde a s ním probere z pohledu cena/výklon optimální variantu kterou dotyčný zvládne na "první dobrou"
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Lukas Dusilek
Příspěvky: 6
Registrován: 27. 10. 2019, 9:03

28. 10. 2019, 7:15

Zatím díky moc za odpovědi, už teď mi to pomahá a veřím, že to spolu nějak poskládáme dokupy, a jak bylo řečeno, misku to musí dělat ve vrstvách(úběr třeba 1-5mm), ten "opisovaci provizorní šroub" tam je zatim jen na test a potom bych to rád řídil 2 krokovými motory aby to byl fofr a nemusel jsem nějak řešit šablony a tu šílenost bych oddělal, jen jsem doufal že mě za tohle někdo neukamenuje :-D Raději bych použil silnější krokové motory a klidně si i připlatil, aby to bylo rychlejší a hlavne se nemuselo převodovat řemenem, neboť mám dojem, že by se to asi rychle zaneslo prachem a soustružinami, kterých je opravdu dost(odsávání už mám vyřešené ale stejně nepobere všechno)ale rád si nechám hodně poradit, jak říkám nemám o automatizaci žádné zkušeností.

Tahle kopírka sedí přitažena k loži litinového soustruhu ligmet ks 1200 a tak bych řekl, že to je dobré vřeteno :-D
Lukas Dusilek
Příspěvky: 6
Registrován: 27. 10. 2019, 9:03

28. 10. 2019, 7:23

abych to ješte doplnil, mám představu do 20-30 tisíc (nepočítam tu prvotní investici do tohohle co už mám) takže v podstatě kdyby si někdo chtěl přivydělat protože uvidí, že se to dá v pořídit a nebo by mi rád pomohl, tak by mi to usnadnilo taky kupu práce a spíš konrétně učení se od nuly s elektronikou.
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

28. 10. 2019, 7:30

ja mám iba jednu konštrukčnú radu.
vozíky na tých tyčiach sú krátke a sú dosť ďaleko od seba. nôž predpokladám je vysunutý v ľavej časti toho suportu.
pri prípadnej prestavbe posunul skrutku doľava, aby loži sa zmenšilo kríženie ložísk a predĺžila ich životnosť.
Lukas Dusilek
Příspěvky: 6
Registrován: 27. 10. 2019, 9:03

28. 10. 2019, 8:27

je to kvuli tomu aby když bude nůž vysunut na hlubší misky tak aby se ta "páka" roznesla ale je pravda že je to asi moc daleko, ale už to zřejmě nechám
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 10. 2019, 10:42

Lukas Dusilek píše: 28. 10. 2019, 7:23 abych to ješte doplnil, mám představu do 20-30 tisíc (nepočítam tu prvotní investici do tohohle co už mám) takže v podstatě kdyby si někdo chtěl přivydělat protože uvidí, že se to dá v pořídit a nebo by mi rád pomohl, tak by mi to usnadnilo taky kupu práce a spíš konrétně učení se od nuly s elektronikou.
Škoda, že jsi tak daleko.
Kdybys byl někde z blízka, tak by mě to docela bavilo a udělal bych ti to. Samozřejmě ne kvůli penězům, těch 20-30 tis. Kč budeš mít tak akorát na materiál.
Ale líbila by se mi myšlenka podobného stroje.
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

29. 10. 2019, 8:22

Podle toho, co tu už padlo - z mé strany některá upřesnění: Tazatel hlavně upřesnil, na co ta aplikace má být, a na jakém mechanickém základu to pojede. Ligmet KS 1200 je profi litinový soustruh na dřevo (mnohé dnes prodávané sračky mu nešahají ani po kotníky) takže zde má smysl trochu promyšlenější investice do mechaniky.

Předně - vyházet všechny trapézáky a nahradit je kuličkovými šrouby. Toto nekompromisně. Námitka, že budou pod pilinama neplatí, pokud je bude dotyčný dobře mazat (olej) tak tomu piliny nevadí - setřou je gufera na šroubu a zbytek vyplaví olej. Mě v tomto režimu a v pilinách jedou kuličkáče bez problémů - nějaké velké krytování není třeba řešit. Trapézáky se vydírají, zanášejí bordelem a je třeba kompenzovat jejich vůli pružinou - což je naprostá šílenost.

Krokové motory - rozhodně nepřevodovat - buď bych je napojil přímo přes spojku (Oldham, nebo něco podobného) - na CNC shopu jich je hromada - a v žádném případě nepoužít hliníkovou spojku s vlnovcem !!! - to praská Na druhou stranu přes řemínek to má také své výhody - lépe se usazují krokové motory. A od věci by nebylo použití malých řetízků místo řemenu - je to dost neobvyklé řešení, ale v případě dřeva má smysl, protože piliny z toho snadno vypadnou narozdíl od řemínku. Samotné krokové motory alespoň 3NM - a ideálně se zpětnou vazbou (cloosed loop system) Měly by na to stačit, pokud bude tazatel chtít něco silnějšího, tak s NEMA 34 něco kolem 5 - 8 NM - ale to už jer v tomto případě zbytečné, ty 3 NM mu budou bohatě stačit.

Samotný řídící systém - Padlo tady GRBL, nebo EstiCam - těmto dvoum bych se ale vyhnul ze dvou důvodů: za prvé, oba sice umí hromadu G příkazů - ale konkretně u G4 to umí zpoždění jen do 10 sekund - což je absolutně nedostačující. Tazatel totiž bude brousit konečný výrobek - a to může někdy i dvě minuty - a tady se bez tohoto příkazu neobejde. Další problém je ten, že na určitou množinu výrobků si musí nakonfigurovat pracovní prostor, kde se mu budou pohybovat nástroje. Ten se dynamicky mění (oproti tomu, na co je zvyklá drtivá většina návštěvníků tohoto fóra) - zjednodušeně oba koncové spínače, na které se referuje musí být umístitelné kamkoliv v pracovním prostoru a musí se dát přestavit. S tím souvisí nutnost pro každou skupinu výrobků nastavení samostatné konfigurace mašiny, jeji uložení a opětovné načtení. Nevím, jak jsou na tom s těmito požadavky uvedené systémy - na Machu, a Linuxu to určitě pujde. Na gravosu tyto konfigurace dělám průběžně - sice se nedá říct, že by v tomto ohledu byl nějak extrémně přívětivý, ale jde to a docela dobře.

V tomto případě totiž nelze brát v úvahu jen uživatelskou přívětivost, či nepřívětivost a pořizovací cenu, ale i způsob práce v celém systému a co s ním tazatel chce konkretně řešit. Pokud pojede misky a talíře, pak potřebuje systém, který umí jet všema směry, brát třísku o optimální velikosti, zpomalit nebo zrychlit a mít dostatečnou dynamiku. A je to taky o rychlosti celého systému a strategii soustružení - v podstatě u dřeva je třeba se oprostit od konvenčních zvyklostí.
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

29. 10. 2019, 9:04

Ještě pro představu: na obrázku mám dráhy nože pro úchytku. První dráha slouží pro vyhrubování - prostě mi to projede celou křivku Toto mám maximálně zrychleno. Druhá dráha je finální soustružení - pro hladký povrch zpomaluji rychlost posuvů. Na konci druhé křivky mám vložen G4 - pauza systému 20 sec na vybroušení, poté mi končí celý program a vypíná se vřeteno.

Něco podobného se bude používat i na výrobu zmíněných misek.
Přílohy
Gravos soustruh řízení.jpg
Lukas Dusilek
Příspěvky: 6
Registrován: 27. 10. 2019, 9:03

29. 10. 2019, 5:21

no ta cenova predstava byla asi tak odhadem, ve vysledne fazi je na me kolik do toho nasypu a i klidne mnohem vice pokud to bude "opravdu umet makat" s tim brousenim jsem ani nepocital ale to by bylo super, myslel jsem ze to budu delat rucne na nejakej jinem vretenu, mezitim co kopirka bude tvorit dalsi misku.
Lukas Dusilek
Příspěvky: 6
Registrován: 27. 10. 2019, 9:03

29. 10. 2019, 5:55

Tak aby se to nějak posunulo rovnou sem nadhodím něco co jsem našel zhruba podle Vaších rad a nějak mi to prosím pomozte zformulovat, o tu mechanickou část bych se nějak postaral (držáky na krokové motory, tyče atd.) ale s tou elektronikou jak furt řikám, pak budu potřebovat pomoct s propojením, ale můžu se spolehnout, nezůstanu zapomenut s komponenty za desetitisíce? :D

Tady je tedy co jsem našel

2 Krokové motory 3,5nm
http://www.cncshop.cz/86hs35-krokovy-2- ... otor-3-5nm

2 pružné spojky 6nm
http://www.cncshop.cz/lk25c-pruzna-spoj ... ham-sverna

2 kuličkové matice 16mm (no to je teda cena :D ...)
http://www.cncshop.cz/sfi-matice-jednoducha

2 kuličkové šrouby 16mm (přesnou délku si nepamatuji co potřebuju ale jde spíše o typ)
http://www.cncshop.cz/scr-kulickovy-sroub

Driver pro KM
http://www.cncshop.cz/em806-driver-pro- ... y-80v-8-2a

4x koncový spínač
http://www.cncshop.cz/hl-5200-koncovy-spinac-s-kladkou

Nějaké levnější pc s linuxem?

a ještě něco?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

30. 10. 2019, 6:11

Chybi ti tam mesa karta do toho linuxu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“